PINGUINII delibereaza - capitol interimar(3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Sub stindardul "si batuta si cu banii luati" preturile sunt cam urmatoarele :

1. Intrarea = $28 - acces nelimitat peste tot, dar fara nici un fel de serviciu inclus.

2. Scrub + masaj = $80 (nu mai stiu daca a fost 1h sau 1.5 ore - inclin sa cred ca 1.5 ore ca mi s-a parut ca "bataia" aia nu se mai termina . In pachetul asta a mai intrat o masca cu castravete pe fatza si spalat pe cap.

3. Masaj clasic - spate sau picioare = $35/30 min

4. Manichiura + Pedichiura = $30

5. Dinner = $15 o portie

la toate preturile de mai sus se adauga bacsis obligatoriu - intre 15%-20%.

In zona de saune mai exista un bar de fructe, unde puteai sa comanzi tot felul de sucuri naturale dar nu stiu cat costa unul ca nu am comandat.

Desigur la bai existau sampon, balsam, sapun, creme de fatza si corp, pieptan si feon la discretie. La intrare primeai un pachet care continea periutza de dinti, 2 prosoape si hainele pentru sauna (adica un tricou si pantaloni scurti dintr-un bumbac foarte gros ca sa absoarba transpiratia).
Restaurantul este tot in incinta, mancarea coreana desigur nu prea e pe gustul meu, deci nu pot sa spun daca e buna sau nu ... nu e rea, dar oricat de buna ar fi, eu as evita-o daca as putea

SPA-ul este deschis non-stop si pe laga zona de bai si saune mai are zona de relaxare - adica niste camere imense cu fotolii rabatabile unde efectiv se doarme, de preferat pe sexe, ca sa nu se amestece sforaiturile . Mai exista o sala de fitness si o zona cu computere si WiFi Internet.

Deci cel mai ieftin costa $28 pe termen nelimitat, acces peste tot dar transpiri, masezi, speli, relaxezi de unul singur.

Nu stiu daca vi se pare scump sau ieftin ... serviciile astea de infrumusetare sunt foarte scumpe pe aici si comparativ cu alte saloane mai mici, eu zic ca preturile sunt foarte ok pentru ce ofera si durata nelimitata de timp.

Per ansamblu este o experienta interesanta care, in ciuda ironiilor mele , sa stiti ca merita ... este o ocazie excelenta sa petreci timp cu prietenele si sa te simti, macar o data pe an, gadilata din cap pana in picioare.

Ma mai duc ? CU SIGURANTA - de altfel am primit cupon pentru free pass si deja ma gandeam cu fetele sa fixam o zi prin Decembrie, nu cumva sa ne blocam toate weekendurile si sa ramanem fara a doua "febra musculara"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

buflea, multumesc.
Da, nu-i ieftin, insa sa sti ca si aici tratamentele bune costa bani buni.
Vis a vis de cotonogeala pe care ai luat-o, vis a vis de prietenele tale care nu se simteau batute prea tare, vreau sa spun ca toleranta la durere este diferita intre oameni si, cel putin aici, trebuie sa se tina seama de ce spui tu. Pentru ca nu este nimic benefic intr-un tratament care te umple de echimoze si iti creaza discomfort. Tonusul muscular (daca asta este motivul pentru care esti supusa la o cafteala pe banii tai) se obtine prin actiune repetata, nu printr-o singura si amarnica batuta. Ideea este ca n-ar trebui sa existe mari diferente intre un masaj corean, romanesc, chinezesc sau african, la nivelul perceperii durerii.
Daca e chiar neplacut (desi vad ca va pregatiti de o noua tura), incearca sa-i spui tortionarei viitoare ca te doare si, daca nu intelege, faceti schimb si demonstreaza-i pe pielea ei. Am asa o banuiala ca pe ea n-o maseaza nimeni cu pumnii.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo....si te duci dupa ce-ti trec vanataile,da?
Si la noi...un tratamant corporal mediu costa cam 300 euro pe luna..cu rezultate..peste tot e scump....
E a treia noapte cand nu dorm si caut solutii pentru cele cateva probleme aparute in doua zile.Dimineata am izbutit sa clarific una si au mai aparut doua......maine probabil o sa fiu chioara de somn...si plina de furieasa cum sunt de fiecare data.Gestionez situatia dar am nevoie de multa putere psihica..Iar voi da ochii cu aia....insa o sa ma straduiesc sa fac ca data trecuta.Aveam o fata de mi-a zis o prietena ca nici regina Angliei nu ar fi fost mai impasibila.Acu` nu-mi pot explica starea asta de bulversare pe care o am.....eu de obicei sunt o "nesimtita",adica insensibila.

Vivi...saru`mana Tineti-mi pumnii.
V-am ametit iar...in perioadele de stres maxim sunt cam incoerenta....imi revin sper mai tz....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

'neata pinguinelor

vrea cineva o cafea nemteasca?

eumada, tin pumnii ptr maine. vei reusi, ai sa vezi! ptr ca esti o invingatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da mai multa cafea....eu vreau o cana de aia mare....ca tigari am io...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Io, io vreau cafea! de fapt, acum imi beau cafeaua de dimi :)

Mada succes mult!

