Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 19

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Vai Meg nu stiu cum te descurci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Cristina, vei sti cu siguranta ce trebuie sa-i faci Karinei cand va raci, sa nu te indoiesti niciodata de instinctele tale materne. Va urez sasatate si sa va ocoleasca bolile.
Tala, pup si eu o mamica nedormita
Dorina, lui Vlad ii dau doar vibrocil in nas si curatam cu ser si bb.
Annadisi,sanatate multa sa treaca de data asta mai repede raceala la puiut

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

Eu sunt racita moarta, n-am dormit toata noaptea. Imi curge nasul, am frisoane, ma doare in gat si ma dor toate articulatiile.:( Din fericire Beatrice nu are nimic, sau cel putin nu pare sa aiba. Ma rog la Dumnezeu sa nu ia raceala de la mine. Pana acum ea n-a racut deloc si habar n-am ce ar trebui sa fac in caz ca ..Doamne fereste! Dimineata a mancat fructele mai bine decat pana acum (si-a luat revansa pt ieri, cand n-a mancat deloc fructe), e vesela si are chef de joaca. Parca e putin cam agitata si nu doarme, dar ma gandesc ca sunt eu paranoica.
Si in halul in care sunt am bagat o curatenie in toata casa, spalat, calcat, gatit. Probabil sunt nebuna, dar eu cand am chestii pe cap ma apuc de curatenie. Ordinea din casa ma ajuta sa imi pun ordine in ganduri. Am niste decizii de luat (profesionale) si trebuie sa ma bandesc foarte foarte bine e fac si incotro o sa o apuc.
Acum va pup, ma imbrac si fug in parc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Fetelor, multumesc pentru sfaturi si ganduri bune! Sunteti niste scumpe!

Ieri, dupa ce am scris ultimul mesaj de pe tel, din pat, n-am mai putut nici sa deschid ochii. Am stat langa Natalia care a dormit 2 h jumate (norocul meu), apoi a trebui sa ma ridic din pat sa-i fac piureul de legume. Apoi am mai lasat-o in patut si eu m-am intins pe canapea, iar cand a inceput agitatia ne-am dus iar in pat si am pus-o la san. A adormit pe la 6:30. Norocul meu. Asa nasol n-am mai fost de vreo 6 ani cand am avut varicela. Aveam senzatia ca mi s-a deshidratat creierul si ca mi se strange capul. Foarte ciudat Sotul a ajuns abia pe la 9. Am luat un eferalgan sa-mi scada febra si noaptea un brufen pentru ca durerea de cap era insuportabila deja de multe ore. Thea, nu mi-a mai luat oscilo ca a citit el ca nu sunt studii pt alaptare. Asta e... Ar fi fost ok si pentru febra, sau doar pt raceala? Nici medicamente n-am mai luat de ceva ani de zile, ca nu a fost cazul. Am avut doar raceli usoare care au trecut in juma' de zi cu ceai/supa. Acum astept cu groaza sa raceasca si Natalia si sper sa faca o forma mult mai usoara dat fiind faptul ca ar fi trebuit sa-si ia anticorpi din lapte, cum zice Lacri. Acum sunt mai ok, nu ca noua, insa pot sta in picioare. Incerc sa nu vorbesc prea mult ca simt ca ma paste o tuse. Dorina, pana la urma Maria a ramas doar cu mucii, sau a si racit? Cand te-a luat tusea?

Dara, scuze de raspunsul intarziat, in caz ca vroiai sa dai comanda. Sunt super ok produsele! Crema aia petroleum free e super ok pt fundulet, cam asa ceva ii fac si eu Nataliei. In ro vad ca nu se gaseste. Dar cealalta vad ca e si in ro, dar mult mai scumpa. Dar daca oricum dai comanda mai mare la amazon, merita. A propos de amazon, poate stiai deja, dar daca nu, sa ai grija ca daca livrezi direct in ro, produsele pt copii (nu stiu daca si cosmeticele) sunt scutite de tva si asta inseamna ca iti adauga 24% in plus fata de pretul lor, nu doar diferenta dintre tva-ul lor si al nostru. Dar parca ziceai ca livrezi undeva in uk si aia iti aduc tie apoi. Cred ca asa nu te mai incarca cu tva-ul.
Si daca tot vorbeam de cosmetice, tot am vrut sa va zic de site-uri in uk care livreaza gratuit oriunde in lume si care par a avea preturi ok, nu am testat inca, dar am citit pe forumuri ca au livrat si un singur produs si au pus o gramada de cadouri pe langa. Pe astea le-am gasit eu care au si produse pt bebelusi (inclusiv bio): http://www.echemist.co.uk/ si http://www.feelunique.com/ . Din ce am vazut lavera si neal's yard mi s-au parut ok ca si ingrediente si nu am gasit la noi.
Ioana, bine ati revenit!
Mirela, sper ca e ok Alexia! Imi pare rau pt patanie si te inteleg foarte bine!
Cristina, o sa te sun sa-ti dau nr tipului cu merele.
Va pup!

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Lelu, imi pare rau ca nu merge diversificarea; nu renunta si inarmeaza-te cu multa rabdare; cand nu vrea sa pape mancare solida ofera-i mai mult lapte si va fi ok. Cu Adri am avut perioade in care manca si perioade in care refuza aproape orice si voia doar laptic...pana inspre un an. Cu timpul se rezolva.
Ce am remarcat in schimb este ca adesea bebe e mult mai interesat sa papae daca e la masa cu ceilalti membri ai familiei, cand papa si ei (chiar daca nu mananca acelasi lucru, faptul ca si ceilalti mananca pare sa ii trezeasca apetitul - sau mai bine zis cheful de a-i imita si de a face ca si ei). Nu merge intotdeauna, dar merita incercat.

