Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 19

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

happylica repet! ma descurc foarte bine cu el. cand o spal pe picioruse nu o ridic de acolo ca iau fiecare pifior in parte. la fundic doar o ridic nitel. pe al mare l-am spalat aproape un an in el super multumita am fost de "inventia" asta. macar ai doua maini libere si te mai si joci cu el...nu numai sa tii de cupil... e bun la casa omului

mucii de raceala care nu necesita tratament sunt aposi (dar asa pot fi si de aer mai rece, nu musai raceala sau alergie sau o rinita usoara). mucii care necesita tratament sunt galbeni, verzui si grosi. atunci trebuie intervenit cu medicatie.
CM-ul primul an dupa nastere e hemoragie in toata regula (la majoritatea). cu fiecare luna care trece se mai reduce incet incet cantitatea. si durerile sunt crunte la primele cel putin.

apropos de asta... si mie mi-a venit saptamana trecuta pt prima data de cand am nascut! offf, ca asa nu il asteptam deloc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Citat:
citat din mesajul lui buburuza1979

happylica repet! ma descurc foarte bine cu el. cand o spal pe picioruse nu o ridic de acolo ca iau fiecare pifior in parte. la fundic doar o ridic nitel. pe al mare l-am spalat aproape un an in el super multumita am fost de "inventia" asta. macar ai doua maini libere si te mai si joci cu el...nu numai sa tii de cupil... e bun la casa omului

mucii de raceala care nu necesita tratament sunt aposi (dar asa pot fi si de aer mai rece, nu musai raceala sau alergie sau o rinita usoara). mucii care necesita tratament sunt galbeni, verzui si grosi. atunci trebuie intervenit cu medicatie.
CM-ul primul an dupa nastere e hemoragie in toata regula (la majoritatea). cu fiecare luna care trece se mai reduce incet incet cantitatea. si durerile sunt crunte la primele cel putin.

apropos de asta... si mie mi-a venit saptamana trecuta pt prima data de cand am nascut! offf, ca asa nu il asteptam deloc...

mami de doua comori: Serban si Mara


Merci de lamuriri! Faza e ca la mine e a3-a oara de cm. Primele 2 nici nu le-am simtit: fara discomfort sau dureri si cu flux normal. Asa incepuse si de data asta ieri, dar azi noapte a fost jale. Si nici acum nu e mult mai bine. Nu stiu nici ce pot sa iau de raceala, sunt si singura, nu merge liftul, abia ma ridic din pat, deci sa cobor si sa urc 7 etaje cu fata in brate ca sa ma duc la farmacie ar fi sf. N-am nici carucior. Plus ca e praf pe scara ca se sparg ziduri. Si ma doare capul... Are legatura imunitatea cu alaptarea? E a doua oara cand
racesc de cand am nascut.

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Lelu, da, prepar si fructele si legumele normal, dupa care i le pun in bibe - mi-am facut 2 tetine mai largi (le-am taiat eu) si mananca f bine asa. Nu e ideal, dar decat sa nu manance, mai bine asa.

Anca sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

spune-i sotului sa iti ia Oscillococcinum ( nu le fac reclama dar mie cel putin mi-a facut super bine in raceli in sarcini si alaptare).
imunitatea si alaptarea nu cred ca are legatura. eu nu am racit deloc desi am fost expusa si si eu alaptez la greu. cred ca depinde de om. in sarcini, da, am racit.
Nurofen/Ibalgin poti lua daca ai dureri dar sa nu depasesti dozele de pe prospect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Buburuza: merci, cred ca iau unul de la Jane sau mai era unul in forma de broscuta . I se detaseaza partea din fata.

