Strugurasi de sept-oct 2011 *70* LMA !!!!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

deci mda...

infectie urinara...rezistenta la antibioticele orale, ar trebui internata sa ii puna branula, insa incercam cu nu stiu ce (zynax?) care are rezistenta intermediara.. i-am zis dr sa incercam cu orice insa nu internare
Daca ne interneza cum isi tine ea branula? Cate zile ne tine? 7? innebunesc de ne interneaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Sei eu am avut ani de zile infectie urinara cu E-coli, fetitele fac destul de usor de la raceli repetate sau a avut-o in organism pentru ca nu se ia. Din pacate trebuie tratata corespunzator pentru ca altfel bacilul se ascunde dupa tratamentul cu antibiotic iar la un interval de.... ( mie cam la un an) se reactiveaza si face iar infectie.
E clar ca trebuie tratament cu antibiotic si in functie de antibiograma si in functie de varsta ei. Nu cred ca te interneaza cu ea decat daca e deja avansata infectia la rinichi.
Mai exista si un ajudvant numit URO-Vaxom foarte bun in lupta cu E-coli alaturi de antibiotirc insa trebuie sa intrebi medicul daca micuta are voie sa ia.

Sanatate multa si asteptam vesti.
Pupici

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei, nu te panica. tratamentul se poate face ambulator. ii pune branula si te duci doar cand ii administreaza antibioticul. i se pune un pansament peste branul si tu tre sa ai grija sa nu i l uzi. teoretic ar trebui sa fie mult mai simplu decat la antibioticele orale pt ca nu risti sa le verse/scuipe si sa compromiti tratamentul. in acelasi timp eu cred ca va da oral in prima faza. nu te nelinisti aiurea si ai mare grija la kk sa nu ii ramana printre labii mai ales cand se mai aseaza pe el.

tu o speli dupa fiecare kk sau folositi servetele.

lena, aceeasi chestie ce o face noa pe bici o face si eca pe masinuta...asta in cazul in care eziti daca bici e f scumpa:).

La multi ani, noa!!! Cu putina intarziere..

la multi ani paul de lali!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

raluca, oana , creola multumesc

Raluca, Oana.. dr mi-a zis ca la noi la spitalul de copii te interneaza, te lasa doar daca ai cunostinte.. daca nu imi gasesc imi fac eu ( cu cativa eminescu sau brancusi) insa in spital nu vreau sa stau...

Deocamdata incercam cu antibiotic oral.. mama mi-a zis ca are iar febra, si ii dam nurofen cu tedi , probabil asa voi face si cu antibioticele..nu stiu daca nu e si racita ca eu sunt bocna, iar zilele trecute era cu nasul mucos..

Raluca noua dr ne-a zis de urisan sau uractiv....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

a Oana .. ea face 80 % caca la olita... si incerc mereu sa o si sterg ca lumea dupa ce o spal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Sei imi pare rau, insa nu dispera. Daca e sa ajungeti la tratament injectabil se poate face si ambulator cum zicea Oana. Branula nu e confortabila, dar nici imposibil de tinut. Cate a stat 4 zile cu branula dupa operatie. I-a montat-o si a lipit-o de o atela ca sa nu traga de ea. Apoi eu i-am pus o soseta peste ea pt ca o baga in gura. Daca a vazut ca n-o poate da jos, a renuntat sa mai traga. Si ea avea perfuzie, mai voia sa traga si de furtun.

Apropo de infectii urinare, medicul care a operat-o pe Cate mi-a spus sa am mare grija cu igiena. Fetitele au uretra mult mai scurta decat la baieti si fac infectii urinare mult mai usor. De aia este important sa o invat sa faca cel mai des dus, si nu baie in cada. Eu, de cand a inceput sa stea in picioare, nu o mai spal in cadita ci ii fac dus. Imi amintesc ca atunci cand eram mica faceam foarte des infectii urinare. Maica-mea ma batea la cap sa nu mai stau pe "rece" ca de aia racesc. Infectiile insa nu se fac de la rece ci de la bacteriile care urca pe uretra. Cum atunci cand eram copii era o mare problema cu apa calda maica-mea ne facea baie in cada, incalzea apa cu oala. Mai facea si cu frate-miu deodata. Cred ca de fapt asta era sursa infectiilor urinare si nu statul pe rece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

raluca, oana , creola multumesc

Raluca, Oana.. dr mi-a zis ca la noi la spitalul de copii te interneaza, te lasa doar daca ai cunostinte.. daca nu imi gasesc imi fac eu ( cu cativa eminescu sau brancusi) insa in spital nu vreau sa stau...

