Prostia Omeneasca

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Si daca tot am ceva timp liber, hai sa iti mai vand un pont:

-oamenii sunt, in general, un conglomerat de inteligenta si prostie si tot asa mor.Acum depinde,cat traiesc, cum incearca sa dezechilibreze balanta...in favoarea inteligentei sau prostiei.


iar prostia, dupa mine, e de doua feluri:

-naiva/din nestiinta sincera

-nesimtita/ din nestiinta intentionata si/sau rautacioasa

"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"

Citat:

" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Si ultima punctare..

Mihai, de 33 de ani, din Texas, casatorit, cand doresti sa discuti despre inteligenta/prostie-termeni "alieni" fara exemple concrete, vii frumos in fata audientei tale(cam reticenta) si prezinti concret nedumerirea ta, ca sa nu vorbim vorbe...

Adica...exemple....clare, lumesti, din mediul si experienta ta de om, locuitor pe Terra.

"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"

Citat:

" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

bunica avea o vorba:maica, unde-i multa mine ,e si prostie multa!si experienta mi-a dovedit ca bunica mea avea mare dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Mihai, in citatul propus de tine pentru discutie apar asocierile:
Intelepciune => stiinta (cred ca in sensul de knowledge, si nu de science) versus Nebunie => prostie.
Astfel, comparand "intelepciunea" cu "nebunia" inteleg ca vorbim despre "prudenta, autocontrol" in antiteza cu "nesabuinta, dezechilibrul", chiar "pasiunea" as putea spune. In continuare, inteleg ca cea dintai promoveaza "cunoasterea", pe cand cea de-a doua are ca efect mai mult decat simpla "ignoranta", ea duce la "intelegere gresita", si deci, la "sminteala".
Nimic nu are legatura cu IQ-ul.

Si acum, speculand putin, daca tot te-ai propus ca exemplu, purtarea ta de pe forum, cu toata informatia pe care o detii (si impartasesti), tinde sa intre in cea de-a doua categorie.
Parerea mea. Te rog sa-mi ierti interventia, gasesc mult miez in postarile tale, insa mai gasesc si ca acest miez e total inaccesibil celor ce-ti citesc postarile si nu ajunsesera deja la el (la miez :)). Din pricina atitudinii tale. Domoleste-te un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Despre intelepciune, nebunie si prostie, de la 1 Cor. (17-31) cetire:

17. Caci Hristos nu m-a trimis ca sa botez, ci sa binevestesc, dar nu cu intelepciunea cuvantului, ca sa nu ramana zadarnica crucea lui Hristos.
18. Caci cuvantul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mantuim, este puterea lui Dumnezeu.
19. Caci scris este: "Pierde-voi intelepciunea inteleptilor si stiinta celor invatati voi nimici-o".
20. Unde este inteleptul? Unde e carturarul? Unde e cercetatorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebuna intelepciunea lumii acesteia?
21. Caci de vreme ce intru intelepciunea lui Dumnezeu lumea n-a cunoscut prin intelepciune pe Dumnezeu, a binevoit Dumnezeu sa mantuiasca pe cei ce cred prin nebunia propovaduirii.
22. Fiindca si iudeii cer semne, iar elinii cauta intelepciune,
23. Insa noi propovaduim pe Hristos cel rastignit: pentru iudei, sminteala; pentru neamuri, nebunie.
24. Dar pentru cei chemati, si iudei si elini: pe Hristos, puterea lui Dumnezeu si intelepciunea lui Dumnezeu.
25. Pentru ca fapta lui Dumnezeu, socotita de catre oameni nebunie, este mai inteleapta decat intelepciunea lor si ceea ce se pare ca slabiciune a lui Dumnezeu, mai puternica decat taria oamenilor.
26. Caci, priviti chemarea voastra, fratilor, ca nu multi sunt intelepti dupa trup, nu multi sunt puternici, nu multi sunt de bun neam;
27. Ci Dumnezeu Si-a ales pe cele nebune ale lumii, ca sa rusineze pe cei intelepti; Dumnezeu Si-a ales pe cele slabe ale lumii, ca sa le rusineze pe cele tari;
28. Dumnezeu Si-a ales pe cele de neam jos ale lumii, pe cele nebagate in seama, pe cele ce nu sunt, ca sa nimiceasca pe cele ce sunt,
29. Ca nici un trup sa nu se laude inaintea lui Dumnezeu.
30. Din El, dar, sunteti voi in Hristos Iisus, Care pentru noi S-a facut intelepciune de la Dumnezeu si dreptate si sfintire si rascumparare,
31. Pentru ca, dupa cum este scris: "Cel ce se lauda in Domnul sa se laude".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Mihai, tu ai crezut ca daca-i forum romanesc e forum de ortodocsi, dar te-ai convins si tu ca acesta e un forum, cum tot s-a vehiculat pe-aici zilele-astea, "laic si pt mamici", iar informatia ta a fost mult prea mult decit putea sa primeasca cineva care nu e familiarizat nici cu crestinismul in gen, d'apai cu Ortodoxia! Mesajele tale erau precum un text din Proust, pe cind majoritatea cititoare ar fi abia la conjugarea verbelor lb fr. Macar citiva tot te-am inteles, deci degeaba n-ai scris pina la urma,ca ai scris pt noi, dar mai bine sa citesti pt tine si sa sporesti pt tine, sa nu-ti para deci rau, din contra, bucura-te!

