Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 19

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Eu nu am dus lipsa de bani - ma rog, parintii si bunicii - dar nu am avut ce mi/am dorit. Pe nici un plan. As fi vrut ca parintii sa imi fie aproape, sa ma iubeasca intr/un mod natural si normal, etc. Marele meu noroc a fost cu bunicii si matusa care m/au crescut si m.au iubit enorm. Parintii mei niciodata nu au stiu ce vreau, ce simt, etc. Doar su zis ca sunt o fire rebela si ca trebuie sa fiu pedepsita. Atat. Asa ca eu am renuntat aproape complet la mine si tot dau copiilor. Jucarii, hainute, plimbari, etc. Ii tin in brate cat pot de mult, le spun cat de mult ii iubesc si incerc sa fiu echilibrata. Finn este un copil super bun, intelegator, altruist, empatic. Am mare noroc cu el. Doar cand este obosit tipa dupa cate ceva. Altfel intelege cand ii spun ca nu luam in momentul ala o jucarie. Dar mereu ii ofer alternativa - mergem la alt magazin maine, ne uitam si in alte parti, etc. Noi cumparam jucarii mereu si le punem deoparte. Ii dam cand credem noi ca are nevoie de ceva nou.

Ronina, bine ati revenit!

Aseara mi s/a facut dor de Finn cand era nou nascut. Si mi/au dat lacrimile uitandu/ma la poze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

Danaang, eu i am cumparat lui Mihaita centrul asta de activitati, dar nu sta mai mult de cinci minute in el. Pediatra mi a spus sa i scot jucariile pt ca sunt prea multe si nu mai stie cu care sa se joace si se enerveaza. Mi a spus sa i punem una, maxim doua jucarii, si sa le rotim intre ele. Nush daca ti am fost de ajutor....
Ronina, bine ai revenit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

danaang noi avem centru de activitate si pana acum pot zice ca a fost cea mai buna investitie!ii place foarte mult,iar mie mi-e de ajutor.Deci recomand.Cand nu iti mai trebuie poti incerca sa-l vinzi.

Ronina sa va fie de bine concediul!welcome back!

Miha v-a ajuns si pe voi raceala...si noi ne luptam cu mucisorii,ser,aerosoli,aspirator...insa din pacate la bebe trece tare greu.Anastasia a mai racit prin iunie,si a tinut toata distractia vreo 3saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

de dimineata am fost entuziasmata ca am vazut acest centru la un second in cj pe site si pe cand am sunat s-a vandut, deci imi trebuie alternativa noua , pret pana in 500 ron , puteti sa imi recomndati mai multe variante, cele care aveti deja va rog dati-mi link sa am de unde alege, pls

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

danaang asta:
http://www.ibebe.ro/products/Bounce-Bounce-Baby-Refresh.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

