Muraturi - conopida, morcovi si gogonele

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1
vezi ca cea mai ieftina sare din magazin de obicei are aditivi in ea adica euri nesanatoase



Cum???Si sarea are E-uri?
Asta n-am mai auzit...dar care ar fi motivul?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui msl1
vezi ca cea mai ieftina sare din magazin de obicei are aditivi in ea adica euri nesanatoase



Cum???Si sarea are E-uri?
Asta n-am mai auzit...dar care ar fi motivul?



Majoritatea alimentelor granulate sau sub forma de pulbere (gen sare, zahar, faina etc) contin antiagomeranti (ca sa nu faca "cocoloase"). De exemplu, E536, (ferocianura de potasiu), cel mai folosit la noi in sarea iodata este interzis in unele tari, dar admis la noi.

Edit: www.petitieonline.ro/petitie/fara_e_536_si_iod_in_sarea_alimentara_-p33693052.html" target="_blank">Aici s-a lansat candva o petitie online pentru calitatea sarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Din cate stiu eu, conteaza mult hreanul, cica asta le-ar tine tari, asa ca puteti pune doua legaturi zdravene. Aciditatea e data de gutuie si boabele de porumb.

De asemenea contaza si spatiul de depozitare, daca stau la caldura nu vor rezista, cautati locuri intunecoase si cu temperaturi pina la 8-10 gr Celsius.

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

I
Ca sa mai lungesc discutia, voi in casa de care sare folositi ?



Eu folosesc cat mai mult sarea bruta, neiodata, (din aia cu pamant in ea), in special la mancarea gatita, pe care o tratez termic. Din pacate, la noi sarea fina este toata iodata si, cand am nevoie de sare fina, folosesc din aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

http://ozbo.com/Morton-Salt-Canning-Pickling-22163-ozbo.html?utm_medium=shoppingengine&utm_source=googlebase&cvsfa=3688&cvsfe=2&cvsfhu=3232313633&gclid=CKTA6vbL2LICFexAMgodIlgAVQ
Asta e sarea care se foloseste la muraturi aici. Si musai pus radacina de hrean !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui buflea

I
Ca sa mai lungesc discutia, voi in casa de care sare folositi ?



Eu folosesc cat mai mult sarea bruta, neiodata, (din aia cu pamant in ea), in special la mancarea gatita, pe care o tratez termic. Din pacate, la noi sarea fina este toata iodata si, cand am nevoie de sare fina, folosesc din aceea.

Glimmer, ca sa-ti stric ziua!
Am luat de la un market o punga cu sare pe care scria ca este pt. muraturi si pe eticheta era scris ca este iodata.
Era cu negreala in ea si ma intreb cum d'acu au iodat-o!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui buflea

I
Ca sa mai lungesc discutia, voi in casa de care sare folositi ?



Eu folosesc cat mai mult sarea bruta, neiodata, (din aia cu pamant in ea), in special la mancarea gatita, pe care o tratez termic. Din pacate, la noi sarea fina este toata iodata si, cand am nevoie de sare fina, folosesc din aceea.

Glimmer, ca sa-ti stric ziua!
Am luat de la un market o punga cu sare pe care scria ca este pt. muraturi si pe eticheta era scris ca este iodata.
Era cu negreala in ea si ma intreb cum d'acu au iodat-o!


Mai, nu mi-ai stricat ziua, ca eu ma uit pe punga sa scrie "neiodata". Aia care au scris pe punga luata de tine nu s-au inteles intre ei. (sau nu mai aveau decat pungi din acelea...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui alintaroma

http://ozbo.com/Morton-Salt-Canning-Pickling-22163-ozbo.html?utm_medium=shoppingengine&utm_source=googlebase&cvsfa=3688&cvsfe=2&cvsfhu=3232313633&gclid=CKTA6vbL2LICFexAMgodIlgAVQ
Asta e sarea care se foloseste la muraturi aici. Si musai pus radacina de hrean !

Hmmm .. n-am vazut niciodata sare din asta. E drept ca nici nu m-am uita special dupa ea.
Dar am vazut eu bine sau costa $50 ...ce cantitate o fi intr-o punga de $50 ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nu am vazut nici eu sare din aceea in magazinele de aici; si on line nu dau 50de$ pe ea nici sa stiu ca nu pun nici o muratura!cu banii aia imi cumpar o gramada de muraturi poloneze,bulgaresti,rusesti, nemtesti sau turcesti de aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Buflea e primul link gasit la nimereala ca sa o poti vedea in poza sa stii dupa ce sa te uiti . Din cite am citit $ 50 e 9 packs . Eu o cumpar de la grocery store aici, e in sectiunea de saruri , poate o fi undeva la 3-4 $.

Mergi la inceput