Deocamdata incercam cu antibiotic oral.. mama mi-a zis ca are iar febra, si ii dam nurofen cu tedi , probabil asa voi face si cu antibioticele..nu stiu daca nu e si racita ca eu sunt bocna, iar zilele trecute era cu nasul mucos..

Raluca noua dr ne-a zis de urisan sau uractiv....


Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Raceala nu are nici o legatura cu bacilul E-coli, iar daca a facut deja febra inseamna ca deja are infectie generata de acest bacil.
Am luat si eu uractiv insa nu mi s-a parut la fel de eficient ca uro-vaxom dar poate ea fiind micuta o sa-i priieasca. Eu am inceput cu cistite repetate de cand aveam 2 ani pana m-am ales cu acest bacil E-coli.

PS: am uitat sa mentionez ca am luat concomitent cu antibiotic si vaccinul produs de Cantacuzino pentru E-coli ( foarte bun si se bea, nu e neaparat injectabil) insa nu stiu daca se mai gaseste.

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La multi ani fericiti Noa !!! Sa cresti mare si sanatoasa

seidana , of , ce rau imi pare ca si voi aveti probleme
multaa sanatate Elei
cred ca este vorba despre zynat (si eu am luat mai demult)

athosik , da , T mananca blenduit

alayna , sunt dementiale pozele cu Noura !! super inspirate si deosebite , mi au placut la nebunie
iar Nouras este wow ! are o frumusete atat de exotica

.... T a fost bolnav , doua zile si doua nopti nu i a scazut deloc febra sub 38.3 , a tinut o numai in 38.6 , 39 , 39.5 , era ca o soba
cica a avut amigdalita :( si vreo doua zile a avut si scaune diareice
a avut tratament si cu antibiotic iar acum este bine
nu a mai facut nici febra si scaunele au inceput sa devina normale
a fost pe regim , a slabit cred ca pe putin 500 gr .... acum este iar intr o semi greva , nu vrea sa manance mai nimic , plange cum vede mancarea :(
of , sunt suparata , un an de zile nu am avut nici o problema cu el si acum intr o luna de zile s a imbolnavit de 3 ori :((


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei, incearca cu suc de struguri. must adica dar ultra proaspat. eca il adora. e in stare sa ea o tona,odata. merisoarele sunt excelente in infectii urinare. gasesti info pe et. eu dupa kk o spal mereu pe eca. ii verific si puta sa nu ii fi ramas pe acolo.

e coli populeaza in mod natural tractul digestiv. deci atentie mare la sensul de sters la fund si spalatul dupa fiecare kk. de acord cu bojo cu dusul vs baia in cadita. nu mai vb de piscine...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Sei
Asa cum zicea Oana, merisoare, sunt ft eficiente in tratarea infectiilor urinare, care revin.
Urinal, urinal Akut, renostim, sunt siropuri/pastile din plante, care sunt ft bune pentru tratarea infectiilor cu e-coli, si care se recomanda si copiilor. Eu am avut infectie de vreo cateva luni, si cum alaptez nu am luat antibiotice. Si m-am tratat natural, cu ceai de merisor si urinal. A trecut ft repede, isi fac efectul aproape instantaneu.
sa va faceti bine, toti bolnaviorii.
Si Flavius are o tuse, din cand in cand, ii mai curg mucisorii, nimic serios, cine stie, sper sa nu fie raceala.
Aseara s-a lovit si de marginea patului cu nasul, are la "suportul de ochelari" o lovitura frumoasa, a curs si sange

Mergi la inceput