Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:



Ufff, iar nu pot sa scriu mult. Am baietii afara si ma grabesc sa sterilizez biberoanele, sa schimb lenjeria, sa citesc apometrele si daca pot as face repede si niste crochete de peste.

Anitta...suuper, suuperr! Te simt mult mai optimista si incarcata cu energie. Ma bucur ca IUlica te-a surprins placut azi! Doamne ajuta!

Gabi, ce sa zic? Imi pare tare rau ca puiul a luat un virusel. Offf, offf! Dar de ce ii dai numai mucilagiu? Mai ales daca zici ca n-a facut scaun apos apos, ci doar mai des.
Eu i-as da combinat, un sfer mucilagiu, 3 sferturi laptic, mai ales ca nu stii dc va bea doar mucilagiu. Apoi daca vezi ca scaunul nu se modifica spre normal, as baga juma/juma mucilagiu/laptic.
In fine, daca asa a zis dr...el stie mai bine.

Referitor la minge, ufff...asa e. Nu stiu daca ii va placea, dar parca as incerca. El e atras de chestiile astea cu lumini, care se misca si canta(ca orice copil, cred...lol :d).
Oricum, fac cum a zis Anitta, mai astept un pic, sau poate prind vreo oferta pe okazii.

Pupicei! Incerc sa revin tarziu, dupa ce culc strumful.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Bytzza, eu abia acum vad mesajul tau, cred ca scriam odata. Ce ciudat, eu ma bucur ca are 5 scaune si nu plange, tu te necajesti ca are 3... Si pt noi e prima data in viata ei cand are atat de multe scaune, dar diferenta e ca ea nu se simte rau. Sanatate multa! Totusi mie mi-e ciuda pe medicii astia care fac previziuni asupra viitorului sanatatii copilului si ne baga in toate boalele. Pai de unde stie ca va face sigur 40 de grade? sau ca are virusul asta pacatos... hm...
Sincer, mie mi se pare ca te-ai grabit foarte tare si inutil cu diversificarea precoce. Trei luni si jumatate e foarte-foarte devreme, aparatul lui digestiv e capabil sa digere laptele, nu=i inca pregatit pentru alimente. Nu stiu daca ai citit, dar eu am scris ca l-am diversificat pe M la 3 luni (LA RECOMANDAREA MEDICULUI PEDIATRU) si e un MARE sclifosit, mananca foarte greu, e foarte selectiv la alimente, plus ca e constipat inca de cand era mic-mic. Am avut probleme mari cu constipatia, scaun la o saptamana, fisuri anale, plans si transpiratii la defecatie... un chin. Virgi zicea, de asemenea, ca pe Ioana a diversificat-o tot la 3 luni si are tot felul de alergii. Poate n-or fi toate problemele de la diversificarea precoce, dar ceva legaturi eu tot cred ca sunt. Tu zici acum ca voiai sa mai boieresti o luna pana la diversificare, dar pe de alta parte, scriai dimineata ca i-ai dat suc de morcov si ca pe la 4 luni jumate o sa-i dai supa. Pentru ce cand ii e suficient laptele? Daca ii dai suc de morcov, asta clar e diversificare.
Si inca un lucru: nu tot ce spun medicii e litera de lege, eu v-am mai spus, multi dintre ei gresesc in multe privinte, credeti-ma. Lucrez in sistemul sanitar de 18 ani, am vazut foarte multe.
Byzza, nu te panica, ia-o usor. Mai intreaba-ne si pe noi si fa ce e bine si confortabil pentru puiul drag, sfatuieste-te cu pediatrul, dar trece si prin filtrul mintii tale ce-ti spune. Daca nu-i place ceaiul, da-l incolo de ceai de menta. Sa nu dati in constipatie, ca-i nasoala rau de tot.
Stii pe ce as fi mers eu? pe Protectis, ca regleaza flora intestinala, iar daca-i virus, asta isi face de cap, nu-i pasa de mucilagiul tau. Aever mi se pare ca le are cu virusii, nu?
