Strugurasi de sept-oct 2011 *70* LMA !!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Buna fetelor,

Va pup din fuga. Plec la o petrecere data de companie .
Athosikbineinteles ca ne mai amintim de tine, vine ai revenit.
Bebe al emu nu mai mananca nimic blenduit, nici carnea. Papa orice e bucatele si se poate manca si cu mana . Ciorba, supa... deloc.


Cu inaltimea nu cred ca este o regula, copiii au perioade diferite de evolutie. Pe Edi nu l-am mai masurat insa ii cumpar haine de 18 luni, iar ca si greutate are 11kg.

Va doresc un week-end frumos

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Alayna, uite aici grafic de pe pediatrics:
http://pediatrics.about.com/library/growth_charts/ngirlsbirth.htm

Nu uita insa ca f multi copii recupereaza din urma iar cei care au crescut mult au per in care stagneaza. stii doar ca am avut astfel de cazuri cu cresterea in greutate si asta nu inseamna ca au ceva copiii respectivi.

deci..zen . eu de ex nici nu ma mai uit la graficul cu greutatea :))))) desi la ultima cantarire am trecut si noi de 8 kg :). O sa am toata viata o silfida, fotomodelina la poarta.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Eu azi mi am facut curaj. azi, cateri mananca pt prima data peste.:)

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

nanna_mika: Nici nu am putut cauta saptamana asta macar. Am lucrat de-acasa si-am avut si grija de Dani in acelasi timp. Singura. Sotul a mai stat seara sa se joace cu Dani ca sa pot sa mai recuperez cat nu reuseam sa lucrez peste zi. Nu am putut cauta pentru ca vreau sa o poata vedea si sotul pe bona. Si saptamana asta e mama lui in spital la Fundeni sa se opereze si nu are timp de asta. Sta zi lumina cu ea la spital (si-a luat liber pentru asta).
Legat de crestere, grafice, etc: Dani are 10 kg si cam 81 cm in inaltime. Daca m-as lua dupa grafice e lung si slab dar nu e deloc asa. Are copanele, e bine facut :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Alayna poate a crescut mai mult la un moment dat desi nu stiu cati cm trebuie sa creasca pe luna de acum cand sunt mai mari.Eu cred ca sunt de ajuns si 5 cm in 5 luni.Cati cm are acum?

Eva la 1 an si 1 luna are 8.800 kg si cred ca 78 cm.Fotomodel si ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Lali a masurat-o intinsa si ce-i drept era tare agitata si impingea asistenta sa se ridice ,la perete nu sta
Are 73 cm si 9.300 kg

Nanna ,pe noi ne-a ingrijorat cand am vazut ca aproape iese din grafic ,se duce in jos tare de tot ,adica nu ia bine in lungime si greutate .Nici nu mai zic ca i-a masurat si capul si a luat numai 2 cm din aprilie pana acum

Oana ,eu 1,70 cm si sotul tot 1,70 cm ,nu ma astept ca Noura sa fie o lunganca ,dar mi se pare ciudat sa nu ia macar 1 cm / luna
Am sa analizez tabelul de la tine cand adoarme Noura,acum sare ca o maimutica pe aici


Am citit numai de rahitism si glanda tiroida pe net ,am numai imagini horror in cap


Sei ,sanatate Elei ,bine ca incepe sa-si revina





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Alayna, da ce fel de grafic are dr tau, fata?! ...de la 9.3 kg iese din grafic? Or fi o tara de grasuni nemtii...poate de aia au alte grafice.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Salutare si de la noi

La multi ani BEATRICE si ANTONIA
Scuzati intarzierea.

Noi suntem mereu pe fuga. La lucru sunt mereu in priza, poate nu apuc nici sa ma duc la baie, acasa pana la somnul de seara nu am nici o clipita de odihna.

lali, frumos mesajul de inceput, nu-mi vine sa cred ce repede a trecut timpul.
Sei , poate e cu ochisori. Si daca nu acum, va veni timpul si pentru bb2

Redeschid subiectul lui Lena cu lauda
Parerea mea e ca lauda e importanta, dar sa nu fie exagerata si sa nu fie bazata pe criteriile subiective ale noastre, ale parintilor.
Si mai important decat lauda, e sentimentul ca indiferent ca reuseste sau nu, importanta e incercarea, si orice s-ar intampla, noi, parintii vom fi aproape, ii vom sprijini si ii vom iubi. Nu degeaba au americanii "I am proud of you". Un copil trebuie sa stie sa castige, trebuie sa stie si sa piarda, sa vrea sa incerce, sa fie sprijinit in ceea ce face, si lasat sa faca lucrurile pe crae le face cu placere, chiar daca noua nu ne plac.
Pentru ca multi din generatiile noastre au avut probleme cu parintii care i-au "indemnat" spre anumite scoli, meserii, fata de care nu aveau atragere, doar pentru ca asa considerau parintii ca e bine.

