Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Multumim de aprecierile fotografiilor. Nu-s chiar fidele realitatii, ca-s facute cu telefonul, dar merg. Elena, Iulia a stat cuminte in sling atunci 3 ore, cat ne-am facut noi de cap cu Sfinxul si zmeul, ma si vedeam alaptand-o pe-un chetroi, dar uite ca a linistit-o aerul tare probabil.
Va spun saptamana asta ce parere are dr homeopat despre Camilia, neaparat vreau sa ajung la ea, Iulia nu se simte bine, plange in continuare, doar cand doarme e linistita si cam jumatate de ora-o ora dupa ce se trezeste. In rest, plange tipator si nu stiu ce sa-i fac.
Shosho, dar ai avut ceva treaba cu Shoshonika ta, n-am auzit pana acum despre insemninare la caini. Sa fie cum vreti voi! Sanatate si lui Edi! Chiar ma intrebam de tine, voiam sa te intreb cum va mai descurcati cu scutecele din panza, daca e obositor sa folosesti dintr-alea, cum reusesti sa le folosesti ca sa nu mai scape pe pat sau pe unde se nimereste. Poti sa-mi povestesti putin experienta ta? Iulia plange foarte tare si cand ii pun scutecul de unica folosinta, ar vrea sa stea goala, dar nu reusesc sa o las cat ar vrea ea. O asez pe o patura impermeabila si ii pun un prosop peste, in caz ca ii vine ceva, sa nu curga aiurea. Ma gandesc sa iau huse impermeabile pentru saltele, dar am observat ca nu respira prea bine pielea, transpira pe paturicile astea impermeabile (am pus una sub cearsaful meu de pat, sa evitam curgerea vomitaciunilor ei pe saltea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Elly noi avem o saltea de 12 cm latime care are un strat de cocos de 2 cm pe una din parti, ca am inteles ca se foloseste doar in primul an (parca asa imi amintesc ca mi-au spus de la magazin) si apoi se intoarce. Uite ca o sa mai citesc ca iar nu imi mai aduc aminte nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_gd

Elly noi avem o saltea de 12 cm latime care are un strat de cocos de 2 cm pe una din parti, ca am inteles ca se foloseste doar in primul an (parca asa imi amintesc ca mi-au spus de la magazin) si apoi se intoarce. Uite ca o sa mai citesc ca iar nu imi mai aduc aminte nimic.

Elena, mamica fericita si implinita de BebstERIC 8 Iunie 2012


Mercic, Elena! E frumos foc Ericutzul! Nici nu zicu ca-i plangacios!
Le mai astept si pe fete cu impresii despre saltelute.
Nu m-am uitat in Auchan. Oare as gasi acolo?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Oau, ce copii frumosi! ce mari au crescut:) deja au inceput sa se diferentieze, sa se particularizeze trasaturile:) Iulia e o frumoasa, Eric, Vladut, Dorian,Mihai (seamana cu tine, Aever), Tudor, Mihnea au crescut tare tare frumos! Ce strengareste zambesc, o sa fie la mare cautare. Fetitele cam slabut reprezentate:))

Noi avem o saltea din cocos care are un strat din cauciuc natural de 2 cm (partea cu cauciucul zic ei sa o folosesti mai de la un an incolo). Dar noi nu am ajuns sa folosim patul, tot cu noi doarme:))
Eva, nu stiam ca si tu ai trecut la scutece refolosibile. Noi le folosim cu succes, numai din astea folosim de vreo 2 luni. Avem vreo 14, le cam spal zilnic, asta e singurul incovenient. Mi-a luat un pic sa gasesc combinatia de detergenti ca sa nu ramana patati, dar acum ies ca noi. In afara de spalat, sunt fix ca orice alt scutec de unica folosinta - noi din astia avem http://www.bumgenius.com/freetime.php si din astia, http://www.bumgenius.com/organic.php . E fain ca le poti folosi de la nastere pana cand stiu sa ceara la toaleta. Cover-ul e waterproof, nu am avut nici un accident. Investitia initiala e mai mare, dar eu zic ca economisesti bani asa.

