Prostia Omeneasca

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Exact, este corect sa spui "eu cred ca...", nu sa cataloghezi ca prostie si tot ce nu crezi tu din afirmatiile altora.

Iar la subiectul despre religia in scoli, mi se pare perfect normal sa participe la discutie si persoane atee, avand in vedere ca scoala este de stat, laica, si cu copiii de toate credintele si confesiunile. Deci nu vad de ce ar fi trebuit la discutie sa participe doar credinciosi care sa se bata pe umar ce treaba buna face statul indoctrinand copiii pe banii tuturor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
Deci nu vad de ce ar fi trebuit la discutie sa participe doar credinciosi care sa se bata pe umar ce treaba buna face statul indoctrinand copiii pe banii tuturor.


din cate stiu eu religia e optionala deci nu se poate vorbi despre indoctrinare. Pentru mine e o mare enigma de ce parinti atei isi lasa copiii sa participe la orele de religie si apoi, culmea, se si plang ... Conformism? comoditate? indiferen#539;a? sau pur si simplu dorinta de a avea un motiv pentru a se plange de religie?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
Deci nu vad de ce ar fi trebuit la discutie sa participe doar credinciosi care sa se bata pe umar ce treaba buna face statul indoctrinand copiii pe banii tuturor.


din cate stiu eu religia e optionala deci nu se poate vorbi despre indoctrinare. Pentru mine e o mare enigma de ce parinti atei isi lasa copiii sa participe la orele de religie si apoi, culmea, se si plang ... Conformism? comoditate? indiferen#539;a? sau pur si simplu dorinta de a avea un motiv pentru a se plange de religie?





www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu



Despre orele de religie din scolile romanesti s=a scris si o sa se mai scrie mult si bine. Nu despre asta am vrut sa vorbesc, ci despre dreptul oricarui parinte roman de a discuta despre un subiect legat de scoala publica, unde merg toti copiii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85
nici teoria evolutionista nu e prea convingatoare ...

Teoria evolutionista este foarte convingatoare. Cu conditia 1) sa o citesti si 2) sa intelegi ca 2 + 2 = 4 pentru ca punand la un loc 2 bete cu alte 2 bete iti va iesi la numaratoare patru, nu pentru ca asa scrie undeva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca este sa luam in considerare geometria neeuclidiana nu intotdeauna 2+2=4

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
Deci nu vad de ce ar fi trebuit la discutie sa participe doar credinciosi care sa se bata pe umar ce treaba buna face statul indoctrinand copiii pe banii tuturor.


din cate stiu eu religia e optionala deci nu se poate vorbi despre indoctrinare. Pentru mine e o mare enigma de ce parinti atei isi lasa copiii sa participe la orele de religie si apoi, culmea, se si plang ... Conformism? comoditate? indiferen#539;a? sau pur si simplu dorinta de a avea un motiv pentru a se plange de religie?





www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu



pentru ca e de obicei fixata in mijlocul zilei si alternativa e sa stea sa se plimbe 40j de minute pe hol. Nu toti parintii pot lasa balta serviciu si birou si tot pt minim 2 ore / zi, eventual si vreo 2 zile pe saptamana.

consider ca in cazul optionalelor, religie, limba straina, balet whatever ar trebui sa se impuna fixarea lor in orar ori ca rima ori ca ultima ora, macar sa stii o treaba.

insa eu zic ca sunt puse intentionat fix in mijlocul orarului, sa n-ai incotro.

oricum, ca veni vorba de prostia omeneasca, e uimitor cat de usor accepta cineva daca ii spun ca sunt rastafarian, adventist, "pocait" sau musulman si cat de greu accepta ca sunt atee. Daca-ti spun ca eu cred intr-un profet care si-a ascuns pildele intr-o palarie (Mormon) e ok. Daca iti spun ca nu cred in asa ceva e oh dar vai dar nu dar cum.

Asa ca in vreo 4 ani cred ca voi adera la un cult - sau eventual intemeiez eu unul, mai scap si de niste taxe - ca sa pot fenta diverse "da dece 'uri" prin scoli.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

cand am spus ca e o prostie ...m-am referit doar ca e o prostie sa scrii la un subiect despre religie cand cei care scriu acolo sunt atei ..aa,si ei singuri au spus ca nu cred in Dzeu..si de ce deschizi un subiect despre religie daca nu crezi in Dzeu?la ce se asteptau sa se scrie ..despre dinozauri?
vad si eu ca se plang parintii ca e obligatorie ora de religie dar nu fac nimic in legatura cu asta..poti face o cerere prin care sa soliciti ca nu esti de acord si cu asta basta..de ce sa ceri sa nu se mai faca ora de religie?(caci despre asta era subiectul)altii ca mine sunt de acord ...
faptul ca ei cred sau nu ,nu este problema mea cel putin,poata sa creada in dinozauri in extraterestri,in ce vor ..insa are dreptul fiecare sa-si spuna parerea..ce se asteptau?ca fiecare sa zica ca nu este de acord cu ora de religie..?nu se poate

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui oanap85
nici teoria evolutionista nu e prea convingatoare ...

Teoria evolutionista este foarte convingatoare. Cu conditia 1) sa o citesti si 2) sa intelegi ca 2 + 2 = 4 pentru ca punand la un loc 2 bete cu alte 2 bete iti va iesi la numaratoare patru, nu pentru ca asa scrie undeva.



nu pot sa inteleg ca omul a aparut din..senin oricat as incerca (ca despre asta era vorba)


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

cand am spus ca e o prostie ...m-am referit doar ca e o prostie sa scrii la un subiect despre religie cand cei care scriu acolo sunt atei ..
Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/


oana, degeaba o intorci. Ai spus clar "e un subiect pe un site :"de ce religia obligatorie in scoli?"" Deci nu era vorba despre un subiect religios (despre psalmi de ex.) , ci despre un subiect care priveste pe toata lumea ce are copiii la scoala si nu numai.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85
nu pot sa inteleg ca omul a aparut din..senin oricat as incerca (ca despre asta era vorba)

Te contrazici cu propriile-ti rationamente!

Tocmai religia este cea care sustine ca omul a aparut din senin. Adica vine Dumnezeu si modeleaza cativa pumni de lut, sufla in ce rezulta si gata Adam? Pai fi-miu modeleaza intr-una dinozauri de plastilina si ... nimic.

Religia (crestina) este cea care postuleaza creatio ex nihilo.

Mergi la inceput