Mariuta, mersi pt fragment, uite ca daca citeam din Carte, treceam peste, dar in acest context parca-l vad prima oara,mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

(Si eu ma intreb uneori ce cauta unii pe forumul DC...m-am lamurit, nu li s-a inchis contul.)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PQ007 spune:

Mihai, era doar o chestiune de timp inchiderea ‘contului’… Cred ca stiai asta cu mult inainte de a-ti adauga “The End” la avatar. Deci, nici o surpriza. “Prietenii stiu de ce”, vorba unei reclame de pe timpuri, din Romania...

In nume personal, eu iti multumesc pentru acele contributii bine documentate si sustinute la multe subiecte... Ai fost exclus,insa toate au si partea buna, asa cum zicea si Katya mai sus. Dar, nu-i bai.

Nu-i nici o noutate ca e vorba aici de un forum privat, si cu bune si cu rele, cu grupuri si grupulete, cu interese personale si / sau de grup, mai puternice sau mai slabe, dar care pot sa aiba de multe ori prioritate asupra savorii sau profunzimii unui subiect, stilului unui autor, spuselor unei persoane. Iar deciziile administrative care se iau pe un astfel de forum privat, nu pot fi decat subiective, ca orice decizii unilaterale. Dar oricine o stie de cand se inscrie sau o afla destul de repede dupa aceea, asa ca-i OK.

Altfel, pe unii i-a deranjat franchetea ta (atat anti-“politically correct” cat si anti-“ecumenista”). Pe altii, i-au deranjat multe dintre lucrurile adevarate pe care le-ai spus sau sustinut in timp(insa neconvenabile sau incomode multora). Apoi, pe unii ca nu au inteles ce spuneai (nu-i usor pentru oricine), iar pe altii ca nu au inteles multe dintre lucrurile adevarate pe care le-ai spus (iar, nu-i usor pentru oricine), si inca, pe altii cand ai facut si greseli (dar “cine e fara de greseala”?) Si probabil mult mai mult decat toate astea… Dar, si asta e OK, la sfarsitul zilei.

Mi-am imaginat, inca inainte de a afla si din cele scrise de tine, ca in USA ai fost supus la multe ‘agresiuni’ din partea unor culte (deh, tara cu cele mai multe culte pe mila patrata locuita…). Ar fi si asta o explicatie a “razboiului” directionat de multe ori (poate de prea multe ori insa) catre culte, pe care l-ai dus aici pe forum. Si asta a deranjat iar multa lume, indiferent ca unii s-au gandit sau nu la cum ai fost tu “atacat” de catre unele culte, de reprezentanti ai lor sau nu, sau de catre altii cu sau fara o “denominatiune” clara, cu sau fara apartenenta precisa sau declarata. Dar, iarasi, e OK.