Altfel, de vreo cateva nopti, se trezeste la 2 si la 5 super fresh, noi suntem terminati de oboseala, cred ca e un puseu de crestere, ea care dormea pana dimineata neintrerupta. Mai vedem, dar nu stiu cat mai rezistam. Chiar ne bucuram ca acum in weekend o sa dormim mai mult, dar de unde..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anitta_O

Multumim de aprecierile fotografiilor. Nu-s chiar fidele realitatii, ca-s facute cu telefonul, dar merg. Elena, Iulia a stat cuminte in sling atunci 3 ore, cat ne-am facut noi de cap cu Sfinxul si zmeul, ma si vedeam alaptand-o pe-un chetroi, dar uite ca a linistit-o aerul tare probabil.
Va spun saptamana asta ce parere are dr homeopat despre Camilia, neaparat vreau sa ajung la ea, Iulia nu se simte bine, plange in continuare, doar cand doarme e linistita si cam jumatate de ora-o ora dupa ce se trezeste. In rest, plange tipator si nu stiu ce sa-i fac.
Shosho, dar ai avut ceva treaba cu Shoshonika ta, n-am auzit pana acum despre insemninare la caini. Sa fie cum vreti voi! Sanatate si lui Edi! Chiar ma intrebam de tine, voiam sa te intreb cum va mai descurcati cu scutecele din panza, daca e obositor sa folosesti dintr-alea, cum reusesti sa le folosesti ca sa nu mai scape pe pat sau pe unde se nimereste. Poti sa-mi povestesti putin experienta ta? Iulia plange foarte tare si cand ii pun scutecul de unica folosinta, ar vrea sa stea goala, dar nu reusesc sa o las cat ar vrea ea. O asez pe o patura impermeabila si ii pun un prosop peste, in caz ca ii vine ceva, sa nu curga aiurea. Ma gandesc sa iau huse impermeabile pentru saltele, dar am observat ca nu respira prea bine pielea, transpira pe paturicile astea impermeabile (am pus una sub cearsaful meu de pat, sa evitam curgerea vomitaciunilor ei pe saltea).

Anitta, mama lui M - 8 ani si I - mica-mica


Cat a fost cald, il lasam de dimineata pana seara la 18 cu scutece de finet, apoi ieseam la plimbare. Acum sta doar cateva orea pe zi, 2-3 ore, pentru ca e frig si e agitat si el. De obicei, ii dadeam pantalonasi subtiri si il asezam pe o paturica impermeabila. Asa nu ateriza pipi pe pat, iar Edi scancea imediat si stiam ca e ud si trebuie schimbat. Acum, ii dau o bluza si sosete, il pun pe paturica si ne jucam. Il pandesc cand da semne de pisu si il acopar cu un colt de paturica. Kk face doar dimineata, intre ora 7- 8, deci nu mai pandesc si asta . Acum e mai greu pentru ca nu sta locului si pentru ca e frig, la noi sunt 22 de grade ziua.
Cu Shoshonika, da, am facut inseminare pentru ca e mai "plinuta" iar masculul era mai mic, deci nu se potriveau. Nu e o procedura grea, si e ieftina( pregatisem 100 de euro dar a costat 100 lei). Daca nu ramane gestanta, trebuie castrata si eu nu sunt de acord cu aceasta operatie. Dar sperante sunt, are cateva stari mai diferite.
Ellishor, de unde ai luat Camilia? A mai luat cineva? De unde si cum?
Cum se simte Bruno? E mai bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna seara!
Fetelor am pus pe prima pagina un link de la Shosho cu dezvoltarea psihomotorie a bebelusului pe luni.
Elly, Josefine (vrem poze noi cu buburuza) multumim pentru aprecieri!
Si ca sa nu treaca weekendul fara sa mai fac vreo paguba in buget, am comandat o manduca de pe amazonul nemtesc si cu tot cu transport ma ajunge 379, aici pretul nou era 479.
Pe cat de cuminte si vesel a fost Eric dimineata, acum seara si-a scos parleala, a urlat in orice pozitie pana am reusit sa-l adormim in carucior. Mi-e tare mila de el ca iar e constipat, nu a facut de 3 zile kk, i-am oprit si Infacolul ca ma gandesc ca ala e cauza. Nici nu a mancat prea bine zilele astea si se simte imediat la productia de laptic, asa ca am luat deja niste Galafor.
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor, am lipsit motivat de la apel:D. Ieri am fost martori la o cununie civia, nasi nu avem cu sa le fim pt ca noi nu suntem inca casatorita la biserica. A fost fain, emotionant pt mine care bocesc din orice:)))). O sa pun cateva foto pe pizassa ca le voi avea. Piticul a ramas acasa, pt ca nunta a fost in Calarasi si na mai greu cu gestionarea.

