PINGUINII delibereaza - capitol interimar(3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Noi am ales alta cale, adica si alta cale. Anticipatia. In exemplul tau cu telefonul, daca nu voiam sa-l ia la scoala, il luam eu din start duminica seara. Simplu. Tentatia e mare, de ce sa-l pun sa aleaga? Ok, stiu de ce, sa-l invat cu alegerile.
Din timp in timp le testez pe fete. Stiu regulile, dar le incalca. De obicei sunt cu un pas in fata lor si le tai macaroana, insa uneori ma fac ca uit. Uneori profita, alteori nu. Cand profita, uneori stiu, alteori nu. Dar am grija sa para ca am stiut. Le bat obrazul. Nu cred ca le pasa prea tare...dar stiu ca-s cu ochii pe ele.

Rufus ... si eu sunt adepta anticipatie, numai si numai ca sa evit un scandal in casa. Barbata-meu insa este adeptul educarii sentimentului de incredere unul in altul. Nu stiu exact ce e mai bine, imi vine sa ii dau lui dreptate dar pe de alta parte ma intreb daca nu cumva este prea mic (8 ani ?) ca sa inteleaga dimensiunea acestui termen si importanta lui pe mai departe.

Cand i-a luat telefonul, taica-sau l-a pus in sertarul de la biroul de sus, acolo unde a stat dintotdeauna, fara sa ii scoata bateria. A facut asta la vedere si cand eu am suspectat ca se va duce sa il ia de acolo, barbata-meu a zis ca vrea sa il testeze si sa nu ii shimb locul.
De Luni pana ieri nu s-a atins de telefon ...aseara, cand eu eram in baie cu Flavia, a venit la noi si mi-a spus ca a deschis sertarul si a verificat daca telefonul mai merge si merge ... si m-a intrebat daca poate sa se joace un joc pe telefon. I-am spus ca NU, ca telefonul nu mai este al lui si sa nu mai umble la el. I-a cazut fata de tristete dar l-a pus la loc ... Totusi m-a intrebat, cand si ce trebuie sa faca ca sa-l recastige. I-am dat un raspuns evaziv - cand o sa iti recastigi increderea pe care am avut-o in tine - si nu stiu exact ce sa fac ...cand si daca sa i-l dau vreodata inapoi.

In plus, nu inteleg aceasta isterie cu telefonul ... toate jocurile de pe tel se pot juca pe IPad, de unde aceasta isterie cu telefonul ?

Azi dimineata m-a intrebat daca poate sa isi ia Nintendo-ul la scoala ... i-am spus categoric NU, oricum nu are voie cu electronice la scoala. Cred ca vrea pur si simplu sa-l arate colegilor, sa se dea mare ... nu vreau sa incurajez aceasta tendinta de grandomanie, nu trebuie sa se dea el smecher ca are ...
La raspunsul meu negativ a zis "ok, uite, poti sa verifici, il las pe masa din living" ... aceasta replica imi confirma teoria ca din pedeapsa cu telefonul nu a inteles decat ca a pierdut telefounul pentru ca l-a luat la scoala ... minciuna, nu stiu, nu pare importanta pentru el.

Inteleg de la voi ca masura pe care am luat-o noi pare dura si fara sa-si indeplineasca scopul propus (pedepsirea minciunii) si totusi inca sunt furioasa de faptul ca avea tel in ghiozdan si i-a raspuns lui taica-sau ca l-a lasat acasa.

Rufus sau Viv - subiectul asta cu minciuna parca merita un topic separat, nu ? ... poate puteti voi sa-l faceti la "Parintii intreaba ..." si sa mutati mesajele astea ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Buflea, si eu cred ca e prea mic pt decizii de astea mari... "stabilirea increderii". Si la noi e la fel in casa, dl daddy cu astfel de teorii, eu dupa colt cu matura

hony, da' el are 6 ani, tu 36... ia incearca de-i creeaza tu increderea in tine intai si peste vreo 10 ani cu succes invata si tanarul domn

in alta ordine de idei, am terminat cu examul, multumesc androix de urari. Am apucat sa si mananc niste sarmale absolut delicioase facute de mama-lui-hony aseara si as dormi... o tona. Da' tre' sa merg sa-mi recuperez copiii bolnavi si mofturosi

