PINGUINII delibereaza - capitol interimar(3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Buflea, foarte interesant ce spui, multe de fapt din cele scrise de tine le stiam, sub diverse forme, de unde crezi? ... din filme, din carti, am vazut/citit unele care prezentau foarte fidel sistemul. Mie mi se pare o sarcina grea, aceea de a hotari soarta cuiva, eu m-am ferit insa mereu de situatiile in care as putea avea in mana viata unui om, pentru ca mi se pare cea mai grava greseala, aceea in care schimbi definitiv in rau sau chiar distrugi sau suprimi viata unui om. De aceea, de exemplu, nu am urmat candva, in tinerete, medicina, inca de pe atunci am avut teama de a avea in mana mea viata cuiva, pentru ca orice om poate gresi.
Cazul acela despre care ai zis tu, "verdictul care a zguduit o natiune" a fost subiectul unei carti a lui Jose Baez, "Presumed guilty".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

prin filme am vazut si eu e drept

dar de aici pana la gandul ca voi cunoaste oameni care chiar joaca in 'real life' rolul de jurat... mai greu

mi se pare ft interesant sistemul, mi-ar placea sa se practice si la noi...cred ca ar reprezenta implicare directa in viata comunitatii, incredere si importanta oamenilor in ei insisi..
Spiritul civic ca ar avea mai multe resorturi pe un astfel de sistem.


multumesc de lamuriri, am citit cu mult interes despre ce e vorba
sunt un pic mai ...informata

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Buflea, foarte interesant ce spui, multe de fapt din cele scrise de tine le stiam, sub diverse forme, de unde crezi? ... din filme, din carti, am vazut/citit unele care prezentau foarte fidel sistemul. Mie mi se pare o sarcina grea, aceea de a hotari soarta cuiva, eu m-am ferit insa mereu de situatiile in care as putea avea in mana viata unui om, pentru ca mi se pare cea mai grava greseala, aceea in care schimbi definitiv in rau sau chiar distrugi sau suprimi viata unui om. De aceea, de exemplu, nu am urmat candva, in tinerete, medicina, inca de pe atunci am avut teama de a avea in mana mea viata cuiva, pentru ca orice om poate gresi.
Cazul acela despre care ai zis tu, "verdictul care a zguduit o natiune" a fost subiectul unei carti a lui Jose Baez, "Presumed guilty".


Ah ! Zau ? Jose Baez a fost avocatul apararii, un anonim pana la acest proces, care practica avocatura de 3 ani (deci neexperimentat) care personal, pe mine nu m-a impresionat ... nu a facut nimic special, tot ce a incercat a fost sa mute atentia de la crima propriuzisa la alte elemente suculente ale vietii acuzatei, fara prea multa legatura cu cazul (ca taica-sau avea o amanta, ca era un zvon ca o molestase in copilarie, ca maica-sa era pisaloaga, ca nu era prietena ei si o sacaia ...etc).
Nici nu stiam ca Baez a scris si o carte ... eu suspectez ca o ajuta pe Casey Anthony, care desi in libertate, banuiesc ca este praf din punct de vedere social. A vuit presa pe aici, a fost si o campanie ca daca iese ceva, vreun material pe seama acestul caz (film, carte) publicul sa nu plateasca ca incasarile sa nu ajunga la acuzata.

Cat despre responsabilitati ... Uite asta e un subiect de dezbatut ...
Eu simt diferit responsabilitatea unui medic fatza de aceea a unui jurat. E drept ca rezultatul final pare a fi acelasi, cumva amandoi joaca un rol important in viitorul unui om ...dar :

- medicul vine sa repare, pe cand juratul vine sa pedepseasca
- bolnavul a ajuns acolo ca asa i-a fost soarta, pe cand inculpatul a ajuns acolo pentru ca a facut alegeri gresite.

Nu stiu cat de grav este ceea ce o sa spun in continuare - nu am fost pusa in situatia asta, dar cred ca nu as ezita sa trimit un om la moarte daca sunt convinsa ca e vinovat. Sunt infractiuni pentru care nu am toleranta si cele mai multe sunt legate de copii (omor, violenta, abuz, molestare) ... De ex cazul asta cu C. Anthony chiar l-am urmarit in amanunt si pe mine m-a convins. Ca multa lume am fost extrem de revoltata de decizia juratilor desi sunt convinsa ca asta s-a intamplat din cateva greseli ale acuzarii:

- juratii nu fost alesi cum trebuie - nu toata lumea poate lega un caz din dovezi circumstantiale, nu toata lumea poate intelege dovezi care nu sunt palpabile, nu toata lumea are gandire logica

- capetele de acuzare au fost prost alese in conditiile in care trimteai la moarte o tanara, o femeie, o mama labila psihic si mitomana pe deasupra

Hai ca de la chilotii modelatori am ajuns la pedeapsa cu moartea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si inapoi la chilotii modelatori,va rog......

M-am smecherit....am adus pe cineva sa faca curatenie ieri,ca sa am casa curata in weekend...si nu e curat ca lumea,asa ca am mai luat eu odata la mana pe ici pe colo....ori sunt eu paranoica si vesnic nemultumita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Ah ! Zau ? Jose Baez a fost avocatul apararii, un anonim pana la acest proces, care practica avocatura de 3 ani (deci neexperimentat) care personal, pe mine nu m-a impresionat


Da, stiu ca afost avocatul apararii, nici cartea nu e prea impresionanta, ca realizare, dar oricum nu e beletristica, (eu am descarcat/citit ceva), e aparuta in vara asta.

