Clasa a I-a...2012-2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anka74

Citat:
citat din mesajul lui oramona

Neata! notele astea mici le pune doamna la caiete, pe care scriu in clasa sau le da dictare, ma gandesc ca in calalog le-o pune totusi note mai mari. ....


Nu conteaza. E frustrant pt un copil sa scrie bine, corect si doar pt ca i s-a intins putin cerneala sa ia Bine. Ca nu e in catalog ci doar pe caiet...nu conteaza, acum, pt copil. Plus ca nu mai inteleg nimic...iau bine in caiet si la iarna vor primi carnteul cu medii de FB? Cum asa? Apoi, nu se vor mai stresa ca, chiar daca iau bine/suficient (pe bune) vor crede ca mediile vor fi tot FB!
Parerea mea.


Pai si daca gresesc pe tot parcursul anului si iau numai FB ce-i mai motiveaza sa se corecteze sau sa incerce sa faca mai bine? Buline , calificative, note ...tot pe acolo...unii dintre copii poate ca vor fi motivati de aprecierea doamnei. Eu una tot nu pot sa inteleg sistemul asta cu calificative, cum o dai tot nu-i bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Maria, multumesc!

Noua ne-a explicat invatatoarea ca vor avea calificative din toata gama. Ca nu prea vor fi copii care sa aiba doar FB sau doar S sau B. Daca la inceputul semstrului are mai multi de B si apoi spre sfarsit mai multi de FB, nota finala va fi de FB pentru ca e clar ca se observa un progres la el, daca e invers si are mai multi FB in prima parte a semestrului si apoi mai multi de B, nota finala va fi B pentru ca se observa un regres la acel copil.

Stefan iar a avut dictare ieri. A scris foarte frumos, insa a gresit la carligul subrand, l-a ridicat deasupra. Si pentru asta i-a pus B. Eu nu ma stresez cu calificativele astea. Important e ca nu se consuma el. E mai important sa inteleaga ce se intampla la scoala, sa fie constiincios si sa ii placa sa mearga la scoala.



Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Aseara cand am ajuns acasa am gasit dosarul cu fise trimis de doamna sa il vedem. Acolo sunt fisele pe care lucreaza ei in clasa plus niste fise de evaluare, pe care vad ca doamna le da cam o data la doua saptamani. FB pe toate, insa insotit de o furnicuta (asta inseamna ca ar mai fi imbunatatiri pe ici pe colo si nici nu ma mira, fie-mea scrie ingrozitor de dezordonat). Si un minus FB la testul de evaluare, din punctul meu de vedere nu l-ar fi meritat fiindca l-a facut varza. Cu ocazia asta am constatat ca au avut si ei dictare (vad ca sistemul meu de recompensare nu e bun de nimic…tot nu aflu ce face la scoala – si ma refer la ce e important si legat de invatatura).
Maine merg sa vorbesc cu doamna, sa vad ce-mi spune…

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Noi am avut ieri testul la lb romana, le-a dat o fisa cu patru subiecte care evaluau recunoasterea intrusului (o imagine care nu se potrivea in context), unirea imaginilor cu sens opus (ca marime sau antonime), recunoasterea imaginilor care apartineau unei anumite povesti si ultimul, mai greut, cu patru subpuncte, sa desparta in silabe cateva cuvinte si sa le reprezinte grafic, sa taie imaginile care sugerau cuvinte ce incepeau cu sunetul A, altele care se terminau cu sunetul R si altele care contineau sunetul E. A avut trei greseli si a primit - FB
Maine urmeaza dictarea in cadrul recapitularii tuturor semnelor grafice invatate pana acum. Probabil ca nota asta le-o va trece la Scriere, nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nu exista Scriere. Doar Limba Romana.
Mmmaria, eu am ajuns cu cel mare in clasa a4-a si tot nu stiu ce face la scoala. Speram ca asta micu' (care altfel e vorbaret) sa spuna, dar....n-am noroc. Trebuie sa ma bazez pe intuitie si sa dau vina pe "pasarica". L-am zis ca e o pasarica care vine uneori si imi spune cate ceva (ori aflu de la vre-un coleg, profesor, ori intuiesc...) si nu cred ei ca adevara pasarica, dar tot nu pricep de unde stie mama . Asa ca se intampla sa sugerez subiectul si sa aflu chestii noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:

Pai si daca gresesc pe tot parcursul anului si iau numai FB ce-i mai motiveaza sa se corecteze sau sa incerce sa faca mai bine? Buline , calificative, note ...tot pe acolo...unii dintre copii poate ca vor fi motivati de aprecierea doamnei. Eu una tot nu pot sa inteleg sistemul asta cu calificative, cum o dai tot nu-i bine.


