Clasa a I-a...2012-2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Buna! si noi tot bobocei de clasa 1...

Carnetul de note il cumparam de la scoala, 2 lei costa. Si tot noi ne ocupam de pus poza in el.

Desi v-am urmarit in ultima vreme, as avea o intrebare: cum e cu limba straina in clasa 1?
am inteles ca nu face parte din truchiul comun (ce e asta??) si nici ca optional nu e disponibila la clasele 1-2 la noi in scoala.
in alte parti am inteles ca e posibil sa se faca limba straina ca optional platit, dar atunci s-ar depasi cele 4 ore/zi din orar...

la voi cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Teoretic e optional. In unele scoli am auzit ca s-ar plati...Nici la scoala la care am eu copiii si nici la scolile la care au colegele de birou copiii nu s-a pus in discutie sa nu se faca, sau sa se opteze daca sa se faca sau nu. La noi optionalul e obligatoriu engleza. Exista scoli la care poti opta ce limba sa se faca, nu daca sa se faca. Colega mea de birou a ales germana si dupa acest criteriu, fata ei a fost pusa intr-o clasa care face germana. La ei exista 2 clase de germana si 6 de engleza. Nimeni nu plateste nimic profesorului (platim manualul).
Toti fac 4 ore/zi.
Au asa: 8 ore de romana, 4 de mate, 2 de sport, cate 1 de: religie, muzica, cunoasterea mediului, ed.plastica, abilitati practice si engleza = 20 ore/sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

Buna! si noi tot bobocei de clasa 1...

Carnetul de note il cumparam de la scoala, 2 lei costa. Si tot noi ne ocupam de pus poza in el.

Desi v-am urmarit in ultima vreme, as avea o intrebare: cum e cu limba straina in clasa 1?
am inteles ca nu face parte din truchiul comun (ce e asta??) si nici ca optional nu e disponibila la clasele 1-2 la noi in scoala.
in alte parti am inteles ca e posibil sa se faca limba straina ca optional platit, dar atunci s-ar depasi cele 4 ore/zi din orar...

la voi cum e?


La noi optionalul este 'matematica distractiva' si engleza se face, platit de parinti, o ora pe saptamana, cu o profesoara. In orar, vinerea au 3 ore, asa ca au bagat ora de engleza vineri de la 11 la 12. Ai mei nu merg la ora aia pt ca deja fac 3 ore/saptamana in 2 sedinte, in grup de maxim 10 copii, deci ar fi fost total inutila ora de la scoala.

In alta ordine de idei, Bianca a fost pedepsita joi sa scrie 3 randuri de liniute, ca tema (ceilalti nu au primit tema) pt ca a stat de vorba cu colegul de banca, de nu s-a oprit nici cand i-a zis invatatoarea . Ea mi-a spus foarte senina, ca e vina invatatoarei, ca nu s-a gandit sa il puna pe Victor mai in spate, ci l-a pus langa ea (Victor e prietenul ei cel mai bun inca de la gradinita, unde au fost colegi de grupa). Imi spunea foarte senina "Ce??! Doamna nu stie ca eu nu ma pot abtine sa nu vorbesc cu Victor?!".




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Laura, deci e vorbareata Bianca!
Eu il suspectez pe Stefan ca nu e atent la ore, cred ca se mai uita pe pereti, pe geam, am sa vorbesc cu invatatoarea sa vad ce zice. Trebuie sa-l trag eu de limba sa-mi spuna ce a facut la scoala, ce teme are, a avut un proiect pentru maine si joi seara era tot agitat ca ii trebuia a doua zi si cand colo ... era pentru maine. Si multe din astea. Imi spune "cred ca am si asta .... dar nu stiu sigur, sun-o pe doamna!". Degeaba incerc eu sa-l fac sa nu se mai bazeze atat pe mine, probabil ca stie ca indiferent ce se intampla, rezolva mama. Nu prea cred ca e in regula asa.
Azi avem sedinta cu parintii, sper sa reusesc sa vorbesc cu invatatoarea si in particular.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

La noi engleza este la optional. Nu se plateste nimic profesorului, doar manualul l-am cumparat.

La baiatul meu (care e clasa a 7-a) engleza am platit-o noi (ceva modic oricum) iar ca optional s-a facut educatie rutiera, apoi educatie ptr sanatate.

In alta ordine de idei, m-a amuzat azi Eva. In week-end a considerat ca o fisa pe care le-a dat-o dna ar fi trebuit pentru azi sa fie completata doar pe o parte. Era foarte convinsa si, cum pana acum nu a dat "rateuri", am crezut-o.

Dimineata, agitata, cum a intrat in clasa a intrebat o colega daca trebuia si pe verso facuta fisa. Trebuia si am lasat-o cam agitata in clasa.
Apoi, cand s-a intors de la scoala, fericita, m-a sunat si mi-a zis ca nu a certat-o dna, pentru ca si-a facut tema in pauza. A descoperit devreme chestiile astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

La noi optionalul e "literatura pentru copii". Pentru engleza a zis invatatoarea ca vorbeste cu o profesoara din clasa sa faca o ora pe saptamana, probabil luni, cand au ore mai usoare.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Pe noi ne-a pus la prima sedinta sa semnam o declaratie ca vrem ca optionale literatura pt. copii si engleza.In total avem 20 de ore pe sapt, la fel ca la Anya. In cele 8 de romana intra si literatura. Engleza nu o platim, ne-a zis ca a fost decizia scolii sa asigure engl pe post de optional din clasa 1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Buna,ne inscriem si noi in randul boboceilor de clasa 1
La noi optionalul e engleza o ora pe saptamana si nu se plateste.

As dori sa va intreb ce stilouri folosesc copiii vostri? a mea are 4 stilouri si nu suntem multumite. Are un my pen de la herlitz, un bic si celelalte doua no name cred.
Acum sincer nu stiu care e problema ori ea apasa cu putere ori nu stiu .. culoarea cernelii nu are aceeasi culoare de la inceputul liniutei pana in capat nu stiu cum sa ma exprim altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La noi nu a intrebat nimeni- nimic. Engleza si gata. Intr-a 3-a am fost ghidat intre vreo 4 optionale sa alegem matematica distractiva (dupa ce n-a mai fost engleza optional). Literatura ni s-a zis ca nu are rost pt ca una din orele de romana s-a tranformat de anul trecut in ora de lectura. Asa ca ce ne e lectura, ce ne e literatura... continutul tot ala.
Calin a fost ieri stresat din cauza 2-ului. La gradinita au facut cu baza dreapta. Doamna le facuse in caiet cu serpisor si de grija lui...nu-i mai iesea nici gatul de lebada. Primii doi erau mai ok, dar apoi, parca era sarpele starcit din Cartea Junglei. A exersat intai cu creionul pe caietul de casa, apoi cu stiloul si in 10 minute i-a reusit. In weekeand, daca a fost ziua lui, nu am facut cateva semne in avans, sa si le reaminteasca de la gradi si uite, s-a vazut. Asa ca aseara l-am facut si pe 3 si niste zale...ca sa fim pregatiti pentru azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

la noi problema era cerneala prea inchisa la culoare. Si faptul ca apasa si el nu ajuta prea mult, dimpotriva. Am trecut pe cerneala mai "proasta" de la arhidesign si e foarte bine. Noi avem Bic ergonomic si intr-adevar se tine in mana si se scrie foarte comod cu el.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput