Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza!
Anitta eu m-am chinuit la Eric cu program la 3 ore inca de cand l-am adus acasa din maternitate, dar pe la 3 luni cand a avut puseul i-am dat la cerere si de atunci a inceput sa verse mult, acum ma chinui incet incet sa nu-i mai dau mai devreme de 3 ore. Cand ii dau la 2-2,5 ore suge putin si intr-o ora plange de foame si mananca haplea si varsa. Eu zic ca e chestie buna asta cu programul de supt.
In ceea ce priveste supraalimentarea pediatra lui mi-a spus ca daca suge si 5 ml peste capacitatea lui va varsa cu siguranta la cea mai mica miscare, si va varsa mai mult decat ce e surplus.
Ioana, Eric nu arata grasut deloc, el s-a nascut de 3915 gr, deci e in grafic cu peste 7 kg la aproape 4 luni.
Deea ma rodea invidia cand te-am vazut la meci aseara, eu daca mai stau intre 4 pereti cu bb o s-o iau pe campii, deja cantecelele le cant.
Fug la somn ca a adormit puiul, asta noapte a fost foit tare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

buna dimineata
annita si elly dupa ce mi ati raspuns la mesaj eu am citit pe la 2 noaptea la prima masa nu am mai putut pune geana pe geana o ora gandindu ma la ce e mai bine sa fac....sper ca am facut alegerile potrivite, de a doua zi nu mi a mai facut febra deloc, a facut un super kk cel mai bun de cand s a nascut si pana acum..el voios, i am dat mucilagiu doar 1 zi si o noapte, dar ce m a bucurat maxim a fost ca puiului i a placut mult si baga de numa, dar bun are gust a lapte cu orez , de aseara i am bagat laptic dar fara lactoza si de azi i ar a inceput sa dea aere dubioase siun kk a facut bun unul asa mai moale...dr mi a spus ca de azi ii pot baga lapticul lui dar eu parca as mai astepta o i sa vad ce si cum....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

Anitta cu diversificarea eu cand spun ma refer la toate alea supite, fructe, si altele...la noi in zona sucul de fructe se incepe foarte devreme cica e pt vitamine sunt unele mame care le dau suculet de la 1 luna, nu mi se pare normal totusi dar eu i am dat de 3 ori cate 20-30 ml de suc de morcovi...oricum am hotarat sa ma abtin pana la 4 luni jumate ca am tot timpul din lume sa ii dau papa solid...si tare m ati pus pe ganduri cu pataniile voastre cu M si I..deci mai zic pas totusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

Elena si Iusti de pe la 3 luni si din cauza exercitiilor pt sustinerea capuilui acum cand ii dai degetelele se incordeaza tot ca sa se ridice, il las pana ajunge sus ca sa si faca damblaua si dupa buf inapoi si zgomotele si maimutarelile de riguare a lui mamai si asa devine o distractie,ca de nu cand il pun jos scandalul e gata

Aever la mine a fost tare ciudat cand a facut bebe 3 intr o zi pt ca de cand a venit pe lume numai cate unul in zi a facut, nu ar fi asta problema ci faptul ca era din ce in ce mai moale, facea febra, nu mai vroia sa pape, si scotea niste aere cu niste zgomote ciudate rau si dupa imediat plangea isteric...cand am fost la pediatru mi a spus ca bebe poate ajunge si la febra de 40, si ca e bine ca o luam din timp sa nu mai apuce sa si faca de cap, cert e ca dupa o zi de muciulagiu si ceai de menta nu a mai facut febra, a avut kk bun si a devenit puiul meu vesel...aacu sa vedem cat tine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Neatzaaaa.
Dupa ce 3 sapatamani m-a terminat feciorasul asta mic, nopti nedormite si zile agiatate, ieri m-a terminat de toooot( si pe mama si tata), azi am primit cadoul muuuult asteptat: un DINTISOOOOOR. Cat de bucuroasa sunt....
Pupici la floricele si fluturasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

Felicitari shosho pt primul dintisor, cred ca tare frumos e sentimentul cand realizezi ca puiul creste, deja ii dau dintisorii...abia astept si la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:

Hello!

Anitta si eu alaptez exclusiv, si i-am dat la cerere de la inceput. Am incercat eu sa ii fac program, sa-l tin de vorba (mai mult decat e tinut deja), jucarele, chestii, dar nu se poate. E foarte rau de foame, incepe sa urle de scoala tot cartierul daca nu-i dau atunci cand vrea el. Si vrea destul de des (a se vedea poze picasa :)))) )Drept urmare si vomita, eu il tin aproape toata ziua cu bavetica la gat. Ba vomita, ba regurgiteaza, se si agita foarte mult si de asta tot mai scoate. Are 8kg si ceva acum, cred, la 4 luni si o sapt, e mult, dar nici mai rar nu pot sa-i dau ca s-ar sesiza vecinii ca tin copilu' nemancat :))))

Corina, mami de Vlad Alexandru (26.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Bytzza, draga mea, dupa ce am pus mesajul ala pe forum imi faceam repsosuri sa nu te simti aiurea. Ma bucur mult ca sunteti bine acum! Cat despre sucuri pt vitamine, vezi pe cutia de lp, contine tot ce trebuie. Si vorba ta, ai toata viata la dispozitie sa-i dai solide. Macar sa faca 4 luni-4,5 luni.
Shosho, felicitari pt dintos! Vreau sa vad si eu poze cu rasete cu dinti.
Elena, o sa tin cont de ideea cu programul de masa, o sa fiu un pic atenta la orele la care mananca, poate reusim sa le distantam, daca asta o fi cauza. Macar sa incercam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Elena nu am zis o cu rautate scumpo Am zis doar asa comparativ desi bebelsuii nu se comparat ca al meu a avut 3400 la nastere clar ca Eric ein grafic.

Anitta , ti am zis la noi cu programul a functionat tare bine, ma gandesc ca poate si la voi si la Elena macar o sa imbunatateasca situatia putin

Shosho, dar ce baitel mare avem!!! Felicitari pt dintisor

Cuchi, si Cristian a plans de foame la inceput cand incercat sa i fac program, a plans vreo doua zile pana s a acomodat , dar eram la mama si a stat dintr un brat intraltul si cu cantece , scos afara, bagat in casa, si fff impotant lasat un funduletul gol si gadilat pe burtica a trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Ioana departe de mine gandul ca ai zis cu rautate, explicam ca Eric e in grafic, chiar in primele 2 luni putea sa ia mai mult in greutate. Si mie imi pare muuult cand vad ca se apropie de 7,5 kg, dar asta e curba lui de crestere.
Nici la lungime nu sta prea bine, s-a nascut de 56 cm si acum are 65, totusi eu raman la parerea mea ca nu l-au masurat corect si a avut mai putin de 56 cm. Eu urmaresc serios si diametrul capului ca s-a nascut cu mult sub medie de 32 cm si acum are putin peste 39 cm.

Mergi la inceput