Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 20

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

cum e Bety? scade???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Azi am fost sa-mi preiau copchilul de la mama, a fost tare bine fara el ca am dormit si eu ca lumea, insa mi-a fost si doooor

Daniela, sa ne tii la curent cu starea lui Betty. Sper sa fi trecut deja

Dara cred ca e mega ocupata..
Sovi, tie ce-ti mai fac atomicii?
Strumfy, si de tine mi-e dor, ia mai baga un post sa stim ce mai faci :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Happy, imi pare rau pentru cazatura. Dr. mea gineco zicea ca nu prea a auzit de parinti care sa scape de cazaturi, cum ar veni.
Dorinutza, nu stiu cu farmatei, ca eu platesc mereu online, ca sa aflu ar trebui sa simulez o comanda ceva, dar parca retin ca se poate cash doar la ei acolo, altfel cu cardul, insa nu-s 100% sigura.
Danaang, am eu bounce a bout din ala, e adevarat ca pe albastru ca asa l-am gasit second-hand si Mirunei ii place foarte mult in el.
Meg, asa si eu cu Miruna, ca tine cu Ana. Mutat de colo, colo, plimbat in brate.
Daniela, si eu la fel simt, ca imi mai limpezeste mintea curatenia. Cand sunt anxioasa si nu stiu cum o sa fac fata, ma apuc sa fac curat si dupa aia e mai bine.
Anca, si eu sunt super gripata. Am citit ca in zilele 2-4 esti cel mai contagios si cum eu nu alaptez, am purtat masca in zilele alea sa nu-i dau si Mirunei. Acum sper sa fi scapat. Multumesc mult pentru raspunsuri. Da, mi le livrez mai nou pe toate in UK la depozitul ala cu plata si de-acolo la mine vin cu microbuzele lor.
Amy, da, m-am gandit si eu ca mingea aia de pe amazon "vorbeste" in engleza, dar nu m-a deranjat, si-asa am eu obsesia sa invete Miruna limbi straine orice meserie va face, chit ca se face taximetrista, turista de profesie, maturatoare, orice ii tuna ei.

Si eu cred ca si Tala ca are misiunea sa fie fericita si atat. Stiu cat au suferit tatal meu si DS ca nu prea stiu limbi straine, si eu ca nu o stiu pe a doua si m-am tot ciocnit sa am nevoie de ea la diferite burse, joburi, etc incat sper sa reusesc sa fac efortul sa invete de mica, cand invata cel mai usor, prin joc, nu cu teme si alte chinuieli. Nu o s-o oblig sa le invete, insa vreau sa reusesc sa-i ofer ocazia sa le invete. Si oricum copiii bilingvi sunt foarte ok, asa ca nu mi se pare ca o incurca cu ceva o alta limba. Nu ma deranjeaza nici sa-mi vorbeasca amestecat, romana cu engleza, romana are ea timp sa invete oricum. In rest treaba ei ce altceva alege sa faca, eu cer de la mine sa-i pot oferi suportul sa faca ce alege sa faca, nu ma gandesc s-o pun eu sa faca ceva, cu exceptia limbilor straine unde voi alege eu pentru ea, ca daca reusesc acum de mica, oricum n-o sa stie ea pe care din limbi vrea sa le invete. Insa na, astea-s vise de-ale mele sa-i pot oferi sa invete 2 limbi straine, poate abia o sa pot plati intretinerea.
LE: Tala, asa e, nici eu nu-s de parere ca nu trebuie satisfacute si dorintele, ci numai nevoile, insa nu e grav daca nu-s satisfacute toate dorintele. Ba chiar poate fi sanatos. De obicei cand nu mai au nicio dorinta de satisfacut, ajung la droguri, alte teribilisme, etc. ca sa simta si ei ceva. Bine, astea-s cazuri extreme cu "nicio dorinta" / "toate dorintele".

Miha, Mihaita al lui Niko stiu ca avea ganglionii umflati, parca la Miruna n-am sesizat. A, ti-a raspuns deja Niko.
Buburuza, nu gasesc linkul la chestia cu alimentele de pe blog, help, please!

Laurita, Daniela, v-am dat si eu add pe FB.
Daniela, eu mai am o spirala pt. patut. Daca dai cautare pe google dupa spirala patut, iti apare. Mai am o girafa cantatoare intr-un colt, ancorata de patut. Aoleu, tin pumnii sa scada febra.

Lelu, si Miruna are canalul infundat si face urdori mai multe la ochiul respectiv, uscate dupa somn, „ude” in rest. La celalalt nu face la fel. LE: Dar ne-au confirmat 2 pediatri si un oftalmolog.



mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

va pupam si noi!
sunt pe fuga ca si in mine a dat curatenia (si la propriu si la curatat creieru) :)))

Dara AICI
repet, nu o luati de-a buna ca e adaptata la stilul nostru de viata si la cum tolereaza copiii mei alimentele, deci nu e universal valabila.

de exemplu am observat si la Mara problema pe care o avea Serban. pana la 7 luni lu ii pot da fructe (nici ca gustare, caci eu asa i le dau, nu ca masa). de la mar si piersica/nectarina mi se irita urat la fundulet. coapte, fierte nu i le pot da pt ca o constipa. banana nu ii dau pana la 7 luni pt ca si Serbanu a reactionat ciudat la ea (gen o pata doua pe frunte la juma d eora de la papat).stiu ca are potential alergen si dupa 7 luni el mi-a tolerat-o, asa ca astept si cu picea. pe el l-am tinut pana pe la 10 luni doar pe banana si para. erau singurele care nu ne dadeau batai la cap (fundulet rosu).

am fugit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Euan are in pat un carusel si 2 carti legate pe laterale. nu vad rostul protectiilor, desi el se misca foarte mult, se intoarce pe toate partile, se taraste. de fel e mai rezistent la durere pentru ca nu se plange deloc cand se joaca Finn cu el mai zmucit.