Pupa mititelul si tine-l in brate cat mai mult, dragostea si mangaierile tale o sa-i faca bine.
Dar febra a mai facut vreun pic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Seara buna!
Si eu is varza la cap.Am citit si nu mai stiu nik din ce voiam sa va raspund.S-o luam cu binishorul...
MIHA.Lucas a primit foarte entuziast banana cu branzica.Plescaie de placere si tzocaie sa-i dau mai repede.De preferat cand alegeti bananele sa fie bine,bine coapte,si daca aveti rabdare e bine sa le taiati in 4 pe lung si sa scoateti mijlocul ei acela cu seminte negre.Daca nu sunt f coapte,le puteti da un clocot.
MIRELLUSH,drum bun pe unde mergi si multumesc de urare!Nici eu nu stiu macar cand a fost Mihai la Roman ,daramite sa mai fi fost la intalnire.Persoane cu care ai vb despre inscriere e nana lui Lucas si ea e la fel de prinsa cu pregatirile,ca nici nu mi-a mai zis ce ati vb,daca vine Mihai...Pupici!
STEFULICI,tare-mi plac pupalaii tai!
ANITTO,Doamne ajuta,la cat mai multe zile linistite,cu Iulik linistita!.As pune poza cu dinti,daca ar sta sa=l pozez...ar trebui sa-l tin cu forta.De timp pt asa ceva nu mai zic...n-am apucat sa-i pun macar pozele de 5 luni.As noapte si eu am cedat psihic.Am fujit si m=am culcat in living singura si l-am bagat pe husband la frecush.Nu m-am odihnit grozav ,da macar nu mi-a mai tipat direct in ureche.Si daca nu-mi erau de ajuns durerea de gat,bubele de pe fatza,azi imi curg si mucii,mi-a venit si ciclu....sunt in forma maxima pt petrecere..
BYTZZA,treaba e dubioasa cu manifestarile puiului,poa sa fie orice bacterie,virus sau chiar eruptie dentara.Asta nu se poate preciza la un simplu consult.Iubesc si eu medicii care dau verdicte la prima vedere,fara nici un alt examen ajutator.O fi astrolog daca ti-a zis si cat va face febra urmatoarea tura.Fii pasnica si observa-ti cu atentie puiul!Eventual mai consulta o opinie.
EVA ,noi avem un scaunel asemanator cu acelea pe care le-a pus Anitta,in link,care se ataseaza direct la masa.L=am primit cadou,dar deocamdata nu l=am instalat.
Gata,chiar nu-mi mai aduc aminte....in plus a inceput scartaiala nocturna
Va pup!Noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Seara buna trupa!
Anitta hai ca poate poate se dau si ai nostri pe brazda, ca si Eric de vreo 2 zile e mai cooperant si tot asa a inceput sa faca kk in fiecare zi si fara sa se chinuie, numai ca azi am gasit ceva mucilaginos si niste grunji verzui, sper sa nu aiba si el vreun virus/bacterie ca eu am avut un episaod nefericit duminica dupa ce am mancat in oras.
Eu si daca nu mai am lapte pana la 6 luni nu ii dau nimic altceva, cu conditia sa ia in greutate.
Fetelor mie una mi-e frica tare de scaunul ala care se ataseaza la masa ca Eric e greu, 7,3 kg. Era ideal pentru apart nostru minuscul, dar mai bine safe than sorry.
Am vrut sa va spun de puiul meu ca vrea sa se ridice in fund, ridica capul si o parte din spate si aseara l-am gasit pe al meu sot ca il tinea de manute si puiul se ridica fara probleme la 45-90 grade. Mi-e frica sa nu-l stricam ca totusi nici 4 luni nu are.
Ma duc sa bag cornul in perna, nb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Super, Anitta! Sper sa se mai linisteasca si la voi, tare iti lipsea energia in mesajul anterior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

