Sezatoarea canadiana (220)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

agree, ca si eu de aia m-am dus sa-l ajute pe fii-meu care are engleza limba a doua cineva care se pricepe la asta.

si am constatat ca ce face tanti stiu si eu, plus economisesc timpul de drum si de stat si masurat peretii cat timp el sta si lucreaza independent acolo. de aceea ne-am cumparat manualele acasa.

asta e experienta mea personala :) nu-i universala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Maru felicitari pe toate planurile;) Sa fie asa cum iti doresti/trebuie. Eu tot ma gandesc ca mi-ar place sa alerg, da raman doar cu gandul. Tare mai sunt lenesa... Si ma intreb cu cine seaman copilul:)))
Eu una nu stiu cum de stiu ai vostri copii atatea limbi. Eu nu am success la ai mei nici cu cele doua de baza:(((
Discutia despre K e buna si pt mine. Ca si aqai si eu ma intreb ce pot face cei de acolo mai mult decat face acuma. Ca tot trebuie sa stau calare pe el sa faca teme...Deci tot acasa greul. Dar am auzit lucruri bune despre program si ma gandeam sa il duc mai tarziu cand nu mai fac eu fata:)))
Acuma cand ziceti ca e de copii mai mici parca m-am zapacit din nou.
Ana, asa ma gandesc si eu ca fiind a treia limba poate de aia e mai ok. Aqai, ai cumva online exemple de ce fac acolo la engl? Eu tot cu cartile de prin magazine pt clasa respectiva, dar din pacate nu ma pot lauda ca il ajut prea mult la engl. Sunt chestii pe care nu le stiu nici eu:((
In rest asa de repetitive pot sa ii dau nici o problema:) Daca nu sunteti de accord cu ce spun va rog sa imi spuneti, ca uite asa invatam.
Eu am alta intrebare in schimb. Cum stim daca sunt la nivelul care ar trebui? Pe mine sistemul de aici inca ma zapaceste pt ca nu il cunosc si incerc sa ma adaptez. De la scoala nu primeste mare lucru (inv de anul asta chiar e cu proiecte, stiinte si abureli dpmdv:)). Eu incerc s ail tin in linie cu matematica si engl. Scoala lui nu e cotata prea buna dpmdv(din pacate nu am reusit sa ne mutam inca). Invatatorii de pana acum au fost ok, zic eu. Da problema e ca uneori ma intreb daca este la un nivel bun comparabil cu o scoala mai buna. Ca practic de la clasamentul scolilor mi se trage. Ma tot gandesc ca al meu e bun pt ca e scoala slaba dar poate intr-o scoala mai buna nu ar fi considerat la fel de bun. Face vreun sens ce zic? Deci cum as putea sa imi dau seama daca este la nivelul celorlalti buni din alte scoli?
Imi sta in cap tot timpul ca ratez copilul prin faptul ca nu ne-am mutat inca. Sa mai zic ca sunt singura din casa cu probleme din astea?:))
Apoi liceele, tot citesc la voi de examene. Astea sunt pt cele private? La cele publice se intra tot in functie de cum apartii?
Ceva solutii de cum ii motivam la varste mai inaintate?
Cam atat deocamdata despre scoala;)
Carmencita, noi incercam sa cumparam organic cat mai mult. De obicei de la vecini. In general mentioneaza ca fara hormoni si antibiotice. Cat o fi de adevarat...
Cge, si eu cu buba cu gatitul. Daca castig la loto primul lucru angajez bucatar sa imi trimita mancarea:) Ai mei se invart doar intre cateva feluri (tare putine). Inca mai sper sa se mai deschida, da parca pe an ce trece e mai rau. Si cel mic e si mai mofturos. Vegetale mai deloc.
Nelia, cand le faceti voi pe toate?
Fetelor (stiu ca ar trebui sa zic doamnelor da asa imi place sa ma gandesc ca mai sunt tinerica) v-am spus ce bine imi pare ca va mai citesc?

