Clasa PREGATITOARE 2012-2013 (9)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Eu am inteles ca vor fi inscrisi in clasele I deja existente. Ar fi total aiurea sa existe 2 randuri de clase I, ce se va intampla cand vor merge la liceu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

La noi se va forma o singura cls 1 anul acesta ce va merge in paralel cu pregatitoarele de anul trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lillo

La noi se va forma o singura cls 1 anul acesta ce va merge in paralel cu pregatitoarele de anul trecut.


Atunci inseamna ca asa este: e fac inscrieri atat pentru clasa zero, cat si pentru clasa I - care unde vrea, numai sa ai testul psihosomatic trecut, ceea ce nu cred ca va fi o problema. Si ne vom trezi cu clase intregi nou formate de clasa I, care nu au facut pregatitoarea sau, daca nu sunt suficiente inscrieri pentru a se forma o clasa intreaga, vor supraaglomera clasele existente (actualele clase pregatitoare). Bun sistem, n-am ce spune. In conditiile astea ce rost a mai avut toata nebunia de anul trecut cu infiintarea clasei zero daca oricum se poate sari peste ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

In scoala noastra inca din ianuarie se stia ca vor fi supra-aglomerate clasele deja existente. (cred ca au avut ceva info. de la gradinitele din zona). Nu cred ca se va mai forma o clasa pentru noii veniti in conditiile in care nu au cadre didactice nici pentru cele existente(se asteapta titularizarile din vara).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Ce nebunie o sa fie. Nu mi se pare deloc normal acest lucru, cand legea spunea destul de clar anul trecut ca o sa fie ultimul an cand clasa 0 nu o sa fie obligatorie. Nici nu vreau sa ma gandesc ce nebunie o sa fie si ce discrepanta intre copii. Iar trebuie sa asteptam jumatate de an ca cei noi sa se adapteze conditiilor de la scoala, iar trebuie sa stagnam ca si pe ceilalti sa-i aduca la acelasi nivel. In plus consider ca si-au batut joc de noi. O parte din parinti au sacrificat timpul copilului cu scoala in loc sa-i lase la gradi si altii vin acuma dupa ce au mai stat un an la gradinita... anul trecut erau prea mici pentru scoala.
Chiar nimeni nu intelege ca nu o sa reusim sa stabilizam acest sistem de invatamant daca in fiecare an schimbam cate ceva?
Acuma o alta aberatie este ca vor sa scoata cornul si laptele.
Nu-si dau seama ca acest lucru conduce la inchiderea unor fabrici, si in plus pentru unii copilasi cornul si laptele poate reprezenta singura masa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Eu nu stiu cum este in alte orase dar la noi cornul si laptele sunt distribuite de fabricile de paine si lapte din oras care au castigat un fel de licitatie. Nu inchide nimeni nimic pentru ca nu au deschis fabrica special pentru asa ceva. In plus majoritatea cutiilor de lapte si cornurilor ajung la gunoi. Cu banii cheltuiti degeaba ar putea ajuta cu adevarat copilasii aia care nu au alta masa decat cornul si laptele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaionela

Ce nebunie o sa fie. Nu mi se pare deloc normal acest lucru, cand legea spunea destul de clar anul trecut ca o sa fie ultimul an cand clasa 0 nu o sa fie obligatorie. Nici nu vreau sa ma gandesc ce nebunie o sa fie si ce discrepanta intre copii. Iar trebuie sa asteptam jumatate de an ca cei noi sa se adapteze conditiilor de la scoala, iar trebuie sa stagnam ca si pe ceilalti sa-i aduca la acelasi nivel. In plus consider ca si-au batut joc de noi. O parte din parinti au sacrificat timpul copilului cu scoala in loc sa-i lase la gradi si altii vin acuma dupa ce au mai stat un an la gradinita...

Absolut de acord. Ce ar fi acum sa incepem si noi, cei care avem deja copiii inscrisi in clasele pregatitoare, sa cautam sa-i inscriem la alta scoala pentru clasa I, daca tot se fac inscrieri. Poate nu ne convine tuturor scoala la care este deja inscris copilul nostru (mai ales dupa nebunia cu vizele de flotant de anul trecut, cand pur si simplu majoritatea locurilor la scolile bune s-au ocupat in felul acesta!). In felul acesta nebunia va fi totala! Din moment ce se permit inscrieri si pentru clasa I, de ce sa nu incerc sa-mi inscriu anul acesta copilul la scoala la care poate anul trecut nu am avut sansa (din cauza aberatilor de anul trecut amintite mai sus)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Lilo intradevar in Bucuresti sau o parte din cei din Bucuresti nu consuma cornul si laptele. Eu nu stiu ce inseamna ca noi nu am beneficiat de asa ceva, dar stiu si cunosc zone foarte sarace pentru care cornul si latele respectiv inseamna destul de mult. Si da fabricile vor fi afectate, pentru ca productia scade si asta inseamna desfiintarea unor locuri de munca , incepand cu cele din productie si terminand cu cele din distributie.
In fine sunt offtopic.
Ce va mai fac piticii? Noi am ajuns la litera V, iar la matematica am inceput adunarile, scaderile, si unitatea de masura pentru lungime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Noi suntem la "B" si la scadere cu 1-2 unitati. In continuare ii place, in general se tin de programa, unde se poate mai mult, lucreaza inainte, unde merge mai greu stau mai mult pana ajung toti la acelasi nivel....Indiferent ce se intampla anul asta pentru noi a fost o alegere buna inscrierea la pregatitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora1

[quote]
Absolut de acord. Ce ar fi acum sa incepem si noi, cei care avem deja copiii inscrisi in clasele pregatitoare, sa cautam sa-i inscriem la alta scoala pentru clasa I, daca tot se fac inscrieri. Poate nu ne convine tuturor scoala la care este deja inscris copilul nostru (mai ales dupa nebunia cu vizele de flotant de anul trecut, cand pur si simplu majoritatea locurilor la scolile bune s-au ocupat in felul acesta!). In felul acesta nebunia va fi totala! Din moment ce se permit inscrieri si pentru clasa I, de ce sa nu incerc sa-mi inscriu anul acesta copilul la scoala la care poate anul trecut nu am avut sansa (din cauza aberatilor de anul trecut amintite mai sus)?


In cazul asta e vorba de transfer nu de inscriere. Copilul e deja inscris intr-o institutie, iar transferurile se fac mult mai greu....

Mergi la inceput