PINGUINII delibereaza - capitol interimar(3)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am aflat:
- se aleg copaci ce nu au diametrul mai mic de 30.5 cm
- se fac gauri dar nu mai mult de 4
- in gaura se pune un cep
- se conecteaza cepul la reteaua de furtunuri ce aduna toata seva din mai multi copaci
- e pe acolo si o pompa electrica care asigura miscarea sevei prin furtunurile astea
- urmeaza fierberea ce se face in 2 recipiente: unul carea colecteaza si altul in care se face fierberea propriu-zisa. Seva nu trebuie sa aiba contact direct cu caldura de aia recipientul nr. 2 e special si are un sistem de cosuri
- cu ajutorul unui hidrometru pentru artar se verifica concentratia de zahar
- daca hidromterul indica o anumita concentratie (66%) seva a devenit sirop
- se filtreaza si se pune in sticle.

Cred ca de aia costa asa mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello- si aici siropul de artar este scump- 1l nu gasesti sub 15 cad si ala la Costco un fel de metro la voi.
Eu nu il plac ca e f f dulce.
Dc vrei eu trimit acum in decembrie prin mama:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Vivi, cam asa e procesul in versiune lunga... in versiune scurta sunt si familii care isi fac acasa pt consum propriu, deci nu e mai complicat decat sa zic o zacusca cu tot coptul de legume si fiertul de borcane... sau anyway la mine intra in aceeasi categorie de batai de cap

dar in general aici mancarea e f scaumpa. Adica cea buna. Da, poti sa iei piept de pui la 99 centi/ pound, dar daca vrei sa cumperi pui de ferma fara hormoni si antibiotice, dai 20-25 de dolari pe un pui mediu spre mic. Adica max 2-3 pounzi. Sau alternativa mergi si cumperi de la ferme, inca n-am reusit.

Siropul de artar e f scump in magazine si aici. daca vrei mai ieftin, dar ok iei de la ferme. In fine, nu intentionez sa redeschid discutia asta, bottom line e ca daca vrei sa mananci sanatos, sau ai o alimentatie bazata pe fructe/ branzeturi si cati mai putini aditivi platesti destul de mult.

Buflea, my dear, da' nu ne putem compara. In primul rand eu acu' am norma de lucru 7 ore + whatever pauza de masa imi iau. mai mult de 15 min nu investesc in asta, ca sa termin mai repede. plus orarul flexibil, deci cu cat vin mai devreme plec mai devreme sau invers. Cel mai tarziu ajung la 5 acasa ca prefer sa ma trezesc dimi sa merg devreme la munca. Cel mai si cel mai, eu fac 15 min pe jos in ritm sustinut la servi - un km si un pic, deci cu juma' de ora dus intors every day acopar si drumul si cele 2 ore pe sapt la sala...

joi e si mai speciala ca au copiii la scoala mad science dupa scoala, deci nu ii mai pun si la lectii.

curat fac la 2 saptamani, copiii isi fac singuri ordine in camera cam la 2 zile ca altfel le mananc urechile, vase spal la 2 zile, de gatit gatim in weekend, in rest branza rosii pate, salate la greu, lapte iaurt whatever. carat copii la ninja si aikido class - se ocupa dl sot, eu sunt cu temele desenul sedintele cu scoala si in curand ceva lectii de arts/ music.

asa ca stai linistita ca nu-s wonder woman deloc, eu tot ma crucesc de tine cum alergi in toate partile si nu ti s-a aplecat inca...


Edit, agree with denisa, e si dulce rau deci bad for you

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Aqai-in ce zona esti tu, ca parca ai descris situatia de la mine:)
Eu de vreo 2 luni de cand sunt "condamnata" l ano job din motive medicale ,m-am pus pe investigat ferme ca sa mai economisim ceva bani dar ca sa si fie mai calitative,no hormoni,aditivi.
Asa e cu puii in magazinele organice,dar sa stii ca la ferme pe pui de 5-6lbs dau cam intre 13-15 lei,si am descoperit ca dc ii suni in avans si i iceri sa ii transeze-adica o punga doar cu piept,una cu legs,etc se poate si asa si fermele de pui iti dau si oua free run-la 2,5 lei duzina in loc de 5,5 in magazine...
Apoi eu am o ferma de legume la 4km de mine si chiar azi treb s amerg sa mai cer la tanti un cos de ceapa rosie si unul de cartofi ca stau bine in clod room si tin cateva lunio bune, in loc sa dau pe 3lbs de ceapa 5 lei, aici vine 1,5 lei pe kg.
Am mai luat si ardei,vinete,si am copt pe BBQ rapid si bagat la congelator si fructe luam cat exista dezonu-pracic din magazin nu luam decat lactatele ca suntem mari mincatori de brinza si ale aoricum sunt super scumpe..
Imi aduc aminte ca acum 10 ani, pt 2 pers cheltuiam pe luna maxim 400, acum desi copiii nu maninca cantitativ prea mult, snackurile si lactatele cred ca ne omoara, am ajuns sa dam cel putin 1000, daca nu scapam la costco prea des:)-in conditiile in care avem peste proaspat prins de husband..
Cam asa, cu subiectul asta.
Buflea-eu subscriu la programul tau, la noi zilnic are ceva mindra, de luni-simbata inclusiv,noroc ca la scoala e totul super easy pt ea,desi eu la FE ma asteptam la mai mult, dar ghinion,treb sa lucram suplimentar inca-cand ai procesu ala, ai scapat de el?
Kari-sanatate multa, ai grija de tine.
Vivi-multam de sfaturi legate de copila, pe mine deja incearca sa ma domine uneori dar nu ii iese, si mai manipuleaza la tasu uneori
Weekend fain si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo pinguinelor

ce-i artarul fetelor? e bun la ceva siropul ala, mai precis ajuta al ceva?

viv, multam de intrebare, sunt in parametrii, cu mana dreapta amortita cateodata. la control am fost azi, cica sa muncesc mai putin, eventual sa ma pensionez.