Si mie mi se pare super sa stie copiii limbi straine. eu am inceput engleza la 5 ani, in generala am invatat si rusa pe langa engleza dar nu mai stiu mare lucru, iar la liceu am fost la clasa de limbi straine - engleza rusa italiana spaniola. in afara de astea vorbesc ceha nivel mediu si finlandeza basic. Finn vorbeste romana, engleza si ceha. intelege si face diferenta intre cele 3 si stie cu cine sa le foloseasca. drept e ca pentru el e mai usor avand vorbitori nativi de 3 limbi in permanenta.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Merci Buburuza, si Miruna a facut alergie la piersica, i-au aparut bubite. La banana, mar, para a fost ok, deocamdata altele nu am introdus. La noi era mare nevoie de proteinele din banana. Stiind ca marul copt si banana constipa, am compensat cu para, care e laxativ. In rest a tolerat foarte bine si dovlecel, si cred ca tot cam ca in tabelul tau vom introduce restul, poate mai putin lactate, ca ea are probleme cu lactoza. Multumiri ca ne-ai impartasit si noua sinteza.

J.D., da, si eu cunosc copii trilingvi foarte ok, care tot asa, stiu foarte bine si au stiut de mici cu cine/unde sa foloseasca fiecare limba. Iar parintilor lor intotdeauna le-a mers foarte bine pe unde s-au dus (tot bilingvi/trilingvi). Sper din suflet sa reusesc, mai ales ca acumularea la varste mici e majora si de-asta ma tot gandesc cum sa profit de perioada asta si sa n-o ratez. Adica sa produc banuti cat s-o dau la o gradi unde se vorbeste engleza, nu doar se preda asa, un fel de curs. Deocamdata nu stiu daca voi putea. In rest, in afara de limbi straine nu ma intereseaza decat sa fie sanatoasa, trebuie sa mai am grija cu miscarea.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, gradinitele in limbi straine sunt cu dus si intors. Cel mai bine e sa auda limba de la un vorbitor de limba materna. asa prinde si accentul corect. sunt foarte multi vorbitori de engleza in ro dar nivelul cam lasa de dorit.
La noi mai e o treaba - sotul vrea ca Finn sa invete enlgeza britanica si nu pe cea americana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

J.D. la gradi la care voiam eu, e totul dupa curricula britanica si personalul le vorbeste in engleza, nu le preda engleza. Adica nici nu se vorbeste in romana. Si tipele sunt bine selectate, am info din interior, o prietena are copilul acolo si o stie bine si pe patroana si stie ce principii are tipa, numai ca e foarte scumpa gradi :(. Adica ar invata la nivel matern cum ar veni. Intr-adevar, engleza britanica, care drept sa zic, mie nu-mi place, dar oricum i-ar folosi mai mult. Mai ales ca fratele sotului e stabilit in Anglia, noi nu ne intelegem super, dar pt. Miruna pare chitit sa mai faca diverse, asa ca poate o primeste prin vacante pe acolo si nu vreau sa se simta ea nasol din cauza limbii.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna fetele,
Sunt tare amarata, azi am fost la pediatrul pt. vaccinul de 6 luni si mi-a si cantarit-o si nu mi-a luat deloc in greutate tot 7.300 are ca luna trecuta cu toate ca a mancat fff bine dar de vreo cateva zile i-mi face mutre la mancare dar tot mananca pacalita cu jucarii , papa cam 630ml lapte/zi, legume cu carnita sau oua intre 200-250g/zi, fructe 150g/zi cu un biscuite, un iaurt sau branzica, plus suculet de portocala si tot nu mi-a luat nimic in greutate.
Pediatru mi-a dat sa-i fac o urocultura cica ar suspecta o infectie urinara offf iar ma dat peste cap sunt stresata rau de tot nici nu ma gandeam sa n-o fi luat ceva in greutate.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Deci Danei ii e dor de mine...Sa stii ca oricum va ziceam azi ceva de noi...dar apreciez ca ne-ai smtit lipsa.
Eu de miercuri am avut-o pe mama la mine si am vrut sa fac cat mai multe
asa ca am ajuns la laptop abia ieri... cand am observat ca am de citit 1 capitol + 7 pag...asa ca in capul meu s-a facut varza. Am retinut doar ca Betty a facut febra...sper sa fi trecut.
Sambata am participat la marea provocare a alaptarii...si sunt happy ca am prins evenimentul ca la anul nu se stie...
Atat deocamdata...merg sa-mi fac un capucino ca vad ca vecinii mei is pusi pe renovat...si se pare ca o sa mai bocane.
Va pupik pe toate...sa aveti o saptamana faina

Mergi la inceput