Sezatoarea canadiana (220)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Simonna, da, Anca a fost la gradi in franceza. La ea prima limba e franceza, a-2-a romana (vorbeste cursiv de asta vara) si apoi engleza.
Dar s-a vazut ca a fost cea mai mica din clasa la maternelle, dormea cel mai mult la siesta, in rest, s-a descurcat super.

Ana, e bine de stiut cu Kumon ptr engleza.

Un we placut,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Nelia, ce morti, mama? :) Ai fost pe subiectele cu Sergiu Nicolaescu? Am vazut ceva dar n-am avut vreme sa aprofundez...

Merci de info cu competitivul, e bine si frumos, copiii tai o sa iti multumeasca pentru tot ce ai facut pentru ei! :). O sa sun la NAtAction sa vad ce-mi zic si ei, Radu si-a terminat in fine alea 10 nivele, cred ca macar jumtate le-a facut de cite doua ori ca nu isi vedea de disciplina, asa ca trebuie sa intre in program sa le faca pe alea care ii dau drept de atestat de monitor de inot. Asa ca tre sa sun oricum, ocazie cu care o sa sun si pt Miss Z.

Oanaaaaa!!!! Ce bine sa te vad!!!! Da, am ascultat-o pe Diana, am tot fost pe la Pinguini, fetele si Rufus scriu acolo de toate pentru toti, cam cum scriam si noi, si mi-am zis ca poate reusim sa facem Sezatoarea la loc. Nu trebuie neaparat sa dam din casa, cum faceam acum x ani, putem sa povestim si sa discutam si fara sa spunem exact unde locuim, nu? :)

Ce intelegi prin pre-maternelle?

Noapte buna, ladies,
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

La multi ani pe 2013 si din partea asta de Canada! (nu zic unde:))), da' pentru cei care ma stiu, sunt tot acolo - am rezistat eroic sa pun un omulet din ala care-si arata fasolele, insa stiu ca Simonna nu-l agreeaza:))
Eu tot mai rar in ultima vreme pe forum, acasa ma tin ai' mici in priza mai ceva ca pe vremea cand erau pruncuti, mai degraba apuc sa intru de la servici cand si cand, in special daca lucrez de noapte, ca ziua n-am nici o sansa.
E placut insa sa vad sezatoarea animata. Si eu m-am intrebat uneori de ce n-au preluat generatiile noi de proaspeti canadieni discutiile... dar banuiesc ca e o intrebare la care n-o sa primim raspuns vreodata.


Simonna, o sa fie bine domnisoara ta la scoala. Gandeste-te ca juniorul meu avea sub 4 ani cand a inceput JK si s-a adaptat foarte bine, in conditiile in care e si tare timid. Intre timp a schimbat scoala in fiecare an, si la toamna o s-o schimbe iar, deci va avea la activ 4 scoli in 4 ani de scoala, insa vad ca asta il face tot mai flexibil.
Dar e drept ca si eu mi-am facut o mie de ganduri pentru el, eram in mare panica pe vremea cand ma pregateam de inceperea scolii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Eu din ce am inteles daca nu e clasa de accueil la scoala de cartier, ti-l trimite la o alta scoala, pt. ei nu conteaza daca e nascut aici, daca scoala e departe, daca are frati in scoala... Principiul e ca invatatoarea de clasa reguliere nu e formata sa predea fr. pt. incepatori, si nu isi bate capul, doar poate daca nu gasesc alta solutie, cum zicea Simona. Zic din experienta mea, care a dat copilul la clasa reguliere, cunostea el doua-trei cuvinte, dar nu facea propozitii. Stia sa numere in fr., zilele saptamanii, lunile, colorile. Mi l-au trimis la comisia scolara sa-l evalueze, in prima saptamana din septembrie, dupa ce au inceput scoala, noroc ca imi luasem o saptamana de concediu, ca vorba aia incepea scoala, sa fiu cu el. La comisia scolara mi-au zis ca ar trebui sa faca propozitii, insa am insistat eu ca e obosit, nu vrea sa colaboreze. Pana la urma ii merge bine, l-au lasat la clasa de reguliere, imi vine acasa cu tot felul de povesti, ceea ce pt. mine inseamna ca intelege, are un vocabular tot mai bogat si placere sa invete cuvinte in franceza.
Mi-ar fi fost greu, la clasa de accueil, la o scoala unde imi lua o ora numaj adusul de la scoala seara, deci in loc sa ajung la 5 ajungeam la 6 seara acasa si m-am gandit si la el, accelereaza un pic procesul, nu fac ei mare lucru la maternel, dar il va ajuta in sensul ca la reguliere nu fac numai fr. pentru incepatori ci si multe alte activitati. Eu il vad capabil, ca vorba aia cioara care isi lauda puiul, dar ma uimeste cand vad ca citeste cuvinte intregi. Cred ca le filmeaza, ca nu vad sa citeasca pe silabe cum faceam noi.
Nelia, de ce nu aplici formula propusa de mine pt. scoala de care nu apartineti?
Carmen
Cristian 5 ani si Alex 16 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna



