Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *447*

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Multumesc fetele.

Nu a mai facut febra insa mi se pare infundat desi nu are muci. Asa ca am declansat razboi virusului. Se pare ca s-a luat din calculator la copil. Si la mama. Ca si ea muceste. Coafura mea rezista. sa vad pana cand.

Si ca sa avem de ce ne vaita vad ca l-a intepenit gatul, se intoarce ca lupul, pe partea stanga. Asta stiu sigur ca nu cedeaza la aerosoli si alte ceaiuri.

Poze Raru
Poze noi

IULIA va invinge CANCERUL

Rares Rarisel cel mai frumusel



Pe noi ne-au ajutat mult Homeovoxul si Coryzalia, Gianina! Tot la sfatul ei am cautat Imunorezistan, nu am gasit si la farmacie mi-au recomandat "ceva in loc" care numai in loc nu era, contine alte chestii naturiste, tot Imuno-nu-stiu-cum. Pe baza de propolis si miere si echinaceea, si scump ca e bio . Eu ii dadeam sirop propolic su vit C si echinaceea de la Fiterman, muuult mai ieftin, dar si asta a fost f bun, pe asta i l-am dat pana a terminat sticluta. Vad ca ea e ok, eu mucesc si tusesc si ma doare gatul de cand merge ea la gradi



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Neatza si din est, chit ca noi nu servim cafea :)

Am fost ieri la control, ca ma durea burta ciudat. Colul cica are 29 mm (deci tot cam pe acolo) si mi s-a spus ca "e scurt dar bine macar ca OE e inchis". Am intrebat ala intern cum e, mi-a zis asa, din mers, ca "tot inchis". Nici nu stiu ce sa cred Daaaaar am placenta imbatranita (initial a zis gradul 3, apoi a scris in fisa gradul 2...) ceea ce am avut si la Ilinca. Tot cam pe la vremea asta, ca stiu ca ma rugam de faimosul nostru ecografist sa ma primeasca la consultatie inainte de morfologia de trimestrul 3, si imi spunea ca daca placenta chiar e imbatranita, ecografia lui nu o sa ma ajute la nimic. Asa ca ieri am umblat tot orasul sa caut Dexamethasone, care nu se gaseste ca sa imi intep fundul aseara si azi dimineata. Pana la urma am furat stocul copilei - exact 2 fiole aveam - si am cautat sa fac rost pe sub mana de alte doua fiole, ca de cand cu criza de laringita nocturna, nu am curaj sa stau fara asa ceva in casa. Bine, mai aveam varianta folosirii de Dexa de uz veterinar ca o concentratie si o diza calculam eu, dar mi-a fost sila o data de excipienti, care nu stiu ce si cum e cu ei, a doua oara de puritatea subtsnatei active, si a treia oara de faptul ca flaconul de uz veterinar are 50 respectiv 100 ml, si nu aveam nici un chef sa ma injectez cu ceva prin care s-au mai plimbat cateva seringi. Oricum, iar sunt ingrijorata, medicul m-a intrebat de 3 ori cand am programata sustinerea tezei si a tot dat din cap, Catinca e deja cu capul in jos (de unde si senzatiile mirifice care m-au trimis ieri la el)....iar eu am teza pe 5 noiembrie teoretic, si DPN-ul pe 21 decembrie, deci clatinatul asta din cap nu mi-a placut deloc. Vreau macar 34 de saptamani



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Bondimineu.
Pisigri, acolo va sta Catinca, stai pe pace, dr. o fi avand Tourette de tot clatina din cap, cum sa nu stea bebelina cuminte si sa astepte sa o scoata Mos Nicolare, daca nu chiar Mos Craciun?
Anaan, dar de ce ti-ai scos alunita, te deranja sau din rationamente...estetice?
Tufete, pe mine ma doare de ieri (sau alaltaieri?) inelaru' de la dreapta in jurul unghiei. Azi m-am trezit cu durere intensificata, "zvacninda". Am observat (prin comparatie cu cealalta mana:))) ca degetul e umflat si cam rosu si cand apas ma doare portiunea incepand fix de sub unghie pana la prima...falanga sau ce naiba e aia, indoitura degetului:))
No, eu stiam ca astea-s simptome de panaritiu, de cand a avut Gigelica la picior, parca. Am "consultat" netul, simptomele coincid cu ale "panaritiului superficial" daaaarrrr....diferenta e ca eu nu m-am intepat/taiat acolo (nici macar nu mai am forfecuta de pielite si la manechiura nu am fost, merg cam o data pe an:)))
Ei, de unde-oi i capatat asa ceva si ce sa fac? E drept ca am avut o pielita la deget si am tras-o cu unghiile si cu dintii, neavand forfecuta, mai fac si barbarii de-astea.
Citind pe net m-am uns rapid cu baneocin, desi nu vad nicio "portitza", nicio rana...
Am si o varza, e buna la de-astea parca, nu? Dar cum o folosesc?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Neata,

Pisigri, dar nu poti sa iti un concediu medical pana pe 5 noiembrie? Ar trebui sa te menajezi putin.

