Clasa a I-a...2012-2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Dupa ce scrie cu stiloul si sterge cu pic, se vede mult mai frumos dac ain loc de carioca de la pic folositi pixul minune. Testat de mine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Anya, multumim de pont. Eu, o singura data i-am sters o bucla pe caiet si cand a rescris a iesit urat. Si imediat i-a subliniat a doua zi si i-a corectat cu rosu.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Noi saptamana trecuta am inceput cifrele la matematica (in ordinea, 1,2, 3 si azi urmeaza zero). Dupa vacanta ne-au spus ca vom incepe literele.
Doamna invatatoare ne-a recomandat sa luam revistele (cu CD) de la EDU si le-am probat in week-end. “Alfabetul din povesti” este grozav, cel putin asa mi se pare mie. Facute frumos si cu simt de raspundere. E prima duminica in care nu mi-a parut rau ca am lasat-o pe Alexandra la calculator mai mult timp.
In rest, fie-mea nu s-a trezit nici acum, tot prin nori ii este mintea. Cu toate eforturile mele de a o recompensa pentru “tinere de minte”, nu stie in nici o zi ce tema primeste, nu stie ce le-a spus doamna… stau si ma intreb la ce s-o fi gandind in ore. Azi inteleg ca si-a pierdut si stiloul la scoala…

La noi se scrie cu stiloul la teme si cu creionul sau cu stiloul in clasa. Am incercat si acasa sa evit corectorul, mergem inainte chiar daca mai facem “porcusori”.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Apropo de partea de pix de la pica mea fata imi scrie ca si pictat cu acel pix in comparatie cu stiloul.
Doamna imi spune ca fata scrie frumos cu stiloul si daca totusi eu vreau... ne lasa si cu frixion numa sa aiba acele patroane..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Frixion-ul are un fel de pasta. Nu sunt patroane de cerneala ci o pasta lunga, cu varf. Aceasta cerneala este sensibila la temperatura. Prin frecare cu acea asa zisa guma se incalzeste putin foaia si scrisul dispare. Se poate scrie/sterge de mai multe ori (depinde cat de tare apasa copilul pana jumuleste foaia ).
O faza tare a patit-o fiul meu mai mare. A scris la scoala pe o fisa cu pixul minune. A aruncat foaia in geanta si acasa a descoperit ca era botita. Bunica, ca sa salveze situatia, a utilizat fierul de calcat sa o indrepte. Surpriza: foaia s-a indreptat dar scrisul a disparut, asa ca a mai muncit inca odata la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Mmmaria, mi-a zis si mie cineva de revistele cu cd de la Edu, cu povestea alfabetului. Stiu ca s-au dat prin scoli dar am zis la moementul respectiv ca deja i-am luat alte reviste, cd-uri, etc, si nu l-am mai lasat sa o cumpere. Si acum imi pare rau . I-am cumparat atatea prostii care zac prin sertare si cand s-a ivit ceva interesant nu i-am mai luat. Oare se gasesc pe la chisocuri?

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Frixion-ul are un fel de pasta. Nu sunt patroane de cerneala ci o pasta lunga, cu varf. Aceasta cerneala este sensibila la temperatura. Prin frecare cu acea asa zisa guma se incalzeste putin foaia si scrisul dispare. Se poate scrie/sterge de mai multe ori (depinde cat de tare apasa copilul pana jumuleste foaia ).
O faza tare a patit-o fiul meu mai mare. A scris la scoala pe o fisa cu pixul minune. A aruncat foaia in geanta si acasa a descoperit ca era botita. Bunica, ca sa salveze situatia, a utilizat fierul de calcat sa o indrepte. Surpriza: foaia s-a indreptat dar scrisul a disparut, asa ca a mai muncit inca odata la ea.

Anya



O bagi intr-o punga inchisa ermetic si o bagi in congelator. Scrisul re-apare.

Eu am patit cu un document de firma scris cu pixul minune de mine si lasat in soare in masina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

Neata! notele astea mici le pune doamna la caiete, pe care scriu in clasa sau le da dictare, ma gandesc ca in calalog le-o pune totusi note mai mari. Ea are 3 de FB la poezie, ghicitori si muzica. Totodata are si o bulina albastra(au un loc in clasa, un tabel in care le pune doamna buline) pentru ca nu sta locului, acum e sub banca, acum vb cu o colega, acum se intoarce in stanga si ea ne raspunde senina ca ... ei ii place culoarea albastra :)). La noi e musai cu stiloul, la copilasii care aveau le-a confiscat pixurile minune si le-a dat la parinti. Ce tare e faza cu tema :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oramona

Neata! notele astea mici le pune doamna la caiete, pe care scriu in clasa sau le da dictare, ma gandesc ca in calalog le-o pune totusi note mai mari. ....


Nu conteaza. E frustrant pt un copil sa scrie bine, corect si doar pt ca i s-a intins putin cerneala sa ia Bine. Ca nu e in catalog ci doar pe caiet...nu conteaza, acum, pt copil. Plus ca nu mai inteleg nimic...iau bine in caiet si la iarna vor primi carnteul cu medii de FB? Cum asa? Apoi, nu se vor mai stresa ca, chiar daca iau bine/suficient (pe bune) vor crede ca mediile vor fi tot FB!
Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Ellinia, inteleg ca un reprezentant al firmei merge prin scoli, ia comenzile si aduce in doua-trei zile pachetele. Eu am intrat si pe site-ul lor azi (am vrut sa mai comandam cate ceva, cu niste colege) insa nu am reusit sa ma inregistrez si sa fac comanda, ei au versiunea beta si in plus cer un browser diferit fata de al meu. O sa incerc si de acasa. Site-ul este edituraedu punctro (nu cred ca este reclama).
Daca nu reusesc sa fac comanda online, o sa o intreb pe invatatoare de numarul de telefon al reprezentantului. Nu cred ca se gasesc la chioscuri.
Mi-a placut ca la fiecare litera au (in afara de povestea literei respective) si fise de lucru printabile si lectie interactiva, si jocuri...

Mergi la inceput