Citat:

Cat despre responsabilitati ... Uite asta e un subiect de dezbatut ...
Eu simt diferit responsabilitatea unui medic fatza de aceea a unui jurat. E drept ca rezultatul final pare a fi acelasi, cumva amandoi joaca un rol important in viitorul unui om ...dar :

- medicul vine sa repare, pe cand juratul vine sa pedepseasca
- bolnavul a ajuns acolo ca asa i-a fost soarta, pe cand inculpatul a ajuns acolo pentru ca a facut alegeri gresite.


Da sunt meserii care pot influenta, chiar daca din perspective total diferite, in mod hotarator viata unui om. Aceste perspective, chiar daca fac diferenta prin ele insele, ca sa zic asa, nu consider ca fac influenta mai mult sau mai putin importanta sau ca ii fac viata mai usoara celui care are de luat o hotarare asupra vietii altuia. Desigur ca exista probabil multe, (de fapt chiar si unul e prea mult), de nevinovati pedepsit pe nedrept, desigur ca se poate discuta despre imprejurarile in care ne plaseaza viata la un moment dat si ce reactii putem avea la frica, furie, sentimente puternice (cica suntem doar chimie). In sinea mea la fel de grav ar fi ca un vinovat sa ramana nepedepsit, tot din greseala cuiva, pentru ca si eu, ca si tine, sunt pentru pedepse cat mai aspre pentru cazuri de genul celor la care te-ai referit si tu. Daca un criminal ramane nepedepsit, el poate omori din nou, un violator poate viola din nou, si cred ca cei care au gresit lasandu-l in libertate sunt partial vinovati pentru acea crima, viol etc si ei, prin hotararea lor au contribuit la distrugerea unei vieti. La fel, cred ca sunt si oameni care cu adevarat merita o noua sansa, sunt situatii pe care le intalnesti si le judeci si care necesita un foarte bun discernamant.

Citat:

Hai ca de la chilotii modelatori am ajuns la pedeapsa cu moartea


Sunt gata oricand sa asimilez noi informatii si pe tema asta. V-am marturisit deja ca sunt interesata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu e totul alb sau negru asta e clar...mai ales referitor la copii..aici am si eu pata pusa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Buflea, du-te te rog. E doar o zi/saptamana timp de 5 luni, nu?

Eu abia astept sa vii aici si sa ne povestesti.
Traieste-mi, tu pasiunea. (am terminat toate serialele cu procese si avocati). Fii tu serialul meu!


Eumada, la mine fuse joi. Si azi e ca miercuri. Daca intelegi ce vreau sa spun.

Mei, eu vreau sa-mi arunc fotoliile de piele (s-au facut jalnice). Unde naiba sa le dau?





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Viv,nu prea....te referi la vant?Sau viscol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mvaiii, fetelor ... Ce zi am avut ieri ...
Am inceput dimineata cu vizita la supermarket sa cumpar gogosile si fruit snacks, apoi le-am dus pe terenul de soccer, la chiosc ... Am venit acasa, am luat copiii si la 9:30 AM eram la taraba ... Chioscul a fost foarte bogat in detoate - gogosi, cafea, chifle cu unt sau cream cheese, prajituri, snacks, dulciuri o gramada, chips, apa, suc ... etc.
Evident, copiii n-au stat sa vanda, desi cica ar trebui sa invete si asta, ideea de muncit pentru a strange fonduri. Aiurea, baietii au pus de-un fotbal si fetele de scarmanat niste papusi. Cei mai fideli clienti ai chioscului am fost tot noi, familiile donatoare ... Am cumparat mic dejun pentru copii si pentru noi ... Cel mai de succes a fost cafeaua si chiflele cu unt.
Tura mea a durat 1ora dar pt ca copiii se jucau atat de frumos, am decis sa ma duc eu acasa si sa ramana barbata-meu acolo sa mai piarda timpul. Acasa am pus o masina de rufe, am aspirat si dat cu carpa jos, am intins rufele ... Pana au venit copiii. Dupa 20 min am plecat toti 4 la meciul oficial de fotbal ... Au jucat cu alt oras si au castigat 3-1, dupa care s-au pus pe dulciurile ramase de la chiosc. Cu ocazia asta am aflat rezultatul vanzarii ... Cica s-au strans $387 ceea ce nu mi se pare rau, desi nu stiu cat costau produsele alea donate.

Dupa meci, fiu-meu a avut 1ora in care a facut baie si eu cu fica-mea ne-am dus sa cumparam muraturi ... Apoi baietii au plecat la un Birthday party si noi fetele am ramas sa punem muraturi ... Va rog sa ma felicitati, am pus morcovi, gogo si conopida dupa sfaturile de pe forum ... Daca nu ies, nu mai pun niciodata. De fapt nu e greu, doar ca spre final ma plictisisem de aranjat alea in borcan, mai ales ca trebuie aranjate optim, cu cat mai putine spatii libere ...
In timp ce eu puneam muraturi, fica-mea facea supa pentru papusi si cuptorul meu calea o mancare de varza pentru sapt viitoare.

Baietii mei au venit la 7:30 PM, am pus de-un dinner subtire (lapte batut si chifle de paine coapte tot de cuptorul meu simultan cu varza) si apoi barbatul s-a asezat la tancurile lui de la computer si noi 3 la un film cu Huckleberry Fin la care eu am adormit dupa 10 min . M-au trezit copiii sa-mi spuna ca vor la culcare ...

Azi am in plan sa ma vopsesc si sa repet cu fiu-meu cuvintele de spelling pt sapt viitoare. Dupa amiaza avem petrecerea lui de 8 ani . Nu e ziua lui azi, azi doar o serbam ... Face 8 ani, luni dimineata la ora 10:00 AM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Stiati ca Huckleberry inseamna afina?
Si gooseberry agrisa.






--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput