Clasa a I-a...2012-2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Da, e coleg cu Mihnea, chiar sunt prieteni "de parc" si merg impreuna acasa (suntem oarecum vecini). La dictare a fost bine, le-a dat doua randuri doar, si Stefan a scris foarte frumos, doar ca a incurcat stanga cu dreapta... Stii ca sunt bastoane rotunjite sus spre stanga si bastoane rotunjite jos spre dreapta (sper ca nu le-am incurcat si eu ). Si le-a inversat.
Oricum, m-am invatat minte si de acum le spun pe nume. Ma uit in caiet sa vad cum le cheama pe doamnele semne si il pun si pe el sa le zica la fel.
In rest e bine, doar ca are mult de scris si se plictiseste repede.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Buna!
La noi se scrie numai cu stiloul in caiete si cu creionul pe manual. Pentru stergere mai folosim pic unde se poate dar problema este ca nu prea mai poti sa scrii unde ai sters (nici cu capatul ala special) ca ies niste pete de toata frumusetea. Asa ca insistam sa nu se grabeasca, sa nu greseasca si vad ca incet incet a inceput sa se obisnuiasca.
La matematica suntem la cifra 4 iar la romana suntem la semnul acela in forma de m dar cu 4 picioruse. La noi nu scrie nici in manual, nici in caiete cum se numesc. Trebuie sa le aflu de la el.
Am avut emotii mari la bucle dar se pare ca m-ul asta e mult mai dificil, cel putin pentru fimiu.
La dictare totul a fost bine pana in momentul in care i-a pus doamna sa mai copieze alea doua randuri de inca 4 ori. A uitat de aliniat, a uitat de spatii intre grupurile de semne si la un moment dat a scris deasupra spatiului de scris asa ca nu a avut pe ce sa ia nota.
Noi pana acum avem multe, multe calificative si sincer va spun ca acopera toata gama acestora .
Si bineinteles ca scrie mai frumos acasa decat in clasa unde spune ca nu are loc pe banca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Gabi, eu nu inteleg, la ce foloseste sa scrie de atatea ori acelasi lucru? Adica nu te intreb pe tine, ma intreb asa, retoric ... La ce le foloseste sa scrie 10 randuri de acelasi lucru? Ii oboseste si ii streseaza aiurea, pe masura ce scriu mai mult pe pagina, nu fac decat sa srie mai urat pentru ca le oboseste mana, le scade concetrare, intervine plictiseala si nevoia de o taia pe usa sa scapi ... Nu pre inteleg eu nici ce e cu dictarea din semne, dar sa zicem .. bun, ii pui sa scrie 3-4 -5 semne, cate un rand din fiecare ... dar sa scrie acelsi lucru de inca 4 ori... pt ce?!?

eu pe ai mei nu i-am auzit cu din astea si sincer ma bucur. Cand vor scrie cuvinte, propozitii, inteleg. Dar semne de astea fara logica, pt ce?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna tuturor!
Si noi am achizitionat pixul minune si suntem f incantati! Doamna l-a recomandat in prima zi, insa doar eu si inca o mamica ne-am incumetat sa-l cumparam initial, insa la cateva zile il aveau aproape toti copiii din clasa...
Darius a avut astazi primul test adevarat , au incheiat prima unitate la matematica si au dat un test pe fisa de lucru, cu cerinte privind cunoasterea obiectelor din stanga/ dreapta, sus/ jos, aproape/ departe, inalt/scund, recunoasterea figurilor geomatrice, incadrarea multimilor si numararea obiectelor care le formeaza si compararea multimilor cu mai multe/mai putine obiecte. A luat FB, primul in catalog si e foarte incantat. Mai ales ca doamna i-a avertizat ca astazi dau test si ieri am exersat putin, de dimineata i-am urat succes si astazi mi-a sarit in brate de cum a intrat pe usa!
Urmeaza si la abecedar un test, e o combinatie intre dictare si despartirea in silabe a cuvintelor cu precizarea pozitiei vocalelor.
Si ca tot se discuta, la noi a fost optional de 'matematica distractiva', dar in prima zi am hotarat, noi parintii, sa-l schimbam in engleza. Oricum fac matematica in fiecare ora de educatie fizica, cel putin pana acum n-au facut sport deloc (ora se face cu invatatoarea, deci, e de inteles..)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Gabi, eu nu inteleg, la ce foloseste sa scrie de atatea ori acelasi lucru? Adica nu te intreb pe tine, ma intreb asa, retoric ... La ce le foloseste sa scrie 10 randuri de acelasi lucru? Ii oboseste si ii streseaza aiurea, pe masura ce scriu mai mult pe pagina, nu fac decat sa srie mai urat pentru ca le oboseste mana, le scade concetrare, intervine plictiseala si nevoia de o taia pe usa sa scapi ... Nu pre inteleg eu nici ce e cu dictarea din semne, dar sa zicem .. bun, ii pui sa scrie 3-4 -5 semne, cate un rand din fiecare ... dar sa scrie acelsi lucru de inca 4 ori... pt ce?!?

