Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (36)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ileana, sigur nu vei fi mai linistita cand e la fscultate si are examene, fete, permis de conducereeee, d-astea.
Lexi, inainte la noi se facea sub forma de vaccin vitamina D. Poate asa e la voi..
Eu ii dau fier fara analize dar pt ca am incredere in doctorita lor. Ea s-a uitat si la mucoasa conjunctivala sa vada daca e palida sau rozalie cum trebuie sa fie
Georgia, folosesc faiana "dobrogea" :) de obicei alba, pt ca marius mananca cel mai mult paine. Mara nu se omoara, radu doar roade coaja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Ma puneti pe ganduri cu vitaminele astea...Eu vara asta nu prea i-am dat D3 bazandu-ma pe soare...natural etc, plus ca fata e bine...Dc ar avea probleme ma gandesc ca s-ar manifesta intr-un fel, nu? Maine cumpar D3 ca m-ati pus pe ganduri

Eva mai nou nu vrea sa mai pape LP seara decat la masa ei, nu in brate sau pat...Si papa asa de putin, max 120 ml...Pe urma tzitzi, nu doarme fara ea...Parca as mai rari alaptatul ziua dar nu prea ma lasa ca se trezeste la 7.30 si pe la 10 si ceva dupa masa se maraie si vrea somn, fara tzitzi nu adoarme, dupa masa de amiaz la fel.....seara la fel, iar noaptea se trezeste desigur si sticla nu vrea, deci papam tzitzi si noaptea de cateva ori, min de 2 ori...As vrea pe la 9 luni sa o intzarc si nu stiu cum voi face...
Am incercat si cu cereale in laptele de seara, a papat o data si nu a mai vrut...Acuma ii mai var cu linguritza seara inainte sau dupa sticla de LP cateva lingurite de cereale cand le accepta...

Alice, oare l-ai intzarcat de tot pe Radu? Dc da, cum ai facut? A fost simplu"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Probabil nu credeati sa ma auzi asa, dar... Tudor nu are pofta de mancare, mi-a facut si un pic de febra, scaune moi si...voma din cauza inecarii cu muci. Ufff...pardalnicii de dintisori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ileana, sanatate!
L-am intarcat de tot da. De vreo sapt doua.. El sugea numai noaptea. A fost putin greu (pt mine) ca se trezea si nu vroia lapte praf, asa ca trebuia sa ma ridic cu el in brate, sa-l linistesc. Dar a rarit trezirile rapid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite, Rafael Ioan, Eduard si Filip Andrei!
Ileana, multa sanatate!
Alice, chiar o sa ma uit in carnetul de vaccinari sa vad daca i-a facut ceva cu vitamina D, dar nu cred. Oricum ma gandesc ca n-o fi pediatra atat de nebuna incat sa nu-mi spuna daca ar fi vreo problema. Sper!
I-am cumparat si eu Johannei iaurt ieri pentru prima oara. Azi vreau sa i-l dau, sunt foarte curioasa cum va reactiona. I-am luat, pentru inceput, unul de 1,5%. Nu am stiut ce sa aleg, iaurt bio nu am vazut (sau n-am stiut eu sa caut), asa ca, criteriul dupa care l-am ales a fost calificativul de la testul de calitate. Voi cand luati iaurt pt cei mici, dupa ce criterii il alegeti? Stiu ca unele din voi le dau bebeilor iaurt bio Andechser, ma credeti ca aici, la tara unde stam noi, nu am gasit? Asa ca a trebuit sa ma multumesc cu ce era in raft.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Postasem azi dimineata un mesaj aici, l-am si vazut publicat si acum nu mai e Am vazut ca a fost site-ul in mentenanta azi dimineata si probabil postarea mea a ajuns in eter.

Deci Lexi, pe flaconul de vitamina C picaturi scrie ChildLife - Liquid Vitamin C. Sunt multe feluri de picaturi pe piata romaneasca dar farmacista ni l-a recomandat pe asta ca fiind complet natural. Nu stiu daca o fi chiar asa.

Mai scrisesem ceva dar mi-e lene sa reiau.

Ileana, sper sa treaca repede, vezi e si o parte buna la copiii bine facuti, au rezerve in cazul unui incident de genul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

sanatate multa Tudor.

ne laudam si noi cu primul muguras la gingie aseara a fost tare maraita abia a baut lapticul dupa care saracuta a picat lata pana la ora 1 cand si-a luat portia de laptic si la 5, noroc ca a dormit noaptea si nu a fost maraita.



mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Adc, multumesc mult!
Gabriela, felicitari pt dintisor!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

La multe lunite frumoase, Rafael Ioan, Eduard si Filip Andrei!


A iesit de sub gingie si al patrulea "terorist" (dintisor de sus) poate vom avea si noi o noapte linistita..
Acum ca sunt 6 tre sa ma dau la periat la ei... am citi pe diverse bloguri si sunt in ceata nu stiu ce sa-i cumpar... Sfaturi va rog mamicile cu experienta...

Am fost la spital pentru controlul de 3 saptamani dupa operatie... Picioarele arata superb... grozav... normal... Nu am reusit sa finalizez comanda pentru orteze si din acest motiv mai purtam putin gips...

Ileana insanatosire grabnica lui Tudor.. Stiu ce ciudat e sa nu manance suntem in a doua zi de mofturi.. nu a mancat nimic de la 10 la 15:30..... banana nu.. iaurt nu... pacalit cu jucarii... si imitand animale a gustat 5 lingurite de legume cu galbenus....
Lexi fac iaurtul in casa... nu am cumparat deloc pentru el momentan..






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Sunt in stare sa scriu o oda bananei!!! Daca nu ar fi fost banana, ramanea copilul nemancat...nu vroia nimic de mancare...am mai zis o data ca nu o sa mai vaiet ca e gras pt ca imediat dup vaicareli se intampla ceva...Si uite ca am recidivat.Sper sa nu mai fac!

Mergi la inceput