A fost prima data cand l am lasat mai mult de o ora doua, cu cineva, si am sunat o pe mama lui Doru, soacra:D, din ora in ora. Am fost tare ingrijorata insa se pare ca piticul nu prea mi a simtit lipsa. A ras si a fpst tareee fericit, chiar a facut caca de 3 ori:))))) Cand am ajuns acasa deja dormea, si ieri pt ptrima data printul meu a baut formula, pt ca eu nu mai am lapte intre sedintele de alptat si na a fost nevoie. Ma bucur ca totusi nu l a refuzat vehement si a mancat asa cat sa dorma:)))]

Elly, noi avem saltea sandwich, de 1 cm, adica cocos, burete tare, cocos iar. Cica se poate folosii pana la 2-3 ani , atat cat fol si patutul. Noi o folisim din plin, Cristian numai in patut doarme si pare tare confortabila.

Elena, sa ti fie de bine Manduca

Tzuki, in cazul in care citesti, la multi ani piticului Sefan, el si Cristian sunt nascti in aceeasi zi, asa ca imi este tare drag:D



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Acum Elly, legat de constipatie, Critian sper sa nu vb cu ghinion ins apare ca s a reglat.

Acum nu stiu daca de la remediu homeopat daca de la piureul de fructe, pt ca sucul nu l bea si pace, sau de la probiotice, insa face:D Ieri chiar a facut de 3 ori, si alaltieri de 2. Astazi dor o data, insa mult, asa ca sunt fericita

Diversificarea la noi merge tare bine, papa tot piureul si ii dau cam 200 ml si supa din biberon, cu asta mai greu cam 50-100 in fct de cat e de doritor de deget, ii dau biberonul cand vrea sa si suga degetul:))))

Ca meniu avem asa.
Dimineata piure de fructe- mere , para , pruna (piersica si para nu prea ii plac). Sucul il refuza complet:))).

De saptamana viitoare bag branzica calcica facuta in casa cu tablete de calciu si lapte praf. Nu am testat inca, sa vedem ce iese.
Brazica sa o amestec cu fructele piure.

Pranza, piure de legume si la radacinoase pot incepe sa adaug cate o felie doua de cartof, mai incolo conopida si dupa 6 luni un buchetel mic de brocolli.
La fel de saptaman viitoare introduc carnea de pui, doar daca e de casa, daca nu de vita din comert. Eu oricum incep cu vita ca avem tot de casa si puisorii sunt inca micuti

Incet incet pot sa i introduc si la masa de 5 un iaurtel cu biscuite de la Hipp asta daca doresc eu. Totusi cred ca o s afac asta pt ca am impresia ca ma cam lasa laptele. Seara e destul de putin si Cristian adorme mai mult de somn decat ca e satul ca se trezeste si in toiul noptii. Intr o seara a treb sa i dau ceai ca era hamesit de foame iar eu nu mai aveam.
Desi poate spre 6-7 luni o sa aibe doar 2 mese de lm, prefer atat decat deloc :). Din cate am inteles de la pediatra cica dupa 6-7 luni ei au nevoie in jur de 300-400 ml de lapte ceea ce ei isi iau din cele 2 mese. Eh...acum vedem...

