Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 19

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Mirela multumesc pt link, insa este cam scumputa jucaria, ce face de banii aia, ca nu scrie nimic in descriere.

Anca sanatate!!! pupici si Nataliei

Bubu faina ideea cu bucataria, o sa tin minte.

Apropo de jucarii, noi, adica eu si sora mea am avut foarte putine, atat de putine ca nici nu mi le amintesc. Stiu ca am pierdut o papusa la 3 ani si am mai avut vreo doua din acelea din carpa, moi, dupa vreo 12 ani. Mi-as fi dorit totusi un carucior din acela mic de jucarie.In schimb ne placeau improvizatiile, probabil si pt ca nu aveam de ales. La bunica aveam un fier asa micut care semana cu un aragaz cu doua ochiuri unde faceam "mancare" tare buna, din nisip, pietre, apa bineinteles mai ales la "ciorbe" si mai luam si leustean de langa gardul bunicii, eu ma gandeam ca este vreo tufa inutila asa ca ma aprovizionam de cate ori aveam nevoie. Faceam papusi din paturi rulate, facute sul, la care atasam cochet un baticut, arata mai mult ca bunica mea, dar era perfecta. Improvizam corturi in casa si alte nebunii ne mai si bateam ca altfel ieseam din normalitate.
Acum privind retrospectiv nu regret , ca nu am avut jucarii mai multe sau ca nu am fost in viata mea in tabara, sau ca de ziua mea mama nu ca imi cumpara treninguri sau sosete, as fi fost fericita, imi aducea cadou ceea ce ii trebuia ei, pahare, cani etc. pe care bineinteles ca nu le puteam folosi dupa bunul plac si pe care nu le-am primit nici cand m-am maritat.
Tot ce mi-as fi dorit, era sa am o familie fericita, unita, sa ma simt iubita, apreciata, sa iesim impreuna la plimbare, nu mai vorbesc de concedii. Din pacate mai tot timpul se certau si atmosfera a fost mereu tensionata. Este atat de greu sa fi copil si sa nu ai putere sa schimbi nimic, nu ai cum sa iti iei viata in maini.
Si noi am mancat paine cu gem si nu pt ca nu erau bani ci pt erau prost administrati. O data de revelion au avut bani doar sa cumpere doua franzele si sa faca mama o ciorba de cartofi, acesta a fost meniul nostru insa nu am murit.
Imi aduc aminte cu drag ca tata se juca cu noi remy, carti, ore in sir in weekend, era asa frumos, tot de la el am invatat unele chestiuni de bun simt si sa imi placa sa citesc.
Cand am devenit adult si mai ales cand m-am maritat am simtit ca am puterea, in sfarsit, sa schimb ceva la mine, sa nu fiu ca mama, si sa am familia dupa care tanjeam atat de mult. Am vrut sa fiu sotia la care sotul meu sa se intoarca cu drag acasa, sa ne bucuram de tineretea noastra, sa ne iubim pana vom ajunge amandoi carunti si cu nepotei de mana.
Pe Karina o iubim foarte mult si eu personal nu simt nevoie sa ii arat dragostea mea prin lucrurile pe care as putea sa i le cumpar.Haine am primit foarte multe insa acum ii mai cumpar cate o bluzita sau un hanorac de la second hand si cand nu o sa gasesc ce vreau bineinteles ca merg la magazin.La jucarii se uita putin la ele le tranteste de doua ori si gata s-a plictisit. Doar noi, eu si tati am facut-o sa zambeasca si sa rada in hohote, adora sa te joci cu ea, simte iubirea noastra si pe zi ce trece parca infloreste tot mai mult, i se lumineaza ochii numai cand ne vede.
peste ani cu siguranta nu isi va aduce aminte de mai mult de doua jucarii preferate insa timpul pe care il petrecem impreuna, afectiunea noastra, principiile pe care vrem sa i le transmitem, o vor insoti toata viata. Cand va privi ca mine in urma vreau sa isi aduca aminte ca parintii ei se iubeau foarte mult si ca nu ne-a vazut niciodata certandu-ne, ca a crescut intr-o familie care a modelat-o si a pregatit-o pt viata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Da Dara, am un frate, mai mare

Dana, iarasi, ai parinti de nota 10! Sanatate lui Gaza

Meg - san pe post de apa si nema fier

Daniela eu am cadita din asta http://kids-shop.allshops.ro/produs/1581456/Cadita+ONDA+-+OK+Baby.html , o pun culcata iar ea se propteste cu mainile si picioarele de margini, incercand sa se ridice, zici ca-i spidermn. Cateodata se si intoarce pe jumate, dupa jucariile fratiorului, ca nu mai pun cadita pe suport, o pun direct in cada, altfel facem inundatie la vecini

N-am apucat sa citesc tot, mai revin, dar voiam sa mai zic un singur lucru: voi realizati, atunci cand vorbitit de sot, frati, soacre, venituri, ca nici macar nu-ti trebuie cont pe forumul acesta ca sa poti citi ce se scrie? Dara, am obs ca tu esti prevazatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Irina eu m-am gandit deseori ca la cate mesaje am scris sigur va da cineva cunoscut peste ele . Cautam o data nu stiu ce subiect si am dat peste un mesaj de al meu scris aici pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dana sper ca ati scapat de febra . Oooo.. ce amintiri frumoase . Si eu imi aduc aminte cum ma bateam cu frate-meu de cate ori aveam ocazia dar si cum puneam amandoi la cale cate o prostie .
Lelu si noi la fel cu diversificarea, in loc sa fie din ce in ce mai bine e din ce in ce mai rau . Bine ca macar lapte mananca. Legumele vad ca nu-i mai plac in orice combinatie i le-as face, abia daca mananca 50 gr si alea cu insistente si la fructe abia daca mananca 100 gr (la fel cu insistente)
Anca sanatate multa!
Bubu foarte faina bucataria, m-as juca si eu putin in ea
Amy, Mirela eu trebuie sa-i pun la inceput putin pireut pe buze si el da cu limbuta, daca ii place deschide gurita daca nu nu. Problema e ca dupa ce mananca putin incepe maraiala (in special la legume) si orice i-as face nu mai vrea si pace

