Alaturi de Valicutza- Minuni de Nov-Dec 2012 (31)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ina_3040

Mena ma bucur cate ca iti e mai bine, menajeaza-te cat poti si o sa vezi de nu ajungi peste termen de o sa iti tinem galerie sa nasti mai repede Scuze ca ma bag cu bocancii, dar ce povestesti de sora ta mi se pare de domeniul SF, asa putina consideratie si respect sa arate in casa voastra... presupun ca sora tare nu are copii si nu intelege ca acum prioritatea ta este minunea din burtica.

Ina mamica fericita de nazdravan Robin Sebastian 15/03/2010
asteptand inca o minune 33 s.



Nu are copii, pentru ea cel mai important lucru sunt sanii abia siliconati. Atat. Nu ii pasa ca inauntrul meu creste o viata care e prea fragila sa simta ce ii transmit eu acum.

Of, fetele mele. Sunt atat de trista si de dezamagita.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Sunt suparata

Eu nu inteleg de ce spun ca "indemnizatia REVINE la 85%"??? Nu revine nimic! Daca revenea insemna ca se intorcea la formula initiala, fara plafonul de 1200...Toata vara ne-au aburit ca din toamna se va "reveni" E o chestie pur electorala...macar sa acorde un stimulent daca te intorci inainte de 2 ani...astept cu nerabdare sa vad. Astia vor daca se poate sa stai acasa cateva luni si copilul sa ti-l creasca - cine?



mamica de Mara - 3 ani si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

La prima nastere nu a venit doctora. Nu numai ca nu a venit dar nici un dr nu s-a uitat la mine pe motiv ca eram pacienta eminentei sale d-nei doctor...
Poate am gresit si eu avand prea multa incredere in ea... nici nu m-am gandit ca nu o sa vina.
Nu stiu nimic de dureri ca la cm ... a fost groazic. bietul meu copil se tot chinuia sa iasa si nimeni nu il ajuta.
O sa merg tot pe varianta normala... dar vreau, daca ma chinui sa nu ma mai lase asa si sa-mi faca cezariana sau epidurala... si cel mai important sa fie cineva acolo. Indiferent ce doctor! doctor sa fie!


& +33

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

La prima nastere nu a venit doctora. Nu numai ca nu a venit dar nici un dr nu s-a uitat la mine pe motiv ca eram pacienta eminentei sale d-nei doctor...
Poate am gresit si eu avand prea multa incredere in ea... nici nu m-am gandit ca nu o sa vina.
Nu stiu nimic de dureri ca la cm ... a fost groazic. bietul meu copil se tot chinuia sa iasa si nimeni nu il ajuta.
O sa merg tot pe varianta normala... dar vreau, daca ma chinui sa nu ma mai lase asa si sa-mi faca cezariana sau epidurala... si cel mai important sa fie cineva acolo. Indiferent ce doctor! doctor sa fie!


& +33



Doamne, Ela. Cum mai pot avea liniste unii cand fac asa ceva? Urat! Urat de tot.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

Buna dragi burtici si pitici,

E asa de bine in concediu,ca nu-mi vine sa cred
Somn de voie, mancat de voie,relaxare si trai boieresc. Yeeeey!
Azi am fost in recunoastere sa vad oferta de camasi de noapte pt alaptat. Concluzie: sunt numai bune pt buna, asta in caz fericit. Ma demoralizeaza la max. Voi ce variante ati gasit?