Numai bine tuturor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Citat:
citat din mesajul lui Daiopri
v-am spus ce bine imi pare ca va mai citesc?

Numai bine tuturor


“Wisdom is learning what to overlook”. William James


Pot sa mai zic si eu o data fraza asta ?
Yupiii, am de citit in seara asta ca n-am citit decat ultimul mesaj :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmençita

Eu din ce am inteles daca nu e clasa de accueil la scoala de cartier, ti-l trimite la o alta scoala, pt. ei nu conteaza daca e nascut aici, daca scoala e departe, daca are frati in scoala... Principiul e ca invatatoarea de clasa reguliere nu e formata sa predea fr. pt. incepatori, si nu isi bate capul, doar poate daca nu gasesc alta solutie, cum zicea Simona. Zic din experienta mea, care a dat copilul la clasa reguliere, cunostea el doua-trei cuvinte, dar nu facea propozitii. Stia sa numere in fr., zilele saptamanii, lunile, colorile. Mi l-au trimis la comisia scolara sa-l evalueze, in prima saptamana din septembrie, dupa ce au inceput scoala, noroc ca imi luasem o saptamana de concediu, ca vorba aia incepea scoala, sa fiu cu el. La comisia scolara mi-au zis ca ar trebui sa faca propozitii, insa am insistat eu ca e obosit, nu vrea sa colaboreze. Pana la urma ii merge bine, l-au lasat la clasa de reguliere, imi vine acasa cu tot felul de povesti, ceea ce pt. mine inseamna ca intelege, are un vocabular tot mai bogat si placere sa invete cuvinte in franceza.
Mi-ar fi fost greu, la clasa de accueil, la o scoala unde imi lua o ora numaj adusul de la scoala seara, deci in loc sa ajung la 5 ajungeam la 6 seara acasa si m-am gandit si la el, accelereaza un pic procesul, nu fac ei mare lucru la maternel, dar il va ajuta in sensul ca la reguliere nu fac numai fr. pentru incepatori ci si multe alte activitati. Eu il vad capabil, ca vorba aia cioara care isi lauda puiul, dar ma uimeste cand vad ca citeste cuvinte intregi. Cred ca le filmeaza, ca nu vad sa citeasca pe silabe cum faceam noi.
Nelia, de ce nu aplici formula propusa de mine pt. scoala de care nu apartineti?
Carmen
Cristian 5 ani si Alex 16 ani


Oh, eu am mai raspuns o data pe mesajul asta, cred ca pur si simplu am uitat sa du send...

Si mie exact de asta imi e teama, ca mi-o distrubuie pe undeva nu-s pe unde, frecam menta acolo 6 luni or so, si pe cind intra in clasa reguliere ma trezesc ca i s-a ocupat lucul la scoala nostra si iar ma filfii prin cartie in cautare de scoli. Eu m-am distrat cu Radu asa cind a terminat a doua si l-au pus pe lista de copii care tre sa schimbe scoala (pentru ca el avea 2 ani si jumatate in scoala aia prin comparatie cu ceilalti care aveau 3 si cica aia aveau prioritate la ramas in scoala!!!)!

Multumesc de idei, o sa zic si eu ca e timida si nu vorbeste, da' pricepe... si daca nu face.. pai nu face ca... e capoasa or so, descurca'te cu ea, madame! :)
S.

