Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Joana ce mai trageti si voi cu constipatia.
Inca nu s-a reglat?
E tare ciudat, pt ca puiul e si pe LM, care ar trebui sa-i faciliteze tranzitul.
De obicei, LP constipa.
Mihnea sa stii ca s-a reglat chiar bine, nici nu-mi vine sa cred. Ieri a facut caca de 3 ori...el care facea 1 data pe zi si uenori chiar sarea o zi.
Cu pofta de mancare cum stati? Papa piureul?
Tie cand ti-a zis sa-i bagi carnita, branza calcica si iaurtul?


Albinutzo...m-am tot tinut sa te felicit pt dintisorul puiului!!!
Sa fie sanatos si un dintzos frumos, sa moara fetele dupa zambetul lui!
Am vazut schema de divsersificare de la Medlife, in mare e ok, atat ca nu-mi place ca au inceput cu fructele.
Am si eu piticii mei!

Mirelush ne auzim si ne vedem sigur!
Numai sa nu te sperii ca eu sunt cam piticanie...din poze am vazut ca tu esti mai inaltutza...o sa te doara spatele de stat aplecata sa te uiti la mine
Ma bucur ca au iesit ok analizele!

Elena ma bucur ca i-ai luat scaun de masa puiului. Subscriu la ce a zis Eva despre Manduca.
Cat despre stat cracanat, nu stiu de ce zici tu ca Eric nu sta, ca doar si in burtica avea aceeasi pozitie. Poate e el mai pudic asa, si nu-si expune dragul bijuurile.
Oricum, principalul argument este sa-si tina spatele si capul bine.
In functie de asta sa te orientezi.

Eva...leleiiii ce iubire mare aveti voi acolo! I-auzi la el, sa nu doarma fara tati lui!
Eu as fi geloasa!
Si Mihnea il iubeste mult pe tati. I se lumineaza fata cand vine seara acasa si il vede. Dar mami e mami.
Desi petrece mult timp cu el, seara ies la plimbare doar ei doi si se inteleg ff bine...eu una n-as putea sa-l las o zi singur pe tati cu M.
De fapt, pe nimeni n-as lasa cu M o zi intreaga.
Pt ca am observat ca are momente cand daca se pune pe plans, doar eu il pot linisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Neatza trupa!
Anitto,sa=ti dea Dzeu sanatate si putere!Buuuuna tare cafelutza ta la pat.Iaca si eu is zombi...Se pregateste sa-i sparga si celalalt dintishor lui bebe si m-a terminat zilele astea.Da tot nu pot sa ma plang.El doar semnalizeaza disconfortul,scartaie un pic si iar se potoleste(nu urla cu orele,slava Domnului).Dar e suficient ca se trezeste de 6-7-8 ori suparat si s-o dus naibii odihna mea.Plus cele 2 treziri de papa,ca el tot la 3-maxim 4 ore mananca si nu iese din cei 120 ml.Iar is varza,iar o sa arat ca bunik copkilului la petrecere.
Nopatea il imbrac in body cu maneca lunga si pantaloni cu tot cu picior.Atat.Ii pun o paturica,care de cele mai multe ori sfarseste pe langa el.In casa sunt cam 23 de grade.