Oanaaaaa!!!! Ce bine sa te vad!!!! Da, am ascultat-o pe Diana, am tot fost pe la Pinguini, fetele si Rufus scriu acolo de toate pentru toti, cam cum scriam si noi, si mi-am zis ca poate reusim sa facem Sezatoarea la loc. Nu trebuie neaparat sa dam din casa, cum faceam acum x ani, putem sa povestim si sa discutam si fara sa spunem exact unde locuim, nu? :)

Ce intelegi prin pre-maternelle?

Noapte buna, ladies,
S.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985


La scoala lui Antonia are si pre-maternelle, deci pot incepe la 4 ani in loc de 5 ani. Deci in loc sa o tin inca un an la gradinita (unde vorbea mai mult romana decit franceza), am inscris-o direct la scoala.
Am ales metoda de imersie totala. Oricum nu era singura in situatia asta, si ea are colegi anglofoni care merg la MdF de la 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui cge

Simonna, da, Anca a fost la gradi in franceza. La ea prima limba e franceza, a-2-a romana (vorbeste cursiv de asta vara) si apoi engleza.
Dar s-a vazut ca a fost cea mai mica din clasa la maternelle, dormea cel mai mult la siesta, in rest, s-a descurcat super.

Ana, e bine de stiut cu Kumon ptr engleza.

Un we placut,

Cristina,
mama lui Victor si a Ancai


A, chiar asa, uitasem ca e si ea nascuta la inceputul lui septembrie... Deci se descurca si piticutele astea :) ok, asta e...

Oana, got it cu pre-maternelul... ca stiam ca se organizeza pe la centrele comunitare ceva ce se cheama pre-maternelle, da' tre sa vad ce si cum...

S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

La multi ani pe 2013 si din partea asta de Canada! (nu zic unde:))), da' pentru cei care ma stiu, sunt tot acolo - am rezistat eroic sa pun un omulet din ala care-si arata fasolele, insa stiu ca Simonna nu-l agreeaza:))
Eu tot mai rar in ultima vreme pe forum, acasa ma tin ai' mici in priza mai ceva ca pe vremea cand erau pruncuti, mai degraba apuc sa intru de la servici cand si cand, in special daca lucrez de noapte, ca ziua n-am nici o sansa.
E placut insa sa vad sezatoarea animata. Si eu m-am intrebat uneori de ce n-au preluat generatiile noi de proaspeti canadieni discutiile... dar banuiesc ca e o intrebare la care n-o sa primim raspuns vreodata.


Simonna, o sa fie bine domnisoara ta la scoala. Gandeste-te ca juniorul meu avea sub 4 ani cand a inceput JK si s-a adaptat foarte bine, in conditiile in care e si tare timid. Intre timp a schimbat scoala in fiecare an, si la toamna o s-o schimbe iar, deci va avea la activ 4 scoli in 4 ani de scoala, insa vad ca asta il face tot mai flexibil.
Dar e drept ca si eu mi-am facut o mie de ganduri pentru el, eram in mare panica pe vremea cand ma pregateam de inceperea scolii...


