Strugurasi de sept-oct 2011 *70* LMA !!!!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Salutare fetelor!

Hayat, imi pare tare rau ca ati trecut prin asemenea momente si ca acum Razvan este bolnavior. Multa sanatate ii doresc, si tie la fel! Trebuie sa ai grija si de tine! Chiar m-am gandit la voi intr-o zi, de fapt de ziua puiutului, dar nu mai am nr tau si nu ti-am putut trimite mesaj Asteptam vesti bune despre voi! Va pupam

Anca, nu te-ai plans chiar asa mult

Zubi, e interesanta ideea articolului, nu articolul in sine eu va spuneam ca micutul meu nu sta pe olita si nu stiu cum sa procedez.... o singura data am reusit sa-l tin, nu va imaginati ca l-am tinut cu forta dar l-am pacalit putin.

Sei, sper sa sunteti mai bine! Asteptam vesti bune!

Fetelor verisoara mea a nascut un baietel azi dim! Sunt asa de incantata!

Noapte buna va doresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Hayat tare mai esti incercata. Imi pare rau ca treci prin atatea. Sanatate multa si putere mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Salut.

HAYAT...imi pare rau ca treceti prin atatea. va pupam cu drag, si tin pumnii sotului sa ia CECARUL, .. va dorim multa multa sanatate , si tie liniste

Anca. te inteleg f bine, desi eu am mult timp de petrecut cu ea (5 h), nu mi-i se pare suficient.. dar mama ce servici ai sa ajungi acasa la 7.. sanatate si lui Iancu

mie una mi-i se pare exagerat sa zici , lasa copilul sa lupte cu febra, fie si 38, cand stii sigur ca febra are un motiv-infectie in cazul nostru...
EU i-am dat si ii voi da Elenei antitermice si la 37.5 daca starea ei e rea, si stiu ca in spatele febrei sta o cauza periculoasa..
Sper sa nu te fi suparat, insa mie una mi-i se pare total aiurea sa compari o febra din motiv de eruptie dentara, cu o febra dintr-o infectie in organism ...

Apropo fratele meu la 7 ani a facut meningita, din cauza convulsiilor febrile din spatele unei viroze

Eu cred in medicina , atata timp cat nu devii fanatic, si ipohondru



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare fetelor!

Sei - imi pare tare rau ca Ela estebolnava! Va pupam si va dorim mjlta sanatate.
Voi da like ultimului tau post pt ca erau exact gandurile mele. Si mie mi se pare ca se exagereaza cu lasatulcopilului cu febra, riscul de complicatii este multa mai are si mai tragic asa.

Hayat - ne gandim la voi sa va faceti bine si sa scapati de ghinioane. Pana la urma e bine ca a reusit operatia si Razvan este bine, mucisorii vin si pleaca.

Pinky - sa va traiasca nepotelul!

Mie articolul despre olita mi se pare just, hiar cred ca statul pe olita poate fi periculos cand sunt asa mici.

Noi suntem f bine, Inez ne intreaba pe limba ei despre toate lucrurile din casa, face turul casei zilnic, ne arata obiecte si intreaba: "ata?" Iar noi trebue sa ii spunem mereu cate ceva despre obiectul respectiv. Este f ambitioasa si cum nu ii convine ceva se pune f teatral pe jos si plange....e terorista rau!

Noi vrem neaparat sa ajungem un we la munte, poate urmatorul, daca mai sunteti careva doritoare....o mica intalneala?!

Eu sunt ok la munca, am inceput pe bune, am si eu aceeasi problema ca si Anca, putin timp petrecut cuInez, ajung acasa dupa ora 19 si tare imi e dor de amanadoua toata ziua.

Va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Sei nu e exagerat sa lasi febra sa-si faca treaba. Cred ca nu ai inteles ideea de baza. Fiecare copil reactioneaza diferit la febra. Sunt copii letargici la 38 in timp ce altii sunt vioi la 40. Chiar si in cartea respectiva scrie ca daca copilul are starea generala alterata se intervine. Deci folosesti ca unitate de masura STAREA copilului, si nu gradele. Este similar cu incadrarea copiilor in tiparul greutatii corporale. Daca n-a luat fix 700 gr lunar asa cum zice statistica, gata copilul e bolnav. Cam asa si cu temperatura, daca are 38, nu inseamna musai ca este letargic copilul. Si febra are intr-adevar rolul ei. Se produce in momentul in care organismul depisteaza intrusul si incepe sa-l anihileze creand anticorpi. Cu cat reactioneaza mai prompt, cu atat trece boala mai repede. Daca se intervine cu medicatie antipiretica cand inca nu e cazul se prelungeste boala. Daca febra devine ea insasi periculoasa pentru organism e deja alta poveste. Din pacate s-a inoculat ideea ca orice temperatura mai mare de 37 e periculoasa, nimic mai fals. Te inteleg totusi, asa am reactionat si eu la primele episoade de febra la Filip. Dar inveti treptat sa privesti mai detasat episoadele febrile. Nu ma refer aici la infectii nasoale cum are Ela acum. Sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Pinky felicitari pentru bebe ,sa va traiasca si sa fie sanatos

