Sezatoarea canadiana (220)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Citat:
citat din mesajul lui Donia

La multi ani pe 2013 si din partea asta de Canada! (nu zic unde:))), da' pentru cei care ma stiu, sunt tot acolo - am rezistat eroic sa pun un omulet din ala care-si arata fasolele, insa stiu ca Simonna nu-l agreeaza:))
Eu tot mai rar in ultima vreme pe forum, acasa ma tin ai' mici in priza mai ceva ca pe vremea cand erau pruncuti, mai degraba apuc sa intru de la servici cand si cand, in special daca lucrez de noapte, ca ziua n-am nici o sansa.
E placut insa sa vad sezatoarea animata. Si eu m-am intrebat uneori de ce n-au preluat generatiile noi de proaspeti canadieni discutiile... dar banuiesc ca e o intrebare la care n-o sa primim raspuns vreodata.


Simonna, o sa fie bine domnisoara ta la scoala. Gandeste-te ca juniorul meu avea sub 4 ani cand a inceput JK si s-a adaptat foarte bine, in conditiile in care e si tare timid. Intre timp a schimbat scoala in fiecare an, si la toamna o s-o schimbe iar, deci va avea la activ 4 scoli in 4 ani de scoala, insa vad ca asta il face tot mai flexibil.
Dar e drept ca si eu mi-am facut o mie de ganduri pentru el, eram in mare panica pe vremea cand ma pregateam de inceperea scolii...


Donia! Tot venim incolo si nu mai ajungem... Miss R. trebuie sa fie exquisite acum... tu n-ai FB? Ai mai fost acasa? CIteodata mi-e dor de mor, mi-am calculat cit costa numai biletele de avion si ma ia cu ameteli... nu ne-am dus cit am fost 3, amu' ca sintem 4 sa ne vezi numa':)
(Very impressed ca m-ai tinut minte cu omuletul, nu-s ce nu pot sa-l sufar asa, da' cind il vad cum isi rinjeste fasolea la mine... LOL)
In ce clasa e Junior? Ca in capul meu are pe la sase luni si e in carucior LOL
Si Addie e ... nu-s cum sa zic, nu timida... prudenta. Nu se baga in vorba, nu se baga in seama... pina nu capata un pic de incredere in x si y nici nu se uita la persoana respectiuva, including oameni pe care ii tot vede la noi in casa. Daca aia nu o baga in seama nici ea nu se amesteca... De-aia mi-e un pic frica, o si vad stind in clasa pe scaunel fara sa deschida gura pentru ca nimeni n-o baga in seama...

Simonna



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985


N-am mai fost nici noi acasa, poate peste vreo 2 ani? Pana una alta plecam in Cuba curand, sa ne mai odihnim oasele la soare. De banii pentru Romania facem vreo 2-2,5 vacante mai prin preajma, asta-i.
Cont de FB n-am si rezist inca eroic. Poate anul asta, candva, cine stie? daca nu cumva se desfiinteaza FB si scap! Mi-as face mai degraba pentru Miss R, ca sa ma imprietenesc cu ea cand va reincepe si ea sa isi doreasca un cont. Deocamdata e si ea multumita fara, asa ca mai aman si eu.
Hi, hi, ai fost funny cu juniorul in carucior... e in clasa 1 acum, amandoi sunt la French Immersion si de fapt asta e motivul pentru care a tot schimbat scoli, ca s-au tot facut modificari in board si acum French Immersion incepe in clasa 1, de fapt el a fost prima generatie. Asa ca pana acum s-a tot cautat formula perfecta, insa se pare ca de la toamna incolo lucrurile vor merge struna, dar nu ma plang nici pana acum. Important e ca amandoi invata franceza cu placere si nu sunt stresati la scoala.

Ooo, nu va fi asa cu Addie, stii ce faini sunt copiii la varsta asta? C si-a facut prieteni vrand nevrand, ca din toata gashca aia de copii s-au gasit destui care sa il caute si sa il faca sa se deschida si sa prinda curaj. Acum il vad cand pleaca de la scoala, el nu e genul care sa se bage in seama, dar sunt mereu cate 7-8 copii, fete si baieti, care striga dupa el "Bye, bye Christian!"

M-as bucura sa va vad daca veniti prin zona, chiar ma gandeam mai deunazi ce faina a fost intalnirea aia de la 1000 de insule, oare cati oameni am fost acolo cu totul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

La Multi Ani la toata lumea!!Sa avem un an bun plin cu multa sanatate!
Ce bine imi pare sa va mai vad pe aici
Dupa o binemeritata vacanta de leneveala revin si eu pe baricade si ce imi vad ochii? Poate reusim sa resuscitam subiectul mai ales ca eu de aici am invatat o gramada (si de la vecinele noastre) despre scoala prin zona.
Si as mai avea intrebari, revin cand se mai dezmorteste mintea
Vazut copii frumosi si mari, tare bine imi pare.