neatzaaa hai la kafia:) buna buna bunaaaaa
Anitta ce ma bucur ptr iulica si ptr tine:) sa stii ca cel mai greu mi s-a parut intre 3 si 4 luni dar nu stiu din ce motive:)) dar sa stii ca si acuma sunt zile in care nu ma slabeste deloc:))Dar poate si-a reglat tranzitul si e mai linistita:)
Bitza Tudor cand a facut diaree si febra si i-am dat si eu dn ala de orez facea apa si nu des...adik la 4 ore cam asa facea apa si nu mai suporta deloc sa ii iau febra sau sa ii bag vreun supozitor ptr febra..daca nu are scaunele apa sa stii ca poti sa il constipi..eu nu i-am dat cu ceai cu sau lapte zeama aia de orez..i-am dat 2 lingurite si nu a mai avut nik de atunci..fara ceai de tei fara nik.avea senzatia de scremut incontinuu.
Virgi las ca trece pana sambata:)
va las ca de la un timp si-a descoperit glasul si tipa de numai numai:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Anitta ma bucur tare mult ca s-a mai linistit Iulia! Cred ca iti este tare greu cu doi copii si cu sotul plecta. Chiar ma gandeam zilele trecute ce or face mamele singure cu doi copii. Uite la mine uneori, dimineata, se nimereste ca Paul sa se trezeasca in acelasi timp cu Bianca (care se trezeste pentru scoala). Lui trebuie sa ii dau sa suga, deci neaparat trebuie sa fiu langa el oar pe ea trebuie sa o ajut sa isi ia strampisorii, sa-i prind parul si sa ii pregatesc micul dejun. Nustiu ce m-as face daca sotul nu ar prezent in aceste momente. Buna ideea cu gogosile ar trebui sa fac si eu, de care ai facut? Poate pui reteta daca te lasa printesa ta!
Bytzza imi pare raupentru puiul mic dar si eu as merge tot pe instinctul de mama de aceea cred ca asa cum te-a sfatuit Elly e bine de incercat.
Virgi cum merg pregatirile?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Da, da, Elena, tot asa, kk mucos a facut si Iulia ieri. Bine ca a facut si n-a plans. Multumesc, fetili, de sustinere!Sper sa se repete si azi cumintenia printesei. Deocamdata a supt o data si a dat afara lapte de 4 ori.
Virgi, draga de tine!!!!! Camilia il ajuta pe Lucas?
Miha, gogosile nu le-am facut dupa o anume reteta. Am pus vreo 800 de grame de faina, 2 oua, ceva zahar, un pic de sare, zahar vanilat, aroma de lamaie, un plic de drojdie, cam o treime de pahar de ulei si lapte cat a incaput, cred ca doua pahare (mai puneam lapte, mai puneam faina si tot asa, ca nu nimeream textura). A crescut vreo ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata gagici!
Anitta, sper sa se repete cumintenia bblinei! Poate ne trimiti si noua cate o gogoasa, ce zici? Ca io salivez pe aici!
Virgi, nu-ti face griji ptr petrecere! O sa fii superba! Pune tencuiala in strat considerabil pe fata, baga un energizant, un analgezic si un antiinflamator, in intaritor si o sa fii ca noua!
Elena, cum te intelegi cu marsupiul?
Fetelor, nu v-am spus ce-am patit ieri: in timp ce scriam mesajul, m-am dus pana la baie ca sa vad cum se numeste detergentul pe care-l folosesc. Pe traseu... alunec pe gresie! In ce? In voma de mata M-am udat pe picioare..., caaaaaaaaaaah!
Da-i si sterge... intre timp a inceput sa planga bbloul, m-a apucat o urgenta si a trebuit sa ajung la Wecinul Costica ... Minunat: bb urla in continuu!!!!!!!!!
A fost mirific! Astfel, dupa atatea peripetii, am reusit si io sa trimit ieri mini mesajul meu!
Pupalai la toata lumea! A... si unul in plus ptr Virgi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

http://colaceibebe.webs.com/

Mergi la inceput