Strugurasi de sept-oct 2011 *70* LMA !!!!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

ANCA. i-am luat sirop de merisoare, o sa incerc cu el, urinal nu i-am luat pentru ca am vazut ca tot pe baza de merisoare e.
Il pupam pe Flavius cel istet

BUJO.. i-am recoltat in punguta, diminata la primul pisu, am spalat-o si pus-o pe olita , cu punguta pusa... in recipient cum sa-i colectez direct? cum ati procedat voi?

Bujo, Rach. . simptome:
-plans neconsolat, scapa urina.. adik des si putin, febra(stare subfebrila), varsaturi, lipsa poftei de mancare, si mama zice ca a fost si rosie la prunica(eu nu am vazut-o)

LENA. nu avem spital privat ,decat clinici, oras de kk-o

JAde. imi pare rau ca ati fost bolnavoiri.. a fost cooperant T cu medicamentele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Sei eu i-am recoltat cam cand stiam ca urmeaza sa faca pipi, dupa ce s-a trezit. Am spalat-o bine si mama a tinut-o deasupra chiuvetei iar eu am pandit-o cu recipientul. N-a fost deloc usor, insa am reusit. Cu punguta sunt sanse mari sa se contamineze proba pentru ca se lipeste si in zona anala, unde bacteriile respective exista in mod normal.

Dupa simptome, da, infectia urinara ar fi o explicatie, insa cauza varsaturilor nu cred ca e infectia urinara. Ar putea fi o cauza indirecta, in sensul ca la copii sistemul digestiv se deregleaza cand este o problema in organism. Roseata iarasi nu e concludenta.
Eu as incerca sa repet urocultura cu recoltare directa, daca reusesti. Multa sanatate

Edit: Sei, ai putea incerca sa recoltezi punand recipientul in olita, daca zici ca ea sta pe olita. Sunt unele mari de 100 ml.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

SEI multa sanatate Elenei. Sa va faceti bine repede.

JADE pentru T

Eu de cand am piticul acasa cu bona ma uit non stop la ceas si astept sa plec acasa. Si el ce frumos ma intampina cu un zambept larg .Ma topesc toata !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

sei imi pare rau de infectie. Dani a cules una cand avea vreo 16 luni. s-a tratat f usor cu antibiotic oral.

cat despre curatatul fetelor... si anumite sensuri de stergere la putica pffffff eu zilnic scot(cu servetel) un deget de caca dintre labii. ce importanta mai are sensul stergerii daca caca e peste toooot?

jade sanatate la puiiul mic, de-acum sa stii ce ei v-or culege o gramada de virusi, pana pe la 3-4 anisori. O sa-si recupereze el greutatea lasa-l in pace, principalul e sa nu fie morocanos/bolnavior

multumim de urari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Andreea sunteti ok ???? Am vazut incediul la tv .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Salutare fetelor!

Multa sanatate strugurasilor bolnaviori! Mi-e asa de mila de ei sa se faca bine repede!

Sei, sper sa se faca repede bine, nici eu nu cred ca sursa varsaturilor e infectia urinara. Multa bafta la recoltare! Va pupam

Jade, si eu am vazut la tv sper sa fie ok toata lumea din complex! Il pup pe T, sa se faca bine!

Klau, ce frumos! Cred ca te topesti de drag

Noi suntem bine, puiutul Dan tot mai mult merge singur!!! E asa haios, sunt tare mandra de el!

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Sunt f suparata...
Starea ei e praf, febra nu ne lasa, si medicamentele nu i-i l pot da decat cu mari chinuri....

La termometrul auricular gradele sunt ca la axila?
Elena e deja slaba bine, ii atarna hainele pe ea, nu mananca/bea nimic decat titi, azi am avut impresia ca mi-a lesinat in brate, statea lipita inchizind ochii fara vreo reactie,, e groanic... daca continua asa singuta merg sa-i fac internare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

ce supozitoare sunt f bune pt febra?

sau ce tratament? ii dau nurofen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Sei-novocalminul supozitor e indicat atunci cand nu-i poti administa copilului pe cale orala sirop sau atunci cand febra nu cedeaza la alt antitermic.Ai inceput deja tratamentul cu antibiotic?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Creola

Sei-novocalminul supozitor e indicat atunci cand nu-i poti administa copilului pe cale orala sirop sau atunci cand febra nu cedeaza la alt antitermic.Ai inceput deja tratamentul cu antibiotic?



Mamica fericita de Maria Sarah (13.04.2005) si Elisa Rebeca (18.09.2011)


da i-am dat in seara asta prima doza de zinnat,cu greu , f greu, mama i-a apasat limbuta cu lingura, asta mica isi bloca gatul sa nu inghita, a si scuipta, am mai completat , si-a facut greata.. hotote de plansss..
O sa ii dau paracetamol supozitor cred, e un chin sa ii dau sirop, nu am reusit sa ii dau inca nurofenul seara, si febra a urcat la 38.8

Mergi la inceput