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Mai schimbam si noi o vorba, o impresie.
Eu as veni cu o propunere, ce-ar fi daca am discuta aici despre slabit? Stiu ca era un subiect pt. nord americance, dar am vazut ca la un moment dat fetele discutau la subiectul lor, si nu prea mai scrie nimeni acolo.
Eu mi-am pus mereu intrebarea cati hormoni contine mancarea, de la carne la lapte, chiar si vegetalele. Imi aduc aminte ca in ro era o perioada cand era interzis importul din state de carne (in special pulpele, care de altfel erau f.ieftine, insa contineau hormoni cu carul). Si atunci noi cum ne dam seama daca produsele contin sau nu acesti hormoni, sau cat de multi?
Intreb si eu ca mi se pare ca toate au hormoni si incerc sa aleg cat de cat mai sanatos.
Carmençita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

La multi ani la sezatoarea reanimata!
Nu mai tiu minte cine i-a facut CPR, dar na, a reusit si pacientu e iar cu puls

Andrei e in clasa a 12, doamne ce batrana sunt, dar nu merge la anu la universitate, ci va mai face un semestru in clasa a 13, pentru ca maria sa a decis la inceputul clasei a 12a sa isi schimbe profilul pentru facultate. Asa ca m-am trezit ca dintr-un prunc orientat pe science, am unul care e innebunit dupa sociologie! unde dai si unde crapa!
Well, ce vrea maria sa, noi executam!

Si daca discutam de executare: eu schimbai jobul din nou. Adica anu si jobul Dupa ce am avut un fun enorm cu doctorii aia tip mcdreamy in scrubs din Anesthesia am decis intr-o doara sa vad daca le mai am cu interviurile si na, aia m-au luat in serios. Asa ca in 7 am zis la revedere spitalului si am zis buna ziua universitatii!
Am alergat jumate de maraton in toamna, da, am innebunit cu diploma, mai bine zis cu medalie, lol! Imi place la nebunie sa alerg, si cred ca motivatia incepe cu hainele super sexy. Am zis ca urmatorul meu sot, oooops, va trebui sa fie in stare sa imi cumpere lululemon, altfel nu mai alerg. Pana atunci ma limitez la Nike.

Vrem si noi in tara, ar fi si cazul dupa 7 ani, dar cum schimbai jobul, nu am pana la anu suficiente zile de vacanta... asa ca frate-miu a decis ca e cazul sa vina sa vada cum e cu cea canada. In vizita, deocamdata. De fapt cred ca nu va emigra niciodata...

cam atat. raport incheiat.
roger and exit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna seara, natiune... adica Sezatoare. Lume noua si vechi-s toate.

Felicitari pentru nou job, Maru! Da-i lui Andrei un din partea mea.

1000 de insule! Eu acolo m-am oprit cu Sezatoarea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

knock knock ladies...

bantui forumul la ore tarzii - pruncimea doarme si nu am idee de ceva mai breaz la un pahar de vin.

mi-a sarit in ochi kumon. am dus si eu una bucata scolar acolo, o tanti a fost rapusa rau dupa ce l-a evaluat "i can see your concern" dupa care o oarecare doamna sexy mi-a povestit de experientele ei si-am zis s-o iau mai pe la mijloc asa.

am gasit cartile de lucru kumon la engl si zau ca e apa de ploaie... asta facem acasa la orice ora lucreaza copilu singur nu e nevoie s-o platesc pe tanti aia devastata sa-i corecteze tema, ca atata ma pricep si eu :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:




eu am scris de kumon.

kumonul are o metoda recunoscuta de perfectionat rapid, intr-un stil specific. numai ca e pentru muritorii de rind...



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ana, eu iti multumesc ca ai scris de Kumon.
Le-am pys gand rau copiilor cu engleza.

Aqai, pe copiii nostri din Qc care fac franceza la scoala ii ajuta orice curs suplimentar de engleza, ca ptr ei nu e usor este a-3-a limba.


Ma bucur sa citesc si alte fete, de prin alte parti din Ca.

Maru, felicitari ptr job. Ce mare e Andrei !!
Sa ne mai scrii despre el, sa ne pregatesti ptr ce o sa urmeze.

Si as vrea sa mai scriem despre ce gatim, e intrebarea ce ma chinuie in fiecare zi.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Ana, nu-s ce sa zic cu muritorii ca nu te-am chiar inteles dupa mine e f bun pt ca e foarte repetitiv si duce la formarea unor reflexe - scris citit socitit. ma rog, eu oricum vorbesc de clase mai mici decat voi, poate la ani mari e valabil. dar ca o faci acasa in casa ta sau in centrul lor, eu aici pun semnul de intrebare.

cge, m-am gandit la asta dar aici la centrul kumon la care am fost noi tanti aceea dadea lectii si apoi le verifica. copilul lucra tot singur. ma gandesc ca pentru copii ar fi foarte util insa sa aiba ocazia sa vorbeasca, sa exerseze.

poate in qc e altfel organizat nefiind engl limba unica si oficiala si atunci merita sa platesti programul. (desi licenta fiind cred ca e standard) pentru noi insa e f bine sa lucram acasa impreuna din cartile lor.

vorbesc strict de programul de engleza, pe cel de mate nu l-am incercat inca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

kumonul nu-i pentru perfectionat prima limba/materna (ca fiu'meu are franceza materna, chiar daca suna aiurea ce spun); e pentru invatat a doua/treia limba; iar la matematica au un avantaj mare pentru cei mici, ii invata sa calculeze cu capul si in viteza (a'meu n-a fost la mate niciodata, era prea tirziu cind a ajuns kumon in zona si e pentru cei mici)



Cristina , cred ca nici nu ti-am zis La Multi Ani! sper sa ne adunam la vreun resto pina-n martie....

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput