Strugurasi de sept-oct 2011 *70* LMA !!!!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

ooof sei prin ce treceti dupà 2-3 doze de antibiotic se amelioreaza un 90%. eu pe-ai mei i-am mai strans de gurita(cu 2 degete, unu in fiecare parte, acolo unde ar fi gropitele)sa ramana gurita deschisa, apoi odata ce era antibioticul in gura ii suflam putin pe botic. instinctul lor e sa traga aer in piept si cu asta medicamentul merge in jos. sau daca prefera in lingurita incearca amestecat cu miere...eu prefer cu siringa, detin controlul mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Imi imaginez ca va chinuiti un pic sa-i administrati antibioticul asta care am auzit ca nu-i tare placut la gust...in conditiile in care Elena iti refuza si nurofenul.

LenaC- ma intrebai de bicicleta cu care se plimba papusica Noa.Dupa cum am mai scris,o gasesti in Carrefour la 150 lei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Creola

LenaC- ma intrebai de bicicleta cu care se plimba papusica Noa.Dupa cum am mai scris,o gasesti in Carrefour la 150 lei.



Si eu tot in Carrefour am luat-o, cu 35€

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Aoleu Sei prin ce treceti ,ma doare inima cand ma gandesc la voi nu inteleg de ce nu scapati de febra, ii dai medicamente de ieri sau dimineata?
Chiar daca urasti spitalele, duceti-va si internati-va decat sa va chinuiti asa ,acolo sunt medici de garda,asistente ,macar stii ca e cineva cu experienta si te poate ajuta
Diagnosticul ti l-a dat dr ? Fara analize ?



Jade multumim frumos Cum e T ?







Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Creola, multumesc :D
O sa ma uit tura urmatoare cand merg. Desi noi avem covoare in casa, deci e cam aiurea... oare merge usor pe covoare?

Sei, sanatate multa va urez !
E foarte greu cand sunt bolnavi astia mici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Buna dimineata devreme,

am deschis acum forumul, ca mai tirziu nu pot, si noi suntem pe tratament antiviral, sotul mi-a adus un virus de la servici, care ne-a molipsit si pe noi doua, m-am speriat cel mai tare cind fetita mi-a facut febra desi ea nu a facut niciodata dde cind am nascut-o.
Am chemat dr de la urgente si mi-a consultat-o, rosu in git, rosu in nasuc, rosu in ochisori asa ca mi-a prescris un intreg arsenal de siroupele si picaturi nazale.....Bun acum cum sa i le dau ca ea intelege tot si nu vrea...Sei pentru tine mamic-o ca am citit acum dimineata ca va chinuit tare la sirop si antibiotic.
Eu cu toata durerea si nu pot sa va spun ce am in suflet cind ii administrezi ceva pentru ca o fortezi ea nu sta, imi da peste miini, nu o data am scapat lingurita cu sirop pe jos, si m-am enervat o iau in brate, o pun culcat, cu o mina ii tin minutele si o stirng la gurita exact cu a descris Dbunny si cu alta ii dau, chiar daca se face ca nu are aer, si urla din toti plaminii altfel nu am cum, nici la suporitoare nu sta trebuie sa ii dau tot felul de chestii sao amagesc, iar cind vine vb de nas aspirat si pus picaturi e un intreg ritual de plinsete si chiuiele, nu vrea si gata, si iar am fortat-o poate nu fac corect numai zic de puf care trebuie sa ii dau in gurita cite 2-3 pufuri de tantum la fiecare 4 ore, o fortezi , ii dau apoi o sarut o mingii si pentru moment uita, cind vine vorba iarasi sa ii dau....fuge de mine, se ascunde dupa canapea, si plinge imediat . In schimb si-a revenit vocea deja mai bine si tusea numai cum a fot e mai usoara si deja se rupe parca din gitut.
Eu nu pot lua mai nimik ca alaptez, si ma chinui cu ceaiuri si lamiie, sper sa ne revenim cit mai repede.
Va pup pe toate, mii dor tare de voi, insa cu pitika mea ardei iute nu pot face nimik, sunt mereu cu ea, cu ochii pe ea, toaca la fuga deja pe scari si mii frica cind o vad ca vrea sa urce sau sa coboare singurica, mi se coboara inimia in calcii.
Imi pare rau de strugurasii nostri bolnaviori, sanatate multa doresc fiecaruia, sa se faca bine cit mai curind.
Cu intirziere urez si eu LA multi anisori frumosis, sanatosi tuturor strugurasilor care si-au serbat deja ziua de nastere .