Vivi, felicitari pentru casa noua pe dinauntru!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo,e un copil.....un copil....inca nu intelege de ce i se cer anumite chestii.Uite eu aseara am tras un bocet scurt ca ma gandeam cam ce face fiica-mea la trei ani.....l se cer atat de multe lucruri si ei sunt doar niste bebelusi un pic mai mari..la gradi sa se imbrace singura,sa se catere pe wc-ul mare singuri,cu pantalonii in vine,apoi sa coboare,sa traga apa,sa-si ridice pantalonii,sa spele manutele,sa revina in sala,sa se schimbe in pijama pentru somn,sa adoarma,sa se scoale sa se schimbe la loc,plus activitati curente,desenat colorat,caiete de lucru(la trei ani?doamne)...poezii,si altee..
Sunt copii au prea multe responsabilitati...le cerem prea mult in goaana asta nebuna a vietii din zilele noastre...
Aseara nu am lasat-o sa se imbrace singura...i-am spus ca macar cat sta cu mami sa fie copil....am ajutat-o la imbracat,am cremuit-o exact ca pe bebe,apoi am tinut-o in brate si am pupat falcute si gushulite.....

Buflea....e un copil baiatul tau..or fi ei voinici,or fi stind multe lucruri dar.....sunt niste copii...el nu a inteles minciuna ci doar ca a ramas fara telefon....lasa-l sa fie copil si iubeste-l asa cum e....stiu ca-l iubesti da` re timp sa invete subtilitatile mintii....
M-am lungit da` chiar aveam nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Uite cine stie sa ma provoace la vorba!
Buflea, nu pot sa zic ca am dat lovitura cu Tony, sau am dat=o dar depinde din ce parte te uiti Per total am pierdut 3 kg si cate 10 cm de pe talie si din cea mai proeminenta zona a burtii. Eu zic ca nu e rau in conditiile in care nu am tinut niciun fel de dieta si nici nu am reusit sa fac chiar toate zilele din program. Nu stiu sa-ti spun cate dvd-uri sunt ca eu am piratat programul. Atata doar ca golful piratilor a fost pus pe butuci intre timp incat nu stiu sa te indrum de unde sa le descarci.
Ce mi-as fi dorit eu sa incerc de la ei dar nu pot din cauza ca nu-mi permit nici pretul la care probabil se mai adauga si livrarea astronomica sunt suplimentele pentru refacerea musculaturii si pentru slabit. O sa ma mai documentez si poate imi fac curaj sa intru intr-un magazin de d-astea ca trec aproape zilnic pe langa unul si iau chiar de-aici ceva similar.
Asta ar fi istoria mea cu domnul Tony. E bine daca poti sa vezi filmuletele undeva pe net pentru ca programul e usor monoton, eu pe la finalul perioadei m-am cam plictisit. Pe de alta parte devine foarte complicat si greu de urmarit daca trebuie sa alegi dintre prea multe filmulete.
EDIT ca am uitat sa raspund la cateva intrebari: nu e un program greu de facut. Mai ales ca esti obisnuita cu miscarea. Nu e nici foarte lejer. Are doua etape: 1-2 si 2-3, nush ce fuse in mintea lor de nu leau zis 1 si 2 pur si simplu. Eniuei, 1-2 e mai de incepatori asa, cand simti ca nu te mai solicita treci la etapa urmatoare care e cam la fel doar ca in loc de 30 de minute sunt 40 sau in loc de 3 seturi de exercitii sunt 4. Eu nu am facut decat 1-2 singurul up grade pe care l-am facut a fost sa ma dotez cu niste gantere mai serioase ca alea de un kilogram erau degeaba. Din punctul asta de vedere e super ca facand zilnic nu ierzi mult timp, eu in 45-50 de minute eram si dusata si gata sa imi continui viata. Cand mergeam la sala totul dura minim o ora jumate.
Cert e ca merita scalambaiala chiar si la domiciliu dar numai in masura in care e ceva regulat, adica daca iti pui ambitia si o tii asa cateva luni, dupa aia devine obisnuinta oricum, intra in rutina.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Androix, am inteles ... mai da-mi mura in gura linkul unde sa ma uit.
Sincer, 3kg mi se pare cam putin, 10cm in talie mi se pare foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

www.beachbody.com si eu am facut power 90 ca sunt mai multe programe acolo.



www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Dragelor,

Sa va mai povestesc, cum vine trecutul peste mine si nu ma lasa sa traiesc.

Acum 5 ani, veneam cu fiu-meu de la gradinita si ma apropiam cu masina de un semafor. In fata mea, o Honda Civic veche de 10 ani, pune o frana brusc ca era cat pe ce sa intre in masina din fatza. Luata prin surprindere, am ajutat-o sa-si termine planul - eu cu tancul meu, am intrat in fundul ei mic si rosu si am turtit-o de fundul Jeep-ului din fata ei, pe care tocmai il evitase. Ne dam jos din masina, eu bulversata, ea la telefon ... Ea, fiind o duduie de vreo 19 ani l-a chemat pe ta-su, eu l-am sunat pe barbata-meu si lumea de pe strada a chemat politia. Ta-su, un personaj neobisnuit pentru mine, un biker cu ceafa groasa si tatuata, cu chica pe spate si mustata pe fatza, a venit, pe motor, sa evalueze pagubele ... nu ne-am vorbit. desi eu cand l-am vazut i-am spus barbatului sa vina cu un gun ... totul a fost foarte civilizat, am stat acolo 4 ore, ne-am chiar putin imprietenit, toate 3 masinile implicate, politia a facut raportul, ne-am dat mana, am plecat fiecare la casele lor.

