Strugurasi de sept-oct 2011 *70* LMA !!!!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Neatza

sei..uffff tare greu cred ca iti este...daca nu papa sau bea apa/laptic e pericol sa nu se deshidrateze, bebelusii se deshidrateaza f usor, si d'asta e bine sa mergi la spital sa ii bage o perfuzie..stiu ce parere ai de stat in spital, dar macar vreo doua ore cat ii baga o perfuzie..si euam impresia ca ins pital mai rau te imbolnavesti dar in cazuri d'stea na..sper din suflet ca astazi e mai bine va imbratisez, mai ales pe ela pui mic bolnavior offf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Sei Nu dispera. Febra mai continua pana dupa 1-2 doze de antibiotic. Apoi o sa se amelioreze simtitor. Nu forta cu mancarea, poate sta si 3 zile nemancata (lucru confirmat de medic). Daca suge tzitzi si se hidrateaza e perfect. Si febra 38,8 nu e chiar atat de speriat. Eu le dau de obicei panadol alternat cu nurofen. Daca nu vrea pe gurita, supozitor cu paracetamol, cred ca sunt si cu ibuprofen. Daca creste mult (pana la 40) chiar si cu antitermice poti incerca impachetari. De fapt impropriu spus impachetari pt ca pusul in prosop ud rece poate duce la socuri termice. Mai degraba o bagi la dusuri caldute si racesti apa treptat pana la o temperatura mai joasa decat cea a corpului (dar totusi calduta) si o tii cam 5 min. Dupa ce o scoti, daca febra nu a scazut, ori repeti, ori pui comprese reci pe gambe (acolo sunt cele mai mari vase de sange si acesta se racoreste mai repede) si pe burtica. Nu si pe piept pt ca poate face pneumonie. Aveam undeva un fisier despre febra salvat, daca imi dati adresa de mail comuna va pun sa cititi, mi-e mi-a lamurit multe chestii. Si inca ceva: sa nu faceti frectii cu alcool la copiii cu febra. Eu am avut intotdeauna dubii la capitolul asta dar nu aveam argumente, acum le-am gasit. Porii se deschid foarte mult in timpul febrei si copilul poate absorbi foarte repede vaporii de alcool si poate face intoxicatie.

Fetelor va inteleg ca va e greu sa administrati medicamente cu forta dar ganditi-va ca e absolut necesar. Ori asa, ori la perfuzie. Nu va ganditi ca va uraste copilul, cand o sa se simta mai bine o sa inteleaga ca mami i-a vrut binele. Eu prefer sa fiu "scorpia" care le da medicamente cu forta decat sa ajung cu ei in spital. Am trecut prin asta si nu mai vreau. Cand il aspiram pe Filip il tinea maica-mea imobilizat si urla saracul pana transpira. Dar la un moment dat venea el cu furtunasul cand vedea ca nu poate respira, si avea cam un an jumate. Pe la 2 l-am invatat sa sufle nasul si totul a fost mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

rapid...
Aseara a fost aiurea.. fbra peste 39, letargica, de dimineata a varsat .. ce? nu stiu .. febra insa e mai mica.. sub 38.8. ii pun supozitor paracetamol, e mai usor... Papa titi , de lichide.. ar bea insa ii e fruica, desidratata nu cred ca e ca uda bine pampersii, e paliduca si ochisorii putin umflati, insa parca de cand am venit acasa (la 10) e mai vesela.. am rusit sa ii dau tot antibioticul, desi la de min diferenta intre prima si ultima lingurita...si plansete..
I-am luat budinca .. a papat insa incercand sa ii dau zinnatu cu a, a rfuzat-o...

Daca nu e ok diseara merg la spital...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Bujo.. iti multumesc mult, m-ai ajutat f mult.

JADE.. te strang in brate cu drag..

Maryan sanatate si voua...

Nu am citit mult in urma , ca Ela ma loveste si tipa satisfacuta, insa va multumim pt gandurile bune

Bunny.. multu de pontu cu suflatu in bot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

athosik iti scriu meniul lui T din zilele lui bune , acum e dupa boala si cu regim
ora 7 - lapte
ora 11 - 2 fructe cu 1 biscuite
ora 14 - legume cu pui/vita/ou/ficat/orez
ora 17 - 1 banana
ora 19 - 1 iaurt simplu
ora 22 - lapte
ora 2 - lapte

seidana , pup Elenusu
hai ca o sa fie bine , dupa a treia doza de antibiotic o sa si revina din ce in ce mai bine
nu o forta cu papa si sa nu i dai medicamente cu lingurita cu care ii dai mancare
nu ai incercat cu seringa de nurofen ? mie mi se pare mult mai usor asa

si eu sunt scorpia si bau bau cand vine vorba de medicamente , scos mucii . sunt calare pe el , insist , nu accept concesii
uneori mama si sotul se uita urat la mine , dar asta e , este spre binele lui

nanna , camady , voi ce mai faceti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Asta e adresa de pe contul comun?
"Sept-Oct2011@yahoo.com"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Hello gagici, pupici fiecareia ,dar mai ales la copilasii bolnaviori !

Fetelor am pus pe grup,la "files" un document pdf de la Bujo ,revelator in caz de febra .

Merci Bujo !

As sta mai mult dar am treaba !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

La un moment dat facuse Lena un rezumat la doc ala despre febra. cand ziceam noi ca febra e buna. informatia de acolo e f pretioasa. poate asa se mai renunta la adminstrarea facila de antitermice la temperaturi care nu necesita asta.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna fetelor

Sei, multa sanatate Elei!

Jade, si eu tot asa fac sau am facut pentru ca acum cand ma vede cu seringa de la nurofen singura deschide gurita.Noaptea plange ca este dupa somn.

Si acum cand ii aspir mucisorii o mobilizez.Plange saracuta dar apoi uita.


Am o verisoara a carei fetita sta mai tot timpul racita si cum raceste putin cum face febra.Tot ii da sirop panadol si nurofen dar nu-i scade febra.O data au ajuns la spital.Acum iar este racita si tot asa nu-i scade febra.I-am zis sa-i puna supozitor ca poate scade mai repede si mi-a raspuns ca nu suporta fata ca plange.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Oana ce mai faceti voi?
In sfarsit am ajuns si noi la pragul de 8 kg.

Mergi la inceput