Strugurasi de sept-oct 2011 *70* LMA !!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

ALAYNA.. tu te plicti rau acasa? mai fa un bb daca da, sa nu ai timp de citit asa ceva rahitismul se vede si la coaste si in alte parti ale osaturii, tiroida? hai mai...
LA 1 an dr a masurat-o pe ELA 75 acasa 78 lejer, capul noi il sarim peste grafic ar trebui sa-mi fac pb de hidrocefalie?
LA un mom dat puii nostrii iau mai putin in greutate, lungime sau ralterneaza cu boomuri de ex la 9 luni dr s-a speriat ca Ela are doa 68 sau 69 cm, la 1 an 75 deci clar a fost un boom,

La noi ar fi infectie urinara, asteptam si urocultura luni insa se justifica toate. nu stiu de ce m-a speriat tare dr e asa grava? inteleg ca ar fi vb de antibiotic, insa de 3 ori mi-a zis sa nu ma speriu si ingrijorez. . ca vom face inverstigatiii.. uffff WHAT?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

alayna nu mai cauta pe net, Noura e perfecta! ce haine merg pe ea¿

Sei....ooof eu as fi vrut sa te vad iar ´groasa´ luna asta fa-ti temele mai bine


tema jucarii: se joaca cu masinutele lui Dani, podurile si castelele lui. ii plac si cartcelele lui de cand era mai mic, si vreo 2 cu butoane http://www.ganga.es/comprar/baby_mickey_vocales-1167327.html si http://www.itsimagical.hk/55567/ecommerce_1/55567
eu i-am luat cadou fetei de obicei eu ii cadorisesc pe-ai mei cu petrecerea, ca destul bani dau, dar de data asta mi-au cazut ochii pe asa ceva: http://www.ybikeusa.com/images/ybike-pewi-04.jpg si n-am putut rezista.

am facut un tort cu blat de ciocolata si crema ganache cu cioco alba, am fript migdale, maine umplem cornuri cu mezeluri, am dat comanda la minipizza si foitaje, mai un platou rece, mai aduce si soacra ceva...si gata! problema-i ca la noi ploua de 2 zile cu galeata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Rachel ai fost funny Aici nu exista un grafic standart pentru toti copiii, fiecare copil are graficul lui de la nastere .
Noura de ex, are un fel de carnet/buletin de sanatate unde ii sunt trecute toate vaccinurile,masuratori (greutate,lungime,circumferinta cap) si multe alte analize de cand s-a nascut.
In acel carnet sunt 2 grafice,unul pentru fetite si unul pentru baietei .

Oana , Noura s-a nascut de 3710 gr ,in prima luna a luat foarte bine ,dar in a doua luna a intrat in greva suptului timp de 3 saptamani si uite asa ne-am dus la vale de atunci cu masuratorile
In loc sa mearga pe linia trasata (normal) si sa urce ,ea scade vizibil !!!


Mihaela,voi ce probleme ati avut ? Eu ii dau vigantol de cand s-a nascut ,cate o pastiluta / zi . Mi-a zis pediatrul sa-i mai dau pana in aprilie -mai

Sei si mie imi iese mai mult cand o masor acasa,poate a fost incordata ieri ,cand merg peste o luna am sa-i dau laptic sa bea sau ceva sa stea relaxata .Pupici Elei ...a papat azi? cum e ?

Bunny legat de haine ...ii vin de la 74 pana la 86 . Unele de 74 ii sunt ok ,altele de 86 o strang E cumva intre numere sau depinde de firma ,cand ii iau ceva ,ii iau din ochi in ultimul timp.
E interesant ce i-ai luat fetei ,e ceva intre scaunel bicicleta ,vad ca are si rotite.Ii place ?
Ce foame mi s-a facut citind menu-ul tau


Vroiam sa va arat niste poze din Ro cu Noura ,hai ca ma duc sa le pun in album




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Buna dimi !

La multi ani Teodor !

