Clasa PREGATITOARE 2012-2013 (9)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

coracora1, scuze ca ma repet: chiar crezi ca anul care se incheie ar fi invata copilul mai multe in gradinita, de unde s-a desfiintat clasa pregatitoare?



Maria_alexia, eu sunt de acord cu cele afirmate de coracora1. Motivele mele: da, copilul ar fi invatat mult mai multe in gradi, copii se cunosteau intre ei si nu ar mai fi fost necesar sa se piarda un trimestru pentru acomodare. In al doilea rand, educatoarele aveau pregatirea necesara pentru a lucra cu copiii de varsta lor (in scoala invatatoarele nu au fost pregatite suficient, ca sa nu mai zic ca au fost aduse de la pensie cadre didactice, asa cum s-a intamplat in cazul fetitei mele).La anul, cand va fi in clasa I o vom lua de la capat cu un colectiv peste 30 de elevi, cu o doamna invatatoare noua, iar o perioada de acomodare pentru noii veniti si tot asa..... Orele la scoala sunt de 40 de min, cred ca fiecare d-na (religie, sport, lb. straina etc.) pierde cel putin 15 min. pentru a-i potoli, asa ca mare lucru nu mai apuca sa faca la ora (spre deosebire de gradi unde nu exista presiunea timpului). Eu, din pacate nu am avut de ales, dar nu i-am inteles pe parintii care si-au adus copii de 5 ani si ceva la pregatitoare si care, chiar si acum, aproape de sfarsitul anului scolar nu sunt nici pe departe la nivelul celor de la gradinita...(mai sunt si exceptii...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu va spun sincer ca am simtit acut lipsa acestui an de acomodare mai lejer. Clasa I este foarte dificila si obosioare si pentru scolari si pentru parinti. Cred ca am fi trecut mai usor peste ea daca ar fi facut pregatitoarea in scoala. Asa ca sa nu va para rau ca au facut anul acesta la scoala. In clasa I copiii care au sarit pregatitoarea au de luptat cu multe lucruri noi, iar parintii nu au facut altceva tinandu-i inca un an la gradinita decat sa mai adauge un lucru greu de depasit pe lista: integrarea intr-un colectiv deja format.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Celena si in clasa 1 nu s-ar fi intamplat acelasi lucru? La toate cls pregatitoare din scoala noastra raman aceleasi educatoare pana in clasa a 4-a. Nu vor veni elevi noi (poate 1-2 prin trasfer), de asta se va forma o clasa noua, sa nu aduca copilasi noi in clasele deja formate. Eu as fi putut sa o mai tin pe fiica-mea la gardi inca un an, dar am ales sa mearga la scoala si am ales f. bine. S-a acomodat cu programul de scoala (ore de 50 de min, program fix 8-12) cu invatatoarea, cu colegii, toate in ritmul ei mai de melc. la fel si predarea se face fara presiunea unei programe rigide, sigur vor pleca in clasa 1 de la acelasi nivel iar invatatoarea stie deja ce si cat poate fiecare si clasa in general.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lillo

Celena si in clasa 1 nu s-ar fi intamplat acelasi lucru? La toate cls pregatitoare din scoala noastra raman aceleasi educatoare pana in clasa a 4-a. Nu vor veni elevi noi (poate 1-2 prin trasfer), de asta se va forma o clasa noua, sa nu aduca copilasi noi in clasele deja formate.


Lillo, te numeri printre norocosi. La noi toate invatatoarele de-a IV-a preiau pregatitoare. Noi suntem in voia sortii, cine s-o titulariza la vara si obtine catedra la noi in scoala.... S-ar fi intamplat cu siguranta acelasi lucru si in cls. 1, daca n-ar fi fost omogeni ca varsta (si, in general, nu prea sunt), insa, un copil de 7 ani (sau aproape de 7) este mult mai bine dezvoltat emotional pentru a face fata mai usor cerintelor scolii decat unul de 5 ani si ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Celena2

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

coracora1, scuze ca ma repet: chiar crezi ca anul care se incheie ar fi invata copilul mai multe in gradinita, de unde s-a desfiintat clasa pregatitoare?



Maria_alexia, eu sunt de acord cu cele afirmate de coracora1. Motivele mele: da, copilul ar fi invatat mult mai multe in gradi, copii se cunosteau intre ei si nu ar mai fi fost necesar sa se piarda un trimestru pentru acomodare. In al doilea rand, educatoarele aveau pregatirea necesara pentru a lucra cu copiii de varsta lor (in scoala invatatoarele nu au fost pregatite suficient, ca sa nu mai zic ca au fost aduse de la pensie cadre didactice, asa cum s-a intamplat in cazul fetitei mele).La anul, cand va fi in clasa I o vom lua de la capat cu un colectiv peste 30 de elevi, cu o doamna invatatoare noua, iar o perioada de acomodare pentru noii veniti si tot asa..... Orele la scoala sunt de 40 de min, cred ca fiecare d-na (religie, sport, lb. straina etc.) pierde cel putin 15 min. pentru a-i potoli, asa ca mare lucru nu mai apuca sa faca la ora (spre deosebire de gradi unde nu exista presiunea timpului). Eu, din pacate nu am avut de ales, dar nu i-am inteles pe parintii care si-au adus copii de 5 ani si ceva la pregatitoare si care, chiar si acum, aproape de sfarsitul anului scolar nu sunt nici pe departe la nivelul celor de la gradinita...(mai sunt si exceptii...)

Daca tineretea ar sti si batranetea ar putea....(Arsenie Papacioc)


Si eu sunt in asentimentul celor spuse mai sus.

Mergi la inceput