La multi ani bebe Cristian de Joana,si Stefan de Tzucky(mie mi-e dor de el a era un scump,sper ca e bine pe unde e).Si evident la multi ani bebe Octavian!Sa cresteti mari frumosi si sanatosi dragii nostri!
Cum esti Deeo cu laptaria?
Despre atinsul copilului de catre persoane straine,sa stiti ca am o fatza suficient de acra si rece incat nu are nimeni curaj sa se apropie cu gand de ”atingeri”.Si nana lui isi cere voie sa-l ia in brate,iar cand mergem la ei de fiecare data inainte de a pune mana pe el fuge repede si se spala pe maini.(bine,nana e chiar exagerata in sensul asta,nu doar in ce-l priveste pe Lucas).
Legat de dinti e foarte simplu.La fiecare 6 luni erupe un grup de dinti.La 6-12 luni grupul de incisivi(intai cei centrali de jos,apoi cei cei centrali de sus,apoi lateralii de sus si apoi lateralii de jos).La 12-18 luni,apare primul grup de molari,la 18-24 luni,caninii,la 24-30 luni al doilea rand de molari.Ca regula generala erup mai inatai dintii de jos apoi cei cei de sus exceptie facand incisivii laterali superiori.Canninii si molarii pot erupe chiar si simultan sus -jos.Atunci sa te tii distractie pe noi..Daca intervalul de eruptie poate varia foaaaarte larg(exista un detreminism genetic in treaba asta,sunt copii care au dinti la 2-3 luni si siunt cazuri la care abia la un anishor apare primul dinte fara a avea insa o semnificatie patologica),referitor la ordinea secventei de eruptie rar apar perturbari(cele mai multe in diverse afectiuni genetica,ca sdr.Down de ex,tulburari endocrine...etc).Deci ca o concluzie e putin probabil sa erupa primii centralii superiori.Cel mult dupa eruptia centalilor inferiori pot erupe simultan toti incisivii superiori(si centralii si lateralii).
Aaa si-mi mai aduc aminte ceva(ca neuronu meu nu s-a trezit tot inca).La bebeii mai grasani erup mai repede dintii decat la cei cu greutate mai mica.La beieti ies mai repede incisivii,urmand ca apoi celelalte grupe de dinti sa apara mai devreme la fetite
Dintii erup mai repede la copiii de mamici tinere,la prima nastere(naturala)decat la cei proveniti din mame varstnice ,multipare(eventual cu tulburari la nastere).Iaca aici noi facem exceptie.
Daca puiul are vreo boala eruptiva in perioada in care trebuie sa erupa un anumit grup dentar,atunci ei vor erupe mai repede decat de obicei.
Va las ,ca am scris pt toata saptamana viitoare.
Am mai mancat cate o litera,sau scris cate una in plus,prindeti voi ideea,n-am putere sa mai corectez