Daniela, sper sa fie cat mai mic deranjul cu reparatul tevii!

Ronina, bine ai revenit! ma bucur ca ati avut un concediu fain!

Happy imi pare rau ca a facut si Alexia initierea la cazaturi... dar ma bucur ca e ok si n-are nimic.

Despre raceli...si pe mine ma sacaie una usoara, de cand am revenit pe-aici prin belgia (nu-mi prieste clima se pare...cred ca e cazul sa plec mai des in vacante/excursii).
Partea proasta e ca de sambata m-a prins o durere de cap oribila (sotul a declarat-o sinusita...o avea dreptate) de care n-am putut scapa nici cu paracetamol, si mai ales daca ma aplecam simteam ca-mi explodeaza capul. Ieri am apelat pt prima data in viata la spray nazal ...oribil!!!! dar nu stiu daca de la el sau din coincidenta, de azi mi-e muuuult mai bine; adica mai doare, dar e suportabil.

Despre cresa...ieri dimineata am lasat bebelina zambind in bratele unei educatoare; dar am preluat-o ochisorii rosii de plans si pe drum pana acasa desi n-a plans, tot suspina din cand in cand ...mi-e asa mila de ea.
Aparent nu e grav (si ce-mi spun fetele de la cresa se potriveste foarte mult cu ce stiu eu despre ea); adica ea e ok - a papat bine, a dormit bine (au laudat-o fetele...erau chiar surprinse de cat de bine mananca), e cumintica si se joaca, DAR se sperie la orice sunet mai puternic. Cum plange sau tipa un copil (chiar daca nu e din grupa ei, ci din salile de langa) se sperie si se pune pe plans . Si copiii la cresa...plang cand nu le convine ceva, tipa de bucurie cand se joaca ..sper sa se acomodeze repede. (la cat de rapid s-a acomodat cu sora-sa, am sperante ca va fi ok)

Azi sta cu mine ... asa frumos a adormit langa mine...ma topesc cand se lipeste de mine sau ma tine strand cu manutele si are asa o expresie senina de copil care se simte in siguranta.

Iar inainte de dormit am avut si un episod haios, desi oarecum enervant. Am imbracat-o frumos, cu bluzita cu maneca lunga, rochita (in culori deschise) si ciorapei lungi cu buline. Am impresia ca i-am placut bulinele... la masa de pranz s-a pus fata mea sa sufle legumele din gurita de au aterizat picatele picatele pe o raza de vreo 30-40 in jur; asa ca a reusit sa-si faca bulinute pe toate hainutele ...iar eu in loc sa apreciez talentul ei artistic am schimbat-o si-am pus hainutele la spalat cu speranta ca le readuc in forma fara buline.

Maine am sesiune de shopping...
Visam eu sa incap in hainele care le aveam la inceput de sarcina (sa nu-mi fac sperante nerealiste cu cele dinainte de sarcina) pe cand ma intorc la servici...dar nu, din pacate nu e cazul, iar cele care imi sunt ok sunt cam varza, si tocmai ce am constatat ca nu prea am cu ce ma imbraca la job.
Asa ca maine nu cred ca ajung la net...si daca n-ajung va urez de acum un week-end minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dara: ma gandeam, mingea aia pe amazon are meniu in lb romana? Ca asta e in romana. Alea cred ca-s in engleza.

Nu stiu cine intreba dar mingea reda la apasarea butoanelor cifrele de la 1-3, apoi fiecare cifra este asezata pe o forma geometrica redata si ea prin sunet. Apoi are vreo 3-4 animale, canta diferite melodii, buburuza si butoanele se aprind. Plus ca ea trebuie lasata jos pe suprafata plana si se misca singura pentru a-l face pe bebe sa se duca/tarasca dupa ea. Nu mai stiu daca am uitat ceva. E interesanta.
www.youtube.com/watch?v=Kaz2vOsH7vk&feature=fvwrel" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Kaz2vOsH7vk&feature=fvwrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Am plecat cu Karina la posta sa imi iau coletul, apoi cu ea in parc, c m-am uitat de nu stiu cate ori la meitai, bineinteles ca l am scos din cutie pe drum . Abia asteptam sa ajung acasa sa il probez cu ea dar nu am mai avut rabdare, cand am plecat din parc am pus-o, nu imi venea sa cred cat de usoara o simt si ce comod este, in 5 minute a adormit pt ca era si cazul, se uita in toate partile, la mine....sunt curioasa rau cum se va comporta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dia, Weekend placut si voua! Si spor la shopping.
Cristina, sa-l folositi cu placere si sa faceti si poze sa va vedem si noi

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Danaang ce fain e centrul de activitati si eu as vrea sa cumpar asa ceva.
dia_tm daca ar manca lapte ar fi super ok, dar nici cu ala nu se omoara.
Acum vad ca a adoptat un program de masa la 6 ore, (mai repede nu mananca, se agita si se mataie) doar ca la culcare papa doar 40-50 ml iar dimineata la 6 doar 90 ml, la 12 papa 150 ml, dupa mine cam putin lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Anca, Maria a avut mucisori lichizi si stranuta des in prima zi. Ce nu iesea la stranut, ii puneam Sterimar si aspiram inainte sa pape ca o auzeam fornaind. Nu a mai avut alte simptome. Pe mine m-a luat tusea a 3-a zi.

Mergi la inceput