Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 20

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Daniela daca nu sunt alte simptome (nas infundat, curgator etc) urmareste-o sa nu fie cumva boala a copilariei: roseola, rujeola, rubeola, varicela. toate astea debuteaza cu 3 zile de febra mare mare si apoi apar bubitele. stiu ca inafara de antitermice in cele 3 zile de febra nu se administreaza altceva... abia dupa 3 zile de antitermice, daca febra persista si nu apar bubitele se face un control mai amanuntit.

vedeti ca e epidemie de varicela in special...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

nici a mea nu e mancacioasa! Serban manca mai bine la inceputul diversificarii... abia mai tarziu s-a mofturoshit si a inceput calvarul! trag nadejde ca asta mica daca face nazuri la inceput o sa se dea pe brazda mai tarziu...

o singura data a papat la pranz morcov+patrunjel+ cartof dulce cu pofta 120 ml (pahar avent) apoi abia abia 60 ml si unele zile deloc. dar nush cum se face ca de data asta suuuunt atat de relaxata... nu imi fac deloc griji atata timp ca e lapte la milka. nu papa, asta e; dam tzitzi la greu... am inteles ca pana la 1 an laptele matern acopera toate necesitatile cresterii normale asa ca chiar nu ma dau cu capu de pereti!

Tala, las-o mai...cateva zile, o saptamana nu ii mai prezenta nimic sa uite. apoi incerci din nou. nu e capat de tara la varsta asta! nu te mai stresa ca iti faci mai mult rau si pitica te simte (mai tii minte cum era si alaptatul in stres si cum te-ai linistit tu a inceput si ea sa fie mai cooperanta). te simte incordata! Nu esti mama rea! esti cea mai buna mama pentru puii tai din universul asta! asa sa stii! iar grijile pe care ti le faci sunt exact din acest motiv! relax si apasa butonul ZEN, atata timp cat e tzatza zi merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

top 10 jucarii 6luni-1an http://sleepy00.wordpress.com/2011/11/02/top-10-jucarii-6-luni-1-an/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

pt idei de papica, un site "gustos" http://diversificare.ro/category/retete/6-12-luni/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

fetelor pe mine m-au dat afara muncitorii din casa. v-am zis ca se izoleaza blocul... au inceput cu bormasina de dim, am pus mancarea fetei la fiert, am zis ca suportam pana e gata mancarea si apoi iesim, dar nu s-a putut, am stins focul si am iesit de urgenta.
am zis ca se trezeste maria pana la 12 cand au ei pauza...dar nu s-a trezit asa ca nu stiu cum fac cu pranzul.. la nevoie ii dau san si gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

mda, odiseea diversificarea continua in aceeasi nota... nush daca a ajuns 10 ml in stomacel dupa ce mi-a "acceptat" doar cu degetul mic si apoi statea cu gura plina, vorbea se umplea de bale si apoi ii curgea totul din gura. nu vrea sa inghita. ranjeste cu gura plina si nu vrea neam sa inghita.

asta e! ma duc sa ii dau tzatza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetelor!

Tala: rabdare nu am nici eu, cred ca de aia tot primesc incercari din astea de la Doamne Doamne Doar ca sunt rationala si realizez ca efectiv nu am ce face si ca nu ma ajuta cu nimic sa ma stresez. Tot ce pot face e sa-mi bag saracul sot la inaintare in we-uri sa mai iau si eu cate o gura de aer cat sa nu intru in depresie. Cred ca e normal sa ia tot mai putin in greutate asa ca eu deocamdata nu-mi fac griji si cu asta. Ai constatat ca la voi e o problema cu greutatea? Eu am incercat si cu bucatele in mana dar nu e eficient, roade putin, inghite vreo 2 grame si apoi se plictiseste si tipa ca vrea san. Ieri in disperare de cauza i-am dat pireul de pepene galben cu seringa de la panadol (e prima data cand am descoperit-o ca pana ieri nici nu am avut in casa) dar nu-mi pare o idee buna nici sa o obisnuiesc asa si oricum n-a fost mare diferenta de cantitate inghitita. Eu am incercat si sa-i dea sotul sau bunica si tot nu e mare diferenta. Am incercat la fel ca tine cu lapte in lingurita si pe ala l-a mancat sireata de ea. Nu pot decat sa ma bazez pe faptul ca stie ea din instinct de ce are nevoie organismul ei, mi-a povestit fina ca a citit de un experiment facut cu niste copilasi carora li s-a asezat in fata 20 feluri de mancare si instinctiv au ales sa manance fiecare taman acele alimente ce contineau substante din care aveau carente si dupa vreo luna a reiesit din analize ca si-au acoperit toti necesarul lipsa. Ce am mai observat e ca daca gaseste in pireu vreo bucatica mica nepasata fin se stramba toata si se ingretoseaza si apoi nu mai vrea, asa ca am de gand sa-i dau cateva zile borcanele ca alea is mai bine pasate decat ce-mi iese mie cu blenderul la cantitate mica. Asa mai economisesc si timp si nervi ca nu mi-e chiar totuna ca muncesc o ora si ea gusta doar o lingurita.
Daniela: avand in vedere febra mare, la fel ca Bubu ma gandesc si eu la o posibila boala a copilariei.
Dia: of of! Bunicile astea au tendinta sa conduca ele situatia, greu accepta ca sunt pe planul 2 de-acum
Cristina: sigur se elimina alcoolul daca sta in apa? Unde ai citit asta?

Multumesc de urari, incetisor ne revenim si noi cu raceala, mai culegem mucisori dar in rest suntem spre bine. Azi noapte s-a trezit doar de vreo 2 ori. Voi ati patit sa nu va mai lase sa bagati degetul la gingii sa le masati cand dadeau sa iasa dintisorii? De vreo saptamana e tabu gurita ei, nu ma lasa sa vad/simt nimic pe-acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Ioana am citit pe un blog, intreba o mamica si a primit raspunsul acesta. Eventual cand mergi la homeopata intreab-o si pe ea.
Eu am baut cateva picaturi nediluate si apoi diluat cu apa si este mare diferenta. Incearca si tu.
Sa zicem ca oficial am inceput diversificarea astazi a baut sucul de la doua mere mici. A ajuns si pe langa putin dar in rest a fost de nota 10. Acum ceva timp i-am dat piure de pepene galben si l-a mancat pe tot asa ca nu ma asteptam la altceva azi. Sa vedem cum se va comporta cand va primi in fiecare zi, mai ales legume. Pana ajungem la legume sper sa imi iau si stemear.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Happy
Mi-au dat lacrimile.. imi pare atat de rau..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana_cp

Happy
Mi-au dat lacrimile.. imi pare atat de rau..

Mami de Vlad aka Gaza din 19 Martie 2012


Ce s-a intamplat??????

Mergi la inceput