Hayat va doresc multa sanatate ,bafta sotului la examen si numai bine ,imi pare rau c-ati trecut prin atatea

Jade Noura a avut probleme cu diareea ,cate 7-8 scaune apoase/ zi cu mucus.Si partzurile tot apoase le facea .Pediatrii de aici recomanda muuuultaaaaa apa si ceai .Atat ! Fara regim alimentar sau lapte fara lactoza.
Copilul alaptat sa stea non stop la san ,iar cei care papa lp sa fie laptele cat mai apos , de ex la 120 ml apa se pun normal 4 linguri lp ,dar in acest caz se pune 2 ,bebele sa bea cat mai multa apa sa nu se deshidrateze..
Aici nu se recomanda saruri ca in Romania , imi spunea ca bebele va lua sarurile din apa
In Rom am incercat cu orez cu banana,cu mar,lapte fara lactoza ,sticksuri,paine prajita in manuta , nimic n-a functionat ! Am avut noroc ca era vara si a baut multa apa si incet si-a revenit !

Zubi sunt de acord cu articolul despre olita ,dar ceva m-a oprit sa scriu acu cateva saptamani in urma cand se discuta despre acest subiect, nici aici nu se recomanda olita la o varsta atat de frageda cum sunt strugurasii nostri ,acum fiecare face cum vrea ,la fel a fost si cu premergatorul







Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Jade, multumesc lui Dumnezeu suntem bine!
Va multumesc din suflet tuturor celor care m-ati sunat/ sms-uit. Imi pare rau nu am putut raspune la toate, aici e ca pe front.
Am fost singura acasa...Andrei s-a speriat...acum avem atatia prieteni afectati...e nebunie...incercam sa facem ceva pentru cei care au ramas doar cu hainele de pe ei si de pe copii lor.

Bine ca nu au fost victime si asta datorita a 2 oameni care au mers din usa in usa si i-au scos pe toti.

Fetelor, dormeau copii cu parintii in casa, cu telefoanele pe silent si cu toate geamurile inchise. Daca era noaptea mureau ca sobolanii foarte multi.



Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

Andreea sunteti ok ???? Am vazut incediul la tv .

_


de T 1+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Andreea eu nu sunt la curent cu acest topic ,dar am inteles ca a fost un incendiu in zona ta ? Bine ca sunteti ok si n-a patit nimeni nimic.(adica decedat) Sper sa se faca donatii si sa primeasca o mana de ajutor cei lasati fara casa


Legat de febra,chiar daca ar avea Noura 39-40 si ar topai prin casa si sa fie binedispusa,n-as lasa-o asa !!! Never ! Incerc sa previn febra de la 38 C ,mi-e frica ca se poate agrava si da in altele .Eu sunt slaba de inger,tremur imediat ,imi trec filme horror prin cap si aici e destul de greu sa te duci cu copilul in brate la spital in miez de noapte .
Eu de mult nu ma iau dupa carti,fac ce-mi spune inima si ma simt mai relaxata




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

alayna, a fost un incendiu intr-un complex rezidential. Un bloc cu 280 apartamente nu mai este locuibil. Cei care nu au casa arsa sau inundata, au in pereti instalatiile distruse, nici nu stiu ce e cu structura de rezistenta...A fost ca intr-un film american.
Da, sunt sigura ca se vor face donatii, incerc si eu impreuna cu alte mamici sa ne mobilizam si organizam ca sa vedem cu ce ii putem ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Andreea, mi s-a facut pielea de gaina.Doamne.....Nu locuiesti in acel bloc, nu?
Saracii oameni.Numai cand ma gandesc ca acele apartamente au fost cumparate cu credit ipotecar...


Hayat, acum este bine operatia? sa va faceti bine amandoi.Bafta sotului

Anca, suntem aici sa te ascultam



Mergi la inceput