Muraturi - conopida, morcovi si gogonele

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui buflea

I
Ca sa mai lungesc discutia, voi in casa de care sare folositi ?



Eu folosesc cat mai mult sarea bruta, neiodata, (din aia cu pamant in ea), in special la mancarea gatita, pe care o tratez termic. Din pacate, la noi sarea fina este toata iodata si, cand am nevoie de sare fina, folosesc din aceea.

Glimmer, ca sa-ti stric ziua!
Am luat de la un market o punga cu sare pe care scria ca este pt. muraturi si pe eticheta era scris ca este iodata.
Era cu negreala in ea si ma intreb cum d'acu au iodat-o!


Mai, nu mi-ai stricat ziua, ca eu ma uit pe punga sa scrie "neiodata". Aia care au scris pe punga luata de tine nu s-au inteles intre ei. (sau nu mai aveau decat pungi din acelea...)

Unde gasesti tu sare d'asata ca ultima oara mi-a luat sotul o punga mare de sare de conserve grunjoasa cu negreala de rigoare, el nu s-a uitat si : era si iodata si cu antiaglomerant?
Eu cand am luat de la cucoana din piata care vinde la sac mare, cand m-am uitat, era eticheta cu adosurile fatidice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nu stiu daca la salina din slanic prahova se poate cumpara sare bruta, neprocesata...
auzisem si de sarea de himalaia...cum o fi asta ? iodata, neiodata, cu/fara E-uri ? are cineva idee ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ce Hymalaia, cand avem saline in tara, bogatie de sa moara dusmanii de ciuda!
Adica de ce sa fim OBLIGATI sa consumam aditivii lu' peste prajit?
Banii folositi pt. aditivi puteau sa fie folositi pt. informare si fiecare in cunostinta de cauza sa aleaga pt. sare cu sau fara aditivi!
Mai, dar uite cum pare d'acu aceasta obligatie o conspiratie pt. pacalit prostii!
Nu cumva d'aia sunt romanii cam depresivi ca magneziul cam lipseste din consumatie si ala de la farmacii e scump foc?

In ultima instanta, nu are fiecare cetatean al UE dreptul la libera alegere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Sarea de Himalaia ca si "fleur de sel" (tot o sare de mare dar mai delicata) sint folosite nu la gatit, ci pentru a "finisa" mincarea...adica pus la sfirsit in farfurie, nu in timpul gatitului.

Eu folosesc sarea Kosher pentru gatit, imi place cum se prinde intre degete (e mare), nu e foarte sarata si nu contine nici un fel de aditivi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Dragilor,

Am executat lucrarea ... am folosit sare din asta Kosher de care spune Ocebine, pe care scria ca e neiodata si era asa mare cum stiam noi in Romania ca trebuie sa fie la muraturi.

Cel mai mult mi-a luat sa pe inghesui in borcan in mod optim - adica cat mai multe, cat mai variate si cu spatii cat mai putine intre ele. Sincer, le-am cam pus alandala, mai ales spre sfarsit ca ma plictisisem .

Cand le-am dus in garaj am avut totusi un "eveniment" care ma ingrijoreaza - unul din borcane a inceput sa curga pe la capac, asa ca, acolo in garaj, l-am desfacut si l-am mai strans inca o data bine ... spuneti-mi acum, se intampla ceva daca am desfacut capacul ala ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Buflea, pai tu ai pus capac la muraturi?
La muraturile puse in saramura nu se etansiezeaza recipientul, se lasa dechis, se aereaza( sufland in recipient cu ajutorul unui tub) zilnic timp de aprox. 3 saptamani.

Eu am o reteta zisa ruseasca prin care conserv castraveciorii si gogonelele.
La aranjez in borcane cu: hrean la greu( curatat si taiat in lung), usturoi(catei usor zdrobirti cu foi cu tot), piper, dafin, coriandru, enibahar, flori de marar( pt. castraveciori) si frunze de telina( pt. gogonele).
Saramura: la un litru de apa o lingura de sare si 2 de otet se dau in clocot si se toarna in borcane.
Se lasa cu farfurioare deasupra pana a doua zi.
Se repeta oparirea la 24 de ore inca de 2 ori tot la 24 de ore.
La final se inchid borcanele si se videaza prin rasturnare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Revin. Va asigur ca am gustat ieri din castraveciorii pusi ca mai sus acum o luna si sunt deliciosi: crocanti, nu sunt acri si nici prea sarati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pai Buni, se vantura muraturile alea peste care nu s-a pus apa clocotita ... stiinta spune ca daca apa e colco nu mai trebuie vanturate asa ca eu am pus capac, care dupa cum va spuneam curgea cand le-am dus in garaj, asa ca l-am desfacut si l-am fixat iar ... oare trebuie sa vantur borcanul ala ?

P.S. Nu m-am mai uitat la el de sambata. Mi-e frica sa ma uit la el ca poate se uita si el la mine si amandorura n-o sa ne placa ce vedem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buflea,muraturile puse cu apa clocotita,nu s evintura!

In mod normal,nu ar trebui sa se intimple nimic cu borcanul ala!
(spun in mod normal pentru ca mie mi s-au stricat muraturile in ultimii doi ani,desi am respectat retzeta,insa legumele nu au fost proaspete,e concluzia la care ma ajuns)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Buflea, eu te sfatuiesc sa-i mai dai un clocot saramurii si sa o pui peste muraturi dupa care sa inchizi ermetic borcanele.Va fi OK asa.

Mergi la inceput