Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Neata si o cafea maraare!

Am pus schema de diversficare in picassa cu mentiunea ca la noi a fost modificata putin de pediatru,in functie de ceea ce am hotarat impreuna pt piticul nostru.

Sa avem o saptamana usoara!

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata! Trezireaaaaa!
Va servesc clatite cu gem de gutui si cafea strong. Extra am mai mancat si-o banana si-un mar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
La cat mai multe lunite bebelusilor dragi Iulia si Mirciu!
Anitta la Eric a mers f bine pentru constipatie Debridat, dar avea gaze parca si mai multe. Ultima solutie e sa ma intorc la el, ceea ce nu prea imi place.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Buna dimineata!!!

Sa avem o saptamana excelenta!
Am gasit salteluta pentru M. Din nuca de cocos, tip sandvici, grosime 12cm. Sper sa vina cat de curand pentru ca nu-mi place deloc cum s-a facut salteaua de la patut.

La cat mai multe lunite puilor Iulica si Mirciulica! Sa fie sanatosi si sa creasca frumos!

Albinutza ms pentru ca ai urcat tu schema in doc.
Cum esti azi?

Shosho, Camillia am comandat de pe net, de aici : http://www.okazii.ro/homeopatie/produse-bio/boiron-camillia-camilia-remediu-eficient-eruptie-dinti-eruptii-dintisori-doze-unica-folosinta-sigilate-disponibile-conform-descrierii-rog-cititi-a118434425

Au mai luat Virgi si Eva si s-au declarat ff multumite de ea.

Joana chiar speram sa se regleze Cristian.
Asa am patit si noi la inceputul diversificarii: dupa un episod de cateva zile de constipatie, ne-am reglat!

Noua pediatrul ne-a zis sa bagam carnita la 6 luni si fructele ultimele, la 7.
De iaurtel si de branzica calcica am uitat eu sa intreb, pfiuuuu!

Elena felicitari pt achizitionarea manducai!
Eu sper ca pe la 7 luni sa avem urmatorul program de hrana:

07.00-laptic
10.00- piure fructe + laptic la cerere
13.00- piure legume(cu carnita sau galbenus de ou) + laptic la cerere
16.00- gustare - un iaurtel cu cereale + laptic la cerere
19.00- laptic
22.00- laptic cu cereale
optional - noaptea la 03.00 - laptic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

salutaaaaaaaaare gascaaaaaa!

Iaca am ajuns si noi acasa...de-acasa! :) De sambata suntem ajunsi, ieri am bagat somnul de readaptre la fusul orar - m-am culcat la 6.30 pm si bineinteles ca acum de la 2.30 pm nu mai am somn :))). Plus ca azi e o zi cu emotii - Ilinca incepe gradinita, al meu indian incepe scoala..uuuf, stress maxim!
Concediul a fost minunat si in pofida faptului ca a fost super-extra-mega-obositor cu printesele, am venit incarcata cu pofta de a citi/merge la gym/ alte acivitati..de VIATA in general! :)

Mayuca e maaaare maaaare de tot, in 11 sau in 14 mergem la vaccin si o sa va tin la curent cu masuratorile- oricum e super mare si super voioasa, rade non-stop si vrea mereu sa fie plimbata. In scaun nu mai sta deloc, se face teapana de nu o mai poti aseza, s-a smecherit, ce mai! Parutul i-a crescut impresionant de mult, o sa pun si niste poze pe Picasa. Aaa, si a propos de asta, am decis sa postez doar aici, gata cu FB, il voi tine exclusiv pt familie ( max 10 persoane) -mi-am dat seama ca netul si FB m-au facut dependenta, deja ajunsesem sa-mi traiesc viata pe net - gata cu asta!!! La forum nu renunt oricum, sunteti iubitele mele si nu va las eu asa usor!

De citit n-am apucat sa citesc nimic, vad eu cum fac sa recuperez! Va pupacesc si ne auzim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Bun venit, Mmamiticoooooooo!!!!!
Tare dor ne-a mai fost de tine! Abia astept sa povestesti experienta din Romania! Succes la gradi Ilincai si indianului cu scolile!
Pup cu mare drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:

Salutare!

