Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Da, da, fara ierburi puternic aromate la bebi, fara metnta si cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

La cat mai multe lunite sarbatoritelor zilei Adela si Clara!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Ce faceti, fetelor, v-ati mutat pe fb sau pe unde v-ati pitulat? Iulia a plans in seara asta mai rau ca oricand. ajung la limita, nu mai pot nici eu, cu tot zenul pe care-l am. Si-l am, sa stiti, dar efectiv nu stiu ce sa-i fac fetei. Nu mai vrea sa suga, ea care era mare haplea, cred ca ii e frica sa n-o doara burta. Azi a supt aproape de ficare data numai in somn, scancea prin somn ca-i e foame si-o alaptam. In rest, cum vedea sanul, cum o apuca plansul. Stiu ca mai sunteti fete care ati patit la fel, a venit si randul nostru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Anitta, nu-s fetele nici pe fb, se pare ca se cam destrama grupul :( fiecare isi vede de viata ei, care acum e mai greu de gestionat cu un bb mic. Ma uitam astazi cu nostalgie la odiseea de mart-apr ce unite sunt si cum isi impartasesc una alteia viata de zi cu zi alaturi de bebelusi.
Of tare te mai chinui cu Iulia, poate te ajuta homeopata sau daca nu poate e o idee buna sa incerci Cocyntal de la Boiron (a pus Josefine link), dar in Romania se gaseste doar pe okazii.ro. Ma gandeam sa-l incerc si eu, dar sunt comoda ca tre sa o rog pe mama sa-l ia si sa mi-l trimita. M-am saturat sa ma rog de unul si de altul, imi port singura crucea si singuratatile.
Eric m-a supt astazi de m-a secat, mai urla tzatza da suge, n-am avut eu lapte cat a dorit el ca a varsat doar o data.
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Am citit aricolul despre autodiversificare. Foarte interesant, sa-l cititi daca inca n-ati apucat. Andra l-a pus? Parca Andra si Ylari au mers pe autodiversificare, asa-i? Si cred ca si din fetele din State, Canada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Si noi suntem dintzosi de astazi:D

Dragul de el ce a plans si urlat, eh dar creste baitul creste. Eu ii dau Gingigel si la nevoie Nurofen. O sa cumpar si eu remediu homeopat zilele astea.

Va pup, si nu va las dragelor ca asa dragi imi sunteti si intradevar si mie mi s a part ca ne a rarit cam mult :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata gagici!
Ei.. poate nu s-a destramat grupul...
Eu, de ex, va citesc mereu, insa nu intotdeauna am ce sa spun...
Adica... nici o noutate! Bb e ok, mancacios, doar LM... Nu colici, nu plans prea mult, nu prea agitat, nu inca diversificare- ca al meu e printre cei mai mici, asa ca mai dureaza... L-am prins o data cand s-a intors de pe spate pe o parte.
La intrebari nu prea stiu ce sa raspund, eu fiind inca pe dinafara cu bb mai mititel... De asta nu prea scriu. Eu sunt genul mai telegrafic. Dc puneti intreb si stiu ce sa spun, raspund, dc nu mi-e cam greu sa povestesc despre mine, ptr ca nu prea am ce sa spun.
Dar imi sunteti tare dragi si va simt lipsa dc nu apuc sa va citesc!
Elena, tin pumnii sa nu raceasca bbEric. Ma gandesc ca are imunitate de la tine!
Pupalai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

seara buna

am intrat doar sa va salut, nimic nou la orizont

a reinceput CM, si desi am o repriza de duphaston + carpicon, vad ca tot asa isi face de cap (a inceput pe 29 si azi e tot cu picatura)

maine plecam spre bucuresti, pentru vreo 2 sapt.

denisa, cum mai e bebe junior? nu ai mai scris nimic de vineri-sambata.

anitta, te sunasem intr-o zi dar nu am reusit sa dau de tine, am vb in schimb cu M. nu am mai revenit, ca mi-a iesit din cap. voiam sa iti reamintesc de intalnirea cu mihai, dar cred ca nu ai reusit sa ajungi, fiind singura cu I si M

virgi, tu ai reusit sa ajungi la intalnirea de la roman? m-a sunat intr-o zi cineva din partea ta legat de o inscriere si i-am reamintit si dsei de intalnire ca sa nu uit, petrecere frumoasa sambata, ca de maine nu se stie cand mai prind net si calculator ;P

elly, am vorbit cu sotul si el spune ca vineri plecam spre craiova si sambata ne intoarcem in bucuresti, ca sa nu stam prea mult pe capul oamenilor. zice ca isi termina inregistrarile de vineri. prin urmare, intalnirea noastra ar trebui sa se intample undeva in cursul dupa-amiezii de vineri. sa speram ca de data asta reusim sa ne vedem, sa nu mai intervina nimic.

aaaa

ba am si eu o noutate. la sfarsitul toamnei, m-am trezit ca vreau sa pun si eu ceva la murat si uite asa ieri si azi m-am ocupat de castraveciori si gogosari. e prima data cand pun si eu muraturi, ca pana acum le caram de la mama, cu trenul sper sa iasa ceva de capul lor.

acum ma retrag ca mi-e cam somn si nu am facut nici bagajul pt maine, iar cum nu avem masina la scara trebuie maine sa ma incadrez pana in 12, sa fac tot ce mi-am pus in plan.

va pupacesc si va doresc multa multa sanatate, mai cu seama la cei rapciugosi si multa multa putere si rabdare mamicilor, sa faca fata la toate provocarile

a, si ca tot veni vorba de energie ... stiti care este cafeaua noastra de dimineata? noi nu bem cafea de felul nostru, claudiu mai strica una-doua pe an.
dar dimineata, cand am timp, nu sunt pe fuga, fac o cana mare de suc de fructe si legume. ingredientul de baza este morcovul care iti da fff multa energie, urmat de mar, pe care le combin cu diverse: telina, ardei gras, castravete, sfecla rosie sau ce mai e prin frigider si imi pare mie ca ar merge.
la toate astea adaug suc de la o lamaie, f importanta si ea. si asezonez cu niste condimente, tot in fctie de cum imi tuna: ghimbir - pt guturai si altele, scortisoara, pt aroma si alte beneficii, o lg de miere.
cand am radacina de ghimbir, pun direct radacina la stors

vreau sa zic ca iese un cocktail nemaipomenit de vitamine, care iti furnizeaza f multa energie.

asadar nu uitati ca de nelipsit este morcovul, marul si lamaia. restul le mai combinati dupa cum va place sau dupa ce aveti in casa.


mai vin acum cu un amendament, eu nu am nici o restrictie la un astfel de suc, insa nu stiu daca la mamicile care alapteaza, ar avea vreo influenta asupra laptelui, sa il baloneze pe bebe sau mai stiu eu ce.

acum gata, am fugit la somn

la toate surioarele si somn pufos






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Elena, ba cum sa se destrame grupul nostru? Nicidecum! EU is aici, chiar daca intr-adevar, mai rar din cauza de plangaceli. Iti cumpar eu medicamentul, vrei? Eric poate trece prin puseul de crestere de 4 luni. A varsat doar o data, ce bine!
Joana, felicitari pentru dintuc!
Mirelusha, bravo, gospodina lu mama! te-am sunat eu a doua zi, dar iti era inchis telefonul. N-am ajuns la intalnire, tare rau mi-a parut, asa as fi vrut!!! Dar chiar Iulia e prea nervoasa ca sa zapacesc o sala de oameni cu tipetele ei, nu mi-ar fi tihnit. Eu beau aproape zilnic ceai de ghimbir, imi da energie si zilnic mananc catina cu miere. Sucuri dintr-astea mai rar, ca burta mea nu e chiar ok. Dar ideea ta e super! Cred ca asta te tine pe picioare, la cata alergatura ai. Noi morcov mancam asa, cand fac eu mancare curat cu 2-3 morcovi mai mult si ori ii dau pe razatoare, ori ii tai rondele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

eu va citesc cu mare drag dimineata, la sesiunea de muls, dar apoi trebuie sa ne pregatim sa plecam, la munca nu am timp decat poate sa intru pe fb un pic si cand ajung acasa o iau de la capat cu mulsul. mi-e tare greu cu mulsul, toata ziua asta fac. dar mi-am pus in cap sa stam pe lapte de tzatza pana nu o mai fi.
asa ca intru, dar sunt mai expeditiva. pe noi ne-a ajutat f mult cocyntal, si acum cand mi se pare agitata ii mai dau o doza si imediat elimina gazele (nu mereu face kk).
imi pare rau ca va chinuiti, probabil daca as sta acasa m-as plange si eu mai mult, dar asa, toata greutatea pica pe tanti de la cresa. acasa cand ajungem deja e 6 fara un pic, la 7:30 maxim e baita si adoarme.
mai am o schema de diversificare pe care am de gand sa o urmaresc de la fetele apr-martie, mi se pare extraordinara, ca incepe cu legumele:) spre 6 luni am zis ca o sa incepem, oricum, clar cand va sta in fundulet. poate reusesc sa o pun pe google docs.
cand am fost la doctor la 4 luni ne-au recomandat cerealele, dar nu sunt de acord in conditiile in care ea ia f bine in greutate, isi ia toti nutrientii din lapte, nu vad cerealele decat ca pe niste calorii goale.
progrese nu prea avem, stanga-dreapta, dar cred ca in cateva saptamani o sa ajunga sa se rostogoleasca. nu apuca inca, dar e ok, eu sunt mai relaxata, sigur are curba ei de dezvoltare.
cam atat cu noi, predau stafeta:)))

ps: ma ingrozesc sfaturile pe care le primesc expecting parents, eu nu prea ma bag, decat la genul, vezi ca primesti pompa pe asigurare, sau cand mi se pare ca e nevoie de incurajare:) dar am o prietena care trebuie sa nasca luna asta si facem haz de necaz de ce sfaturi primeste - vezi ca in prima luna copilul trebuie sa fie supravegeat 24 de ore, cand o sa nasti, sotul o sa stea in stanga ta, etc:)))


Mergi la inceput