Pup la fete

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:

Buna fetelor,
legat de pediatru cred ca voi mai cere o opinie.
Al meu DS e minunat(sa nu-l deochi).
Pentru ca noi avem un bebe high maintenance (adica vrea mereu in brate) sotul meu a preluat toate indatoririle casnice mai putin calcat si spalatul baii (gateste, face curat, cumparaturi) asa ca eu recunosc sunt o norocoasa si uneori ma simt vinovata.
Si noi aplicam metoda cu rezolvatul diferentelor pana la culcare.
Legat de copii uneori imi doresc sa-i facem un fratio/surioara lui Luca dar nu stiu daca voi putea sta cu inima in gat pentru doi (sunt o mama tare stresata si emotiva).
Legat de Cic eu sunt tare nemultumita ca au pastrat plafonul.Inainte sa nasc aveam 2 job-uri su am contribuit neplafonat cu ambele salarii. Pai daca strangeam ru banii din contributii din ultimii 4 ani (nu 10 de cand lucrez) eram bine...
Si o intrebare pt mamicile care au trecut deja de vaccinul de 6 luni: de ieri (duoa vaccin) Luca se tot trezeste plangand (din ora in ora si noaptea si azi la somnul dezi) si nu stiu e normal? Noaptea a avut 37.8 dar astazi pe zi avea temp normala si nu-mi explic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Citat:

N-am apucat sa citesc tot, mai revin, dar voiam sa mai zic un singur lucru: voi realizati, atunci cand vorbitit de sot, frati, soacre, venituri, ca nici macar nu-ti trebuie cont pe forumul acesta ca sa poti citi ce se scrie? Dara, am obs ca tu esti prevazatoare

Irina, mami de Maria si Andrei



Si? Nu ma deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Apropo, care e ideea ca la 2 luni a facut Infanrix , apoi la 4 Pentaxim si la 6 cred ca tot Infanrix?

Oricum nu pricepusem treaba cu Infanrix Penta ca daca stia sa-mi zica si mie doctora atunci luam din ala ca am cumparat vaccinul.

Intrebarea se refera daca e vreo problema sau nu-si face efectul... Vreau raspuns daca v-au dat medicii vostri, adica parere avizata macar sa stiu daca ma ingrijorez de ceva ori nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Cristina, stiu ce zici, si eu ma jucam cu forme pe bordura, si cu maturat sub pres, hainute facute de mine din petice, etc. - dar cam asta faceau si copii ceilalti. Acum m-as uita si in jur ce se face, dar nu de jucarii era problema, ci de cursuri mai tarziu, etc. si de a te simti copilul stresat cu grija zilei de maine. Chiar daca nu te certi cu partenerul si te porti frumos cu copilul.

Amy, vezi ca Infanrix Penta e diferit si de Infanrix Hexa si de Infanrix IPV-Hib (sunt 3 vaccinuri). Ultimele 2 au Hib, Infanrix Penta nu are. Iar Infanrix Penta e diferit si de Pentaxim. Mie asa mi-a zis dr. de fam, ca trebuie mers pe aceeasi schema cu care incepi.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Dara eu am vrut sa ma refer doar la jucarii , inteleg foarte bine si ce zici tu. SI eu vreau sa stie limbi straine si ne gandim la o gradinita buna pt inceput. Ii vom cumpara jocuri interactive, puzzle, carti de colorat etc, insa nu pun asa mare pret pe toate nimicurile de care se va plictisi repede.
Bineinteles ca asa erau majoritatea copiilor, pe vremea lui Ceausescu si imediat dupa revolutie putin parinti aveau bani si oricum nu se gaseau atatea ca acum. In ce priveste instruirea multi copii de pe vremea noastra au ajuns, medici, profesori, ingineri, pt ca au avut parinti care au facut eforturi insa unii copii au muncit singuri si s-au zbatut sa ajunga cineva. Matusa mea, a crescut la tara, intr-o familie cu 11 copii, parintii nu aveau nici 4 clase, cu animale etc nu putea fi vorba de cursuri, meditatii si totusi a facut 2 facultati, a invatat sa cante la diverse instrumente, stie limbi straine...
alti copii desi au tot sprijinul parintilor abia se lipeste ceva de ei.
noi o sa fim undeva la mijloc. daca vedem interes din partea karinei pt ceva anume o vom sprijini, o sa o si indrumam acolo unde credem noi, dar nu o sa o dam la toate cursurile posibile fie ca vrea fie ca nu.
o bunica imi povestea de nepotica ei, care facea o gramada de activitati extrascolare, parintii erau bine intentionati dar nu s-au gandit ca nu ii mai ramane deloc timp fetitei sa se joace pur si simplu ca un copil de 7 ani. la un moment dat fetita s-a dus in baie si a trantit chitara de wc, era satula de asteptarile mari pe care le aveau parintii ei.
am o poveste pt orice idee


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

pfoaaaaa, mi s-a spart o teava si am inundat vecinii.
La mine nu se vede nimic, nu am nimic ud, dar cica teava e in dreptul meu si trebuie sa imi sparga faianta din baie. Sa vezi acu' circ!

P.S. Ma scuzati de off topic, dar am nervii prastie

Mergi la inceput