Kea, nu stiu sa iti zic ce jocuri sa cumperi sau ce deprinderi ar trebui sa aiba copiii la varsta asta. Noi acum construim, lipim, desenam, pictam. Ideea e ca poti sa faci chestiile astea cu tematica. Adica: desenam fructe de toamna, coloram toate patratele de pe o pagina...chestii de genul asta.

Denisamada, scuze ca am dat ieri buzna peste tine (la telefon). Eram oarecum stresata. INca nu stiu ce a facut azi-noapte la spital persoana respectiva.

Vroiam sa spun ca are DEnisamada o voce sexoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Neata !!

Venim si noi la cafea !!


Pisigri sa mai stea putin Catinca (ce-mi place numele ) la caldurica si tu sa te simti bine !!


Kea am inteles ce ai vrut sa spui , si Ada a invatat formele geometrice dintr-un puzzle de lemn primit de la Inapreda care are vreo 10 piese, fiecare de alta culoare, tare frumos si practic


Noi dam o fuga pana la bunica si apoi plecam la munte asa ca ne auzim maine seara !!! sa aveti un wkd frumos



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Ilinca, probabil e de la pielita aia. Ai tras-o tare? Ai avut nervi pe ea! Mai stai si tu putin sa vezi evolutia de astazi.

Sa va arat ce jocuri am mai luat, cu gandul ca vine iarna si trebuie sa facem ceva in casa:

http://www.lexgrupsrl.bizoo.ro/vanzare/378204/img/Joc-de-Constructie-Octo#1 (din asta imi face casuta pentru pasari, pusca si floricele cadou pentru mine)

http://shopu.allshops.ro/produs/120432/Creionul+fermecat.html ( e nedesfacut i-l mai tarziu)

http://www.piticshop.ro/jocuri_si_jucarii/jocuri_puzzle/colectii_puzzle/puzzle_cu_3_imagini_6_9_16_piese-p10033526

http://www.jucarii-copii.net/sa-coasem-frumos-d-toys/ (nedesfacut)

http://www.liviatoys.bizoo.ro/vanzare/2032279/Joc-Maimute-jucause (ceva de genul asta, tot cu maimute, din Auchan- a fost 9 lei. NU am gasit link-ul potrivit).

Am vazut ca in Auchan sunt jocuri frumoase (vi l-am aratat pe cel cu magnetii si formele geometrice) la preturi bune 20, 30 de lei. O sa mai cumpar cand ochesc ceva din m otive de sarbatori de Craciun care se apropie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Of Doamne, acum m-a apucat si pe mine cand e casa buda, o tona de vase de spalat si vreau sa fac si mancare!
E buna varza de ceva? Sa iau ceva antibiotic pa gura de capu' meu? Va pricepeti la asa ceva?
Oare daca pun un plasture pe dejet ma pot apuca de spalat vase si taiat varza?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Of Doamne, acum m-a apucat si pe mine cand e casa buda, o tona de vase de spalat si vreau sa fac si mancare!
E buna varza de ceva? Sa iau ceva antibiotic pa gura de capu' meu? Va pricepeti la asa ceva?
Oare daca pun un plasture pe dejet ma pot apuca de spalat vase si taiat varza?...

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Cum sa iei antibiotic pentru un deget inflamat?
Pune baneocin, un plasture si apoi taie un deget de la o manusa chirurgicala sau d-aia de menaj si fa-ti treaba. Eu nu prea pot sa fac treaba cu manusi d-alea de mesaj, d-asta zic sa tai un deget si sa te legi.

Cu varza nu stiu ce sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Pai de citesti pe net ce scrie despre panaritiu te iei de cap...De-aia zic, ca simptomele mele corespund la ce scrie acolo ca e "panaritiu superficial":
Panaritiu superficial, cel mai obisnuit, este amplasat pe pulpa degetului sau pe conturul unghiei (turniola), uneori si la inaltimea primei sau celei de a doua falange. El se traduce printr-o inflamatie care evolueaza in cateva ore sau in cateva zile, antrenand o crestere in volum a degetului, o inrosire, o durere in general zvacnitoare si responsabila de insomnie si de febra.
Bine, febra si insomnie n-am (cred:)) dar in rest asa e.
No, io de unde sa stiu daca o intrat pe portita aia de la unghie ceva germene sau streptococ care o sa-mi manance oasele si o sa dau in septicemie si o sa raman invalida (daca n-o sa mor) sau daca e "o inflamatie a degetului"?...
Cam asta e dilema mea No, poate fac din tzantzar armasar, asta e clar:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

neata!

Ilink, de ce pui pansament pe deget? ca am inteles ca nu ai nici o rana la suprafata, inafara de pielitza aia pe care ai smuls-o cu dintii.... infectia e facuta oricum, asa ca te poti apuca de gatit linistita, mai rau nu are ce sa se intimple.
Eu as zice ca daca e doar rosu si putin umflat degetul, adica nu dureri mari, sa lasi organismul sa isi fara treaba, nu ai de ce sa iei antibio...

Pisigrix, ia baga-te tu la concediu, are dreptate Bianca!

Bianca, ce scumpe sint jucariile in ro!!!

Novus, week-end placut si linistit la munte!

Mergi la inceput