eu pe ai mei nu i-am auzit cu din astea si sincer ma bucur. Cand vor scrie cuvinte, propozitii, inteleg. Dar semne de astea fara logica, pt ce?!

Tocmai pentru a-si forma rabdarea, mana si dexteritatea in a scrie 3,4 pagini de exercitii in clasele urmatoare. Cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

De acord ca scrisul aceluiasi semn e plictisior. Ca sa-l citez pe fiu-meu, scoala e plictis.com. Doar ca trebuie explicat ca e un antrenament. Si sa faci de mii de ori bazine in acelasi stil e plictisior (el face inot) dar la concurs se vede diferenta. Adaptati ideea la sportul preferat al copilului si va intelege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

La dictare alea doua randuri erau formate din combinatii de semne. Eu m-am gandit ca i-a pus sa le copieze sa vada daca pot respecta ordinea.
Oricum lui fimiu exercitiul i-a prins bine, acum e mult mai atent.
La teme chiar daca in caiet sunt 10 randuri doamna ii pune sa faca vreo 3, mai multe numai in cazul in care alea 3 au fost dezastru. La noi deobicei sunt dezastru asa ca mai facem 1-2 randuri in plus care ies chiar f bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

Buna! ma bucur ca am gasit acest subiect, fiindca am si eu o mandra in clasa 1. noi nu avem teme pentru acasa, doar de invatat o poezie, ghicitori, de astea si cica nici sa nu-i punem prea mult ca se plictisec, 2-3 randuri si atat. Doamna e cam severa, pana acum a pus in clasa doar doi de FB si atat, daca s-a intins cerneala, iti da bine sau suficient, daca ai mai si gresit un semn... asta este. ei scriu doar cu stiloul, sedinta cu parintii la fiecare 2 saptamana si suntem invitati in fiecare saptamana sa stam de vorba, cand au educatia fizica sau religia. Testele le-au dat dar nu ne-au comunicat rezultatele, la urmatoarea sedinta vom discuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oramona

.... Doamna e cam severa, pana acum a pus in clasa doar doi de FB si atat, daca s-a intins cerneala, iti da bine sau suficient, daca ai mai si gresit un semn... asta este. ...


FB, ca si calificativ, acopera intreaga paleta de note din intervalul 8.5 - 10. Daca s-a intins cerneala si/s-a gresit un semn nu inseamna 8...sau mai putin si Dna asta ar trebui sa stie asta. In ritmul asta vor termina clasa IV-a copiii? Cati dintre ei? plus ca ei sunt la inceput de drum, trebuie incurajati, o vorba buna, un calificativ bun face minuni in sufletelul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Citat:
citat din mesajul lui oramona

Buna! ma bucur ca am gasit acest subiect, fiindca am si eu o mandra in clasa 1. noi nu avem teme pentru acasa, doar de invatat o poezie, ghicitori, de astea si cica nici sa nu-i punem prea mult ca se plictisec, 2-3 randuri si atat. Doamna e cam severa, pana acum a pus in clasa doar doi de FB si atat, daca s-a intins cerneala, iti da bine sau suficient, daca ai mai si gresit un semn... asta este. ei scriu doar cu stiloul, sedinta cu parintii la fiecare 2 saptamana si suntem invitati in fiecare saptamana sa stam de vorba, cand au educatia fizica sau religia. Testele le-au dat dar nu ne-au comunicat rezultatele, la urmatoarea sedinta vom discuta.


Ramona, nu suntem cumva colegi de clasa? Parca ai descris-o pe invatatoarea mea, doar ca a mea da cam mult de scris ...

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput