Strugurasi de sept-oct 2011 *70* LMA !!!!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Sei ... trebuie sa fie bine!!!Aveti grija de voi

Jade ... multumesc pt meniu! Peste nu i-ai dat???

Sei ... si Robi face nazuri la medicamente dar il tin de nas si atunci deschide automat gurita ... dar nurofenul de portocale il ia cu placere chiar k altfel nu stiu ce m-as face la durerile de dinti ce le are ... la canini si maselute
Dar pentru febra cred k e mai bun supozitorul NOVOCALMIN!!!


Pusi

Mamica fericita de BB ROBERT-MIHAI (25.08.2011)
Dumnezeu sa ne ajute sacrestem mari si sanatosil!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

neata!

un dulce pt strugurasii bolnaviori, sper sa se insanatoseasca repede.

Sei o pup dulce pe Ela , incearca sa ii dai cu seringa de nurofen medicamntul si dupa ce ai tras cantitatea de medicament dorita trage o picatura de suc dulce sau ceva ce ii place ca asa o sa simta prima data gustul preferat si apoi ii dai repede si gata.eu nu ii dau treptat ca asa ii simte gustul, ii bag seringa in gurita si apoi il dau repede.Sper sa reusesti da ii dai medicamentul.
Pt temperatura eu il lasam pe Iancu mai mult dezbracat si il mai tamponam din cand in cand cu o carpa uda cu apa calduta sa nu fie fff rece carpa.
Acum tot ce imi doresc e ca sfaturile mele sa fi ajuns la tine cand nu mai ai nevoie de ele si Ela e bine .

Noi suntem raciti, am fost ieri la pediatra si a zis ca se datoreaza vaccinului , ca i-a scazut imunitatea si uite asa si raceala noastra.I-a dat colargol si inca un siropel pt imunitate plus niste picaturi de nas pe care inca nu i le-am luat ca nu le-am gasit ieri , i le iau azi.La noi e bine ca doar ne curge nasu , nu avem febra si nici un alt simtom.Problema e ca nu gaesc robinetul sa inchid nasucul, daca nu suntem atenti ii curg in gura.Acum s-au mai inchegat si ei si surg mai greu dar la inceput ii picura efectiv nasu.

Am reusit si am terminat garsoniera de amenajat, si azi cred ca o si inchiriem.
Diseara mergem al concert la TAXI, si pt prima data apelam si noi la niste prieteni sa stea cu Iancu, am niste emotii mai mari decat cand m-am dus sa nasc.Acum sper sa se descurce si sa nu fim nevoiti sa renuntam la concert caci chiar imi doream sa merg, si plus ca am si primit cadou de la o prietema biletele.

La munca a incept sa fie mai ok, a scazut volumul de munca ffff mult si am si eu timp sa ma mai relaxez,chiar profit de timpul asta pe care il am la birou pt ca acasa cand ajung deabea am timp sa fac un dus si asta dupa ora 12 .
Regret doar ca nu prea am timp sa ma mai joc cu Iancu, nu stiu cand o sa intru si eu pe un fagas mai normal, sper sa nu fie tot timpul asa ca o sa turbez, si mai nou iar se culca devreme adica pe la 9 si practic eu imi petrec doar o ora cu el seara si o ora dimineata, ore in care trebuie sa mai fac si alte n activitati.Dimineata sa ma imbrac si sa ma aranjez pt munca in timp ce ii tin biberonul sau in perioada in care stam pe olita, si uite asa ajung sa intarzii in fiecare zi, iar seara, mancam iaurt, apoi facem baie, apoi biberonul si urmeaza minunata poveste de seara si nani.Cam asta e timpul care il petrec cu el simi se pare tare putin.Sper sa isi pastreze obiceiul sa se trezeasca pe pe la 7:30 ca altfel timpul de dimineata dispare si el si raman doar cu ora jumate de seara.