Bufleo, sunt sigura ca esti o frumusete frageda acu' ca te-au tabacit si ca de fapt a meritat chinul te invidiez si sa stii ca ma simt uitata

si sa va spun si voua ca de fapt deja am o saptamana si jumatate in campul muncii si ca nu mai sunt housewife. lucru reflectat urgent prin largirea brusca a hainelor. Nu mai am timp sa si hranesc armata si sa si manac si eu

tre' sa ma trezesc dimi la 6 sa-mi beau cafeaua la bureau pe la 9. vreau la mami! ce bine era cand eram acasa si de pregatirea matinala trupetilor se ocupa ea si eu doar ma trezeam zambitoare ca o raza sa pelc la servi :)))))

ca sa nu mai zic ca am asasinat pruncimea cu temele, cand ma vad ca intru pe usa o iau la fuga, ca altfel ii prind la lucru si pana la culcare tre' sa faca teme. Hm, s-au scurtat zilele...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eu ma scol la 7. Si o spun cu mare mandrie caci nu sunt o matinala.
Tot ceea ce se intampla inainte de ora 8, mister ar trebui sa ramana.

Daca fac asta inseamna ca sufar dupa un timp al meu cu mine.
Asa am facut si azi si cand a aparut fii-mea intrerupandu-mi cafeluta si reveria m-am simtit ca Buflea (dupa masaj).
Nu dorea decat sa o ascult la istorie.
Am reusit un zambet stramb.
Cand am vazut lectia, 4 pagini de studentesc, fara paragrafe m-am inverzit de placere si am simtit genunchii coreencei pe sira spinarii.

Peste 20 de notiuni suspect de noi - nu pentru mine.
Metecii se transfomasera in azteci
Areopagii in aero nu stiu ce
Eupatrizii in eucaliptii.
Cand a ajuns la Heliaia, arhonti, Clistene, bule (cu accent pe e), hiloti si Atelia nu am mai rezistat si am dat drumul la niste hohote de ras nestapanite.
Ne-am petrecut vreo ora cu dictionarul in fata.

Asta la istorie dupa ce ca e afurisit rau, le preda atat de mult si atat de multe cuvinte noi ca le uita sarmanii copii dupa 3 ore.

Si fii-mea a uitat atat de multe incat are 1 nota jalnica.
Si azi le-a mai dat un test ce o sa mai adauge o caramida la nota aia jalnica.
Si ce credeti ca face acuma? Invata la istorie pentru vineri. Doar, doar i-or intra hilotii aia-n cap.


Nu ma intreaba nimeni ce fac columbele mele?
Tot ce stiu fac. Fulgi, gainat si pamant.
Daca pana si donsoara ce ma ajuta la curatenie mi-a cerutt o pusca sau o prastie e clar ca treaba-i groasa! Si se racaie greu.


Eumada, tin pumnii stransi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Azi de dimineata am descoprit si prima vanataie ... pe umarul drept.
Am sesizat o privire de indoiala in ochii barbatului si am atacat prima : Sa nu spui nimic, ca iti fac programare la maseoza si o aduc si acasa.

Rufus are dreptate - doamna in negru a exagerat si eu ca o bleaga am tacut si suspinat. Cred ca am avut ghinion, data viitoare nu mai tac si cum nu vorbesc aceeasi limba cu "calaii", o sa ma ridic de pe patul alunecos (chestie care deja este o provocare) si o sa latru nervos "A U C I - B A C K - O F F" ... sper ca asta sa nu insemne in coreana "miam, miam, ce-mi place, mai vreau" ... pana la urmatoare vizita, am 1 luna si jumatate sa invat niste scheme de tae-kwon-do, poate imi folosesc, cine stie.

Vestea buna este ca numai umerii ma mai dor - coloana, fundul, noada si-au revenit ... si vanataie am doar pe un umar.

Cum mai fetelor sa ma maseze una pana mi-a facut vanatai ? Va imaginati ce maini fioroase avea tanti aia ? Ca asa ca aspect general era mica, slabutza, nu ar fi zis nimeni ce "Captain Coreea" zace in ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Aqai, cum draga ai slabit de cand ai inceput serviciul ? ca eu am serviciu de cand ma stiu, tot asa pregatesc breakfast dimineata si nu s-ar desprinde 1 kg de mine ...

Viv, istoria a fost cosmarul anilor mei de scoala. Prin anii '90, cand era o moda sa incepi o a doua facultate, am avut si eu o tentativa sa dau la drept. Am invatat gramatica si cand am ajuns la istorie, efectiv am facut criza de nervi. Va jur ca Dacia strabuna isi muta granitza aia de doua ori pe luna, din oras strabun in alt oras strabun ... si candidatii de la drept din sec 20, trebuiau sa stie toate aceste date in ordine cronologica. A fost peste puterea mea de acceptantza ... uite de aia nu sunt eu avocat acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Nu ma intreaba nimeni ce fac columbele mele?
Tot ce stiu fac. Fulgi, gainat si pamant.
Daca pana si donsoara ce ma ajuta la curatenie mi-a cerutt o pusca sau o prastie e clar ca treaba-i groasa! Si se racaie greu.




io te-as intreba cat crezi ca mai au pana-si fac cuib pe parchetul cel nou (citisi postarea mea?)

notiunile alea de istorie is suspect de noi pentru mine - imi suna cunostcut hilotii si aztecii, da' sa nu ma-ntrebi exact ce-au facut si cand, insa restul notiunilor mi-e prea lene sa le googalesc acum, dar jur ca nu le-am intalnit vreodata

Mergi la inceput