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
Elly, cand o sa ii dea dintisorii lui Eric, o sa incerc intai Chamomilla, daca nu merge o sa-i dau si eu Camillia, dar in cantitate mica si numai in caz de nevoie maxima.
Si Eric si-a ros zilele trecute cu nerv bavetica si a sangerat un pic.
Anitta am vazut pozele de pe picassa, Iulia e o scumpete, mi-a placut tare mult cum statea ea cumintica in sling la pieptul lui tati.
Eric de cateva zile si-a schimbat programul, acum adoarme la 10, se trezeste pe la 3-4 sa suga si apoi la 7. Cateodata mai doarme cateodata nu. Ma declar tare multumita, mai ales ca ziua ma termina.
La cat mai multe lunite sanatoase si frumoase pentru bb Octavian!
Va dorim o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Si ce zi frumoasa mi-ati facut cu pozele dragilor vostri,Iulia si M,Vladutz grasanul,Dorian,nu mai zic de ranjitul de Tudor si de Mihaita ochiosul .Cand suntem suparate acolo ar trebui sa dam fugutza sa ne uitam si sa ne incarcam.Sa-i tina Dumnezeu sanatosi pe toti,ca de altfel sunt minunat de perfecti
EllY,subscriu la ce ai argumentât pt Camilia.Eu sunt adepta medicamentelor(homeopate sau nu)atat cat nu se face abuz de ele si ne pot aduce confortul.Intotdeauna trebuie facuta balanta intre efectele lor secundare si posibilele urmari ale neutilizarii lor.Daca te potrivesti prospectelor nu mai dai niciodata ,nik la plod si-l lasi sa sufere si sa se chinuie,ca doar si noi ne-am chinuit cu injectii cu penicilina,pasticile de biseptol,paracetamol,,,ca doar astea erau disponibile la vremea ceea,A,si piramidonul pt febra.Da eu zic ca nu mai functionam ca acu 30=40 de ani....Avem acces la mai multe informatii si substante ca pana acum si trebuie doar sa alegem ce=i mai bun pt puii nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Neatzaaaa, ma mai primiti?
Revin si eu putin, acum ca s-au mai linistit lucrurile de acasa. Am lipsit motivat: am vandut masina si am cumparat alta mai buna, mai noua si cu volan pe dreapta . Sunt innebunita dupa ea, imi place enorm sa o conduc si mi-am propus sa conduc mai des acum. Mai am luni de terminat cateva acte si gata, e oficial pe numele meu.
Edward imi ocupa timpul zi si noapte. Imi amintesc ce fericita eram cand avea o luna- doua si ormea bine noaptea si ziua era cuminte si linistit. Boierieeee, s-au dus zilele alea de mult. Incepand cu 3 luni a devenit agitat, mofturos si plangacios. Acum, e jaleeee, nu mai pot uneori, ma duc la mama si se mira si ea. E super agitat, nu sta 1 minut singur, merg la baie cu el in brate (daca mai apuc si asta), ca sa doarma trebuie sa stau cu el altfel se trezeste, noaptea mananca de 5-6 ori si se mai trezeste inca de vreo 2 ori ca sa planga. Acum stie sa racneasca si sa tipe din toate puterile, face concurenta cu baiatul vecinei de sub noi (7 luni, si lui ii ies dintii). In rest e bine, se joaca, rade, da din maini ca vrea la Shoshonika apoi rade la ea, sta tot mai bine in fundulet, inca nu au aparut dintisorii dar roade tot ce prinde si musca tare. E copilul meu si il iubesc enorm, e superb si destept dar uneori ma termina . Mama a spus ca eu eram cuminte tare la varsta lui, nu aveam atata energie.
Ne luptam in continuare cu alaptatul, cand nu prea am lapte, cand fac noduli, niciodata nu e o cale de mijloc, dar trebuie sa rezist pana la un an, cat mi-am propus.
Am incercat sa am grija si de mine, cand a fost Cezar liber, mi-am facut unghiile, reusesc sa imi aranjez si parul cam de doua ori pe saptamana (profit la maxim de Cezar). Simteam ca ma neglijez, si nu ma mai suportam. Am slabit foarte mult, aveam 63kg inainte de sarcina, acum am 56kg. Nu am facut nimic special, am alaptat, nu am mancat paine, mananc cand si ce apuc ...Sper doar sa nu pun inapoi kg pierdute.
Acum astept cu nerabdare sa treaca 30 de zile. Atunci merg cu Shoshonika la medic, la eco, si vedem daca va fi mamica. Si aici a fost o poveste incalcita, am gasit cu greu mascul si ala era mai mic de inaltime si greutate, asa ca am facut inseminare artificiala. Stiu, m-am complicat singura, insa era important pentru sanatatea ei sa faca puiuti.
Da semne de trezire broscuta, va pupacesc pe toate.
Uitasem, felicitari fluturasilor pentru dintisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Asa....sa continui!