pe toate siturile e la acelasi pret,mai ieftin nu am gasit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Danaang incearca sa cauti pe okazii. Noi avem jumper simplu si ii pun alauri o masuta cu jucarii pe ea si pot sa spun ca 15 minute e incantata
Anca asa stiu si eu ca in alaptare imunitatea e scazuta, dar macar daca racesti si tu si Natalia ai ce anticorpi sa-i dai (eu asa sper, ca daca imi aduce careva vre-un virus macar sa racesc si eu sa-i fie mai usor Matildei)
Chito cu siguranta faci parte dintre cei care pot duce multe. Iti doresc sa iei decizia cea mai buna pt tine si copiii tai.
La mine a fost cam la fel ca la JD doar ca n-am avut bunici care sa suplineasca ce parintii n-au fost in stare sa ofere. Au avut bani, insa au fost ani in care am purtat aceeasi pereche de ghete si vara si iarna. E f greu sa rezisti in felul asta, mai ales ca adolescent (uite asa am ajuns eu roakeritza cu camasile militare ale lui taica-miu). Am vazut dulciuri doar in pachetele trimise catre bunici pt ca parintii mei nu s-au despartit niciodata de familia din care au plecat si eforturile erau in primul rand pt bunici. Ni se reprosa in mod constant ca se fac eforturi pt noi si concluzia era ca am fost doar o piatra de moara pt ei. Poate din cauza asta eu nu m-am abtinut sa-i satisfac si mofturile lui David nu numai nevoile. Si nu am avut niciodata scene cu dat de fundul de pamant in magazin. Lacrimi da, pt ca nu se putea impiedica sa-si doreasca cine stie bazdaganie insa ii explicam si intelegea, dar suferea (sa vezi atunci priviri acuzatoare din partea clientilor carr4 sau a vanzatoarelor pe care, daca interveneau ii pofteam politicos sa-i cumpere ei prostiutza de cateva milioane pe care si-o dorea ATUNCI ).
La noi a functionat de minune anticiparea, adica ii povesteam ce urmeaza sa facem si ce vom putea cumpara, atinge etc, sau ca urmeaza sa plecam din parc in 10 minute (e f important sa facem asta si nu sa smulgem copilul din joc).
David are ingrozitor de multe jucarii si cu toate astea chiar nu e rasfatat, la extraactivitati l-am dus numai unde i-a placut si daca o sa-si doreasca sa se faca taximetrist il voi sustine pt ca i-am zis ca are o singura datorie: sa fie fericit.
Eu mai cred ca nici un copil nu e rau, insa e produsul parintilor lui si de pe la 3 ani incepe sa se vada asta. Insa daca nu vor sa imparta asta tine doar de dezvoltarea simtului de proprietate si mi se pare o greseala sa-i obligi sa o faca (nici eu nu-mi impart garderoba si bijuteriile cu tantile pe care le intalnesc in parc). O vor face natural daca vad asta in jurul lor.
mi-am propus sa fiu succinta dar vad ca nu-mi iese. la noi merge fff prost diversificarea, inca n-am batut recordul de o linguritza inghitita cu greu si aproape lacrimi si senzatie de voma

pupam bebelusii muciosi si mamicile nedormite (cele dormite sunt pupate din principiu, dar cu putina ciuda)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Ronina, Dara , multumesc mult pt raspunsuri. Eu locuiesc in Polonia, sa vad cum fac sa dau de un homeopat pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Miha multumesc, sper din suflet sa fiu asa cum mi-am dorit si de acum inainte.
Imi pare rau pt copilasi ca sunt raciti si eu tot stau cu frica cand va fi prima oara racita Karina, o sa stiu ce sa fac???
Danaang eu astept sa stea Karina in fundulet si sa vedem ce activitati prefera, ca daca cumpar din acesta si sta o jumatate de ora pe zi nu am facut nimic . Eu asa imi imaginez ca va sta in tarc in fundulet ii dau jucarii, o sa ii cumparam un scaun de masa si o mai pun acolo tot cu jucarii si alte cele. Acum sta o jumatate de ora in scoica uneori un pic mai mult vreo ora si foarte putin in tarc in rest doarme sau in brate.
JD mai emotionat cu pozele cand era Finn mic.
Mirela am lasat-o si eu pe Karina in scoica, nu mai stiu de ce nu am legat-o imediat mi-a sunat telefonul si m-am dus in cealalta camera, habar nu am dc sotul meu a stat mereu langa ea, el este mai relaxat, nu se gandeste ce ar putea sa se intample. BIne ca atunci nu s-a intamplat nimic ca daca cadea de la un metru si ceva pe gresie, auchh.

Nebanuite sunt Caile Domnului, astazi mi-a iesit fara sa imi propun prea tare sa o adorm pe Karina punand-o asa treaza si suparata direct in tarc. Mai statea ce mai statea mai miorlaia, m-am dus de vreo doua ori sa o mangai pe spate, tacea, apoi dupa un timp iarasi plangea si a treia oara cand am mangaiat-o a adormit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

sta singura juma de ora? ohoooo..la noi recordul a fost de vreo 10 minute .. de asta nici nu prea apouc sa scriu cat as vrea..cand doarme trebuie sa fac una-alta prin casa...in rest sunt cu ea in brate sau o tot mut dintr-un pat in altulo, in carucior sau in scaunul de masa




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput