Clasa PREGATITOARE 2012-2013 (9)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Eu nu stiu de unde vor aduce atatea cadre didactice titulare pentru a acoperi nr. de clase. Deocamdata se stie doar ca invatatoarele de a-IVa preiau pregatitoarele de la anul, iar clasele de a-Ia (actualele pregatitoare + cls. nou formate) nu au cadre didactice, ceea ce mie personal mi se pare o mare bataie de joc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Celena2

Citat:
citat din mesajul lui coracora1

[quote]
Absolut de acord. Ce ar fi acum sa incepem si noi, cei care avem deja copiii inscrisi in clasele pregatitoare, sa cautam sa-i inscriem la alta scoala pentru clasa I, daca tot se fac inscrieri. Poate nu ne convine tuturor scoala la care este deja inscris copilul nostru (mai ales dupa nebunia cu vizele de flotant de anul trecut, cand pur si simplu majoritatea locurilor la scolile bune s-au ocupat in felul acesta!). In felul acesta nebunia va fi totala! Din moment ce se permit inscrieri si pentru clasa I, de ce sa nu incerc sa-mi inscriu anul acesta copilul la scoala la care poate anul trecut nu am avut sansa (din cauza aberatilor de anul trecut amintite mai sus)?


In cazul asta e vorba de transfer nu de inscriere. Copilul e deja inscris intr-o institutie, iar transferurile se fac mult mai greu....



Stiu asta ca in acest caz vorbim de transfer. Vroiam doar sa punctez nedreptatea ce se face parintilor care s-au aruncat anul trecut in aceast aventura numita clasa pregatitoare - bazat pe faptul ca se spunea ca altfel nu se poate accede in clasa I - cu tot ce a insemnat nebunia de la inscriere de anul trecut (si aici revin la vizele de flotant care au mancat majoritatea locurilor la scolile bune), iar anul acesta se dovedeste faptul ca mult mai bine ar fi fost sa-mi tin copilul in gradinita, unde ar fi avut un program prelungit, cu masa si somn si sa-mi inscriu acum copilul fara probleme in clasa I pentru ca, intre timp, clasa pregatitoare nu mai este o conditie obligatorie. Iar conditiile de inscriere anul acesta par mai simplificate (cu 2 etape, nu 4 etape si toate restrictiile idioate de anul trecut pe care le stim cei care am trecut prin ele - mai ales in Bucuresti).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

mie mi se pare inscrierea exact la fel ca anul trecut - cu exceptia ca etapele 1 si 2 sunt comasate, iar etapa a-3-a se rezolva prin "rezervarea" locului la scoala de circumscriptie

Dar sunt de acord ca nu e prea ok faza cu saritul pregatitoarei...

Chiar asa de greu e de facut un transfer? Ca Manu incepe pregatitoarea la anul, si dupa inca un an sau doi probabil ne mutam in celalalt colt al Bucurestiului. Normal ca o sa vreau sa schimb si scoala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora1

Citat:
citat din mesajul lui Celena2

Citat:
citat din mesajul lui coracora1

[quote]



In cazul asta e vorba de transfer nu de inscriere. Copilul e deja inscris intr-o institutie, iar transferurile se fac mult mai greu....



Stiu asta ca in acest caz vorbim de transfer. Vroiam doar sa punctez nedreptatea ce se face parintilor care s-au aruncat anul trecut in aceast aventura numita clasa pregatitoare - bazat pe faptul ca se spunea ca altfel nu se poate accede in clasa I - cu tot ce a insemnat nebunia de la inscriere de anul trecut (si aici revin la vizele de flotant care au mancat majoritatea locurilor la scolile bune), iar anul acesta se dovedeste faptul ca mult mai bine ar fi fost sa-mi tin copilul in gradinita, unde ar fi avut un program prelungit, cu masa si somn si sa-mi inscriu acum copilul fara probleme in clasa I pentru ca, intre timp, clasa pregatitoare nu mai este o conditie obligatorie. Iar conditiile de inscriere anul acesta par mai simplificate (cu 2 etape, nu 4 etape si toate restrictiile idioate de anul trecut pe care le stim cei care am trecut prin ele - mai ales in Bucuresti).


Corect, sunt de acord cu tine.



Poohy, ref intrebarea ta legata de transfer, in cazul tau nu vor fi probleme pentru ca iti schimbi domiciliul si asta e un motiv serios. Eu ma refeream la situatia in care nu iti schimbi domiciliul si nici nu apartii de scoala la care vrei sa-ti transferi copilul.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Coracora, mi-e greu sa-ti inteleg nemultumirile, din ultimele mesaje n-am inteles exact care e problema voastra. Mai are sens sa regreti decizia de acum 1 an??
Si mai ales nu pot intelege de ce spui ca i-ar fi fost mai bine copilului inca un an la gradinita, cand acolo ar fi ramas la grupa mare, cu programa corespunzatoare. Chiar nimic nu a invatat in clasa pregatitoare?? Crezi ca i-ar fi fost mai moale daca dormea un an linistit la gradinita si apoi il aruncai direct in clasa 1, printre copii care deja de un an de zile sunt obisnuiti cu stilul de scoala??

