Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 20

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Amy ma intrebai acum ceva timp dc se intoarce Karina de pe burta pe spate. De saptamana asta a facut-o mult mai des si foarte usor, cam cum facea Natalia dar nu asa gratios si amplu ca ea..Acum sta sprijinita si in palme nu doar in coate si isi misca funduletul inainte si inapoi.


""La aproximativ 6 luni un copil începe sa-si produca enzime tipice adultului de care are nevoie pentru descompunerea hranei, pentru digestie. Daca el primeste alimente solide înainte de a le putea digera corect, îi pot provoca probleme stomacale, iar nutrientii nu vor fi absorbiti pe deplin.""



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

ronina, mie pediatra mi-a zis sa ii dau spanac. Mi-a zis ca e bogat in fier si in felul asta evit sa se anemieze. I l-am blenduit cu pui si albitura, acum i-l dau. Sunt si eu curioasa daca il accepta sau nu.

Dana, eu de la Hipp am incercat sa ii dau piure de pere williams 4+ si, la fel, a lins borcanul. Nu prea as vrea sa o invat cu borcanele ca oricum au conservanti, orice ar scrie ei pe eticheta. Dar pt cazuri deosebite cand plecam de acasa sau mai stiu eu ce, sunt ok.
Eu nu ii mai dau lapte dupa masa de 10:00 - fructe. La masa de pranz ii mai dau lapte doar daca nu mananca macar 120 gr de piure (si in general NU mananca atat). In rest, la 18, 22 si 6 dimineata are exclusiv lapte. Mie mi-a scazut mult lactatia, sanii mei par goi, ma si mir de unde mai mananca. Doar peste noapte se umplu ca lumea, dar in niciun caz nu sunt durerosi.










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Fetelor, nu stiu ce-a patit fata mea, ati vazut-o ieri cat era de murdarica, ei bine, azi n-a murdarit absolut nimic! Nici manute, nici picioare, nici BAVETICA . Pur si simplu a deschis gura si a papat. Si mancarea a fost fix aceeasi, ca am facut ieri 2 portii, stiind ca azi nu am timp. O sa recapitulez ziua de azi sa vad ce-a fost... Dar cred ca cheia succesului a fost foame+fata odihnita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinaelena

Fetelor, nu stiu ce-a patit fata mea, ati vazut-o ieri cat era de murdarica, ei bine, azi n-a murdarit absolut nimic! Nici manute, nici picioare, nici BAVETICA . Pur si simplu a deschis gura si a papat. Si mancarea a fost fix aceeasi, ca am facut ieri 2 portii, stiind ca azi nu am timp. O sa recapitulez ziua de azi sa vad ce-a fost... Dar cred ca cheia succesului a fost foame+fata odihnita.

Irina, mami de Maria si Andrei


Ma bucur ca ai descoperit secretul foamea este cel mai bun bucatar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Multumim de urari!;
E mai bine..tot mucoasa bebelina, dar cel putin a dormit bine; nu suporta sa ma mai ating de nasucul ei...dar probabil ca va mai trebui. Cel putin n-are febra, nici alte simptome mai nasoale.

Daniela, eu spanacul i l-am dat simplu, fiert, si cu o lingurita de samnatana; dupa ce ii introduc si gluten o sa i-l fierb cu un pic de faina sa aiba o consistenta mai ok.

Chito, nu te lua dupa orice tanti care are de comentat aiurea, si nu lasa astfel de comentarii sate afecteze!

Dana, dupa 8-9 ore fara alaptat e normal sa protesteze sanii... ideal e sa faci trecerea mai treptat; dar oricum, dupa cateva zile mai nasoale se adapteaza organismul la noul program.

Noi cu apa vad ca am facut progrese - avem o canita de la Nuby cu o tetina nu chiar ca de biberon, dar daca nu strange de tetina nu curge (daca strange curge mai mult decat la biberon). De unde la inceput nu voia nicicum, acum vad ca are si momente in care se bucura ca ii dau sticluta si bea din ea cu voie buna; alteori nu prea are chef de baut, dar tot se joaca cu ea si in final mai si bea cate un pic.
Oricum, cat timp bebe papa foarte putine solide (de genul cateva lingurite), si e alaptat, nu cred ca e deloc grav daca nu bea lichide.
Am dat si de mamici care m-au linistit ca au avut parte de copilasi care au refuzat apa sau alt lichid in afara de laptic matern pana la 8-9 luni, si atunci doar un pic de tot...si-abia dupa intarcare au inceput sa bea ca lumea...si sunt perfect ok, n-au avut deloc probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Fetelor, cu i-ti dai seama ca e infundata glanda lacrimala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:

Si eu am o mare problema cu Luca legat de lichide.
Eu mai am o saptamana pana incep munca si sunt disperata ca nu bea apa de loc!!!Doar lapte de la san. Cu mancarea stam bine dar cu apa rau de tot.Are o canita de la Avent cu cioc moale dar se joaca si nu trage din ea. Am incercat sa-i dam din pahar normal dar face baie si in gurita mai de loc; biberonul l-am incercat acum o luna si doar molfaie tetina.
Lapte ii las in congelator si solide papa binisor dar nu stiu cum sa-i dai apa sau laptele congelat.
Eu de acasa voi lipsi cam 9 ore asa ca nu cred ca poate sta fara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Dana: la mine nu e nicio schimbare cu sanii pt ca Bianca nu mananca solide, doar degusta
Chito: tare haioasa poti fi uneori
Daniela: i-a placut spanacul? Daca sanii sunt moi nu inseamna ca nu e lapte ci ca organismul s-a obisnuit cu necesarul si se produce laptele fix cand suge bebe si nu inainte.
Irinaelena: ooo, ce mi-ar placea si mie asa

Nici Bianca nu e prietena cu canuta cu apa, deocamdata asta e.
Gata, noi plecam la distractie, pe maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

Spre marea mea surpriza, spanacul a mers suuuper bine. Nici nu ma asteptam! Chiar ii pregatisem 2 portii de piure, unul cu spanac si unul fara, in caz ca pe primul mi-l azvarle direct in fata. Dar n-a fost cazul. A mancat mai bine de 100 gr, nici nu i-am mai dat lapte in completare.
Cu apa nici Betty nu se omoara. Mai deloc. i_am dat si biberon, si canuta si degeaba. Se joaca cu ele si cam atat.

Noi ne luptam sa schimbam ora de culcare in sensul ca sa ne culcam pe la 10 - 10:30. Dar e greeeuuuuu. Daca o culc la 10, la 4 e in picioare. Daca o culc la 10:30 nu stiu cum face, ca doarme pana la 6. Mister total...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

distractie placuta ronina. cum te mai simti?
noi am avut o noapte ciudatica. s-a trezit pe la 4 si s-a mai culcat la 7.30. acum deja doarme, ca de obicei dupa baie, masa, mancare.
ce liniste e pe aici....

Mergi la inceput