Anca: mie mi-a venit prima oara CM luna asta si m-am bucurat caci aveam niste fire ramase in uter de la operatie si tot sangerau. Am redus si alaptarea putin in perioada aia ca sa-mi vina. Dr mea zicea ca la primul CM asa e mai abudent si tine mai mult. La mine diferenta a fost ca a fost mai deschis la culoare. Acum am control pe 5 octombrie, vad atunci cum e treaba.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Lelu: uite cum am facut eu. La mine dr mea de fam nu mi-a zis nimic. Pe aici nu prea zic ei ce si cum ca habar n-au. Ii doare-n cot. Insa am luat-o usor, am citit si din toate sursele am ales ce am crezut ca e mai bine.
La inceput nici Victoras n-a vrut nimic desi mi se parea ca nu se satura numai cu lapte caci eu nu prea mancam. Am inceput cu un biberon de cereale cu orez si acum papam bine. Am introdus si branzica cu fruct. Ieri n-a vrut-o cu piersica, azi cu banana a luat din prima. M-am prins de idee. Tot ce-i nou scuipa, apoi primeste. I-am dat 2 lingurite cereale si am strecurat una de branza cu piersica si a manacat bolul tot apoi. Asta era mai acruta si era gust nou. La fel si cu legumele. Morcov gol sau dovleac gol n-a papat. In amestec, da.
N-am pasat la piure nicioadata telina, patrunjelul, pastarnacul. Is gretoase. Doar am fiert. Cartof, ardei rosu/verde, pui, dovlecel am pasat si e gustos.

Voi sunteti dovada ca niciun medic nu are o schema fixa de diversificare. De ce m-as increde in unul singur? Simplu. Pentru ca am citit atatea de m-am ingrozit. Mai bine respect ce nu trebuie sa-i dau curand iar restul i le gatesc cu imaginatie si dragoste.
A nu se uita ca daca refuza pprima lingurita , a doua poate fi superdelicioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

si la mine CM e f abundent si e deja al 4lea.. urmeaza al 5lea. eu inainte sa raman insarcinata, in afara faptului ca aveam dureri groaznice, nu stiam cand e perioada. ei, acum nu mai am dureri, dar am hemoragii.
amy, si la noi a inceput sa fie valabila aia cu a 2a lingurita. la prima se stramba rau, indiferent ce ii dau. apoi mananca. Alexia cand nu mai vrea sa manance, face boticul ca de ratoi
eu in timpul mesei de legume + carnita ii dau apa. k pe la jumatatea mesei incepe si caraie... si nu mai vrea. ii dau apa, dupa care mananca si restul.
niciodata nu mananca tot la masa de legume.. dar cam 100-120g mananca. e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Anca, tu te pricepi la substante, te rog frumos, sunt ok astea?

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000Z7EO8W/ref=ox_sc_act_title_8?ie=UTF8&smid=A3P5ROKL5A1OLE

http://www.amazon.co.uk/Green-Baby-Sleep-Balm-50g/dp/B000Z79GZI/ref=pd_sim_d_5


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

la noi masa de fructe e cat de cat ok. Daca are ea chef (azi n-a avut), mananca 150 - 160. La masa de legume, insa, nu a ajuns niciodata la performantele astea. Media e de 60 - 80 dupa care nu mai vrea sa deschida gura si daca insist incepe sa planga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Buna fetele!
Anca si eu am fost racita cobza acum 2 zile, acum mai am doar tuse stresanta. Si am racit si fata of course, dar la ea au fost doar mucisori aposi pe care i-am tratat cu Sterimar si scos cu BB cand o vedeam ca o deranjeaza, in special inainte de alaptat. Am luat oscciloccoccinum ca aveam in casa de la Stef si am baut ceai cu lamaie. Poate ai macar lamaie in casa acum, daca nu...cand vine DS. Eu am avut si niste propolis C pliculete de copii, dar mi-am facut doar 2 pe zi in primele 2 zile, ca na, e treaba cu posibil alergen la bebei mici ce provine de la albine. Dar am zis ca daca e pt copii, nu o fi cantitate asa mare si nu o dauna.

Mai fetelor mi s-a pus pata pe VTech-urile astea, desi sunt scumpute si nu m-am indurat nici la Stef sa-i iau cand era mititel, dar acum vreau sa fac un efort ca sunt misto si se va juca si Stef cu ele sigur. Si mai sigur ca ma voi juca si eu . Stef e fanul jucariilor Mariei mai tare ca ea .
Intrebare: comenzile la farmacia tei am vazut ca se pot face online si au pret diferit in fctie de cantitate, dar plata cum se face? Numai cu card online? La curier nu se poate?

Mergi la inceput