Dati o cafea la fata repede ca-s chioara de somn. Azi-noapte am avut show cu Vladut. Saracutul cred ca luat raceala de la noi, intai a racit Bogdan, apoi eu, si acum cred ca a luat si el desi febra n-a facut si nici rosu in gat, doar ceva mucusori. Ei si azi-noapte aproape din ora in ora s-a trezit si s-a foit si a tipat si s-a agitat saracul de nu stiam ce sa-i mai fac. La una din treziri nu l-am mai pus la san ca deja mancase foarte mult si apoi vomita daca e in exces, asa ca am incercat iar cu suzeta, dupa o lunga pauza. Si ce credeti, am pus 2 picaturi de espumisan pe suzi ca sa fie dulce si bun (dr pediatru ne-a spus secretul) si a luat-o Vladut la ros de a dormit 2 ore legate. Nici nu stiu, sa fie dintii si la el? Am verificat gingiuta de jos si nu sunt proeminente, dar coincide cu raceala noastra si deci asta ar putea fi...Plus ca el suge degetul ca de obicei, nu roade degetele cum imi imaginez ca ar face daca ar iesi vreun dintisor. Sper la noapte sa avem un somn mai linistit toti.

Miercuri vine Mei Tai-ul. Iupiiii, abia astept ca ne-a rupt cocoasa Vladut cu caratul in brate

La multi aaaani Iuliei si lui Mirciulica

Corina, mami de Vlad Alexandru (26.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

La multe lunite frumoase Mircea si Iulia!

Ce ma bucur ca ati pus link-ul cu camomilla, tot ma intrebam de unde sa fac eu rost, la ce farmacie sa mergem si cand colo era boiron. Asta il aveam si eu pe lista, o prietena l-a folosit cu mare succes. Noi am folosit produsul pentru dureri de burtica de la boiron, http://www.amazon.com/Boiron-Cocyntal-Colic-Relief-ct/dp/B000WUJ8F6, inca o mai folosim ca am observat ca e mult mai calma decat fara.

Noi am avut noroc sa doarma legat noaptea de la vreo 2 saptamani, dar de cateva zile s-a trezit in miezul noptii. Cred ca nu se simtea chiar bine, are niste mucisori, racita proabil si nu respira ca lumea. Mai vedem, noaptea trecuta a fost ok, doar cu 2 treziri de mancat.

Anitta, cred ca pielea respira bine in scutecele din carpa, nu a facut decat de vreo 2 ori iritatie, care a trecut f repede, si asta probabil ca am tot schimbat detergentul sa vad care e mai bun.

Fug la munca:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

La multe lunite inainte pentru Iulia si Mirciulica dar si pentru bebe Octavian ( ieri am lipsit de la apel)!
Sa creasca mari, voiosi si sanatosi
Ellyshor, de unde ai comandat salteluta de cocos?
Noi am cumparat-o la pachet cu patutul Pali si cu un set de lenjerie de patut asa ca nu stiu mare lucru decat ca este de cocos. Inca se mentine foarte bine doar ca ne mai trebuie inca una pentru la bunici si tinanad cont ca mergem acolo destul de rar, nu as vrea sa investesc banii in una prea scumpa.
Josefine, Camilia este de la Boiron, nu Chamomila.
Shoshonica, eu am comandat Camilia si sunt tare multumita pentru ca se calmeaza imediat cum ii administrez o doza.
Si pentru ca a venit vorba despre asta, da, stiam ca mai sunt inca doua ingrediente in afara de musetel dar pe prospect toate sunt urmate de initialele CH , ceea ce inseamna ca sunt considerate ingrediente homeopate. Cu siguranta nu voi abuza si chiar daca ar fi fost doar musetel ,tot nu as fi abuzat pentru ca ORICE in exces este periculos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Mammita, bine ai revenit acasica

Mergi la inceput