Cu mancarea, noi mancam mai mult supe/ciorbe, decat altceva. Bine, mai mult legume din ciorbe decat lichid, dar nu pastuite/blenduite, ci cubulete mici. De vreo 3 luni nu am mai blenduit nimic. Ii dau bete de cascaval, de ardei, bucatele de carne, paine, biscuiti, etc. in mana, mere intregi, alte fructe nu le baga in gura.
Lui Flavius i-am dat peste de mult, nu are nimic, ii place, il mancam cu usturoi
Ca si mese, avem cam asa
9:00 micul dejun: iaurt, fructe, cereale, nuca de cocos
Mai roade ceva intre mese, covrigi, mar, biscuite
12:30 - supa, ciorba
15:30 laapteeeeeeee
Dupamasa mai roade iar covriig, mere, biscuiti, cateodata ii mai dau bete de cascaval, de ardei, bucatele de carne, paine.
Aici ar trebui sa introduc o masa, dar nu stiu ce, cand cum, ca se cam suprapune cu plimbarea, vine iarna si stam incasa sa mancam
Asa ca puiul meu are 2 mese stabilite, in rest ce mai rontzaie. Stiu ca ar trebui sa ii introduc si cina, nu stiu de ce tot aman. Cred ca de lene . Se mai intampla, intr-adevar, dar nu e ceva stabil, zilnic...
la 21:00 lapte
Si noaptea 1-2-3 treziri pentru alimentare.
Noroc cu alaptatul
Lungime, nu stiu cat are, e lung oricum
Greutate, 9700 la ultima cantarire.

Cu mersul, deja fuge, se apleaca, danseaza, se catara peste tot (inclusiv l-am prins suit pe rafturile de la biblioteca ).
Si el are o pasiune din deschiderea sertarelor si tras afara tot, haine, oale, borcane, maisna de spalat e fascinanta, la fel si vasul de toaleta pe care il tinem inchis cu capacul. Mai nou a descoperit manerul de la cuptorul de la aragaz, de care se agata cu amandoua mainile si trage de el pana il deschide

Usile, se tranteste in ele sa se deschida, daca sunt inchise, iar daca sunt intredeschise le tot inchide si deschide, usa de la baie e glisanta, pe aia o deschide si inchide um are chef.

Jucarii, nici nu am cumparat asa multe. Cele mai bune sunt sticlele, capacele, olita, chestia aia pentru curatat nasul, cu furtun, ce se leaga la aspirator
are un camion primit cu care se joaca asa



Are galetuta si cuburi de sortat, alea sunt hit, sta cu ele, le tot potriveste, le pune in alte cutii si borcanele pe care le are, le scutura, le arunca.
I-am luat de lemn ceva de genul: http://adelle.ro/wp-content/uploads/2009/12/cercuri_lemn1.jpg si e super incantat, le tot roade, le studiaza, le arunca pe parchet, ca suna taaare.
Am o dilema cu cadoul de 1 an, dar gasesc eu ceva.

La imbracat cand si cand, cateodata sta ft bine, cateodata nu are chef sa stea. Cu caciula si noi avem o problema, am incercat cum zice lena, sa ne jucam cu ea, daca o vede, o ia si si-o pune pe cap (nu corect, nu va speriati), dar daca i-o pun eu si-o trage jos. Cumva ajungem la un compromis, pana vine frigul.
La scutec se cam zbate, si eu folosesc si chilotei, dar mai am si scutece normale. Eh, cat timp o sa le mai folosim? Un an? Trece
La olita, nici gand, nici nu ma stresez. Este vreme

Incepe sa-si faca limbajul lui, si e din ce in ce mai adorabil (ca e al mei, de-aia). TETA e soseta, cand le gaseste si le pune asa peste picior si striga teta, teta, copiii sunt BEBE, toti oamenii sunt NEINA (adica nenea), apa e apa, laptele (tzitzi) tot apa e, dar ma trage de haine si isi baga mainile, mama e mama, BRRR BRRR e masina, camion, motocicleta, plimbare, carucior, CHEIA e cheia.

toata strugurimea, eu sper sa ne mai linistim, sa am mai mult timp de scris.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Mai si daca o vedeau pe a mea?

Alayna, noi avem 72 cm si 7,900 kg.Asa a masurat-o asa o fi ce sa zic eu dar ea nici nu a stat la perete.si La caput avem 45.Cat trebuie sa fie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Alayana: Eu am citit si eu de rahitism cand am decis sa nu ii dau non-stop vigantol lui Dani. Si am citit ca desi e treaba serioasa, rahitismul e o chestie care se corijeaza in 2 sapt de luat vitamina D3. Fa-i analize si gata.

Mergi la inceput