Ma astept la multe dezaprobari aici si poate la inca mai mult. Dar si asta e OK.

---------------------------------------------------------------------

P.S. La varsta pe care o ai Mihai (tocmai afland-o aici), stii foarte multe (ba "chiar prea multe"!)si sunt convins ca drumul tau spiritual nu poate fi decat ascendent, cu ajutorul dreptei socotinte. Asa sa iti ajute Dumnezeu!

Poate ca ne-om intalni candva prin America de Nord, sau pe altundeva prin lume sau poate prin patrie, daca o vrea si bunul Dumnezeu. Oricum, pe agenda mea sta de cativa ani un drum in TX si chiar daca asta nu se va intampla prea curand, intentia ramane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

"Limba celor întelepti picura stiinta, iar gura celor nebuni revarsa PROSTIE."
Pildele lui Solomon 15:2

Sunt toti oamenii destepti? Sunt toti oamenii prosti?

La acest subiect, putem sa vorbim despre PROSTIE si cauzele si consecintele acesteia, si despre cum o putem identifica pentru a ne feri de ea. Vreau sa inteleg ce determina "prostia" la unii oameni, si ce anume determina "intelepciunea" altor oameni, si cum anume se pot separa aceste doua "calitati".

Daca aveti exemple in aceste sensuri, va rog sa participati la discutie si sa comentati foarte civilizat.



Mi-e foarte greu sa nu fiu rautacioasa si sarcastica, avand in vedere postarea ta de inceput de subiect, dar o sa incerc sa-ti raspund la subiect. (asta ptr. ca presupun ca tu chiar intrebi serios).

Nu poti generaliza ca toti oamenii sunt desptepti sau toti sunt prosti. Evident ca nu sunt toti la fel, nu toti oamenii planetei au acelasi IQ. Unii sunt inteligenti, altii sunt intelepti, altii sunt descurcareti si altii... mai putin. Pentru mine nu exista oameni prosti! Poate mai inceti, poate mai ne-educati, poate mai putin intelepti, dar nu prosti! Ce determina? Cred ca genetica are o mare parte din 'vina', apoi intervine educatia, mediul din care provine, dorinta de a face mai mult si mai bine decat parintii/bunicii, ptr. a se desprinde din mediul in care a crescut, chiar si societatea.

Si ptr. ca ceri exepmle, iti dau un exemplu: bunicul meu nu a fost niciodata la scoala, nu stia sa scrie sau sa citeasca, stia numai sa-si semneze numele. Si totusi, era un om foarte inteligent, foarte descurcaret, foarte, foarte inventiv. Nici nu pot sa-mi imaginez ce ar fi ajuns daca ar fi avut scoala, daca ar fi putut auzi (era surd de la 7 ani), daca ar fi avut educatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Lasand la o parte tonul incendiar, versetul pe care l-a postat Mihai aduce in fata doua intrebari.

1. Cine este intelept sau ce este intelepciunea?
2. Ce este nebun sau ce este nebunia?

Raspunsurile le gasim chiar in Biblie. In Psalmul 111:10 scrie "Frica Domnului este inceputul intelepciunii..." Iar in 1 Corinteni 3:19 scrie "Caci intelepciunea lumii acesteia este o nebunie inaintea lui Dumnezeu."

Aici nu este vorba de inteligenta, nici de IQ, nici de desteptaciune, asa cum le stim noi din DEX. Modul in care defineste Dumnezeu intelepciunea si nebunia este total diferit de modul omenesc.

Mihai, pentru tine, pentru ca sunt convinsa ca citesti raspunsurile noastre am o dedicatie. Te rog citeste 1 Corinteni capitolul 3...tot capitolul. Dumnezeu sa te lumineze.



Mergi la inceput