Gata se aude,sa trezit fug sa facem ritualul de dimineata

P.S. si noi tot dus facem cam de pe la 6-7 luni, in cadita nu am spalat-o de atunci, si ei ii place mai mult dusul. Iar pasa dupa fiecare caca daca nu mii comod sa o spal, o sterg fr bine si cu servetel umezit in apa calda ii spal bine pasa si intre labii. Noi nu am ft rosii niciodata la pasa, doar usoare iritatii de la mincare poate sau scutec la fundulet.

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

La multi ani MIRUNA . Sa cresti mare, sanatoasa si frumoasa.

Sei cum i-a mai fost micutei noaptea trecuta? I-a mai scazut febra? Si eu i-am dat lui Edi cand a avut faringita acuta si a facut febra jumatate de supozitor Novocalmin si Panadol sirop sau Nurofen, alternativ la 4 ore, administrate cu siringa pentru ca, cu lingurita nici nu deschidea gura. Mai mult asocia lingurita cu mancarea si nu mai vroia sa deschida gura sa manance.
Si i-am mai pus sosete ude cu otet de mere si i-a scazut febra.
E greu cu administrarea de antibiotic, fara plansete nu cred ca ia niciunul, eu ii picuram cate putin cu seringa in coltul gurii, mai mult fortat printre buze, ca sa nu se innece sau sa scuipe afara si usor usor i-l dadeam pe tot.

Parerea mea este ca daca nu-i scade si tot nu-si revine cat de cat sa mergi la doctor. Chiar daca nu e bine in spitale macar acolo e supravegheata.
Sanatate multa. Pupici.

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

neata
am intrat special sa vad daca sunt vesti de la Ela
sper ca sunteti mai bine sau daca nu sa fi mers la spital sa nu va mai chinuiti asa acasa...

seidana , T pot spune ca este cooperant la medicamente , cand ii dau des si multe zile se satura si el si nu mai vrea , nu mai sta , plange , urla
eu ii dau numai cu seringa de nurofen , o bag in gurita diagonal , sa nu i vina jetul direct in gat ,ii dau cate 1 ml si mai cu joaca , mai cu vorba , rezolvam
dar are si el momente cand urla cum zici si tu , trebuie sa l tinem doua persoane , uneori mai si vomita , dar asta e ... ce sa facem
poti sa i sufli in fata cum zice si bunny , in spitale tehnica este sa le bage in gura medicamentul apoi sa i prinda de nas si din instinct ei inghit (eu n am incercat)
in general T nu este un copil rau de boala , el si la temperatura 39 este vioi si cu stare buna , nici nu iti dai seama ca ar avea ceva si cand ii pui termometrul lesini cand vezi ca sare de 39
of , sper ca sunteti mai bine :(( asa de rau imi pare
te asteptam cu vesti !

alayna , T este bine , mai are ceva gaze la burtica , mai da parturi , mai plange, dar e ok
incet incet trebuie sa i introduc alimente , tu ai avut experienta , poate imi dai niste sfaturi cu ce sa i dau
a mancat numai orez , morcov , banana , cereale de orez , lapte fara lactoza
ieri i am dat mar copt si putin pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Offf,fetele ce greu este cand sunt asa de mici si asa de bolnaviori!!!

Sei...du-te la urgente,o sa ii puna o perfuzie si o sa isi revina ... sigur este slabita si deshidratata!!!Aveti grija!

Jade... ce ii mai dai lui T sa pape blenduit
Noi papam asa:
-pe la 10 mancam fructe aprox 300-350 grame
-pe la 13:30 - 14 papam cereale care se prepara cu lapte(pentru k nu mai vrea sa bea deloc lapte),iaurtel,budinca(Paula - este innebunit dupa ea)
-pe la 17:30 - 18 - papam legume cu carnita (pui sau vacuta),ficat sau ou - toate prin rotatie
-si apoi pe la 21 - 21:30 - cereale ,sau mamaliga cu branza de vaci si smantana

Pupici pentru toti bb bolnaviori!!!

Mamica fericita de BB ROBERT-MIHAI (25.08.2011)
Dumnezeu sa ne ajute sacrestem mari si sanatosil!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata. pupam strugurasii bolnavei.

sei, sper ca sunteti pe drumul cel bun. poate ii mai lasi temperatura si fara antitermic daca ea are stare buna ca sa isi faca treaba si sa ajute la omorarea bacteriei.

lena, e cam greu cu vehiculele daca ai covoae tre sa le scoti ca se agata in ele, se impotmoleste, rastoarna.

o zi frumoasa fetele!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput