Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Fetelor, noi azi plecam la Severin, la bunica. Din pacate, acolo nu avem net.
Dar o sa profitam de asta sa ne relaxam mai mult in curte la aer curat.
Am citit, dar nu prea am timp acum sa dezvolt. Trebuie sa fac bagajele si am o gramada de pus in ele.
Important: va pupacim pe toate si "ne auzim" saptamana viitoare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimi! Si-o zi cu soare va doresc, ca am inteles ca se cam termina sacul cu zile frumoase.
Ieri am folosit pentru prima data ergobaby (care e ca manduca) pentru o perioada lunga de timp, adica am plecat la 11.30 de acasa si m-am intors la 16.30. Iulia a stat bine in ea, chiar a dormit in doua reprize de cate jumatate de ora. Am avut si doua opriri (de titi si de schimbat si-am mancat si eu niste sarmale la mama). La 16.30 ne-am intors, am luat caruciorul si pe M cu bicla si am mai tras o tura de plimbareala, ne-am intors la ora 20! Usernicii. Noroc ca facusem dimineata o ciorba si-o mancare de mazare, ca am avut ce hali seara.
Am incercat cu program mai rar de alaptat, vad nu se poate mai rar de 2 ore-2,5 ore, cand i se pune pata nu pot s-o duc cu zaharelul. dar n-a mai vomat asa de mult, poate si pt faptul ca a stat in ergobaby. Si nici n-a mai plans, decat cand a vrut ceva. A, ba a plans foarte tare cand au bagat-o in seama doua persoane si au incercat sa vorbeasca cu ea. Nu ma asteptam, la cat de plimbata a fost pana acum. Dar plans plans, nu jucarie. Cum vorbeau cu ea, cum o apuca si o tinea vreo doua minute, cu suspine. Mai sa fie...
Addya, bine ai revenit. Nu-nu, n-ai absent motivat, nu te ascunde dupa visin. Glumesc, nu te bate nimeni cu batul. Ce avatar frumos ai! Ai gasit camasa nationala asa micuta?
Elly, drum bun si sa aveti parte de timp frumos! Mi-a zis Mirela ca pustiul tau e mare zambarici, ca si mamica. Dealtfel se vede si in poze ca esti o prezenta tare calda.
Onutule, cum faci bulionul de gogosari? Si de ce zici ca esti nebuna, fata? Esti super-tare, gospodina lu' mama. Legumele mele asteapta cuminti in congelator sa le fac zacusca, pana nu vine domnu' meu din cele tari nici gand sa ma apuc de una singura. M-am mai apucat eu odata de suc de rosii si a durat doua zile, chiar ca zile nebune.
Shosho, deci poza la razaciosu' dintisor, da?
Eva, eu m-am ingrasat 1 kg in loc sa slabesc, as manca intr-una si naspa e ca nici nu-mi pasa! Dar m-am hotarat totusi sa reduc cat pot de mult carbohidratii, tot e ceva. Imi pare rau de febra lui Dorian. Ce-o fi oare? Sper sa fie pasagera si sa nu raceasca.
Elena, fain ca a venit manduca si ca Eric e multumit. Asa o sa poti iesi mai mult pe afara, cu el lipit de tine, chiar daca e mai frig sau ploua.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Nu ma asteptam sa fiti asa multe care n-ati plecat in vacanta. Parca ma simt mai bine. Glumesc un pic. Mi-as dori mai bine sa reusim sa ne facem excursiile pe care ni le dorim si sa ne bucuram din plin de viata in noua formula.

Addya bine ai revenit! Mie in mod special imi era dor de tine mai ales ca noi ramasesem ultimele cu nascutul. Darius al tau e chiar mezinul Odiseei dar il lipsa voastra am zis ca pot sa-i atribui temporar lui Mihai al meu titlul. Ma bucur ca voi ati facut deja botezul. Asa e, trebuia si noi sa-l facem mai repede. Vad ca vremea buna a tinut pana acum, poate o sa avem si noi un pic noroc de un weekend insorit desi se pare ca se strica vremea.

Eu nu mai am nimic de zis nou. Azi pleaca bunicii. Vedem ce mai facem cu botezul si atat.
Poze am mai pus pe facebook dar cred ca nu mai pun . Ca vad ca in loc sa fie motiv de bucurie lumea s-a apucat sa dezbata cat de gros de imbracat copilul meu. Acum cine vrea sa ma creada bine, cine nu, nu. Dintre toti cei pe care ii stiu eu cu copii eu aveam tendinta sa-l tin cel mai dezbracat. In timp a trebuit sa revizuiesc asta pentru ca se pare ca lui chiar ii era frig. Nu vreau sa-l infofolesc si sa-l fac vreun sensibil, dar macar cum sunt eu imbracata trebuie sa-l imbrac si pe el. Am explicat de nu stiu cate ori de ce e asa imbracat in poza cu pricina dar ori nu citeste lumea explicatiile, ori nu ma crede nimeni, ori chiar considera ca-s deplasata. Asta e. M-a prost dispus tare chestia asta. Oricum nu mai postasem poze ca oricum aveam impresia ca nu intereseaza pe nimeni ce mai face copilul meu sau cum mai arata sau cum s-a dezvoltat. E drept ca e si cel mai mic(de pe facebook) si evident ca e mai in urma si nu e asa impresionant ce face el acum ca toti ceilalti fac deja dinaintea lui. In fine, nu vreau sa initiez vreo dezbatere, eram doar trista si vroiam sa-mi zic si eu parerea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Aever, dar cand faceti botezul, sapt viitoare? Scuze, n-am retinut daca sapt asta sau viitoare. Noi ne-am hotarat de la o sapt la alta sa facem botezul, pt ca n-am facut cine stie ce petrecere cu invitatii, marturii, costumatii deosebite sau ursitoare, nici macar fotograf n-am avut. Cred ca sunt singura de pe aici cu totul asa simplu. Am mers la preot, am stabilit data, am comandat un tort si prajituri, am facut din kaufland cumparaturi (aperitive, carne pt gratar, bauturi, fructe, inghetata), mama mi-a mai facut ceva aperitive. Dupa botez ne-am echipat de iarba verde si-am incins un gratar la casa de vacanta a nasei fetei, intr-un loc pitoresc, ce-i drept, cu munte si rau si tot ce trebuie. Si cam ata a fost. A fost f fain, desi am avut putini invitati, cred ca eram vreo 20 de adulti si vreo 10 copii.
Despre poza de pe fb nu ma pot pronunta, ca nu intru pe grupul de-acolo. Dar pot spune ca in vara-toamna asta am avut cateva ocazii in care am imbracat-o gros pe Iulia pentru ca batea vantul foarte rece (noi locuim intr-o zona de munte) sau pt ca era seara sau dimineata rece.
Virgi, petrecere frumoasa!!!!
Andra, pe unde mai umbli, mama? Poate intra si Ionelu un pic sa ne mai spuna ce-i mai face frumusica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

anita,ia aceea cu care este darius imbracat,a fost a mamei mele,si apoi a mea.este putin cam mare de el,dar creste.oricum am de gand sa ii cumpar si lui una barbateasca,dar pana una alta merge si asta.
aever,si mie mi-a fost dor de voi,dar pe langa bebe am fost ocupata si cu zacusca,muraturi,si alte conserve pt iarna.

Bebe este marait astazi,nu stiu ce are.Se poate sa ii dea dintisorii asa devreme?adica ma cam pune pe ganduri :este marait,saliveaza mult,ii suge manutele,chiar dsaca este satul,are temperatura usor ridicata.....nu stiu ce sa zic


VA PUP SI VA DORESC UN WEEKEND MINUNAT SI PLIN DE SOARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

ELENA.MULTUMESC MULT PENTRU PAROLA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Aever imi pare rau ca am iscat discutii neplacute, eu am intrebat pur informativ pt ca la noi e frig si vant mereu si habar n-am cum sa-l imbrac pe Eric.
Anitta cu ce o imbraci pe Iulia cand e frig si vant?
Si de la cate grade se imbraca bb in combinezonul gros?
Cu foto si realizari ale lui bb, cred ca asta e menirea forumului in aceasta etapa, nici Eric nu face multe pe care deja le fac bebeii mai mari, dar e timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

AEVAR,CAND FACI BOTEZUL?DACA VREI POT SA TE AJUT CU INVITATII,MARTURII,CARDURI DE MASA,PLICURI BANI,CHESTII DIN ASTEA.EU LE-AM FACUT SINGURA PENTRU BOTEZUL LUI DARIUS.DACA VREI ITI TRIMIT POZE SA VEZI CUM AU IESIT.
ELENA LA CE TE REFEREAI CAND AI SPUS:" nici Eric nu face multe pe care deja le fac bebeii mai mari, dar e timp.",CE AR TREBUI SA FACA?ADICA DARIUS LA 3 LUNI SI JUMATATE INCEARCA SA SE RIDICE SINGUR IN FUNDULET,E ASA SIMPATIC CA RIDICA SI PICIORUSELE SI CAPSORUL IN ACELASI TIMP,DACA E TINUT DE MANUTE STA IN PICIOARE,BA CHIAR FACE SI CATIVA PASI TIMIZI CEI DREPT,DAR FACE.ACUM NU STIU DACA E TOCMAI OK LA VARSTA ASTA SA STEA IN PICIOARE,DAR BANUIESC CA ARE COLOANA INTARITA BINE DIN MOMENT CE ISI TINE CAPUL DE LA O LUNA.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

ziua buna,

sunt inca in craiova, nu stiu exact cand plecam, se sta la povesti, dar am citit si eu pe aici
iar surpriza mare a fost cand am gasit reclama in josul paginii la afacerea de care va spuneam ca o fac si colind tara
a inceput de la 1 reclama mass-media si vad ca au bagat si aici

ieri am reusit sa ii cunosc pe mihnea zambaretul si pe dragalasa de elly. a fost o intalnire frumoasa si bebe a fost cuminte.

va pupicesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Anitta, cred ca si la noi va fi la fel cand va fi sa fie. sotul meu nu e mare amator de petreceri mari si cheltuieli pe masura. nici cununia noastra nu a fost una cu fast, din 2 motive:
1. inainte de ziua initiala a nuntii Dumnezeu l-a chemat pe fratele meu la El, asa ca am asteptat 40 de zile sa dau doliul jos si pe urma am facut o chestie restransa. noi am vrut sa fim noi 2, parintii si nasii, dar soacra a organizat la ea la vs si si-a chemat prietenele si neamurile din vs si cred ca am fost vreo 10 familii. ai mei nu au fost incantati de decizia mea, ar fi vrut sa asteptam sa treaca anul si sa facem o nunta normala, dar eu aveam 2 pitici: unu ca daca nu o fac atunci, se va intampla iar ceva si nu ma mai marit (ceva gen ma despart de claudiu sau vreo alta tragedie), iar doi, se spune ca daca vrei sa imparti, cum intentionam sa fac eu pt fratele meu, nu este primit daca nu sunt cununata in biserica. bineinteles ca dupa un an nu s-a mai intamplat nimic, pentru ca era icudat sa imbrac iar rochia de mireasa, numai ca sa fac petrecerea... ma rog, asta a fost regretul meu, ca nu am avut is ue o nunta cu tot tacamul... dar asta e alta poveste.

2. sotul meu nu e deloc amator de petreceri si spunea ca nici botezul, cand va fi sa fie, nu il vrea cu scandal ci tot ceva restrans si linistit.

Apoi, noi avem o pereche de fini si ei au si o fetita. nici la cununie nici la botez nu a fost mare scandal ci ceva de genul cum povestesti tu, organizat in aer liber, la vs, in familie, cu cei fff apropiati si cam atat. Asta ii place si lui claudiu, un gratar la iarba verde fara scandal si lautari. Acum ce o vrea si Doamne Doamne... sa vina intai bebe.



Mergi la inceput