Prostia Omeneasca

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui oanap85
nu pot sa inteleg ca omul a aparut din..senin oricat as incerca (ca despre asta era vorba)

Te contrazici cu propriile-ti rationamente!

Tocmai religia este cea care sustine ca omul a aparut din senin. Adica vine Dumnezeu si modeleaza cativa pumni de lut, sufla in ce rezulta si gata Adam? Pai fi-miu modeleaza intr-una dinozauri de plastilina si ... nimic.

Religia (crestina) este cea care postuleaza creatio ex nihilo.


Aceasta creatie din nimic se refera la lume in general, la univers.
Omul a fost facut din tarana peste care Dumnezeu a suflat suflare de viata. Conform Bibliei, nu religiei in general.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Conform teoriei evolutioniste, omul a aparut (a se citi s-a nascut) intr-o familie de primate aproape identice cu omul nascut. Care la randul lor au aparut (s-au nascut) in familii de primate, ceva mai deosebite samd.
Conform Bibliei, dintr-un singur focus-pocus-preparatus, lutul (sau tarana) s-a distorsionat/metamorfozat/structurat intr-un om (adult!).
Ce facem cu craniile si scheletele de Neanderthalieni, Erectusi, Habilisi, Australopiteci, Ramapiteci, Sahelantropi samd? Singura explicatie compatibila cu Biblia este ca Dumnezeu a consumat sute de tone de lut, incercand sute de mii de combinatii pana l-a modelat pe Adam. Cam neindemanatic Dumnezeu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Conform teoriei evolutioniste, omul a aparut (a se citi s-a nascut) intr-o familie de primate aproape identice cu omul nascut. Care la randul lor au aparut (s-au nascut) in familii de primate, ceva mai deosebite samd.
Conform Bibliei, dintr-un singur focus-pocus-preparatus, lutul (sau tarana) s-a distorsionat/metamorfozat/structurat intr-un om (adult!).
Ce facem cu craniile si scheletele de Neanderthalieni, Erectusi, Habilisi, Australopiteci, Ramapiteci, Sahelantropi samd? Singura explicatie compatibila cu Biblia este ca Dumnezeu a consumat sute de tone de lut, incercand sute de mii de combinatii pana l-a modelat pe Adam. Cam neindemanatic Dumnezeu ...


Nu stiu ce e de mirare. Il raportezi pe Dumnezeu, ca multi altii, la dimensiunile tale limitate, spatiale si temporale. Ba mai mult Il compari cu copilul tau. Concluziile nu pot fi decat eronate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariuta
Concluziile nu pot fi decat eronate.

Nu mai mult decat concluziile biblice.

Eu, cand ma trezesc ca-mi curge apa in baie, nu ma rog lui Dumnezeu sa o opreasca. Si nici nu trag concluzia ca Atotputernicul mi-a fisurat racordul. Ci studiez metodic problema ca sa o rezolv si mai ales ca sa anticipez viitoarele probleme pentru a lua contramasurile necesare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

eu tot nu am inteles daca credinciosii cred sau nu in dinozauri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

eu tot nu am inteles daca credinciosii cred sau nu in dinozauri...


eu ma gandesc ca au disparut doar pentru ca Noe nu i-a luat si pe ei in corabie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Biblia spune ca Dumnezeu a luat o mana de pamant, a suflat duh de viata peste el si a facut omul. Biblia insa vorbeste in simboluri, metafore si pilde.Parerea mea e ca Biblia nu trebuie luata literalmente.Pana la urma noi ce suntem, trup si spirit sau suflet sau cum vreti sa-i spuneti. Trupul a fost intodeauna asociat cu pamantul in crestinism,si nu numai, pe buna dreptate pentru ca aici am luat invelisul asta aici il lasam, cand se descompune se face compost. Este yin-ul taoist daca vreti..putem sa-i spunem si asa pentru ca forumul asta e pentru discutarea credintelor si nu strict al crestinismului. Prin urmare Dumnezeu a luat "pamant" si i-a suflat viata..Adica dupa parerea mea a luat (facut) un trup si i-a introdus ceva superior de natura divina, iar trupul acela s-a metamorfozat in om. Nu se spune nici in cate vreme si nici cum arata omul ala, se mentioneaza numai momentul in care Dumnezeu a actionat intr-o anumita directie, cauza care a dus la ceea ce suntem noi azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu am o nedumerire. Daca Adam si Eva au fost facuti asa cum spune Biblia, de ce in toate reprezenarile grafice amandoi au buric?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu am o nedumerire. Daca Adam si Eva au fost facuti asa cum spune Biblia, de ce in toate reprezenarile grafice amandoi au buric?




'Cos what I feel is the only truth for me


pentru ca dumnezeu a prevazut buricul, of course! :)

dar e misto intrebarea,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu am o nedumerire. Daca Adam si Eva au fost facuti asa cum spune Biblia, de ce in toate reprezenarile grafice amandoi au buric?




'Cos what I feel is the only truth for me

Ce ti-e si cu spiritul de observatie.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput