Clasa PREGATITOARE 2012-2013 (9)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Mi se pare normal ca daca anul trecut am avut posibilitatea sa alegem intre clasa zero si gradi,anul asta sa nu fim sanctionati. Concret,baiatul meu este nascut in septembrie si din cauza asta am avut la dispozitie variante, iar eu am preferat sa nu faca parte din generatia de proba. Acum insa consier ca ar fi cel putin aberant sa ne oblige sa trecem la 7 ani prin clasa zero.
Cum adica in martie se hotarasc? pana la sfarsitul lui martie nu trebuia sa avem copiii deja inscrisi la scoala?
Cum e posibil sa fie atata haos? de parca acum s-a inventat invatamantul de stat in tara asta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicabb spune:

Tala, nu inteleg prea bine ce spui. Nu era clar de anul trecut ca daca copilul nu merge la clasa pregatitoare, va merge in anul urmator? Adica exista vreo portita prin care sa-ti fi inscris copilul la clasa 1 direct la 7 ani? Sunt de acord cu tine ca e aberant, dar este o surpriza acum obligatia clasei pregatitoare la 7 ani daca nu ai facut-o la 6 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

Fii-mea avea 5 ani si 2 luni cand a inceput pregatitoarea. Dezavantajele sunt la rabdarea de a scrie, nu de stat in banca sau de atentie, dar pe masura ce trece timpul, scapam si de asta. Apoi, e diferenta mare de varsta intre cel mai mic si cel mai mare elev. Fii-mea are colegi care au implinit 7 ani in septembrie, octombrie. Evident, stau mai bine la capitolul comunicare. Dar si acolo recuperam rapid si fara a face chestii suplimentare cu ea acasa. O stimuleaza tocmai faptul ca ceilalti comunica si incepe si ea sa turuie.
un zvon de la scoala e ca se va mai infiinta o clasa I anul acesta pentru copiii care au 7 ani si nu au fost la pregatitoare. Dar nu e confirmat de scoala, mai mult cred ca e o dorinta a parintilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Fetelor, pentru a transfera copilul din scoala de circumscriptie la o alta scoala trebuie sa posed viza de flotant sau sunt suficiente argumentele?
Pentru noi cosmarul clasa pregatitoare continua. Se pare ca la anul invatatoarele de cls. IV (care sunt toate OK) nu vor prelua cls. 1 asa cum ar fi fost normal ci vor prelua cls. 0, iar copiii care termina anul asta cls. 0 si care n-au avut parte de invatator titular, vor avea la anul alt suplinitor si probabil asa vor continua an de an...
Deja m-am saturat de toata porcaria asta si am luat hotararea sa o transfer intr-o scoala apropiata, unde stiu sigur ca unele invatatoare de la cls. IV vor lua cls. I. Stiu ca transferurile se fac in perioada vacantelor, dar nu stiu daca si pentru asta am nevoie de viza de flotant sau nu.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Am gasit raspunsul la intrebarea mea intr-un post mai vechi primit de la Rufus si Danaionela, am crezut ca s-a mai schimbat ceva intre timp....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Citat:
citat din mesajul lui monalac

E cineva dintre voi care a dat copilul la grupa 0 la 5 ani?Copilul meu va avea in septembrie 5 ani si patru luni,credeti ca e prea devreme sa mearga la grupa 0?In ce luna s au facut evaluarile?iN CE A CONSTAT EVALUAREA?

Mami de Cris si Codrin

Poze Cris
Bebe Codrin


Eu as zice sa-l dai la pregatitoare, varsta e ok, nu-i prea mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Noi mergem voiosi la scoala, ne place, ne place si de "Doamna". Ii pune din cand in cand sa scrie o propozitie din capul lor pe caietul cu foaie velina, iar el a scris " o iubesc pe doamna" iar altadata "doamna te iubesc".