Doamna e cam severa, pana acum a pus in clasa doar doi de FB si atat, daca s-a intins cerneala, iti da bine sau suficient,

???

Daca gresesc e altceva... acum depinde si cat gresesc, ca daca gresesc o litera, un semn...asta nu inseamna automat 8.5. Parerea mea!
Ce-i mai motiveaza? Depinde de copil! Motivatia asta difera de la copil la copil...unul care ia B (in loc de FB) se poate ambitiona sa ia data viitoare FB, altul, cu acelasi B (in loc de FB), isi poate baga picioarele, ce rost sa mai lucreze daca doamna ii da bine doar pt o litera gresita?
Dna ne-a spus la sedinta ca prefera sa ii incurajeze...sa stam linistiti ca ei stiu atunci cand primesc FB si nu il merita 100%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Noi am avut ieri testul la lb romana, le-a dat o fisa cu patru subiecte care evaluau recunoasterea intrusului (o imagine care nu se potrivea in context), unirea imaginilor cu sens opus (ca marime sau antonime), recunoasterea imaginilor care apartineau unei anumite povesti si ultimul, mai greut, cu patru subpuncte, sa desparta in silabe cateva cuvinte si sa le reprezinte grafic, sa taie imaginile care sugerau cuvinte ce incepeau cu sunetul A, altele care se terminau cu sunetul R si altele care contineau sunetul E. A avut trei greseli si a primit - FB
Maine urmeaza dictarea in cadrul recapitularii tuturor semnelor grafice invatate pana acum. Probabil ca nota asta le-o va trece la Scriere, nu stiu...

Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)



Si noi avem maine dictarea asta. Nu mi-a trecut prin cap ca le-ar pune nota in catalog, acum ca ai zis m-am panicat un pic deoarece fimiu nu stie care-i treaba cu "biciul". Pe pagina din caiet sunt doua semne unul un fel de L si altul un fel de 7 -asa ca i-am zis si eu bici in sus si bici in jos, dar nu cred ca-i bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

ellinia..cum adica dictare?
Le-a zis: acu liniuta lunga, acu scurta, acu bastonas:)) incerc sa-mi imaginez cum e aia dictare!

La Radu e altfel decat spuneti voi...cred.
Adica ei scriu DOAR CU CREIONUL...stilou a zis ca nu le trebuie!
Lucreaza in clasa pe un caiet special...si pe alt caiet special au teme pentru acasa!
Pana saptamana asta nu au avut teme! Acum a cedat presiunii parintilor care "nu intelegeau de ce nu au copiii teme"

Au luat doar o nota...la mate, cand au facut recapitularea de inainte de a incepe cifrele!
FB toata clasa!

Maine cica le da iar nota ..dar n-am inteles la ce..la abecedar sau la scriere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Ligia, le da cate doua randuri de dictare. Le spune semnul si ei trebuie sa-l scrie pe caiet. Deja au avut trei dictari pana acum si azi au o dictare in care recapituleaza toate semnele invatate. Le spune pe nume: "carlig", "bici", "bucla mare", "bucla mica", etc. Eu m-am obisnuit cu numele lor acum, desi la inceput nu mi-am dat seama ca trebuie sa le stie dupa nume si le ziceam in fel si chip.
Insista pe denumire pentru ca atunci cand incep sa scrie de mana sa le spuna doar din ce e facuta litera si ei sa stie.
Azi fac si sunetul "z".
La matematica azi il fac pe 4.
Eu, sincer, de abia astept vacanta sa o lase mai moale un pic, cred ca-mi iau si eu concediu sa dorm si eu. Sper sa nu le dea foarte mult de scris in vacanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

Unii au prea multe teme, altii nu au deloc, cred ca nu-i bine nici asa nici asa. Neata!!! azi iar avem sedinta, tot avem la doua saptamani, o sa discutam testele de evaluare. sa vad daca o sa pot sta, ca o sa am cu mine ambele mandre.

Mergi la inceput