Donia! Tot venim incolo si nu mai ajungem... Miss R. trebuie sa fie exquisite acum... tu n-ai FB? Ai mai fost acasa? CIteodata mi-e dor de mor, mi-am calculat cit costa numai biletele de avion si ma ia cu ameteli... nu ne-am dus cit am fost 3, amu' ca sintem 4 sa ne vezi numa':)
(Very impressed ca m-ai tinut minte cu omuletul, nu-s ce nu pot sa-l sufar asa, da' cind il vad cum isi rinjeste fasolea la mine... LOL)
In ce clasa e Junior? Ca in capul meu are pe la sase luni si e in carucior LOL
Si Addie e ... nu-s cum sa zic, nu timida... prudenta. Nu se baga in vorba, nu se baga in seama... pina nu capata un pic de incredere in x si y nici nu se uita la persoana respectiuva, including oameni pe care ii tot vede la noi in casa. Daca aia nu o baga in seama nici ea nu se amesteca... De-aia mi-e un pic frica, o si vad stind in clasa pe scaunel fara sa deschida gura pentru ca nimeni n-o baga in seama...

Simonna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Am avut patru copii intre unu si sase ani in seara asta pentru vreo patru ore ! Si am supravietuit, ba chiar mi-a placut. Ca eu chiar ma intrebam cum face tanti asta care imi ia copiii de la gradi/scoala cu ei patru, in fiecare dupa amiaza. Asa ca in seara asta a fost movie night pentru ea si sot, noi am fost babysitteri.

Si eu vreau sa incep Kumon-ul cu Victor la anul. Sau poate prin clasa a doua, ca intaia am inteles ca e grea. Nu vreau sa piarda engleza, de fapt vreau sa avanseze la engleza asa cum o face cu franceza. Am niste vecini noi romani in cartier, i-am intalnit o singura data, cand il duceam pe Victor la autobuz in prima luna de scoala, au fetita intr-a treia si imi spuneau ca fetita merge la Kumon de cand a inceput sa citeasca si sunt foarte multumiti, pentru ca merge in paralel cu ambele limbi, si mi-am zis ca e o idee buna.
Eu tot sper sa termine secundarul in franceza si sa mearga la colegiu in engleza, la John Abott ca e la o aruncatura de bat. Asta daca nu or schimba quebonii legea aia faimoasa
Eu am doua Kumon in apropiere, ambele cu engleza si mate.

Simonna, la noi in zona ultima tendinta (moda) este ca anglofonii sa-si duca la scoli francofone copiii, pentru ca se pare ca acest french immersion care se practica in scolile engleze nu da rezultate. Adica, copiii nu ajung sa vorbeasca franceza la nivelul asteptat de parinti. Asa ca ii inscriu la comisia scolara engleza, le scot un certificat de eligiblity (sau ceva de genul asta) pentru ca urmasii lor sa poata merge la scoli engleze daca vor vrea, si apoi ii inscriu la scoala franceza. Din anglofonii din clasa de accueil, jumatate sunt localnici anglofoni si nu emigranti.

Ultima zi de vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Carmencita, baietelul tau a inceput direct clasa 1 ? Sau invata sa citeasca la Maternelle ?
Eu habar nu am ce fac la scoala, in afara de desenat, culori si bricolages. Cand am fost la intalnirea cu invatatoarea mi-a spus ca mai scriu niste cuvinte, pe care de fapt le copiaza.
Dar nu au nici un fel de teme, ceea ce nu poate decat sa ma bucure in acest moment

CGE, am vrut sa-ti spun ca A. este delicioasa cum vorbeste romana. Bravo bunicilor si ei ca a avut ambitie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Nu Diana, nu e intr-a intaia, e la maternelle, dar in clasa reguliere, nu e la acueuil. De teme n-au teme, banci n-au la scoala, dar invata jucandu-se, el are o placere deosebita sa deseneze, sa scrie (scrie nume, copie cuvinte). Cred ca l-a laudat la scoala si se da rotund ca stie. Eu nu fac mare lucru cu el dar am niste carti cu imagini si in dreptul imaginii scrie cuvantul. Tot il vad ca repeta din cartea aia. L-am auzit prima data spunand SPORT, citea cuvantul pe ecran la televizor,si zic eu, ia uite, copilul asta stie sa citeasca. Apoi am vazut ca se chinuia sa citeasca SALUT, zicea s..s..s.. si l-am intrebat ca scrie, s-a chinuit un pic si mi-a zis.
Acuma din cartea unde vede imaginile, nu pot sa zic ca citeste, mai mult vede imaginea si face conexiunea cu cuvantul, dara asa vede si cum se scrie si baga la cap. Eu cred ca repetarea e mama invatarii, dar nu il stresez, pt. el e mai mult o joaca.

Mergi la inceput