Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 20

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Am vazut pe FB ca azi ar fi fost ziua mamei Mirelei..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Raportez o victoriutza: aseara ii desfaceam o banana lui David si parca a cerut si Matilda asa ca i-am dat si a mancat din ea destul de mult (mi-a fost mie teama sa o mai las ca nu vedeam ce bucati inghite). Dupa ce i-am pasat-o nu a mai vrut, deci fetita mea cere blw. Azi de dimineata i-am pasat banana cu mar copt si putine cereale humana cu mar, am bagat-o pe soacra-mea la inaintare si a deschis gurita din prima. Chiar daca parea prea acru pt ea totusi a mai deschis gurita si intre timp a mai molfait si la o bucata de banana. E prima zi in care pot sa spun ca a mancat ceva

Incurajarile voastre cu siguranta ne-au ajutat

Asa stiam si eu ca laptele matern e suficient pana pe la 8 sau 9 luni, dar dupa e important sa-si ia ce are nevoie din mancare si daca nu manca...cum? Deocamdata stam destul de bine la greutate, are 8100g, dar m-a speriat dr ca poate sa si slabeasca daca nu invata sa manance (cred ca el banuia ca eu nu sunt f incantata de diversificare si ca intentionez sa o tin pe lapte doar mai mult, nu stiu de ce)

Dia merci pt incurajari si sfaturi, cat despre bunica, no comment. eu am reusit (nu stiu cum) sa-mi calmez soacra si este destul de ascultatoare [cand o prind, extrem de rar] (spre deosebire de perioada cand a fost David mic si am avut certuri serioase cu ea desi tot la fel de rar ne intalneam)

Dana i-am bagat deja si cartof sperand sa-i placa, nu m-am gandit sa combin si cu fructe. Deocamdata voi face pauza de legume cateva zile ca sa uite (sper eu)

Amy noi am supravietuit fara biberon la David (stiam ca poate fi greu de scos), prin urmare nici nu avem in casa. Am incercat deja ce a avut succes la diversificare la David insa s-a dovedit iar ca nu am gemeni ci doi copii cat se poate de diferiti, dar in acelasi timp la fel de minunati.

Danaang la noi sunt scene de astea de obicei cand e prea obosita si nu reuseste sa adoarma. dar nu sunt de ignorat nici dintisorii (noaptea se acutizeaza toate durerile)

Buburuza bravo ca esti relaxata. Eu eram f sigura ca asa voi fi de data asta, dar uite ca nu mi-a iesit :(

Ronina si la noi s-a confirmat partea cu instinctul copilului de a manca ce are nevoie. Cand am invatat sa-l ascult pe David am reusit sa scapam de problema constipatiei si cine mai stie de ce.

David imi vomita daca simtea bucatele cat de mici in piure (am asociat asta cu problema lui cu refluxul)

Azi noapte a fost si prima noapte de aproape 2 luni cand s-a trezit numai de 2 ori...dar stiti de ce? pt ca am luat-o cu noi in pat Adica se pare ca e semnificativa distanta de 50cm dintre patul meu si al ei, asa ca am probat cu succes dormitul de-a sarmalele: 2 adulti si 2 copii (cracanati)

Ah! Mirela un gand pentru tine...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

Dia ieri am fost cu burtica plina papase 170 fructe plus 70 lapte, ramane un mister tare ciudat ca a fata papat fff bine luna trecuta si 0 grame hmmmm.. acum vad ca mai face nazuri un pic ieri a papat fructe mai bine azi doar pe jumatate dar la legume a fost bine 260g.

Care a recoltat pipi la fetita cat ar trebui sa faca in punguta aia care ma stresat rau de tot nu am putut azi dimineata decat un pic de pipi sa prind la fata ca sa tot foit si a facut pe langa punga maine dim. incerc iar.



mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

saru'mana Dana. nu-s in ale mele azi. doar va citesc. plang de aseara..
acum m-am intors de la cimitir... trece..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

voi dati suc de potocale bebeiolor? eu ii dau de vreo 2 sapt. si ii place tare mult dar nu ii dau decat din jumatate de portocale.


mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

eu stiu ca nu se dau citrice pana pe la 1 an. sunt prea acide pentru stomacul unui bebe. eu nu i/am dat nici lui Finn si nici Euan nu va pune gura. eu am hiperciditate si nu vreau sa risc nimic.

Euan ma ciupeste, ma trage, ma musca de fiecare data cand suge. ati patit si voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Happy o imbratisare si un gand bun si de la mine
Tala noi de sapt trecuta dormim cu ea in pat si e tare bine, ma trezesc odihnita dimineata. asta e....ma gandesc ca sunt dintisorii si da Ronina nici pe mine nu ma lasa sa-i pun degetul in gurita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

JD eu am patit asa pana de curand, vad ca ma iarta in ultima vreme. cu greu ma abtineam sa nu tip si imi era si teama s-o pun la san. ii explicam serios ca ma doare si vad ca priceput. bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ronina
Voi ati patit sa nu va mai lase sa bagati degetul la gingii sa le masati cand dadeau sa iasa dintisorii? De vreo saptamana e tabu gurita ei, nu ma lasa sa vad/simt nimic pe-acolo.

Mamica fericita de Bianca Maria (23.02.2012)


da! cam asa e cand sparg gingia la unii copilasi! ii doare daca atingi si de aia nu te lasa. de asta s-ar putea sa si refuze mancarea de frica ca o atingi cu lingurita. la Serban asa imi dadeam seama ca sparge gingia dintele... nu ma lasa sa il ating in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

noi dormim impreuna din maternitate (acolo imi era greu sa o pun in scoica aia de spital ca ma durea operatia sa ma intind atata si o tineam cu mine in pat spre disperarea asistentelor, apoi acasa aveam doar un landou pus langa pat si cand am vazut cum face acolo o noapte si cum stau pandar pe langa ea am luat-o intre mine si sot si acolo a ramas

de 3 nopti a trecut si un puseu aiurea (ala de 6luni) si papa la 9 cand o culc, apoi la 1-2 cand ma culc eu si mai cere pe la 6-7 dimi! in rest doarme de ii pute gura cu mana pe nasu lu ta-su si un picior pe gatul meu

Mergi la inceput