Gata m-am plans mullllllllllt!!!
Ma intorc sa ma prefac ca muncesc ca sa treaca mai repede timpul.
sper sa revin repede

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Rch, noi suntem bine.multumim pt itrebare:*
Am reusit si noi sa trece de 8 kg :d. Eca mananca binisor. sunt multumita. azi a mancat peste cu ultima rosie din gradina si i placut mult:). Tita la greu..aproape din ora in ora si noaptea de vreo 3-4 ori minim. in rest , si noi ca toti strugurasii: mergem continuu, a inceput sa alerge, vrea sa manance/bea numai singura..din astea. voi cum mai sunteti? Cu papica cum stati? :*

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Anca te inteleg perfect cu programul. Se culca cu povesti seara? Superr. Eu pot sa-i spun verzi si uscate ca pana nu-l pun la el in patut cu paturica in brate si sa-l legan usor nici ca se culca.

Oana al meu mananca destul de mult. Intr-o zi mananca de dimineata pe la 7 un biberon cu lapte, la 9, branzica cu iaurt sau gris cu lapte( un castronel), pe la 14 carnita cu legume ( ciorba nu o mai prefera), pe la 16 lapte, pe la 18-19 sufleu de legume/ budinci/ cartofi frantuzesti/ macaroane cu branza - o portie marisorica, iar seara la culcare pe la ora 21.30-22 un biberon cu lapte. Intre timp papa fructe, pufuleti, biscuiti

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna, dragi mamici!

Apar si eu dupa 1 luna de absenta.In ultima vreme se cam tin scai de noi necazurile....din pacate, si parca nu se mai termina...

Daca e sa le iau in ordinea in care au aparut , am avut asa:
o inmormantare, o saptamana de analize si vizite la medici, premergatoare interventiei chirurgicale ( a doua), pentru Razvan; operatia in sine, care a fost de cosmar....o zi pe care n-o voi uita niciodata, atat de grea si coplesitoare mi s-a parut.....apoi, temperaturi mari, cu spaima ca s-a infectat operatia, medicul nostru in concediu, dezamagiri din partea lui....apoi roseola infantum, apoi o alergie cu eruptie pe piele, violenta , apoi raceala, apoi , iar temperatura mai ales de ziua lui...:( Avea 39 temperatura ...saracutul nu a primit nici un cadou de ziua lui, a fost o zi ciudata...in schimb , gazda noastra ne-a facut o surpriza si am plecat impreuna(cu Razvan cu temperatura), la Pustnicu, tortul lui a fost o salata mare de fructe, fara zahar, fara inghetata, fara frisca si o lumanarica albastra in forma de trifoi cu patru foi. Cam asta.... Acum , iar este bolnavior. Aseara am ajuns cu el la urgente.... Are nasul curgator, respira greu,temperatura mare, mananca doar laptic....Am primit antibiotic si colargol pentru nasuc si aerosoli cu ser, simplu, si aspirat cat se poate.. Diagnostic pus: rinoadenoidita(polipi inflamati)...

Eu, de altfel, am ajuns la medic, la ecograf pentru adenomul meu de la ficat, dupa 1 saptamana intreaga in care am fost foarte slabita si cu stari de lesin si "sfarsire" fizica.... Ficatul, este putin marit si cu ceva steatoza, adenomul a crescut, dar nu ingrijorator.... Trebuie sa ma odihnesc mai bine, sa beau mai multe lichide, sa dau cateva kilograme jos si sa tin putin regim hepatic , pentru a scapa de steatoza( grasime pe ficat).....

Colac peste pupaza, sotul s-a ales cu o hernie inghinala ....dupa tot chinul de a nu-l avea acasa decat dupa 8 seara, si arunci, inchis in alta camera sa invete, pentru ca de vreo 3 luni se pregateste pentru examenul de la CECCAR, pentru expert contabil. Duminica , a avut primul examen...sper sa le ia si sa merite toate aceste eforturi si sacrificii. Razvan a suferit cel mai mult din cauza absentei lui, iar acum, cand il vede, ar sta numai cu el...si plange de ti se rupe sufletul, cand sotul dispare din zona lui vizuala....

Imi pare rau ca nu vin cu vesti bune....Cam asa sta viata mea...sper sa intelegeti de ce in ultima vreme am stat mai departe de calculator... Acum, am prins un moment in care Razvan s-a linistit si doarme....Dar, imediat se va trezi sa manance si sa ma chinui sa ii dau antibioticul......Uffff..