Mie clasa pregatitoare mi se pare un lucru extrem de bun. Prin perspectiva noastra, care am trecut direct in clasa 1, caci avea aproape 7 ani. Iar socul adaptarii de la gradinita la scoala, cu teme si calificative, a fost mare.
Dincolo de apreciat cota scolii sau comoditatea programului, aleg sa privesc la dezvoltarea copilului, la ceea ce invata, la cum invata, cum se integreaza in colectiv, ce relatie are cu invatatoarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

Coracora, mi-e greu sa-ti inteleg nemultumirile, din ultimele mesaje n-am inteles exact care e problema voastra. Mai are sens sa regreti decizia de acum 1 an??
Si mai ales nu pot intelege de ce spui ca i-ar fi fost mai bine copilului inca un an la gradinita, cand acolo ar fi ramas la grupa mare, cu programa corespunzatoare. Chiar nimic nu a invatat in clasa pregatitoare?? Crezi ca i-ar fi fost mai moale daca dormea un an linistit la gradinita si apoi il aruncai direct in clasa 1, printre copii care deja de un an de zile sunt obisnuiti cu stilul de scoala??

Mie clasa pregatitoare mi se pare un lucru extrem de bun. Prin perspectiva noastra, care am trecut direct in clasa 1, caci avea aproape 7 ani. Iar socul adaptarii de la gradinita la scoala, cu teme si calificative, a fost mare.
Dincolo de apreciat cota scolii sau comoditatea programului, aleg sa privesc la dezvoltarea copilului, la ceea ce invata, la cum invata, cum se integreaza in colectiv, ce relatie are cu invatatoarea.


Teoretic clasa pregatitoare este un lucru bun, ajutand la acomodarea copilului la programul de scoala etc. Dar ca sa fie si practic (nu numai teoretic) un lucru bun e nevoie ca toate partile implicate sa respecte niste principii si reguli. Eu, de ex., am luat de buna ideea ca, incepand cu anul acesta, nu ar fi trebuie sa mai fie posibila inscrierea in clasa I fara parcurgerea clasei pregatitoare. Am luat de bun acest fapt si mi-am scos copilul de la gradinita unde, apropo, nivelul de pregatire era foarte bun, toti parintii eram foarte incantati de felul cum se lucra cu copiii nostri si de felul cum erau inca de atunci implicati in diverse proiecte specifice varstei lor, activitati extracuriculare extrem de interesante si placute pentru ei.
Asa ca l-am inscris la scoala (pentru a nu risca sa ajunga sa faca 8 ani in clasa I), am trecut prin toata nebunia inscrierii de anul trecut (pe care o poate intelege nu mai un parinte care a fost in aceasta situatie anul trecut).
Iar acum, dupa ce copiii s-au acomodat unii cu altii si cu programnul, aflam ca aceste clase pregatitoare vor fi sufocate anul viitor cu copiii noi care se vor inscrie direct in clasa I (venind din gradinite).
Poate nu am fost bine inteleasa: eu nu spun ca nu e utila clasa pregatitoare, ci dimpotriva, ca ar trebui sa fie obligatorie pentru toata lumea. Nu vad de unde rezulta comoditatea in toata treaba asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Mie cei mai dezavantajati mi se par chiar copiii care vor sari direct in clasa 1-a. Noi intr-un colectiv deja format, doamna ii cunoaste deja pe ceilalti, stie ce materie a facut cu ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

coracora1, scuze ca ma repet: chiar crezi ca anul care se incheie ar fi invata copilul mai multe in gradinita, de unde s-a desfiintat clasa pregatitoare?
iar daca a fost nebunie anul trecut la inscrieri, e bun trecuta, si anul asta va fi/ar fi fost la fel. ba chiar mai mare stresul sa-l integrezi intr-un colectiv deja format si pe locuri suplimentare incerte.

toata nebunia si agitatia asta o intretin parintii, pana la urma s-a vazut ca s-a gasit loc pentru fiecare copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

coracora1, scuze ca ma repet: chiar crezi ca anul care se incheie ar fi invata copilul mai multe in gradinita, de unde s-a desfiintat clasa pregatitoare?
iar daca a fost nebunie anul trecut la inscrieri, e bun trecuta, si anul asta va fi/ar fi fost la fel. ba chiar mai mare stresul sa-l integrezi intr-un colectiv deja format si pe locuri suplimentare incerte.

toata nebunia si agitatia asta o intretin parintii, pana la urma s-a vazut ca s-a gasit loc pentru fiecare copil.




Am impresia ca ne invartim pe langa subiect. Nu are nici o importanta unde cred eu ca ar fi invatat copilul mai multe, la gradinita sau la scoala. Am facut o optiune anul trecut, l-am inscris la scoala si am mers mai departe.
Ceea ce am vrut sa evidentiez, dar se parea nu am reusit, este doar schimbarea regulilor de la un an la altul. Ceea ce intr-un an e obligatoriu, anul urmator e facultativ s.a.m.d. E ca si cum s-ar fi permis inscrierea copiilor direct in clasa a II-a, sarind peste clasa I (pe sistemul scolar vechi). Daca s-ar fi intamplat asta, nu ar fi fost o dereglare de natura sa afecteze procesul de invatare intr-o astfel de clasa?
Senzatia mea este ca inca se fac experimente cu acesti copii, pana cand se vor aseza cu adevarat lucrurile (poate doar pese cativa ani).

Mergi la inceput