Edit numai ca sa zic ca am vrut sa spun mai multe dar pina am citit si am mincat mi s-a terminat pauzaaaa.... Pe diseara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Daiopri,

la'kumon fiu'meu a inceput asa: nivelul unu (cred) = pronuntie (exersata cu anglofoni, ca la scoala generala i-a predat tanti quebecoasa limba engleza, cu accentul propriu;
2-3 sedinte a trecut in zbor peste asta, apoi au fost niste silabe acolo, pronuntat cu limba 'the', etc;
acum are texte in care completeaza cuvintele absente;
urmeaza texte cu intrebari si comentarii: teoretic+practic.
ma repet, daca copilul e in mediu anglofon, probabil kumonul nu-l ajuta mult; prinde in jur engleza+ culegerile de scoala+mediu de joaca, interactiune, etc;
daca e in mediul francofon, fiu'meu era pe nicaieri anul trecut si acu', dupa citeva luni tine pasul bine cu clasa (e la 80-85%), din care cel putin un sfert sunt copii de greci si italieni (anglofoni); plus ca l-am auzit in vacanta cu copiii englezi din mama anglie:)) innodind conversatii.
Examenele de admitere se dau la sfirsitul clasei a cincea, pentru scoala secundara (unde se incepe dupa clasa a sasea, adica 7-12 cum ar veni in Romania)


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

daiopri, acolo la centru tanti aceea nu le preda, cum zice ana, ci doar le dadea fise cu lucru si apoi ei le aduceau inapoi completate sau stateau si le lucrau acolo individual. la sfarsit ea corecta si eventual dadea 1-2 indicatii/ explicatii

poate e bine sa verifici centrele de langa tine si sa mergi sa vezi ce si cum fac inainte sa iei o hotarare

noi lucram acasa din cartile astea - de la kumon

http://www.kumonbooks.com/catalog/catalog_workbooks-words.aspx#mybookofsimplesentences

in plus, mai folosim english made easy - seria scolastic pt piticul de K

iara pt scolar am luat un abonament la chestia asta

http://www.readinga-z.com/guided/index.html

si lucram in fiecare seara din cartile de leveled reading.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Ana, asta e FSA ala? La noi se dau ceva teste acum, intr-a 4a.
Si am uitat pt toata lupta ta. Am vazut filmul "My name is Khan" si m-a impresionat grozav.T.
Aqai Cu site-ul cu cititul, in fiecare an cand am avut nu a citit mai nimic, cand nu avem vrea (Ah simonna cum ar fi mers ranjitul;)
Problema mea la engl e gramatica, ca nu vaz nimic ce fac ei. Si in mod clar nu o fac structurat cum am invatat noi.
Inafara de esee unde nu cred ca e grozav, la citit si inteles e ok.
Da frumos a fost cand i-am dat din una din cartile din dotare exercitiu cu silabisit la cuvinte mai lungi si a gresit si el si eu
Cam asta ma framanta...

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

N-am mai fost nici noi acasa, poate peste vreo 2 ani? Pana una alta plecam in Cuba curand, sa ne mai odihnim oasele la soare. De banii pentru Romania facem vreo 2-2,5 vacante mai prin preajma, asta-i.
Cont de FB n-am si rezist inca eroic. Poate anul asta, candva, cine stie? daca nu cumva se desfiinteaza FB si scap! Mi-as face mai degraba pentru Miss R, ca sa ma imprietenesc cu ea cand va reincepe si ea sa isi doreasca un cont. Deocamdata e si ea multumita fara, asa ca mai aman si eu.
Hi, hi, ai fost funny cu juniorul in carucior... e in clasa 1 acum, amandoi sunt la French Immersion si de fapt asta e motivul pentru care a tot schimbat scoli, ca s-au tot facut modificari in board si acum French Immersion incepe in clasa 1, de fapt el a fost prima generatie. Asa ca pana acum s-a tot cautat formula perfecta, insa se pare ca de la toamna incolo lucrurile vor merge struna, dar nu ma plang nici pana acum. Important e ca amandoi invata franceza cu placere si nu sunt stresati la scoala.

Ooo, nu va fi asa cu Addie, stii ce faini sunt copiii la varsta asta? C si-a facut prieteni vrand nevrand, ca din toata gashca aia de copii s-au gasit destui care sa il caute si sa il faca sa se deschida si sa prinda curaj. Acum il vad cand pleaca de la scoala, el nu e genul care sa se bage in seama, dar sunt mereu cate 7-8 copii, fete si baieti, care striga dupa el "Bye, bye Christian!"