Aqai, buflea, voi aveti program de cazarma, nu gluma. vremuri demult apuse la mine, cand trebuia sa le dau mura'n'gura la copii. azi i-am expediat de acasa, ca aveau pofte de clatite sau ce stiu io ce bunatati visau.

mi-am facut cont pe feisbuk, am inebunit oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Kari, multa sananate!

artarul ala e bun ca sa ai dupa ce face dieta. e un cerc vicios aici si o mini-conspiratie, am descoperit:

ai curte cu iarba. iti trebe' musai un artar peste ca sa tina umbra, altfel iarba se arde vara si se face urata urata si se uita vecinii chioras. pui artarul il cresti cu greu. bei sirop, daca esti localnic adevarat :) apoi, dai kg jos grebland la frunzele de artar toamna :)

now really un artar e un copac grozav de functional si estetic. fac niste culori dementiale toamna

denisa, sanatate multa si tie si succes in cautari. Eu stiu doar teoria, la practica stau mai rau asa ca nu am ajuns la ferme inca si ca pedeapsa cheltui la greu in raioanele de la zehrs pe carne.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Daca zice ca siropul ala are 66% zahar trebuie sa fie tare dulce.
Am poftit uneori sa gust.
Asa cum am poftit untul de arahide si am fost profund scarbita. Mi-am zis ca nu mai fac asemenea experiente.


Insa exista o dieta cu sirop de artar si lamaie si cica da roade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Pai vivi amesteca 6.6 linguri de zahar brun in apa apoi fierbe-l un pic sa devina vascos si iaca siropul de artar.

eu ma asteptam sa aiba oarece aroma sau ceva, da e ca o apa cu zahar mai groasa, dar nu asa vascos ca mirea

uite inca un element in conspiratia artareasca: lamaia de dupa :))))

untul de arahide pt mine e comestibil numai in combinatii explozive, gen gem sau nutella cu peanut butter pe paine proaspata si calda

da' fiii-meu ala mic si speriat de caini are combinatia proprie: paine, unt de arahide, branza si salata verde. asta e mancarea lui de omida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Denisam
Buflea-eu subscriu la programul tau, la noi zilnic are ceva mindra, de luni-simbata inclusiv,noroc ca la scoala e totul super easy pt ea,desi eu la FE ma asteptam la mai mult, dar ghinion,treb sa lucram suplimentar inca-cand ai procesu ala, ai scapat de el?

Eu nu mai am timp sa lucrez suplimentar cu ei ... nici macar in weekend de cand cu soccer, hockey, inot, vizite, SPA-uri si alte alea.

Procesul ar trebui sa fie la sf lunii asteia dar am vorbit cu avocatul si cica nu tb sa ma prezint - se duce el pt mine si ma anuntza ce a zis comisia.

Uraganul meu s-a mutat de duminica pe luni noaptea. Vreau generator ...

Sa vedeti cum mi-am facut eu de lucru asa fara sa ma roage nimeni si cum o sa o iau in bot ... am primit la serviciu o oferta de bilete la "Disney on ice" - $15 biletul, parfum. Si in loc sa ma duc eu cu copiii mei si atat, ma apuc sa mai spun si la doua amice care au cate 1 copil de varsta alor mei. In capul meu era ca o sa fim max 7 (3+2+2). Ei bine, ce credeti nene ... au vorbit fiecare cu familia si s=au hotarat sa vina cu totii, barbati, copiii, mamici si bunici de m-am trezit ca trebuie sa cumpar 14 bilete. Promotia asta iti da bilete pentru niste locuri ramase prin sala ...nu o sa gasesc in vecii vecilor 14 bilete pe acelasi rand la $15. Si acum nu stiu ce sa fac ...

Ar trebui sa cumpar biletele pe familii si sa stam fiecare unde nimerim si o sa pic prost.

Ar trebui sa imi cumpar biletele mele si sa-i las sa-si cumpere singuri biletele si iar o sa pic prost.

Ar fi trebuit sa tac din gura ... si picam in picioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Buflea-come on,ia biletele pe familii si dc nu nimeriti unul linga altul e ok, no worries,va vedeti oricum before and after show si sa zica mersi ca le iei bilete la 15 lei ca eu nu vad asa promotie in veci.
Tin pumnii sa cada pitipoanga cu chripractorul la pace cu avocatul tau si sa scapi de asta-cu jury duty ce ai rezolvat,ai scapat, sau esti la cei ce merg max 5 zile?

Mergi la inceput