Am vazut ca sunt multi bebelasi bolnaviori....multa sanatate si mai ales, recuperare rapida.

Nu am reusit sa citesc din urma , mai am un capitol si jumatate sa va ajung din urma....Sper sa si reusesc...

Va pup cu mare drag si dor.Sanatate multa..

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Hayat off chiar ca ati trecut si treceti prin multe.Sa va dea D-zeu puterea sa rezistati si sanatate multa. Saracul pitic prin cate a trecut si mai trece,mi se rupe sufletul.
Ai grija si de tine atat cat poti acum, cred ca si de la oboseala ai probleme cu ficatul.
Iti tin pumnii sa depasiti cu bine toate problemele .
Pupici

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Zubi sa stii ca nu e in totalitate eronat. Eu citisem ca nu e deloc indicat sa-l pui pe olita inainte de 1-1,5 ani in primul rand pt ca nu constientizeaza procesul si apoi sfincterul nu este suficient dezvoltat cat sa-l incordeze copilul voit ca sa se abtina. Povestea medicul ca de un copilas care facuse hemoroizi groaznici pt ca parintii il pusesera pe olita de la 6 luni, dornici sa scape odata de pampersi. Eu am inteles din articolul respectiv ca nu e indicat sa insisti inainte de 3 ani, nu ca nu trebuie deloc pus pe olita.
Eu am pus-o pe Cate, refuza sa stea, am renuntat. Mai incercam mai tarziu. Cu Filip am inceput pe la 1,5 ani, mai mult se juca. I-am scos pampi ziua la 2 ani iar la 2,5 si pe cel de noapte. Totul a decurs firesc si fara crize. A mai avut scapari ocazionale dar i-am spus ca se mai intampla si nu e o tragedie, pt ca el era cel care se supara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Oana nu am stiut ca a facut LEna rezumat, eu nu m-am uitat deloc pe el pentru ca stiu ce e de facut cand au febra copiii . Nu stiu daca mai tii minte cum aveau febra , Paul 40.3 si fata 39.2 in mai, cand facuse Paul insolatie si fata avea explozie dentara , si le-am dat antitermic doar cand nu scadea cu nimic sub 39. Bine,daca ar fi fost apatici la temperatura aia sigur le-as fi dat antitermic mai devreme,dar se jucau energici , nu aveau nici o treaba,asa ca doar i-am dezbracat in pielea goala , am pus ventilatorul in camera, catre dimineata am inchis ventilatorul dar am deschis geamul larg sa intre racoarea diminetii in casa, le-am facut baie de la calaie la rece .... atunci i-am pus supozitor novocalmin lui Paul ( supozitor ce nu e indicat copiilor sub doi ani nu degeaba , ci pentru ca e puternic) , si i-am facut mai mult rau,pentru ca il ustura fnsul si a facut o diaree de nu mai scapa de ea . Dar,ca sa stai linistita cu un copil cu febra trebuie sa stii exact ce ai de facut , sa fii pregatita sa mergi la urgente daca nu faci fata , iar copilul sa te ajute.Daca e un copil letargic poate face convulsii si mai jos de 40 de grade.

Hayat , imi pare asa de rau ca a fost grea pentru tine ultima perioada !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Zubi, nu e exagerat. Nu sti ucum erau invatati cei care acum au 50-60 de ani sa nu mai faca pe ei,ci sa ceara sa fie dezbracati, dar cei care au crescut in timpul colectivizarii, care au crescut la crese si cu bunicii acasa stateau ore intregi pe olita, plansi si intepeniti , pana faceau "ceva". Si nu exagerez, ore ! De aceea ,spun unii dr-i, sunt atatia oameni de 30-40 de ani cu hemoroizi inca de cand erau copii. Problema trebuie aprofundata. Articolul nu este unul reusit,din contra, dar ideea in sine e buna. Unii copii constientizeaza mai repede cand le vine sa faca,dar de abtinut pana se dezbraca sau pana sunt pusi la olita sunt foarte putini pana in doi ani . Nu stiu daca chiar pana in trei. Paul a aratat ca se poate controla la 2 ani si 3 luni,cand nu a mai vrut scutec deloc, si cand s-a abtinut de pipi 2 ore.

Mergi la inceput