Va pupiesc ca tare sunt obosita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Josefine, ce greu tre sa fie sa nu doarma noaptea, cand e somnul mai dulce!... Eu bucuria asta o am, ca doarme bine noaptea, cu treziri doar pentru mancat, de vreo 3 ori.
Shosho, deci ii dai bluza si sosete, dar si pantaloni, cred, sau nu? ii pui si intre picioare scutec? Motata mea vrea fara scutec, dar ii vad pielea cum se buburuzeaza de frig si nu pot s-o las asa, oricat ar vrea ea. Ma gandeam si la scutece refolosibile, cred ca pielea respira bine in ele, asa=i, Josefine?
Joanna, mie mi se pare ca ii dai cam multe alimente la 5 luni lui Cristian. Nu te necaji ca nu bea sucul de fructe si ca prefera piureul, fii bucuroasa, e mult mai bine asa din doua motive: 1. piureul contine si fibre, fata de suc, ceea ce ajuta la digestie si 2. sucul nu intra in contact cu saliva in comparatie cu piureul, si se pare ca saliva e si ea f importanta in procesul digestiei. Ce bine ca nu mai e constipat! E mare stres cu constipatia asta, noi ne chinuim la baiat inca de cand era bebelus, si-acum are 8 ani. Eu branza calcica nu o sa-i fac Iuliei, decat daca ii voi testa calcemia si voi vedea ca e mica. Nu vreau sa o incarc cu mai mult calciu decat e necesar. O sa-i dau branza de vaci simpla. A, iar aportul de lapte e ok sa fie 500 de ml dupa varsta de un an, din cate imi aduc aminte, pana atunci cred ca un pic mai mult e necesar. Dar bineinteles, decat deloc e bine si de 2 ori pe zi lm.
Iulia a fost ceva mai bine azi, tot a plans, dar mai potolit, dar n-am iesit azi deloc din cauza baiatului caruia i s-a facut somn chiar cand ma gandeam sa iesim, apoi a avut teme, apoi a adormit Iulia si tot asa. Deci mai bine. Poate si pentru faptul ca a stat in mediul ei, cuminte, fara agitatie. Elena, sa-ti spun ce am patit eu cu protectis-ul: am reinceput sa-i dau de vreo saptamana, cam asa. In primele 3 zile n-a facut deloc kk, ba se zvarcolea ca un peste, era rau de tot, nici gaze nu putea sa dea. In a patra zi i-am pus un pic de supozitor cu glicerina (pentru prima data in viata ei) si in doua minute a facut kk. A doua zi iar a facut (fara nici un ajutor), iar azi a facut de doua ori. A, am uitat sa spun ca am bagat din nou si sab simplexul. Tu ii mai dai probioticul? Pentru mine e o victorie fiecare kk al ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Anitta, Eric facea la 2 zile si m-am luat dupa dr si i-am dat probiotic 3 zile si nu a facut deloc, a patra am uitat si a facut, de atunci nu i-am mai dat dar nici kk nu face. Maine are ragaz pana seara sa faca, altfel supozitor scrie pe el.
Mai fetelor eu inca nu am inceput sa ma informez serios despre diversificare, dar din ce am vazut nu scrie clar nicaieri cum sa pape bb, adica cand lapte cand mancare si cam la ce intervale. Mie imi trebuie schema cam asa:
ora 7 LM
ora 10 piure de fructe
ora 13 LM
ora 16 piure legume
ora 19 LM
ora 21 piure de ceva
noaptea LM la cerere

Mergi la inceput