M-as bucura sa va vad daca veniti prin zona, chiar ma gandeam mai deunazi ce faina a fost intalnirea aia de la 1000 de insule, oare cati oameni am fost acolo cu totul?


Oh, cool... unde in Cuba? Am inceput sa ma uit si eu dupa vacante, inca nu stiu ce vreau, ca m-as duce in Ro da' cum zici si tu, cind vad cit costa biletele de avion imi vine sa mor! MA duc in mexic o luna cu cit ne costa romania, cind ma apuc sa adun toate cheltuielile.

Fetele care merg mai des in Ro, e vreun secret la bilete? Cind sa le iei, de unde etc etc... ca mi se ridica tensiunea cind vad cit costa biletele!

Anaaaa... te-ai vazut cu sacii in caruta si te lasa memoria!!! Admiterea pt Ecole Secondaire (7-11 daca numaram clasele) e la inceputul lui a sasea... au avut si intrebare la careva admitere (cred ca la Regina Assumpta) despre aria sau volumul unui cilindru, care-i din materia de a sasea, ca m-am si socat!!!

Daiopri, sa-ti expun io filosofia mea cu scolile :)

Don't kill yourself over it, daca te lasa espiritu' (pe mine nu m-a lasat si cred ca tot acolo eram azi daca nu ma oboseam atita LOL). E normal ca nu au lectii, invata complet altfel decit o faceam noi, au alte procedee, structuri, valori... Asigura-te ca baza se construieste bine si in parametri si o sa fie ok.

(Si asta ti-o spune o mama care se gindeste cu maaaare regret la banii dati pe scoala privata, numai un an si jumatate, da' o caruta de bani (si cred ca-i mai ieftin decit la voi si tot e scump!) Si-asta pt ca am ajuns cu impricinatul in liceu si ma uit in jur si colegii lui din scoala publica de cartier isi tocesc coatele in acelasi liceu privat in care sint si colegii lui din scoala primara privata.

Admiterea la sc. privata e facuta pentru toti, sint de acord ca geniile si cei care vin din scoli private intra primii sau ocupa tot in scolile f. bune, dar sint locuri pentru toata lumea, o scoala ca lumea se gaseste pina la urma si pentru copilul tau!

Despre arondarea la scoli publice nu stiu cum e la voi, la noi te duci la liceul din cartier si gata, exceptie fac scolile vocationale (muzica, desen, sport) si scolile afiliate la Bac International, la noi le zice BI, in Ontario IB.
In Qc sint citeva scoli cu programa integral BI, eu stiu de 2 in Mtl si una in Laval si cred ca si una in Rive Sud si alte citeva licee unde se formeaza o clasa - doua de BI pe linga cele "regulieres". Din punctul meu de vedere, marea scofala cu BI este ca au examen de admitere, deci copiii sint triati si mediul se presupune mai bun, si sint gratis, ca sint publice. Adica Atomix merge la Inter si io merg in Mechico, voila :)

(sa ma tragi de mineca cind incep sa ma crizez pe-aici ca n-are lectii copila LOL LOL LOL) sau ca nu ma tine soseta s-o trimit din clasa intiia la privat :)

Maru, acum, in ianuarie ai schimbat jobul? Bravos! Vreau si eu o poza cu tine de cind alergi, ca ce tin eu minte de la 1000 de Insule nu era genul atletic Pe bune, eu sint teribil de impresionata de cum te tii tu de chestia cu jogging-ul, am tot citit pina cind a fost activ subiectul cu "in forma in Nord America". Cum faci?

