Clasa a I-a...2012-2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Desi cam tarzior,ma inscriu si eu in clubuletul mamicilor de bobocei de clasa 1 .Flacaul Alex este in clasa 1 ,si ii place....de ma intreaba cand o sa scape de caiete
La noi la scoala nu fac deloc engleza,oricum orarul e full 20 de ore/saptamana.Optionala e Literatura pt copii desi eu as fi preferat Matematica distractiva,dar la sedinta ne-a pus in fata aleferii,erau deja cumparate si cartile.
De scris la clasa scriu cu creionul,iar acasa pe caietele speciale cu stiloul.Si noi i-am luat la inceput stilouri pt ambidextrii ca nah,d-sorul e marele stangaci ,dar scria ff urat cu ele.Asa ca i-am luat de la Pilot frixion si se vede clar imbunatatirea la scris.
Toti colegii lui cu deastea scriu,noi am luat numai saptamana trecuta.Doar ca se gasesc greu rezerve,dar acum am gasit un site unde sunt si mai ieftine ca in hypermarket,asa ca ne vom aproviziona.
Chiar,dimineata o voi intreba pe d-na de engleza,oricum el face la after 2 ore/saptamanadar nu i-ar strica nici la scoala


Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nici nu stiu ce cerneala am...Cand a inceput copilu' mai mare clasa 1 a cumparat sotul meu un borcan cu rezerve. Din clasa a 2-a copilu' a trecut pe pilot frixion si acum foloseste asta micu' rezervele. Cum borcanul nu e nici la jumatate si probabil ca macar acasa (sa nu ne vada doamna) vom trece pe versiunea moderna...probabil cavor ramane rezerve si pentru urmasii urmasilor nostri. Ideea e ca au tinut deja 4 ani. Oare are si cerneala termen de garantie ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Anya ...eu pt a scapa de borcanelul cu rezerve dar si de stilourile parasite in favoarea frixionului, am inceput sa le folosesc eu! Ca in nadejdea lui fiimiu, le transmitea urmasilor urmasilor lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

De pe partea mea...urmasii urmasilor urmasilor le vor folosi. Eu nu mai am unde sa scriu de mana. Toata ziua cu PC-ul in fata. Vorba unei colege care a trebuit sa dea o declararie la politie...greu e sa scrii de mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Pilot frixion ati luat ma gandesc cel fara penita, nu,ca acesta? http://www.rechizitelemele.net/roller-frixion-ball-pilot-scrie-sterge-rescrie--365--product.html

Il cunosc de la fiul meu e ok, dar... in clasa intai nu-i obligatoriu stiloul cu penita? am vazut tot de la ei stilou cu penita dar cu folosinta unica ce ii drept la un pret modic. Intreb azi invatatoarea sa vedem daca ii lasa si pe ei cu roler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Depinde de invatatoare. Unele ii lasa, altele nu. De obicei cele mai in varsta sunt mai traditionaliste si vor cerneala. Temele arata mai bine cu pixul minune .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Pe noi ne-a lasat si in clasa intai...iar intr-a doua chiar ne-a rugat.
Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar arata temele/caietele lui fiimiu...
Asa sunt impecabile! le folosesc si la teste, verificari...dna merge pe principiul ca e foarte bine daca isi dau seama ca au gresit si se corecteaza!. Mie imi place mult cel de 0.5 insa fiimiu il prefera pe cel de 0.7...cica iese mai mult in evidenta. Si nu cred ca le strica scrisul, vad ca al meu scrie frumos...si a inceput sa exerseze scrisul si pe dictando, iese mic, ingrijit si uniform, ceea ce e de bine pt un scris de baiat, zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

si ai mei au voie cu Frixion(chiar ne-a recmandat la sedinta cu parintii, ceea ce mie nu mi se pare tocmai ok), argumentul fiind ca suntem mici, mai gresim, e normal, mai bine sa stergem frumos decat sa facem porci multi (oricum ies porci si cu frixionul asta).

Dupa povestea cu tema-pedeapsa de saptamana trecuta, luni Bianca a stat chiar cu Victor in banca, nu in banca alaturata si au primit amandoi foarte bine cu felicitari pentru purtare. Deci are domna metode sa ii faca sa taca, ceea ce ma bucura.

Au inceput si ei sa aiba teme un pic mai multe, ieri de ex au avut 2 randuri de un fel de 1 scris pe auxiliarul 'caiet de scriere' la romana, 3 randuri de = pe caietul de matematica si niste imbarligaturi ce semanau cu bucati de 5 si 2 pe un auxiliar de matematica. Au venit dulapurile in care sa isi tina cartile ce nu le trebuie, dar vad ca in continuare le cara pe toate dupa ei.
I=am lasat la religie pana la urma. Nu au manual, iar auxiliarul folosit nu are imaginile horror de care am auzit ca ar fi prin altele, proful pare ok. De ex. ieri au vorbit despre prietenie. Le-a mai spus diverse povesti cu talc, au facut desene. Pare ok. Mai e si ora pusa in mijlocul orarului in ziua aia, deci cam dificil de gasit solutie pt ora aia. Sper sa fie o decizie buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Pe noi nu ne lasa deloc cu stilouri (sau sunt pixuri?) Pilot. Nici cu pic. Numai cu stilou cu cerneala. Lor le-a zis ca nu-i nimic daca mai si gresesc, toata lumea greseste, dar e destul de greu sa scrie impecabil cum vrea invatatoarea. Eu am vazut la Stefan ca, daca e obosit si fara chef scrie urat oricat as insista eu. Daca e binedispus scrie foarte frumos. Imi dau seama ce zi are dupa caietele din clasa . Oricum acasa scrie mai frumos decat in clasa.
Azi urmau sa-l faca pe "2". Sper sa nu gasesc vreun dezastru pe acolo...

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

ellinia, cum a fost la dictare? Vroiam sa te mai intreb daca stefan are in clasa un coleg, Mihnea. A fost cu ai mei la gradi si m-am intalnit cu mama lui care imi zicea de dictare. De asta banui ca sunt colegi de clasa.

Mergi la inceput