Strugurasi de sept-oct 2011 *70* LMA !!!!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Nu in cel de vis-a-vis, daca era vantul mai puternic, ca in alte zile (e plasat in camp complexul) nu scapa nici blocul nostru.

Citat:
citat din mesajul lui racheel

Andreea, mi s-a facut pielea de gaina.Doamne.....Nu locuiesti in acel bloc, nu?
Saracii oameni.Numai cand ma gandesc ca acele apartamente au fost cumparate cu credit ipotecar...


Hayat, acum este bine operatia? sa va faceti bine amandoi.Bafta sotului

Anca, suntem aici sa te ascultam




Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Andreea e cumplit ce s-a intamplat !!! Ma strange-n spate cand ma gandesc ca i se poate intampla oricui,chiar si mie





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Buna dimi!

HAYAT multa putere sa aveti si pana la urma va fi bine. Va pupam!
SEI cum sunteti azi? Mai binisor?
ANDREEA_T e cumplit ce s-a intamplat acolo! Imi imaginez ca majoritatea isi facuse rate pentru un apartament pe jumatate din viata. E revoltator!
Ma bucur ca sunteti bine.

Eu am fost ieri la doctor. Luni ma internez pentru analize si marti cred ca ma operez. So.... cred ca imi fac o bijuterie frumoasa din pietricica.mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

neatza

sei, cum mai e ela astazi?

andreea imi inchipui daca a fost langa tine cum s-o fi auzit :((((....

eu una, nu sutn de acord nici cu medicamente imediat sau pt orice, mai ales cand sutn ei mici, trebuie un pic lasat si organismul sa lupte singur...da, in cazuri intradevar cand nu se poate altfel dai medicamente....de ex, in anglia medic la copii se dau in cazuri grave, nicidecum cum e la ni,daca are copilul diaree gata, il bagam pe antib ca are infectie..si mai rau face dcat bine...nu fac nici o referire la tine sei, Doamne fereste, ela are nevoie chair de tratament in situatia ei, dar na ma bag s io in discutie:)

ieri am fost cu ayu si tati in centru vreo 3 ore, daca nu a alergat ayan, el deja nu mai merge cand vede un spatiu mare, o ia l a fuga si maia re o boala, se urca pe toate bordurile, apoi se da jos si tot asa...si la vitrine..merge numa pe langa ele si se uita si pune palmutele pe geamuri..s-a dat si in masinute d'alea cu telecomanda,e a treia oara, pana acum nu reactiona, cred ca iie ra putin teama, acum i-a placut la nebunie , ce s-a mai distrat el...a adormit aseara intr-o secunda

fetelor, eu simt o nevoie acuta de socializare..cand ies afara doareu cu ayan, ceea ce cam asa se intampla mai mereu, ma mai intalnesc cu vreo mamica dar na, buna ce faci ..cam atata..in rest ne tot plimbam singurei..simt mare nevoie de prieteni, sa iesim toti..ufff ,ca asa devin paranoica...aseara ma gandeam ca sunt atat de batrana..ca in curand devin chiar o mama batrana, ca gata, s-a dus tienretea mea:9..ca de acum or sa inceapa problemele, parintii devin batrani, cu spitale,cu boli si doamne fereste cel ami rau:(...

o zi cat mai luminaosa va doresc..la noi e innorat:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata,

bujo, te felicit pt felul in care explici. va dura mult pana cand va fi daramat mitul conform caruia febra e rea. lumea nu stie ca , convulsiile febrile apar la cresterea accelerata a tmperaturii si nu la anumite temperaturi. cu alte cuvinte putem avea si 40 temp si nu vom face convulsii daca ea a urcat pe parcursul mai multor ore. corpul se incalzeste ca sa anihileze bacteriile care traiesc in mod obisnuit la 36-37 de grade. ce facem aducand temperatura la acest nivel prin antitermice? Impiedicam sistemul imunitar sa anihileze intrusul.

sei, meningita e o invectie virala sau bacteriana care produce febra. nicidecum viceversa. mai mult, s a demonstrat ca, convulsiile febrile nu au niciun fel de impact asupra creierului.

andreea, ma bucur ca sunteti bine.

lali, nici la discutia anterioara despre febra nu s a inteles exact despre ce e vb...din pacate:(

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neata!

Oana, nu am scris sa se inteleaga, sau cum? Ca acum nu inteleg eu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Nu lali, la discutia anterioara , purtata de mine si lena, pe baza aceluiasi document am atras oprobiul fetelor.

in mare majoritate fetele nu au fost de acord cu ceea ce scrie acolo daca imi amintesc eu corect. la asta ma refeream.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Nu am avut timp sa citesc din urma mult. Daca inteleg eu bine acum se discuta despre a lasa sau nu copilul cu febra. Dani a avut o singura data o gripa luata de la mama mea. A facut febra peste 39. L-am tinut la pampers, i-am pus sosete cu apa si otet, l-am tinut mult la san si in cele 26 de ore cu febra i-am pus de 3 ori supozitor (paracetamol, apoi jumatate de nurofen de copii (se da de la 2 ani in sus dar el vomita nurofenul sirop), apoi iar paracetamol). Cam la 8 ore sau mai mult i-am pus, cand nu reuseam sa rezolv altfel si cand era tare tuflit saracul. Si dupa cele 26 ore nu a mai avut nimic. Gripa a disparut ca prin minune odata cu febra. Asta e experienta noastra. Altceva nu i-am dat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neata...

Bujo.. tocmai asta ziceam eu , ca trebuie facuta o difernta intre febra si motivul febrei. eu la o raceala banala sau la dinti , pana la 38.2-38.5 in fundic, nu i-am nimik.. atata timp cat nu suferea/era letargica... insa nu poti zice lasa copilul ca febra e buna.. Corect observa copilul si boala

NAnNA. mi-o imaginez pe Inez ... scumpa mica

Fug sa duc pisu revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Sei dar cine zice sa lasi copilul cu febra DACA starea lui e alterata? Ca mie imi scapa ceva cred.

Mergi la inceput