Aquai, mi-am cumparat alge... OMG, nici sa le miros nu pot! In schimb se bat copiii pe ele, asa ca, pina nu vin sa ma pupe dupa ce le maninca, mai cumpar :)

Donia, si mie mi-a placut la 1000 de Insule :) Am fost 30 de familii. Sincer, m-as mai duce :)

Nelia, nu inteleg statementul ala cu "de la 1000 de Insule" din coada mesajului tau...

No, iaca si mesaj, cred ca am scris singura toata pagina 16 :) MA repet, cine se stie cu biletele de avion de mers in RO, cu intrerupere, fara, cum o fi, care ce experiente si itinerarii, exemple si tricks, va rog!

Simonna

Edit ca sa zic: Daiopri, complet de acord, mergea rinjitul acolo, grupa mare! Ala e exact sensul pe care i-l dau eu! Great minds think alike....

Matildo, maica, nu crez ca me mai citesti, da' daca ne citesti hai si mai scrieeee... :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Carmencita, nu cred ca mai exista vreun subiect unde sa nu se vorbeasca despre slabit :) Teoria o stie toata lumea - mancare mai putina si mai multa miscare - practica ne omoara.
Revenind la lucruri mai serioase, si eu m-am gandit de multe ori la diferenta dintre mancarea din America de Nord si cea din Europa. Ca or fi hormoni sau organisme modificate genetic, ceva, ceva e diferit aici. Am impresia ca aici trebuie sa mananci mai putin din acelasi aliment pe care il mancam acasa, ca sa ai acelasi aport caloric.
Dar eu habar nu am ce se intampla si ce mancam, mai departe de ce e scris pe eticheta. Si sunt si comoda si nu stau sa alerg dupa organice, decat daca dau ele peste mine :)

Maru, ce s-a intamplat cu forensic accountant-ul tau ??? Auzi, sociologie, cu ce se mananca asta in viata de zi cu zi ?
Zi mai multe de Lululemon, ai incercat ? Cica daca incerci, nu mai vrei sa porti altceva. Am auzit o discutie la servici pe tema asta, cum ca iti ridica, si subtiaza, si-ti pune toate la locul lor :) Dar cand am auzit si de preturi, am zis ca trebuie neaparat sa ocolesc acest magazin. Nici al meu frate nu cred ca va emigra vreodata, si nici nu vrea sa vina in vizita.

Aqai, sar-na pentru link-uri. Uite domne de ce trebuie sa mai scriem pe forum, mai aflam si noi una alta. Si mi-ai mai dat o idee, sa cer prietenei mele cu copilul la scoala engleza, manualele lor, sa ne mai distram. Dar asta mai incolo, deocamdata mi se pare ca fac la scoala destule lucruri pentru cinci ani.
Si sunt de acord ca experientele difera foarte mult in cadrul francizelor, fie ele Kumon sau de alt gen. Asa ca acum sunt avertizata, nu il inscriu pana nu facem un try-out.

CGE, nu pot sa te ajut la problema care te chinuie :) Eu nu ma chinui decat pentru mine, si nu sunt deloc dificila. AI mei copii mananca dimineata invariabil cereale cu lapte. V. are lunch la scoala platit,eu nu sunt de servici decat in zilele pedagogice si atunci cere invariabil friptura cu piure. S. e inca la gradi, deci meniu asigurat. Seara incropim ceva repede din ce e prin frigider asta daca nu mananca la baby sitter. Si cam asta.

Mi s-a terminat timpul, dar o sa mai revin cu raspunsuri.

Noapte buna,

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Acum citesc, dar am vazut intrebarea Simonnei: in sensul ca mi-a placut mult de tot acolo, eram toate sau, in orice caz, multe... si cind spun Sezatoare, prima imagine care imi vine in minte estea cea a noastra, cu scaunele in cerc, de vorba... si tatii avind grija de prunci! Au mai fost si alte imagini ale Sezatorii, dar aia e cea mai intensa.

Revi si eu cu raspunsuri, dar miine, ca sint libera.

Mergi la inceput