Dupa 2 ani, mai exact cu 2 sapt inainte de a se expira cei 2 ani, ma suna asigurarea sa ma anunte ca tanara m-a dat in judecata ... sustine ca a avut necazuri cu gatul si spatele care i-au afectat viata si psihicul semnificativ si doreste sa i se plateasca pagube.
Asigurarea mea a preluat cazul - ca doar de aia am asigurare - si a incercat sa ajunga la o intelegere - i-a spus sa aduca dovezi medicale si ei ii vor oferi o suma de bani. Nu a vrut asa si am ajuns la tribunal. De 3 ani stau cu tinichiaua asta atarnata de coada, am avocat dat de asigurare, pana in Aug anul asta nu a prezentat nici o dovada, se pare ca in sfarsit le-a adus acum, avocatul meu a trimis-o la consult, la un medic ales de noi, cica a fost ... la sfarsitul acestei luni trebuie sa ma prezint la tribunal, in fata unui arbitru si a unui juriu (grand jurors probabil ), sa expunem cazul si ei sa ia o decizie pe loc - daca duduia merita bani si cati.

Nu va imaginati ce ma enerveaza situatia asta - pentru ca sunt o gramada de elemente care imi spun ca duduia asta cu tatal pe motor, este in cautare de niste bani gratis si ma tine pe mine prin tribunale din cauza asta ...

In primul rand ca m-a dat in judecata dupa 2 ani de la accident. Ok, inteleg ca termenul e de 2 ani, dar nenica, daca i-as fi rupt spinarea cu adevarat cred ca eram in curte dupa 6 luni...

Apoi singurul tratament pe care l-a facut a fost la chiropractor. Pai ce e asta nene ? Chiropractorul nu trateaza, nu pune diagnistice, face doar niste masaje si abureste pacientii cu energii mistice.

In al treilea rand, de ce nu a adus recordul ala medical la timp, de ce nu a acceptat oferta asigurarii ? In al 4 lea rand, de ce sa ia bani cand e evident ca nu ii merita ?

L-am intrebat pe avocatul meu si a zis ca niste bani ia cu siguranta, cel mai putin $3k si cel mai mult $25k ... spuneti voi daca nu e revoltator ?

Deci pana sa aflu cum stau cu statului meu de Grand sau Petite Juror, cred ca o sa trec prin statului de acuzat, la sfarsitul lunii ma duc sa ma tarasc prin tribunal, sa se uite niste Granzi din astia la mine si sa decida daca i-am rupt gatul duduii asteia sau nu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Buflea-dc ai avocat sigur te va reprezenta cum trebuie si sunt sigura ca "tinerica" de 19 ani nu va avea dovezi care sa cantareasca in favoarea ei-iti trebuie diagnostic si fizioterapie cel putin aici la noi care sa dovedeasca ca you suffered a lot!!
Sotu' meu a primit ceva bani,dintr-un accident de motocileta dar el a fost victima vreo 2 luni cu genunchiu bulit,nu a putut munci,a facut vizio-dovezi de la spital,etc,asta in 2002 insa cand nu avea "cap" si mergea cu motocicleta:))
Bafta multa,va fi bine, avocatii stiu ei cum sa castige procesele..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pai cica la 2 sapt dupa accident, duduia s-a prezentat la chiropractor si a facut niste sedinte acolo. Avocatul meu este de fapt desemnat de asigurare, ca pana la urma asigurarea o sa plateasca.
Avocatul a spus ca in mod sigur o sa se aleaga cu niste bani, dar nu cine stie ce.
Barbata-meu zice ca daca aia primeste bani, inseamna ca e ca si cum eu mi-am recunoscut si platit vina si asta o sa ma urmareasca tot restul vietii ...eh, asta este, ce-o sa fac acum ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Buflea, e scarbos de cald. Se merge inca in sandale si maneca scurta. Doar de vreo cateva zile s-a mai racit asa putintel.



in Bucuresti.

eu acum sunt in Targu Mures, unde-i frig de-a dreptu'. si ploua.


In Bucegi ninge. Niingeee

Mergi la inceput