Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 20

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

Dia, te inteleg perfect!!! Eu din astfel de motive am preferat sa am grija de copil singura, fara mama, fara soacra, fara nimeni. Mie mi se pare ca au idei fixe si daca le zici ca nu e bine asa se si supara. Mi-e greu, sunt cumplit de obosita, dar macar sunt scutita de crize de nervi.
A vazut-o pediatra acum si a zis ca e rosu in gat dar ca nu e cazul sa sara cu antibiotic. Asa ca stam pe antitermice...


Vad ca se discuta de greutate. Nici Betty nu a luat pre mult luna asta, doar vreo 250 de grame. Dac la varsta asta copii nu mai iau in greutate la fel de spectaculos ca in primele luni. Oricum, eu nu ma agit pe tema asta. A fost o luna grea, cu febra de la vaccin, cu diversificare, cu raceala acum.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

S-au intors din parc...molfaia copila pe suzeta de mai sa o inghita, si cand a vazut castronasul cu papa s-a repezit la el de era sa-l rastoarne.
Gata, nu mai accept din astea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Dia, de ce ii permiti lui buni sa hotarasca ea cand scoate fetele afara? TU esti mama = TU esti seful!

Daniela, tinem pumnii sa scada febra!

Tala, stiu ca vrei sa incepi cu legumele, dar poate o poti pacali daca ii bagi si ceva dulce, gen piersica in piure. Eu asa am facut la inceput, ii puneam in piureul de leume cate jumatate de piersica si asa il mai pacaleam. Usor-usor, am scos-o si acu' mananca doar legume dar la inceput mi-a prins tare bine.
Sau, imi amintesc ca primul succes (adica papat peste 10gr) l-am avut cand i-am facut piure de cartof cu lapte de-al meu, fara alte legume. Neindicat, stiu, dar eram disperata sa pape CEVA. Dupa alea 10gr am adaugat in piure o lingura de morcov+pastarnac si a mai papat inca 5 lingurite sa zic. I-am dat cartof si a doua zi, mai putin, cu mai mult morcov si a papat cat de cat ok. Dupa aia nu i-am mai dat cartof nici macar o data, dar nu regret ca m-am servit atunci de el, mai ales ca nu am avut impresia ca s-ar fi balonat.
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dana ai dreptate. Nu se aplica fix ceva ce am invatat ca la carte. V-am mai zis oare de baiatul surorii mele care la 5 luni urla de foame si sora-mea nu si nu ca pana la 6 luni da doar lapte? Ei bine, lui nu-i ajungea. Deci fiecare bebe cu ifosele lui.

Daniela sper sa fie ok, dar eu dupa rosu in gat foarte putin am ajuns la haraiala la plamani si antibiotic. Eu de fel din copilarie am avut amigdalele umflate mereu. Fara antibiotic nu trecea. Fii atenta sa nu apara tusea in somn, atunci nu e ok. Sanatatae!

Tala ii poti da cereale simple cu orez pentru inceput. Eu i-am dat cate un biberon de la 4 luni juma si nu e nicio problema. Cu asta am inceput si e ok. Cu biberonul mi-a baut de cand s-a nascut , ma mulgeam si ii dadeam in el astfel ca a stiut si de tata si de bibe.Stiam ca mai tarziu va fi greu. Acum stie si de canita ca se bea apa cu ea.
Eu i-am dar cereale Organix si Topfer dar astea din urma mi se par dulci rau si au lapte. Cele pana in 6 luni nu au LP dar se prepara cu LP. Poti sa-i dai , nu e nicio problema.
Apropo, avandu-l pe David, nu retii cum ai facut la el? Poate ajuta.


Noi suntem maraici si suparati. Am un copil tare nervos si urlacios uneori. Adevarul e ca si cu sarcina si dupa am fost cam suparata, am tipat, am urlat si toate cele. Si copilul simte asta.
Uneori nu mai am rabdare. Azi a papat un ardei umplut cu orez si carnita pui. A fost ok dar daca ridic tonul putin crede ca-l cert si plange de rupe. A papat cu sughituri si nervi, apoi a varsat putin. Azi noapte mi s-a trezit la 1 h, nush ce-a avut. Acu poate o fi bine. Mai sunt si nopti rele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

buna fetelor!
sunteti mame minunate si daca bebeii nu mananca, ca au timp, nici Giulia nu se omoara dupa pireul de legume dar nici nu o fortez, intr-adevar e naspa, fleasca aia galbena acolo cum so manance, cu placere accepta orice altceva,, ii dam sa guste de la noi din farfurie si deschide gura, dar la pireu nu prea, in alta ordine de idei imi vine sa plang nu descopar ce are picea, de cateva seri face circ inainte de culcare de abia pot so culc, o leagan urla, o pun jos urla, ii dau san urla...help, ce poate fi? o vad ca este foarte obosita si degeaba i-am schimbat programul ca nu se culca la comanda,ma simt inutila, in rest e ok, parca ii e infundat nasul putin, febra nu ,altceva nik, doar urlet..de cand am inceput diversificarea nu mai mananca atata san si poate o fi prea mare fluxul laptelui, nu cred, tot incerc sa-mi explic si tot nu gasesc raspuns.
multa sanatate bebeiilor bolnaviori si putere mamelor sa treceti peste toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Danaang numai seara inainte de culcare este asa suparata? nu merge nici daca ii atragi atentia prin joaca, cantat, plimbat, eventual pe afara?
Eu inca nu am patit sa planga fara sa stiu ce sa ii fac, dar cred ca as incerca tot ce imi trece prin cap, mai ales lucrurile care ii plac, cum ar fi baita. Oricum te inteleg si eu as incepe sa plang intr-o astfel de situatie. Poate o doare totusi ceva.....

Ioana sti ca ziceam de extractul din muguri de brad ca este hidroalcoolic si ca nu stiu cum sa il dau, tocmai ce am gasit raspunsul, se lasa cateva minute in putina apa sa se elimine alcoolul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Danaang, poate e de la dintisori.. si Gaza a facut scandal azi, a plans mult, el care e un ranjit. Daca e clar ca nu are nimic altceva, atunci eu zic ca dintisorii/gingiutele sunt cauza. Incearca sa-i freci gingiile cu degetul, daca tace e clar - eu asa fac cu Gaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Dana, cat l-ai avut pe Gaza la mama ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

a doua noapte nasoala...
Febra e fluctuanta, dar ne descurcam cu antitermice. Offf, sper sa treaca!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Happy, a fost in "tabara" de vineri seara pana duminica dimineata

Daniela, pediatra ce zice? Ii mai dai nurofen?

Mergi la inceput