Andrei a intrat in scoala direct din grupa mijlocie, fara sa mai faca grupa mare, asa ca a ajuns cu un bagaj destul de mic de cunostinte... spre exemplu nu cunostea nici o litera ca lumea, poate doar pe A,B,E...nu stia sa-si scrie numele, recunostea cifrele si socotea binisor pana la 10. Fata de multi alti copii din clasa, era mult in urma, ca altii deja citeau, unii cursiv...
De-asta Doamna l-a catalogat cam "slabut".... eeee, dar in 2-3 luni a recuperat super bine, ca recunoaste toate, sau aproape toate literele de tipar, scrie cuvinte auzite (nu copiate), asa ca acum imi spune invatatoarea ca e istet... unde la inceput se cam ferea sa-mi spuna "ce si cum". Ii place matematica, socoteste fara probleme, si cand are o fisa pentru acasa se bucura.

Acum altceva vreau sa va spun, si sa va intreb... a primit azi o fisa de lucru pentru acasa, care pe mine m-a cam lasat paf. Vreau sa va cer parerea:

1. Scrieti cuvinte care incep cu literele:
I
P
D
(mi se pare asa-si-asa)
2. Reprezentati grafic cuvintele:
IMPARAT
DEGETICA
MAZARE
(asta-i usoara, a mai facut)
3. Alcatuiti propozitii (cate una cu fiecare semn de punctuatie), la sfarsitul carora sa fie folosite "!,?"
(asta mi se pare super grea)
4. Desenati un personaj pozitiv din povestile studiate (sunt vre-o 4 enumerate)
(la asta-ti trebuie talent si inspiratie - si cred c-ar trebui sa scrie pe cine reprezinta)

La sfarsitul fisei apare si-un anunt:
"ATENTIE! Maine copiii primesc test de evaluare, in genul exercitiilor de la tema"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:


Gata, am corectat greseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Ce mai fac puiutzii, cum se mai descurca? Parca si la noi, semestrul asta s-au mai schimbat lucrurile... Au invatat literele de tipar, recunosc sunetele, despart in silabe, incercuiesc literele mici sau mari in propozitii, fac adunari si scaderi pina la 10, semnele de punctuatie, gasesc cuvinte care incep / se termina cu diverse sunete. Ieri imi povestea fiica-mea ca i-a separat doamna pe echipe si au scris la tabla pe rand, o echipa a gasit cuvinte dupa o anumita regula, alta echipa a incercuit anumite litere in cuvintele respective, alta a despartit in silabe si tot asa..... ma rog, au lucrat mult mai mult decat in perioada de dinaintea vacantei de iarna.N-au primit teme pentru acasa insa i-am dat eu din culegeri, 4-5 exercitii/sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora1 spune:

Bun gasit tuturor! Sunt mamica de fetita in clasa zero si n-am mai postat pe acest forum de anul trecut cand eram disperata cu inscrierile alea in 4 etape si cu frenezia vizelor de flotant. In sfarsit, cum-necum, parcurgem clasa zero. Dar, citesc cu surprindere zilele astea ca e posibil ca de anul viitor sa ne dea din nou peste cap pe toti pentru ca, chiar daca unii parinti au preferat sa-si tina copiii la gradinita in acest an, se pot inscrie direct in clasa I, sarind peste clasa zero. Voi ce stiti, chiar e posibil acest lucru? Pai daca e asa, ce facem? Mai creem locuri suplimentare sau chiar clase suplimentare de clasa I? Le dam peste cap pe cele existente? Ce cadre didactice vor prelua aceste clase suplimentare?
Mai jos un articol pe care l-am parcurs de curand pe site-ul Sfatul Parintilor:
http://sfatulparintilor.ro/scolari/educatie-scolari-tag/anul-scolar-2013-2014-ce-trebuie-sa-stii-despre-inscrierea-in-clasa-pregatitoare-si-clasa-i
Multumesc.

Mergi la inceput