Clasa PREGATITOARE 2012-2013 (9)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Cei care implinesc anul asta 7 ani trebuie sa fi facut pregatitoarea in scoala anul trecut. Altfel probabil vor face anul asta pregatitoarea avand in vedere ca nu se mai formeaza clasa I in paralel ca anul trecut, iar pregatitoarea a devenit inca de anul trecut obligatorie.

EDIT: si dupa mine tocmai de-asta exista clasa pregatitoare ca sa nu tii tu copilul cu nasul in carte cate 3 ore pe zi.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

unui copil nu-i ajung 4 ore care sta la scoala ,eu nu stiu cum este in alte tari dar la noi daca vrei sa ai un copil bun tre sa lucrezi cu el si acasa ..si invatatoarea nepoatei mele ii da mult de lucru acasa ,de exemplu anul asta a participat pe judet la mate si romana,nu are in clasa decat 2,3 copii cu care poate sa lucreze si sa mearga la olimpiade sau cum s-or numi,plus ca ia si bursa de merit ..si eu nu cred ca este parinte care sa nu-si doreasca ca copilul lui sa fie bun,
iar daca vrei sa aiun copil bun tre sa lucrezi acasa cu el altfel nu se poate ,sau sa faca ore suplimentare ,de exemplu cum e la step

iar in legatura cu clasa 0,copiii care au implinit anul trecut 6 ani pana in august, cum era obligatoriu ,si nu i-au dat parintii la clasa 0 anul acesta merg in clasa 1,deci cei care au anul acesta 7 ani si sunt la gradi merg la cl 1,de abia de anul acesta este obligatoriu indiferent in ce luna implinetse tre sa-l dai la clasa 0 daca are in jur de 6 ani

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu nu cred ca va fi posibil ca intr-o clasa de copii care au facut clasa pregatitoare anul trecut sa fie inscris un copil din a carui foaie matricola lipseste clasa pregatitoare, direct in clasa I. Iar clasa I nu se mai formeaza incepand cu anul 2013-2014. EDIT: au mai stii, m-am mai gandit, poate o sa se faca iar evaluari daca vor fi multe cazuri, cine stie. Stiu ca exista copii de 7 ani care in ciuda faptului ca trebuiau inscrisi in clasa zero anul trecut parintii au preferat sa-i mai tina un an in gradinita in grupa mare, dar nu cred ca a fost o miscare inteleapta.

Sunt de acord ca trebuie sa lucrezi cu copilul acasa, dar la varsta clasei zero sa faci in plus fata de orele de la scoala cate 3 ore de studiu mi se pare exagerat. Pana in clasa a V-a nu sunt olimpiade ci concursuri platite pentru care invatatoarea are niste avantaje daca participa.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85


mai vroiam sa zic ca cei care implinesc anul acesta 7 ani merg direct in cl 1



Eu nu mai inteleg nimic , cum sa mearga direct la clasa 1, nu mai e obligatorie cls.0? Fiica-mea a facut anul asta pregatitoarea, au batut pasul pe loc tocmai pt. a-i aduce pe toti, cat de cat, la acelasi nivel. Sa inteleg ca la anul, in cls.1, vor veni copilashi direct de la grupa mare din gradi, fara sa fi fost pregatiti de scoala si o vom lua de la capat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Toti care s-au perindat pe la minister au zis ca ramane obligatorie clasa 0. Acum, se balbaie doar daca ramane la scoala sau o intorc la gradi. Dar nu se trece in clasa I fara sa fi facut pregatitoarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

E cineva dintre voi care a dat copilul la grupa 0 la 5 ani?Copilul meu va avea in septembrie 5 ani si patru luni,credeti ca e prea devreme sa mearga la grupa 0?In ce luna s au facut evaluarile?iN CE A CONSTAT EVALUAREA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Citat:
citat din mesajul lui monalac

E cineva dintre voi care a dat copilul la grupa 0 la 5 ani?Copilul meu va avea in septembrie 5 ani si patru luni,credeti ca e prea devreme sa mearga la grupa 0?In ce luna s au facut evaluarile?iN CE A CONSTAT EVALUAREA?

Mami de Cris si Codrin

Poze Cris
Bebe Codrin


Dupa cum am scris cu cateva pagini in urma, fetita mea merge la pregatitoare de la 5 ani si 3 luni. Evaluarea s-a facut in februarie. Intrebarile de la evaluare au fost de genul: orientare spatiu-timp (zilele sptamanii, in ce zi suntem, notiuni de ieri, azi, maine, etc), recunoastere litere si cifre, notiuni de lung/scurt, inalt/scund, mare/mic, gros/subtire, adunari pana la 10. Cam atat imi amintesc acum dar daca citesti topicul de la inceput afli mai multe (am scris atunci si eu si alte fete).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigutza spune:

Si in clasa baiatului meu sunt doua fetite care aveau in septembrie in jur de 5 ani si 6 luni si s-au adaptat foarte bine. S-a scris despre evaluare la acest subiect prin primele capitole. Eu imi amintesc ca au trecut toti cu bine de acea evaluare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Si la fi-miu in clasa e un baietel care avea 5 ani si jumatate.
Eu cred ca s-a adaptat un pic mai greu pentru ca mereu imi povestea fi-miu ca baieteul respectiv vorbea mereu in ore, ca nu era atent, ca se agita mereu ... etc.
Vorbea cu fi-miu evident ...
Dar am tras eu concluzia ca fiind atit de mic probabil se putea concentra mai greu.


Din ce am vz eu in seara asta la Tv in martie se hotarasc ilustrii conducatori ce vor face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui monalac

E cineva dintre voi care a dat copilul la grupa 0 la 5 ani?Copilul meu va avea in septembrie 5 ani si patru luni,credeti ca e prea devreme sa mearga la grupa 0?In ce luna s au facut evaluarile?iN CE A CONSTAT EVALUAREA?

Mami de Cris si Codrin

Poze Cris
Bebe Codrin


Dar ca parere personala: da, mi se pare mic la 5.4 ani. Mai ales daca e baiat.
E un pic mai complicat cu cei care sint nascuti ian-feb. Ca nu prea stii cum sa faci: sa ii dai la cls pregat sint prea mici, sa ii lasi la gradi sint mari.
Personal, daca as fi avut copil nascut in ian-feb, optam pt gradi.

Nu atit ca nu e copilul pregatit, ca nu stie, ca nu s-ar descurca.
Cit faptul ca trebuie sa se concentreze, sa faca ore. Ii oboseste foarte mult scoala sa stii ( cel putin pe fi-miu ).
Probabil harmalaia, orele, colegii ... nu stiu.



Mergi la inceput