Azi dau eu cafeaua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Alayna: Noi am decis sa nu ii dam f des si cu opriri vigantol in ciuda recomandarilor doctorilor. Motivul e faptul ca am citit prospectul cu atentie si doza recomandata de producator era sub cea recomandata de medici (medicii de aici recomanda 2 picaturi in gurita continuu pana la 18 luni si doza din prospect e cam de-o picatura pe zi). Adaug si faptul ca am citit reactiile adverse in caz de supradoza si m-am speriat. Rahitismul parea o alternativa mai blanda la ceea ce era efectul de supradoza. Plus ca l-am dus lunar la control si daca doctoritei i se parea ceva dubios, i-as fi facut analize si apoi ii dadeam vigantol in functie de rezultat, o vreme macar. Doctorita nu a stiut niciodata ca noi nu i-am dat vigantol cum a zis ea. Nu am vrut sa o influentam. Noi l-am tinut mult pe-afara si am zis ca isi face D3 in mod natural. Acum mai ia cate un pic si din ou... La analizele de la 11 luni si un pic a iesit cam totul ok. Cu anemia si depozitele de fier sta prost dar aia e alta poveste. Si creatinkinaza i-a iesit un pic mare dar am repetat dupa 2 luni analizele si era ok dupa aia.
Noi am avut probleme mari cu greutatea. A fost un suplu Dani. In prima lui luna a procopsit o klebsiella de la spital cred si a luat 400g doar din cauza ca avea continuu diaree. Plus ca dormea tare putin. A durat mult pana am scapat, ca nu am vrut antibiotice. Apoi a avut o vreme pofta de mancare si dupa aia n-a mai avut. Acum poate ca era de la vigantol, poate din alte cauze, nu am cum sa stiu. A fost mai bine cand am inceput diversificarea. Nu ca a fost el mare mancacios dar manca rezonabil (spre 160g de mancare maxim, si-acum la fel mananca). I-am dat si cate 10 zile pe luna vitamine, recunosc. Nu, nu a trecut in extrema cealalta. Nici nu i-am dat decat cat am crezut eu de cuviinta la o masa chiar daca el mai deschidea gura. Nu mi-a plans niciodata dupa o masa ca ar mai vrea mancare. Eu zic ca e bine asa. Nu cred ca l-as vrea mai rotund decat e acum, dar nici nu mi se pare gras. E bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

ollaa fetele

am vazut toate pozicile de pe strugurasi, nu mai am cuvinte, toti sunt minunati de frumosi

suntem singurei acasa , tati e plecat pana maine dim:(..si pana acum am pregatit linte , orez, lipii si peste, preferatele lui indi, sa il asteptam asa frumos....

Cum mai e Ella?

felicitari strugurasilor care au inceput sa mearga si LA MULTI ANI BEA SI ANTONIA

EU intrasem sa zic ceva impoertant dar am uitat cu desavarsire:(



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello fetelor!

Sei - cum mai este Ela? Pana la urma ce tratament i.ai dat? A inceput sa manance?

Dbunny - ce interesant scaunel sau ce o mai fi...chiar, ce este defapt? :-) Paco e mai bine?

Zubi - si eu fac azi linte. Tu cum o faci?

Noi ieri am fost la parintii finilor la curte, a fost f placut, am stat pana seara si a fost cald, super! Inez nu sta o clipa locului, ne.a alergat prin toata curtea.
Azi noapte am pus.o in patutul ei dupa ce a adormit si am dormit toti ffff bine, ea nu s.a mai foit deloc, a dormit neintoarsa pana la 5 cand s.a trezit si a inceput sa faca ture prin patut, nu a plans deloc. Ne.am promis ca asa vom face in fiecare seara, poate poate se va obisnui si poate chiar se odihneste si ea mai bine acolo.

Va pupam pe toate cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui nanna_mika

Hello fetelor!

Dbunny - ce interesant scaunel sau ce o mai fi...chiar, ce este defapt? :-) Paco e mai bine?



e o bicicleta fara pedale, care la 9-12 luni se foloseste ca si antemergator, dar Noa vrea direct pe ea ca si bicicleta. ii place la nebunie, ajunge f bine jos cu piciorusele si se mentine f bine pe ea. deci, succes total.

Paco e mai bine, multumim de intrebare cred ca joi incepe iar serviciul

au stat musafirii pana dupa 11 noaptea, ca au venit si treptat.Am primit un sac de haine! si-o papusica moale. Pun poze azi- maine. maine avem revizie + vaccin. tine-ti-ne pumnii ca de obicei la ea are efecte secundare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

salut...

Noi suntem.. in plop, azi noapte toata noaptea a plans .. de la 1 30 la 6.30, mi-a dormit in brate.. e si racita , nu poate respira.. off... nu accepta ecat titi si mama e disperata, si ne certam ca deh de ce ii dau titi.. nu stiu ce sa fac,.. ma gandesc sa merg la un ecograf sa nu aiba ceva la burtica, nu a facut caca 3 zile , insa poate si pentru ca nu mananc mai nimic.. a inceput totusi sa mai deschide gurita..

Bunny.. ma bucur ca ati petrecut bine si ca Paco e bine... macar s-a odihnit desi a suferit..

Nanna.. adik o sa o lasi la somn in patul ei?

Zubi.. zi frumoasa impreuna cu indi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Sei imi pare atat de rau sa va faceti bine


Fetelor haideti la apel

Mergi la inceput