Si pe mine m-ar interesa cartea Almei! Doar pe Amazon se poate comanda? La noi nu am gasit-o.

Andreea si Mihnea sa stii ca are accese din astea de plans! Dar plangeeee! El insa nu plange mult, maxim 5 min, dar in alea 5 min zici ca-l taie cineva cu cutitul, bucata cu bucata.
Un motiv concret nu am, care sa stea la baza acestor accese. El cu siguranta exista, dar nu-l pricep eu. E ok si dintr-o data se pune pe urlat...deci nu ca ii e foame, sete, e neschimbat sau ale motive uzuale.
Pur si simplu...asa!
In consecinta, nu ma mai crizez ca de ce...si ma gandesc ca are si el momentele lui in care trebuie sa-si elibereze energiile negative. Asa ca il iau in brate, ii cant, ne oglindim, ne jucam un pic cu Bruno...si incet incet se calmeaza.

Mercic Albinutza pentru schema cu eruptia dentara. Stiam in mare ordinea, dar acum o stiu si in mic.
O sa incerc sa o urc in documente!

Anitta puica tot agitata este? Cred ca ai momente de epuizare totala, imi pare rau. Este posibil sa fie asa nervoasa si de la dintisori, dar si de la afurisitul de reflux...ca are arsuri saracuta si stare de disconfort.
E o idee ff buna sa mergi la homeopat, parerea mea.
Mersic, pentru aprecieri! Sunt o mamica mititica.
Apropo de asta. Sa vedeti ce am patit ieri in mall. Asteptam la casa si eram cu M in Mei Tai. O doamna de vreo 50 de ani in spatele meu incepe sa vorbeasca cu M...talala...lalalaa...si o da apoi: "dar ce mamica tanara ai tu puiule! De ce oare s-a grabit sa te faca?!"
Ma uitam la ea cu stupoare. Zic: "mami nu s-a grabit sa-l faca...a tot asteptat pana la 30 de ani!"
Se uita la mine cu niste ochi..."vaai, mai multe de 20 de ani nu va dadeam, aratati foarte tanara!"
In gandul meu:" si tu arati de 50 de ani, dar nu ma apucai sa-ti prezint parerea mea!"
Lumea asta nu are ce face, zau! In loc sa-si vada de rostul lor, nu mai pot de grija altora!

Gyan eu le zic direct, fara ocolisuri: "nu-l mai pupati, va rog, pe manute, pentru ca e la faza in care le tine numai in gurita!" Punct!
E la mintea cocosului ca daca si le tine in gurita nu are nevoie de toti germenii posibili pe ele!
Nu mi se pare ca jignesc pe cineva daca ii atrag atentia vis-a-vis de situatia asta. E o etapa normala in dezvoltarea copilului si trebuie sa ne comportam ca atare.
Imi pare rau ca puiul e suparici!
Am mai spus, si M are zile cand e tare catranit. De ex, ultimele 2 zile si nopti!

Cori ma bucur ca ati trecut cu bine de vaccin!
E o frumusete puiul tau! Frumooooosss, da' frumos! Si mor de bulanasele alea ca ale omuletului Michelin!

hai ca ma apropii de final...stiti vorba aceea: "vine omu', sta oleaca...mai vorbeste...dar si pleaca!"

Legat de cojite!
Eva si Mihnea are inca. Si da, multe pe fontanela.
Mie mi-a zis cineva sa-i dau la baie cu galbenus de ou, cica face o spumaaa si se exfoliaza singure cojitele.
Si am mai citit de unguent salicilic preparat in farmacie.
N-am incercat inca niciuna din variante.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Stati ca nu ma terminai!
Intre timp, mai aparu si Virgi, Shosho si Elena.

Vreau si eu sa-i spun Anittei ca m-am indragostit de ochii mandrei ei! Sunt minunati!
E o frumusete de pustoaica, grasuna si pufoasa!

Virgi eu mi-am notat toate recoamndarile tale referitoare la eruptia dentara! Suuuper complete! Saru-mana!

Elena cum sunteti azi?

Shosho felicitari pt masina si pt mobilizarea la infrumusetare!
Se pare ca e sezonul puilor urlaciosi...vad ca si Edi se alatura grupului! Ufffff!

Il sarbatorim pe Octavian?
La cat mai multe lunite, puiuleeeee!!! Sa cresti mare si sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Elly avem zile si zile, astazi a fost bunutz pana acum, dar ziua e lunga, are timp de concerte...
Virgi ma sperii, mie imi pare ca ii ies incisivii centrali de sus, dar pana nu ies nu ma pronunt.
Am pus si eu pozici cu Eric in perioada 2-3 luni pe Picassa, nu-s de mare calitate ca le-am facut cu telefonul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Ellysor si Gyan,cand ajungem acasa o sa scanez schema si o pun pe picassa. Pediatrul meu incepe cu legumele, asa cum zici si tu si o sa vedeti insemnarile lui manual facute pe hartie.

Suntem in parc si bebe doarme dus la umbra!

Pupici!

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Dragelor, trebuie neaparat sa-i comand puiului o saltea la patut, pentru ca s-a grasunit si nu mai merge shmecheria.
Vreau sa-i iau cu fibra de cocos. Dar nu stiu care e mai buna: cea tip sandvici(cocos-burete/spuma-cocos) sau cea din cocos integral?
Voi de care aveti? Ce imi recomandati?


Mergi la inceput