Loona ce frumusete ai tu acolo.Foarte emotionant filmuletul. Inca un pic si vine bebe
Mena felicitari pentru vestile bune. Numai bine in continuare
Bioana foarte interesant cursul la care mergi tu, dar parca e prea mult pt un copil de 5 ani.
Andie te asteptam cu vesti bune!
Epopeasca si Irilac nu va mai faceti procese de constiinta cum ca ati fi inutile, aveti cea mai importanta misiune:aduceti pe lume o noua fiinta, nu cred ca e ceva mai important in lume! Restul lucrurilor/activitatilor mai pot sa astepte.
Tnicoleta ai dreptate: ce tie nu-ti place, altuia nu face! Bine ca ma simt ok, ca altfel.......Bine ca intri in concediu, e tare frumos
Onutz scumpa nush cum sunt alti dar al meu nu cred ca a sughitat mai mult de 3 ori pana acum.Nu cred ca exista vreo regula. O sa intreb si eu medicul joi, acum ca ai pus tu problema.
epopeasca mai ai putin si vine piticuta! Continua cu starea ZEN Felicitari pt gentuta!
Mena fii linistita, nu cred ca te va lasa dr sa suferi indiferent cum va fi nasterea. Cred ca in ziua de azi exista metode sa amelioreze durerea, si sa transforme nasterea intr-o experienta fericita nu traumatizanta!Eu sunt tare optimista in privinta asta!
Angiuta ai fost tare simpatica cu bebe al tau 100% roman.
Ina_3040 foarte importanat si utila expunerea ta despre alaptare.Si eu sunt hotarata sa incerc si din rasputeri. Sper sa reusesc!
Dannah ai mare dreptate! In parte e praf in ochi tot acest proiect de lege, cel putin pt cele care opteaza pt 2 ani.Crese nu sunt,sau sunt de groaza, la gradi il primesc de la 3 ani samd.....
ela_04 din pacate povestea ta se repeta mult prea des in spitalele noastre.Bine ca s-a terminat cu bine chinul tau si al bebelusului, altii nu au fost asa norocosi. Iti doresc ca de data asta, sa nu mai treci prin asemenea experienta

Fetelor, am si eu o mare dilema: oare bebe isi poate face rau intrauterin daca are circulara de cordon?? Poate e stupida intrebarea mea, dar ma framanta de ceva vreme.


32+
"buburuzul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

mda mare faasss cu revenirea indemnizatiei...of

si eu sunt pe ultima suta de metri, zilele acestea preadu noii mele colege...
eu sigur voi face cezariana iar pentru sani imi voi pregati sfarcurile din timp cu gamastan si cat eun frecus dupa dus.. acum om vedea daca nu, luam aparatori si tot voi insista pe alaptat, sper sa reusesc...

eu spre rusinea mea nu mi-am facut bagajul...saptamana viitoare incep pregatirile...

34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Eu de cand m terminat anul scolar tot eram in Zen...acum s-a dus, a venit stresul si peste mine...
Astazi dupa-amiaza m-a sunat o educatoaree sa ma avertizeze ca la gradi o mamica a anuntat ca, copilul ei aree Ringlröteln, stiind ca sunt gravi a vrut sa ma avertizeze. La inceput nu m-am preocupat prea tare crezand ca e rubeola iar anticorpi de rubeola am. Apoi am dat un search pe google i mi-am dat seama ca nu e rubeola dar tot nu mi-am dat seama ce boala e pe romana. Cert e ca e nasol...am sunat la gineco si maine tre sa ma duc sa-mi ia sange sa ma testeze de anticorpi si pe V. trebuie sa il duc la pediatru sa-l testeze si trebuie sa stea si acasa cat timp e boala prezenta la gradi.
Adio Zen...

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Da. A fost destul de urat... atat de urat ca de data asta am ajuns in luna 8 a fara doctor...
Cel mai rau a fost ca la cati bani am pompat in eminenta sa puteam sa nasc la privat lejer... asta e. prostia se plateste.
Si eu sper ca de data asta sa fie mai bine.

& +33

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Angiuta tinem pumnii sa fie bine si pt tine si pt V.
Ela imi pare asa rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva! Din pacate mai exista si astfel de medici si de persoane. Acum sper sa ai o nastere fara evenimente si surprize neplacute.
Cu indemnizatia nu ma mai enervez ca pe mine prea putin ma afecteaza schimbarile lor; si asta din pacate, pt ca sunt la plafonul minim

Gina 34 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Am aflat cum se numeste boala in romana: parvovirus b19. Nu am auzit niciodata de ea dar se pare ca e boala. copilariei destul de intalnita. Oricum e destul de periculoasa in sarcina. Vestea buna e ca aproximativ 50% dintre femei sunt imune, au avut boala fara a prezenta simtome. Sper sa fac si eu parte din acele procente...

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 28+

Mergi la inceput